Skocz do zawartości

przerobienie zasilacza komputerowego (AT i ATX)


meloow

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Jako że ostatnio kilka osób pisało do mnie w sprawie zasilaczy komputerowych AT lub ATX wykorzystywanych w modelarstwie, tak, więc postanowiłem przedstawić najprostszy Tunning takiego zasilacza, aby była możliwość używania go w modelarstwie.

 

Do celów modelarskich nalepiej wykorzystać zasilacz o mocy 200W-350W

 

UWAGA: Zasilacze komputerowe to zasilacze impulsowe, w których występuje bardzo wysokie napięcie, które może zabić, dlatego jakiekolwiek prace z tymi zasilaczami robicie na własną odpowiedzialność.

 

Podstawowa różnica w zasilaczu AT a ATX jest taka, że w AT włączmy zasilacz na zewnętrznym włączniku dwu-obwodowym.

 

zasilaczAT1.jpg

zasilaczAT2.png

 

W zasilaczu ATX włączenie następuje poprzez zwarcie przewodu ZIELONEGO i CZARENGO czyli pinów 14 oraz 13 w złączu ATX.

 

8_ATX-Stecker_(20-Pin).gif

 

 

Napięcie wyjściowe które na interesuje to 12V i uzyskujemy je na przewodach ZÓŁTYM oraz CZARNYM, gdzie żółty to plus (+) a czarny to minus (-).

 

 

Teraz przejdźmy do prostego dodatku który pozwoli nam na bezpieczne użytkowanie takiego zasilacza. Musimy wykonać coś takiego

 

zasilaczAT3.jpg

zasilaczAT4.jpg

 

potrzebne nam będzie:

 

1/ kawałek laminatu (płytka drukowana) lub 2-3mm plastiku

2/ dwa gniazda banan czerwony i czarny

3/ oprawka bezpiecznikowa

4/ dioda LED 5mm i oprawka do diody

5/ rezystor 400-800 ohm

 

30 minut czasu na wykonanie dodatku.

 

 

Schemat:

 

zasilaczAT5.jpg

 

 

informacja w zasilaczu AT na przewodach idących do włącznika jest napięcie sieci 220V

 

 

A tak się prezentuje mój zasilacz

 

zasilaczAT6.jpg

zasilaczAT7.jpg

 

 

 

EDIT:

W trakcie powadzonych rozmów wyszedł bardzo istotny fakt który wpływa na stabilność napięcia lini 12V. Jeżeli będziemy chceli ładować prądami większymi od 2A należy dokonać dodatkowej modyfilacji tj, obciążyć linie +5V.Jak to zrobić ?

 

pomiędzy kabel czerwony a czarny należy wpiąć (do wyboru):

 

- żarówkę samochodową 55W 12V lub 25W 6V

- pięć rezystorów 10 omów 5W połączonych równolegle

 

Pamietajcie że żarówka lub rezystory podczas pracy będą bardzo gorące !

 

 

Na koniec przytoczę wypowiedź Przemka_PC dot. przeróbki zasilacza

Małe prądy - brak obciążenia 5V, duże prądy - obciążenie linii 5V

 

oraz leda_g

 

Każdy zasilacz komputerowy daję +12V bez obciążenia wyjścia +5V, sam tak używam go dla ładowania małych pakietów (ładowarka IMAX B5 nie ma z tym problemu, ale ładowarka Maxpro X6 się wywala

 

tak więc najlepiej jest jednak obciązyć linie +5V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 157
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Witam,

 

Jako że przerabiam zasilacz dla jednego kolego z forum chciałbym pokazać prosty i tani, lecz nie do końca estetyczny sposób włączanie lub wyłączanie obciążenia linii +5. Nie mając odpowiednich rezystorów musiałem coś wymyślić i znalazłem zbędną żarówkę 12V 35W. Niestety drugi problem do taki, że żarówka nie chce się zmieścić wewnątrz obudowy zasilacza. Sposobem okazała się oprawka dla żarówki G5.3 zamontowana na zewnątrz. Takie rozwiązanie pozwala na włączanie i wyłączanie obciążenia. W przerabianym zasilaczu AT 200W napięcie bez obciążenia wynosiło 11.08V a z obciążeniem 11,78V. Niestety nie mam jak sprawdzić max. prądu jaki można pobrać z zasilacza !

 

Fotki jak to wygląda.

 

zasilaczAT8.jpg

zasilaczAT9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno pytanko

Piszesz że najlepszy jest zasilacz 200-350W

Ja mam 350 i 400W po zmierzeniu napięcia wychodzi że ten 350W ma tylko 11.75V a ten 400W ma 12.35V mierzone bez obciążenia więc może lepszy będzie ten 400W bo wtedy nie będzie potrzeby obciążania tych 5V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W trakcie powadzonych rozmów wyszedł bardzo istotny fakt który wpływa na stabilność napięcia lini 12V. Jeżeli będziemy chceli ładować prądami większymi od 2A należy dokonać dodatkowej modyfilacji tj, obciążyć linie +5V.Jak to zrobić ?

 

pomiędzy kabel czerwony a czarny należy wpiąć (do wyboru):

 

- żarówkę samochodową 55W 12V lub 25W 6V

- pięć rezystorów 10 omów 5W połączonych równolegle

 

Pamietajcie że żarówka lub rezystory podczas pracy będą bardzo gorące !

 

szkoda żę ktoś bez odwagi przyznania się do tego usunął mój post, nie chce mi sie już produkować i widzę że nie warto nawet, ale to jest najgorszy i najdroższy sposób przeróbki zasilacza. dużo wygodniej jest przelutowac jeden maleńki rezystor i nie tracić zbędnych 55W, narażać sie na oparzenia, i niekomfortowe użytkowanie świecącego zasilacza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, meloow zaczął opisem niezupełnie szczęśliwym, i dalej są tego skutki. Taki opis nie powinien się tu pojawiać, bo jest błędny. A wystarczy przeanalizować schemat zasilacza impulsowego, stosowanego w komputerach. Jest tych schematów wiele w internecie. Motyl ma rację. Ja dodam jeszcze, ze bardzo prostym sposobem można również podnieść napięcie linii 12V.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dla obrony Marcina napiszę tylko że jak ktoś umie czytać schematy elektroniczne i je rozumie oraz potrafi przerobić układ elektroniczny to nie potrzebuję takiego opisu.

 

A ten post miał być dla laików, którzy jako tako radzą sobie z lutownicą.

Opisywanie jak przerobić płytkę zasilacza impulsowego na tym forum to lekka przesada.

Jak ktoś nie znający tematu zacznie grzebać w obwodzie zasilania to może być tragedia.

A przeciętny elektronik z takim tematem poradzi sobie bez najmniejszego problemu, a jeżeli nie to na pewno jest też zarejestrowany na forum elektronicznym - choćby tu http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic311292.html

 

heh... musze dadac

otoz ostatnio przez przypadek zrobilo mi sie zwarcie na 12V w takim zasilaczu... efekt: trzask i blysk... wywalilo korki w domu... zasilacz zlom

 

bez jakiegos ukladu zabezpieczajacego raczej trzeba bardzo uwazac (dla 12V 8A, dla 5V 20A) bo ma co trzaskac

 

pozdro

 

p.s. UWAGA NA RADIATORY WEWNATRZ, SA POD NAPIECIEM SIECIOWYM 230V!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za uznanie :(

 

 

Po wpięciu żarówki 12V 35W w linię +5 żąrnik bardzo słabo się żarzy. Motyl więc nie przesadaj z tą lampą itp. Motyl nie obrażaj się, gdyż nie ma, o co.

 

 

Jak pisze w temacie to jest najprostrzy sposób właśnie dla laików i 14-15 latków! Motyl znam się trochę na elektronice (wygrałem nawet kilka konkursów w EDW) i widziałem sposób na przerobienie zasilacza ATX na napięcie 13,8V trzeba wylutować połowę płytki oraz wprowadzić kilka modyfikacji! Przeczytaj to tutaj piszą ja myślę a ty pomyśl realnie 60% osób nie ma szans tego zrobić!!!!! Wiec trzeba im pokazać prosty sposób a mój taki mi się wydawał może się myliłem no cóż są lepsi elektronicy ode mnie, więc czekam na wasz opis takiej przeróbki (i wtedy oznajmię, że nie znam się kompletnie na tym potrafię tylko włączyć wtyczkę go gniazdka i dysponuje kolba 200W) - pomocy jak mam przerobić ten zasilacz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomyśl realnie 60% osób nie ma szans tego zrobić!!!!!

 

wystarczy jedno zdjecie bo 90% prostych zasilaczy chinkich jest takie sae w budowie, 5min i przerobione :)

 

I nie chwal sie tymi konkursami bo w piórka obrośniesz a mi swojej wyższości nie pokażesz, a wręcz przeciwnie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ależ nie traktuj tego tak osobiście ;) wcale się nie przechwalam tym czy tamtym tylko mam wrażenie że starasz się "zbesztać" mnie i mój pomysł napisana tematu dla przecietengo Kowalskiego. Nie neguje twojej wiedzy i umejętności w przeciwieństwie do Ciebie jest mi przykro no cóż takie życie.

 

 

EDIT: Motyl jak chcesz dalej ciągnąć teamt zapraszam na PW lub GG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jak się już pokłóciliście to dziś wam może już przeszło bo widzę że lepiej znacie się na elektronice niż ja to może coś doradzicie

Właśnie przerabiam zasilacz i chciałem by to funkcjonowało i wyglądało jak należy więc chciałem w montować do niego woltomierz i amperomierz już kupiłem taki nieduży elektroniczny i mam problem ponieważ by mógł poprawnie pracować misi mieć oddzielne zasilanie 8-12V

Zasilanie które będzie mierzone ma więcej niż 12V to i tak odpada podłączenie do tego samego źródła ale zastanawiałem się czy nie podłączyć tego do przewodu -12V ponieważ po pomiarze wychodzi 10.4V

czy możecie coś doradzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od odwróciłeś begunowaść :) to Ci wychodzi że to dodatnie napięcie. uwarzam że nie ma co kombinować koszt voltomierza i amperomierza to łącznie 16PLN

 

tu masz link do sklepu w którym zaopatruje się już od jakiś 12 lat :D

 

http://www.nowyelektronik.pl/searchsklep.php?nadkat=Przyrz%B1dy%20Pomiarowe&mode=kategoriami&kat=MIERNIKI&nazwa=Mierniki%20Tablicowe

 

ma sporo odziałów tychy katowice itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.