Skocz do zawartości

Zdjęcie

Zawis

Ten temat został zarchiwizowany. Oznacza to, że nie możesz dodać do niego odpowiedzi.
101 odpowiedzi w tym temacie

#21 rabbitlkr

rabbitlkr
  • Modelarz
  • 1197 postów

Napisano 03 May 2009 - 18:52

Zdecydowanie łatwiej utrzymać model w zawisie z tylnym wyważeniem. Do nauki mozesz delikatnie przesunąć SC do tyłu.

#22 Marek:D

Marek:D
  • Modelarz
  • 735 postów

Napisano 03 May 2009 - 18:41

A jak z wyważeniem modelu? Koniecznie musi być trochę cięższy na tyłek, czy może być wyważony normalnie? Ma to duże znaczenie w nauce? Latanie z cięższym ogonem nie sprawia mi problemu, więc jeżeli pomoże to przesunę SC do tyłu.

#23 rabbitlkr

rabbitlkr
  • Modelarz
  • 1197 postów

Napisano 03 May 2009 - 18:37

Zawisu najlepiej uczyć się nisko. Wtedy dokładnie widzisz wszystkie nawet delikatne ruchy modelu. Fakt, że dużym modelem jest się ciężko uczyć. Najlepiej nauczyć się na czymś mniejszym. Ale jak się uprzesz to też się uda;) Im bliżej opanowania zawisu tym mniej wychylasz kierunek i wysokość. Praktycznie minimalnymi ruchami utrzymujesz model. Często pomaga pulsowanie gazem, wtedy wzrasta reakcja na stery. no to teorii tyle, teraz tylko trening.

#24 Marek:D

Marek:D
  • Modelarz
  • 735 postów

Napisano 03 May 2009 - 18:33

Witam serdecznie.
Jako, że mam już modelik do akrobacji 3D to czas zacząć wykonywać jakieś figury. Jestem po 14 lotach i czuję model, wiem kiedy przepada, do poprawki idą tylko dźwignie lotek(jak dla mnie małe wychylenia :twisted: ). Ostatnie parę lotów poświęciłem na figurę"ściana", dosyć fajnie wychodzi i nieźle wygląda. No więc przyszedł czas na zawis... Wiem mniej więcej na jakim gazie model nie idzie do góry. Dosyć wysoko ciężko jest to zaobserwować i modelik powisi i przewala się. Trochę jeszcze mało panuję nad lotkami w zawisie skupiając się na sterze wysokości i kierunku. I tu pytanie do was, jak zaczynaliście tą figurę? Na dużym pułapie? Bo nie wiem czy mam to trenować wysoko a później coraz niżej i niżej. Dodam, że modelik ma dosyć duży zapas mocy i spokojnie mogę uratować się dodając gazu(na ciut więcej jak 1/3 gazu idzie do góry). Ster kierunku ma maksymalne wychylenia około 45 stopni, wysokość ok 30-45. Czy w korektach wysokością i kierunkiem stosujecie płynne ruchy drążków czy szarpnięcia?
EDIT
A no i z jakiej figury najłatwiej wejść w zawis?

#25 idfx

idfx
  • Modelarz
  • 5230 postów

Napisano 09 July 2014 - 19:16

Zwykle przy zawisie nie trzeba duzo manewrować lotkami. wystaczy wychylić je w prawo i trzymać w jednej pozycji... reszta to delikatne ruchy ogona:)

A w zawis najlepiej wchodzi się z lotu poziomego. Lecisz na minimlanych obrotach i zaczynasz zaciągać stopniowo dodając gazu... model z lotu poziomego przechodzi do harriera i ostatecznie zawisu.

Może ktoś wytłumaczyć dokładniej :) Próbowałem wiele razy i to namiastka na 2 góra 5 sekund i muszę się ratować. Oglądałem wiele filmów instruktażowych, gdzie pokazana jest również aparatura na ekranie i ruchy drążkami, ale ... coś nie wychodzi. Model Handyman 3D. Obecnie SC dosyć na przód i może tu tkwi problem ? Jak zrobić zawis tak najprostrzymi słowami ujmując ?

#26 Shock

Shock
  • Moderatorzy Forum
  • 3706 postów

Napisano 09 July 2014 - 19:35

Ćwicząc ,ćwicząc i jeszcze raz wiadomo co :D ,nagle samo zacznie wychodzić..

Dużo łatwiej modelem przeważonym na tył i ciągła praca kierunkiem,wysokością i wspomaganie lotkami oraz pulsowanie gazem ;) .

#27 idfx

idfx
  • Modelarz
  • 5230 postów

Napisano 09 July 2014 - 19:41

Wow ... tyle to już wiem ;) "ruszać wszystkim w każdą stronę" ;)

Nie mogę jednak załapać tej logiki ..

#28 noker

noker

... a ile to kosztuje?

• Moderatorzy Forum
  • 1562 postów

Napisano 09 July 2014 - 22:54

Wpadnij Kacper do Niebrzegowa, to ci pokażemy ;) i cie nauczymy

#29 idfx

idfx
  • Modelarz
  • 5230 postów

Napisano 09 July 2014 - 22:56

Heh .. wystarczy, że w Radawcu Cię nie skojarzyłem ;) Dzięki, będę miał na uwadze.

#30 Viper

Viper
  • Modelarz
  • 1090 postów

Napisano 10 July 2014 - 20:40

W Real flighcie jest opcja ćwiczeń zawisu, możesz ustawić czy chcesz operować tylko wysokością, kierunkiem, lotkami, gazem czy wszystkim naraz, dodatkowo określasz średnicę okręgu, poza którego wylecenie rozbija model, a potem tylko ćwiczenie, ćwiczenie i jeszcze raz ćwiczenie.

A w realu zdecydowanie model z dużymi wychyleniami wysokości i kierunku, lotek niekoniecznie, nadmiarem gazu i środkiem ciężkości w tylnym przedziale zakresu tolerowanego.

#31 idfx

idfx
  • Modelarz
  • 5230 postów

Napisano 10 July 2014 - 20:44

Dzięki :)

#32 darkarll

darkarll
  • Modelarz
  • 607 postów

Napisano 10 July 2014 - 22:26

Ja nauczyłem się zawisu ( 12 lata temu ) nie mając symulatora .na symulatorze jest dużo , dużo , łatwiej , ale żeby każdy ster ćwiczyć osobno to raczej strata czasu , w sumie zawis to jedna z prostrzych figur  3D , dla mnie dużo trudniej było nauczyć się rolling harrier

:)

#33 robertus

robertus

Książę depronu?

• Modelarz
  • 10160 postów

Napisano 11 July 2014 - 06:37

Myślę,że ważne są też zakresy wychyleń. Jak będzieszmiał za małe to Ci bedzie uciekał z zawisu.

#34 michal888

michal888
  • Modelarz
  • 274 postów

Napisano 11 July 2014 - 13:24

Moim zdaniem najłatwiej zawis nauczyć się jakąś halówką  ,dobra halówka sama stoi w zawisie , jak zaczyna uciekać dodajesz gazu i prostujesz.

Symulator do tej figury akurat bym sobie darował,

mi zaś najtrudniej było się nauczyć snake

#35 Viper

Viper
  • Modelarz
  • 1090 postów

Napisano 11 July 2014 - 20:14

Jak w każdej pewnie aktywności, rózne sa drogi do celu.

Jedno jest pewne, ćwiczenie czyni mistrza  i wszystko.

#36 idfx

idfx
  • Modelarz
  • 5230 postów

Napisano 11 July 2014 - 20:43

... Dzięki :)

no to jeszcze raz ;)

lecę w locie poziomym i nagle chcę zrobić zawis, od czego zacząć :) widzę szkoły są różne (z pulsowaniem i bez), ale nie mam podstaw by prawidłowo się do tego zabrać ..

#37 GiulioN

GiulioN

'bout dat FPV life

• Modelarz
  • 1191 postów

Napisano 11 July 2014 - 20:58

lecę w locie poziomym i nagle chcę zrobić zawis, od czego zacząć :) widzę szkoły są różne (z pulsowaniem i bez), ale nie mam podstaw by prawidłowo się do tego zabrać ..

Najlepiej lecieć harrierem, dodać gazu, mocniej zaciągnąć wysokość, postawić model w pionie i jak zacznie się obracać kontra lotkami. Jak będzie sie przechylał to oczywiście odpowiednie kontry ogonem ;)

#38 Viper

Viper
  • Modelarz
  • 1090 postów

Napisano 11 July 2014 - 21:00

Ja zaraz po starcie daję krótkotrwale wysokość maks na siebie i stoję, tylko dopasowuję gaz, a w locie zwalniam i jednocześnie gaz na zero, za chwilę (ale szybko) na nieco ponad pół (mam model o dużym zapasie) a w tym samym czasie krótkotrwale wysokość na maks do siebie, jak się to dobrze zgra to model jakby uderzał o niewidzialną ścianę i stawał dęba, nazywa sie to zresztą ściana.

#39 idfx

idfx
  • Modelarz
  • 5230 postów

Napisano 11 July 2014 - 21:02

oooo super :) podobnie intuicyjnie próbowałem robić, więc widzę że idę w dobrą stronę. To teraz godziny treningu i cierpliwości, żeby model utrzymać dłużej niż kilka sekund.

#40 poharatek

poharatek
  • Modelarz
  • 716 postów

Napisano 11 July 2014 - 21:05

Mnie najprościej jest zacząć od "ściany". - w locie poziomym nagle zaciągnąć gaz i SW. Samolot "staje dęba",  potem trzeba tylko dodać gazu, żeby zawisł w powietrzu, a gibanie na boki kontrować SK. Pomaga mocno tylne wyważenie (o czym była mowa kilka razy w tym wątku) no i krzywą gazu dobrze jest ustawić tak, żeby w okolicy ustawienia przepustnicy "do zawisu" było płasko.

(Mała uwaga - nie jestem specem od zawisów, pierwszy, półsekundowy  udało mi się jakiś miesiąc temu zrobić, teraz daje rady utrzymać się w nim maksymalnie kilka sekund ;) )