Skocz do zawartości

Catalina


Rekomendowane odpowiedzi

1. Latalem jak juz wiele razy powtarzalem paroma typami modeli. Aktualnie buduje Rwd-5

2. Jesli chodzi o kadlub to zrobie go napewno z balsy

(itp. wedlug Tomka :D za pomoc przy opracowaniu kadluba bardzo wam dziekuje)

3. A jesli chodzi o podwozie to jakie radzicie zrobic?? Latam glownie po trwie wiec lepiej , żeby bylo do taki warunkow przygotowane (najlepiej zeby bylo zdejmowane, przy ladowaniu na wodzie byloby przynajmniej zbedne :D ). Prosze o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 56
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Lata plywa jezdzi hm....

 

Tak to chyba tylko w erze daja :D

 

Nie twierdze ze sie nieda ale masz wymagania na model ktory bedziesz robil cala jesien zime i wiosne i latem sie okaze ze jedna deska byla nie tak i calosc jest do dupy....

Albo plywa albo jezdzi albo pakujesz sie w sporo robory bo kolka musza byc ledwie wystajace (w wodzie beda przeszkadzac). a lozyska wody nie lubia :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dragon - fotka to tylko wskazówka jak to zrobić. U ciebie będzie inaczej lecz podobnie :wink: W Catalinie podwozie chowało się do wnęk kadłubowych. Zakładam, że nie zrobisz chowanego - bo i nie ma sensu sobie utrudniać - więc tak samo wygięta goleń będzie wychodziła z tej wnęki. Ja to zrobiłem u siebie na klocku bo ścianka kadłuba była za delikatna, poza tym dodałem je już w czasie eksploatacji. Ty od razu zaprojektujesz , więc wzmocnisz dane partie kadłuba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz to ja się pogubiłem - pytasz mnie czy wiem jak było zrobione podwozie w zestawie fabrycznym Cataliny? Z tego co pamiętam to wneki nie było - byla tylko naklejka imitująca. Fotek w necie jest sporo więc kształt goleni to nie problem, mocowanie tak jak napisałem i pokazałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam,

 

Ja tez przymierzam sie do Cataliny, ale 130 cm rozpietosci, elektryka. mam zamiar robic od razu amfibie. mam nawet swoje przemyslenia na temat chowanego podwozia.. Wiec jezeli nie sprawilo by to kłopotu tez poprosilbym o te plany.

 

Własnie powstaje forma Cataliny do rozpiętości 1450mm. Jeszcze nie wiem co z tego wyjdzie, ale jak wyjdzie nie omieszkam się pochwalić. W planach są wersje ze stanowiskiem bombardierskim (na początku) jak i bez niego, z bardziej łodziowym kadłubem. A skoro już o tym mowa to jestem ciekaw który Wam się bardziej podoba ? Mnie osobiście najbardziej podoba się ten kadłub bardziej "łodziowy" (bez bombardiera), takie jak robi Great Planes.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Jeśli mogę coś dodać jako "dyżurny Cataliniarz" - 130cm rozpiętości to trochę za mało. Catalina to wielka i ociężała krowa i w takiej skali (1.3m) wygląda i zachowuje się śmiesznie.

 

Oprócz tego jeżeli chcemy startować z wody, to rzadko kiedy mamy idealnie gładką taflę, a taki mały kadłubek kiepsko radzi sobie z falami.

 

Chowane podwozie w tej skali to też kiepski pomysł. W hydroplanie liczy się każdy gram wagi - start z wody nieco różni się od tego z pasa. Podwozie w Catalinie jest dość skomplikowane i mechanizm i koła dość mocno dociążyłyby i tak już krowiasty płatowiec.

 

Moja Catalina przy 1.76 rozpiętości i 2.9 kg masy startowej jest IMHO o pół metra za mała i o pół kilograma za ciężka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.