Skocz do zawartości

ELEKTROSZYBOWIEC do nauki latania i na zbocze ;-)


malinn

Rekomendowane odpowiedzi

No i w końcu zabralem się znów za ten model.

 

Zmiana koncepcji bedzie. Będzie to wersja elektryczna. Kadłub z balsy , sk , sw, lotki. Napęd przeszczepiony z delty.

 

Wsadziłem serwa hs 55 w płat (wycinając uprzednio otwory ostrożnie lutownicą). Schowały się niemal całe w skrzydle. Wystaje jakieś 1,5mm co zamaskuje odpowiednio taśmą.

 

Ogon już też wystrugany i waży na gotowo 30g. Ogon będzie z rurki z wędki.

 

Mam teraz problem z kadłubem - tzn.rozmieszczeniem napędu (200g) aby nie doważać ołowiem na ogonie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Mozolnie powstaje balsiak. Troche balsy 3mm, sklejki 1mm,sosna 3x3 i jako mocowanie rurki kawałek balsy 6mm.

 

Postępy z prac:

 

34236439fk2.jpg

dawca organów

33037977hg9.jpg

dziura w całym

22592381jb3.jpg

 

26764446ah2.jpg

 

91283689pr1.jpg

 

44262863rx6.jpg

 

87615985of5.jpg

 

10ad6.jpg

 

11hs8.jpg

 

13aw6.jpg

 

14ux0.jpg

 

 

No i coś dla kolegi Ola i nietylko :wink:

12wm4.jpg

 

 

Pozostało zrobic półke pod serwa, wkleić rurke ogona, łączenia przesmarować żywiczką.Potem ogonek , bowdeny , silnik i rc...

 

Myśle jeszcze czym okleić spód kadłuba - czy balsą 3mm czy sklejką 1mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fajnie sie model zapowiada. Tez niedawno przez takie cos przechodzilem, teraz tylko latam V_mini i spprawuje sie elegancko.

 

Co do spodu kadłuba, ja dałem balse 2mm, potem calosc okleilem japonem i okleilem tasma. Kadlub jest wystarczajaco sztywny. Mysle ze lepiej dac 2 niz 1,5 mm, bo ladniej sobie wyszlifujesz zaokraglenia. Zalezy jeszcze jaki material masz na warsztacie.

 

Statecznik poziomy jakoa dziwnie wyglada, znaczy sie ma duza srednice i mala rozpietosc. Ale to tylko subiektywna opinia.

 

Dzilaj dalej i umieszczaj recenzje. Pogoda ladna, trzeba czyms latac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie mam przerwę w budowie bo wyjechałem. Mam pytanko. Bede kadłub oklejał japonką lub papierem śniadaniowym. Może tylko go pomaluje lakierem.

 

Vikolu raczej nie użyje do oklejania. Nie wiem czy da się to okleić na lakier - NITROLAK? Czy jednak zainwestować w ak20?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i jest. Kadłubik pomalowałem nitrolakiem z zewnątrz i wewnątrz, a komore aku i regla od środka pokłyłem śniadaniówką na vikol.Następnie okleiłem taśmą. Potem moja dziewczyna zrobiła tuning czarną farbką.

 

Zaszła zmiana płata bo zalegał mi jeden bez serw. Pomyślałem lepiej mieć 1,5m niż 1,1m i przełożyłem serwa.

 

Płat jest ciężki 235g i tylko 18dm2 ale model lata fajnie.Udało się go wyważyć bez grama ołowiu.

 

Dziś odbył się oblot:

 

Wiaterek koło 3-4m/s czyli cieńki był.

Najpierw rzut z ręki i zaraz potem z silnikiem. Model lata poprawnie choć dość szybko - płat ma 6,5% i koło 33g/dm2 ale za to radzi sobie z wiatrem i fajnie świszcze. Ma klapolotki i można go do lądowania przyhamować ;-)

Napęd z delty radzi sobie bez problemów z koło 600g do lotu na 7,4v.

Model utrzymuje się na mniej niż połowe gazu i lata wtedy wolniej i majestatycznie.

 

Wylatałem dziś 2x 35min bo miałem mało miejsca do lądowania i nie chciałem ryzykować przymusowego lądowania. Na lepszym terenie sprawdzę długośc lotu. Dziś latałem jak samolotem - cały czas silnik , a szybowałem mało.

 

Latałem nad plażą , lądujac na łace za wydmą. Co dziwne na dole było koło 18 stopni , a gdy wylądowąłem ździwiłem się mocno gdy łapiąc za silnik i pakiet poczułem zimno :crazy: Model latał średnio gdzieś na 15-20m wysokości , a widać jak już tam musiało być zimno. Ciekawe jak ubrani byli motolotniarze co latali sporo wyzej odemnie.

 

Zamierzam mu jakiś lżejszy płacik zrobić na przyszłość tylko ale puki co bede tłukł obecny.

 

63059081cj2.jpg

Shot with Canon PowerShot A70 at 2007-07-01

 

45813578qq3.jpg

Shot with Canon PowerShot A70 at 2007-07-01

 

42643791vv3.jpg

Shot with Canon PowerShot A70 at 2007-07-01

 

47618372lw0.jpg

Shot with Canon PowerShot A70 at 2007-07-01

 

70614647gl7.jpg

Shot with Canon PowerShot A70 at 2007-07-01

 

relax przed lotem :devil:

 

http://video.tinypic.com/player.php?v=4v3ooyv

 

loty:

 

http://video.tinypic.com/player.php?v=6gjgrwl

 

http://video.tinypic.com/player.php?v=67duwc8

 

i lądowanko:

 

http://video.tinypic.com/player.php?v=4qzq4ch

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widze Malinn ze ulotniles model. Lata to calkiem dobrze, co stwierdzam na podstawie filmow. Troche wyglada ze skrzydło proporcjonalnie za duza ma rozpietosc, ale jak w locie jest dobrze to wpozadku. Na moje nowe skrzydlo tak 120 - 130 cm zrob i lzejsze.

 

Kurcze u mnie taka pogoda kiszkowata, ze V_mini juz z tydzien nie wietrzylem. Moze jutro wkoncu nie bedzie padac, to tez polatam :). Po w brzydka pogode to nawet nie chce mi sie wychodzic.

 

Ciekawy jestem jak Twoj model na lzejszym placie bedzie chodzil?? A jaki profil wybierasz/?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mogę uznać , że ten płat nadaje się na zbocze i spory wiatr. Z tym płatem jest już dobrze a, z lżejszym to w ogóle będzie wypas.

 

Chciałbym profil jakiś na termiczkę jakiś. Bedzie to pewnie sd7037 lub hn 1033.To narazie odległa przyszłość ;-)

 

St.poziomy jest wąski bym mógł go targać w plecaku - kadłub i nie zahaczać o ludzi jadąc na rowerze.

Powierzchnie ma odpowiednią i lata prawidłowo. Po wczorajszych lotach dałem tylko na natarcie poziomego 2 warstwy tkaninki 25g/m2 bo widoczne były małe wgnioty po lądowaniach.

 

No i po kolejnych lotach. Tym razem miałem sporo miejsca i wytłukłem pakiet do końca. Pierwszy lot równe 58min :jupi: i to latając niezbyt wysoko niemal cały czas na silniku. Drugi lot 45min ale przeszkodziła pogoda i musiałem się zwijać.

 

Z lepszym płatem to spokojnie myśle będzie można się wozić 1 godzinkę spokojnie na pakiecie 2200mah.

 

NICE :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Modelik zaczął już targać aparacik na plecach. Mam już pare fajnych filmów. Filmowałem w Bydgoszczy na małej łączce na obrzeżach miasta (kładka nad torami między Błoniem a Miedzyniem), widac w oddali lotnisko Bydgoskie.

 

Często gdy latam latają tu prawdziwe szybowce. Zarówno z wyciagarki jak i z holu. Jest czym oko cieszyć.

Była raz tak silna termika, że nosiło mnie z 3 minuty na wys. koło 100m modelem bez silnika. Miasto się mocno nagrzało i kominy były silne.

 

Widziałem też jak prawdziwy szybowiec wkręcił się na 1km z wysokości koło 300m krążac na miastem :shock:

 

film:

 

http://video.tinypic.com/player.php?v=549xjes

 

loty na łące w lesie:

 

http://video.tinypic.com/player.php?v=4q51zth

 

 

loty w Myślęcinku (piękne tereny do latania i nietylko , brak tylko modelarzy :evil: ):

 

http://video.tinypic.com/player.php?v=4yffeys

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten elektroszybolec ma 600g ma bez aparatu i 33g/dm2 z aparatem ma 700g. Do tego płat 6,5% grubości 1,5m.

Pędze go silniczkiem za 33zł i 7,4v , smigło 8x6 jak już pisałem.

 

Latałem przedwczoraj i znów prawie godzinka na jednym pakiecie - 57zmin ;-)

 

Diakonie o co chodziło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Model obecnie dostał nowy kadłub z laminowanym nowym ogonkiem i nowy silnik. Kadłub balsiano-sklejkowy oklejony folią. Pod kadłubem jest kółko- ot taki bajer (prawie jak prawdziwy szybowiec :mrgreen: )

Silniczek to dzwonek ale jest przewinięty w gwiazdę - szybko się kręci na pakiecie 3s 1800mah i śmigle 8x6 na którym go teraz pędze.

Model teraz zapiernicza jak trzeba, można jednak go ujarzmić za pomocą klapolotek i spokojnie zwolnić do lądowania czy w kominie.Można sobie nim nieźle teraz popylonować :devil:

 

p1080797ye2.jpg

p1080797ye2.6dd9868991.jpg

 

p1110832ke3.jpg

p1110832ke3.7edd846db0.jpg

 

p1110828go3.jpg

p1110828go3.ee4f6937c9.jpg

 

p1110830xy3.jpg

p1110830xy3.20d14f32b7.jpg

 

p1110827hq2.jpg

p1110827hq2.83833d4f29.jpg

 

p1080748mz2.jpg

p1080748mz2.0f2e6f1a69.jpg

 

nO i film z pylonowania:

 

http://tinypic.com/player.php?v=smpmh2&s=4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.