Skocz do zawartości

Zdjęcie

PZL P23 Karaś

Ten temat został zarchiwizowany. Oznacza to, że nie możesz dodać do niego odpowiedzi.
43 odpowiedzi w tym temacie

#21 rafał .k

rafał .k
  • Modelarz
  • 204 postów

Napisano 16 January 2010 - 23:43

Witam mam pytanie odnośnie Karasia w 95r widziałem podobnych wymiarów model w modelarni liceum lotniczego właśnie w Dęblinie czy to ten sam model?

#22 ertman_176

ertman_176
  • Modelarz
  • 28 postów

Napisano 16 January 2010 - 19:17

Wy jednak nie macie litości - 3 model w takim wykonaniu prezentowany w ciągu kilku miesięcy, do tego te plany w 1:3,5 ... Czekamy na loty bo budowanie wam idzie bdb :twisted:

#23 koko216

koko216
  • Modelarz
  • 0 postów

Napisano 16 January 2010 - 16:28

Trochę za mały żeby zdejmować z niego formę. Leżą gdzieś rozrysowane plany takiego w skali (nie pamiętam dokładnie jakiej) ale coś koło 1:3,5. Może kiedyś doczeka się realizacji:)

#24 Janek

Janek
  • Modelarz
  • 34 postów

Napisano 16 January 2010 - 16:06

Tak pięknie oblachowany, dobrze było by zrobić z niego laminacik.

#25 koko216

koko216
  • Modelarz
  • 0 postów

Napisano 15 January 2010 - 23:54

No będę go jakoś pomalutku kończył bo model już by nie doczekał dokończenia przez ojca z powodu początkowego braku czasu a teraz ze względu na większe projekty (Jak 18,Zlin 50). Jak wspomniałem model został praktycznie zapomniany i przeleżał ładnych parenaście lat w szafie z oklejonym kadłubem,usterzeniem i jednym skrzydłem. Drugie skrzydło okleiłem sam jakieś 2 lata temu ale z braku czasu model poszedł w kąt... Ale teraz to trzeba go skończyć bo nie może sie marnować:)

#26 wojcio69

wojcio69

wojcio69

• Modelarz
  • 871 postów

Napisano 15 January 2010 - 23:44

WITAM ZDECYDOWANIE RÓB GO JAKO LATAJĄCY RC. Ilość pracy i oczywiście sam model są tego warte. Jak nie będziesz czegoś wiedział lub umiał pisz na forum na pewno każdy z nas jak będzie wiedział, umiał to pomoże.

#27 koko216

koko216
  • Modelarz
  • 0 postów

Napisano 15 January 2010 - 23:09

Konstrukcja klasyczna (balsa,sosna,sklejka) całość oklejona balsą, następnie japonką ,a na to blacha drukarska klejona na butapren.

#28 krzychu-rc

krzychu-rc
  • Modelarz
  • 33 postów

Napisano 15 January 2010 - 23:06

Robi wrażenie! konstrukcja pewnie klasyczna drewno jak się domyślam a jak mocowane zostało poszycie? klejone? jakim klejem bardzo jestem ciekawy podziwiać

#29 koko216

koko216
  • Modelarz
  • 0 postów

Napisano 15 January 2010 - 23:06

No tak waży:) więc chyba w miarę możliwości postaram się "to coś" doprowadzić do stanu latalności bo naprawdę szkoda tego modelu który jest tak zaawansowany w budowie a przeleżał tyle lat w szafie,a i pracy niemało było z naklejaniem tej blachy...:)

#30 Boogie

Boogie
  • Modelarz
  • 203 postów

Napisano 15 January 2010 - 23:01

Jesli rzeczywiscie to cos wazy 3kg, to wykonczenie na gotowo z RC powinno sie zmiescic w 5kg, co jest masa naprawde dobra przy takim uszczegolowieniu modelu. A wiec ja jestem za skonczeniem modelu jako model RC!! 8)

#31 koko216

koko216
  • Modelarz
  • 0 postów

Napisano 15 January 2010 - 22:55

Hmm to co widać na fotkach waży ok 3kg... łącznie z podwoziem.

#32 Boogie

Boogie
  • Modelarz
  • 203 postów

Napisano 15 January 2010 - 22:48

Przy 1,9m oczywiscie, ze ma szanse latac. Kwestia jest waga- mozesz zwazyc wszystkie elementy?

#33 koko216

koko216
  • Modelarz
  • 0 postów

Napisano 15 January 2010 - 22:26

Witam wszystkich.

Ostatnio czytając jakiś artykuł o P 23 Karaś przypomniałem sobie o modelu tegoż samolotu zaczętego przed wielu laty przez ojca. Postanowiłem więc "dokopać się" do niego i zobaczyć w jakim jest stanie. Okazało się że około 20-to letni model budowany na podstawie "Planów modelarskich" jest praktyczne na wykończeniu.
Nie wiem jaka to dokładnie skala ale po prowizorycznym pomiarze wychodzi około 1:7,5.
Model całkowicie oklejony blachą drukarska z zaznaczonymi nitami i podziałami blach.
I tak się teraz zastanawiam co z nim zrobić. Pierwotnie miał być latający (są zamontowane napędy sterów,lotek,klap a nawet wyrzutników bombowych!!! Tylko nie wiem czy model tej wielkości jest w stanie dobrze latać czy lepiej dokończyć go jako model statyczny? Czekam na Wasze opinie na ten temat.

Pozdrawiam, Piotr.

A tu 3 fotki zrobione na szybko:):

Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

#34 koko216

koko216
  • Modelarz
  • 0 postów

Napisano 23 December 2014 - 11:01

Witam wszystkich po długiej nieobecności. Model został ukończony jako statyczny i jest obecnie eksponatem w MSP w Dęblinie.

Załączone miniatury

• DSC_0496.jpg

#35 Michał K.

Michał K.
  • Modelarz
  • 344 postów

Napisano 23 December 2014 - 11:09

Piękny  :wub:  szkoda, że nie lata...  :unsure:

#36 JacekCichy

JacekCichy
  • Modelarz
  • 173 postów

Napisano 26 December 2014 - 22:54

Cudo, szkoda że tylko jedno zdjęcie... :)

#37 pietka

pietka
  • Modelarz
  • 823 postów

Napisano 27 December 2014 - 11:09

Miałem przyjemność zobaczyć ten model z bliska tuż przed wigilią w hangarze Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Zatkało mnie z wrażenia, podziwiałem go przez długi czas. Chylę czoło przed kunsztem z jakim model Panowie wykonali. Jest niewielki i trzeba go oglądać naprawdę z bliska aby zauważyć szczegóły i detale i pietyzm z jakim zostały wykonane. Zapewne zajęło to bardzo wiele czasu bo po prostu widok tego modelu, mnie - modelarza po prostu poraził  (oczywiście w pozytywnym znaczeniu). Gratuluję Kolegom tego cuda. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się budując swoje modele,  przynajmniej zbliżyć do jakości z jaką jest Karaś wykonany.  Ponieważ będę robił Łosia latającego  to zapewne nie będzie nawet półmakieta, ale Adam W. namawiał mnie na zrobienie jednak makiety i jeśli z Tomkiem podejmiemy się takiego wyzwania to na pewno poprosimy zarówno Adama jak i Piotra o pomoc. 

Chciałbym aby wszyscy zobaczyli ten model Karasia i docenili jego piękno. Jeszcze raz gratuluję takiego wspaniałego dzieła.

#38 mikrus193

mikrus193
  • Modelarz
  • 530 postów

Napisano 27 December 2014 - 11:28

Piotr na waszych zdjeciach z tematu Łosia widać ten samolot

#39 koko216

koko216
  • Modelarz
  • 0 postów

Napisano 27 December 2014 - 22:12

Piotr -  model pochłonął bardzo dużo czasu, nawet nie jestem w stanie powiedzieć ile :P. Zamiar był taki żeby na podstawie zdjęć i rysunków stworzyć model jak najbardziej zbliżony do oryginału - na ile się to udało nie wiem, pozostawiam to ocenie forumowiczów. Zewnętrznie wyszło nieźle jednak naglący czas nie pozwolił nam na pełne odtworzenie wnętrza i wszystkich szczegółów (a analizując dokładnie zdjęcia jest ich naprawdę duuuużo) i niestety świeci ono pustkami, no ale cóż model musiał być zrobiony do końca roku no i niestety mimo ogromnego nakładu pracy czasu zabrakło. Niemniej jednak model będzie stał w gablocie i mam nadzieję, że brak szczegółów wnętrza nie będzie zbytnio rzutował na wygląd całości. Na prośbę Jacka zamieszczam kilka zdjęć, które udało mi się zrobić w trakcie budowy.  

Oczywiście model był robiony razem z ojcem Mirosławem , który "wyrzeźbił" min. piękne śmigło, silnik, karabiny i tym podobne elementy   :)

Załączone miniatury

• DSC_0456.jpg
  • DSC_0458.jpg
  • DSC_0460.jpg
  • DSC_0462.jpg
  • DSC_0464.jpg
  • DSC_0470.jpg
  • DSC_0471.jpg
  • DSC_0474.jpg
  • DSC_0476.jpg
  • DSC_0477.jpg
  • DSC_0487.jpg
  • DSC_0495.jpg

#40 pietka

pietka
  • Modelarz
  • 823 postów

Napisano 27 December 2014 - 23:46

Piotrze, nie miałem ani wiedzy ani czasu aby zauważyć, że brakuje jakichś szczegółów brakujących w tej makiecie. Ale to głównie efekt tego, że zatkało mnie po prostu to co zobaczyłem. Myślę, że to już mistrzowski poziom wykonania, niezależnie od tego czy brakuje jakichś elementów czy nie. Jeśli praca nad nim zajęła Wam kilka lat to tym bardziej wyrazy szacunku składam Tobie i Twojemu  Tacie. Jacek Z. pokazywał mi już wcześniej kikla fotografii ale efekt końcowy jest wręcz bajeczny. 

Nie chcę tylko rozpływać się w ochach i achach ale naprawdę rzadko jest okazja zobaczyć taki poziom wykonania. 

Życzę wszystkim kolegom modelarzom aby mieli okazję zobaczyć Karasia  i tak jak ja zachwycic się nim. Poza tym jest jeszcze na ekspozycji piękna P-11ka!?   Mam nadzieję, ze zobaczymy się i poznamy w styczniu kiedy to modele zostana przyjęte do muzeum. 

Pozdrawiam

Piotr