Skocz do zawartości

TOTO-5 czyli smierć depronom :)


Motylasty

Rekomendowane odpowiedzi

He he he a'propos "zabawek", otwarłem jedną ze swoich tajemniczych szufladek i znalazłem w niej ..... TADAM ( to taki dzwięk ) laminatowy kadłub a do niego dwie połowki płata ( styro + fornir ) - tak cirkaebaut jakieś 2,60 rozpiętości, więc pełna mechanizacja pewnie tam sie pojawi, no ale to muzyka przyszłości.

Wygląda mi to na jakiś czeski zestaw, nawet już nie pamietam kiedy to do tej szufladki wsadziłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 105
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Ja ci chyba podwędze kiedyś tą szufladę ;-)

 

Co do tota 5 to skoro do kęcenia akrobacji ma być to i ster kierunku by się przydał. Bo akrobacja bez kierunku będzie tak samo wyglądać gdy model będzie miał wznios i jak go niebędzie miał.

 

Mój modelik 1,2m ma wznios - robi szybkie beczki i na plecach też lata bez problemu. Do nożowego lotu kierunek niezbędny. Więc raczej wnios by się przydał ;-) Ładnie truje o ten wzniosik co;

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to się udało :)

 

Co do kierunku to sam go nie mam i latając bobo-zuni wcale nie odczuwam potrzeby aby go mieć. Przy ostrym śmiganiu nawet nie ma czasu pomyśleć by używać kieunku chyba że jest on na mixie.

 

 

V - ster jak najbardziej wskazany skoro to nie bedzie dlg i bez kierunku. Będą mnniejsze opory i waga. Myśle ze to dobry wybór. No i model będzie inny niż poprzednie co też cieszy;-)

 

Może jeszcze ten profilek inny jak sugerują koledzy i będzie miodzio.

 

Tak trochę nie na temat: jak wy robicie cytaty? Kurna już tyle na tym forum siedze a nie moge tego opanować. Normalnie aż mi głópio z tego powodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak trochę nie na temat: jak wy robicie cytaty? Kurna już tyle na tym forum siedze a nie moge tego opanować. Normalnie aż mi głópio z tego powodu.

:) Cytaty robimy tak :)

Zaznacz w poprzedniej wypowiedzi tekst, naciśnij CTR+C

Naklikaj na klawisz QUOTE i wstaw tam tekst CTRL+V i gotowe.

Malinn wstydź się - taki duży chłopczyk a cytata nie potrafi zrobić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie. Po co Motylastemu truć "zrób to, zrób tamto", skoro to JEGO model, ON będzie nim latał i JEMU ma pasować? Wydaje mi się, że to wystarczająco doświadczony modelarz alby projektować własne konstrukcje. Każdy lubi co innego, ale ten model to ma być TOTO. I TOTO-em niech zostanie. Ja tam zostanę przy dopingu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytaty robimy tak :)

Zaznacz w poprzedniej wypowiedzi tekst,

 

Do tego miejsca prawidłowo :D

 

naciśnij CTR+C

Naklikaj na klawisz QUOTE i wstaw tam tekst CTRL+V i gotowe.

 

To już zbędna dłubanina

 

Malinn wstydź się - taki duży chłopczyk a cytata nie potrafi zrobić :)

 

A to szczera prawda :D

 

 

A robimy to tak:

 

Zaznaczamy wybrany fragnemt tekstu i w prawym górnym robu postu mamy klawisze. Jeden z nich opisany jako "CYTUJ" i on cytuje cały post, ale w lewo od niego jest taki mały nie opisany, co po na jechaniu na niego pokazuje się dymek " CYTOWANIE SELEKTYWNE" i cytuje tylko zaznaczony fragment.

 

Oczywiście wszystko szybko i gotowo wyskakuje nam z TAGAMI n adole w okienku szybka odpoiwedź :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanie. Po co Motylastemu truć "zrób to, zrób tamto", skoro to JEGO model, ON będzie nim latał i JEMU ma pasować?
quote]

 

do cytowania to antytalent jestem :oops:

 

To mu mu tylko sugerujemy. Wywiązała się ciekawa dyskusja i chyba Motylasty nie ma nam tego zazłe.

 

Każdy chciałby z nas zobaczyć nowy INNy model. Oczywiście szanuje to że to model Motylastego i prawda taka , że zrobi go jakiego sam będzie chciał.

 

Dla przykładu miał być toto 5 podobny do poprzedników , po dyskusji , będzie toto jednak trochę inny. Mnie to cieszy nawet. Nikt nie zarzuca Motylastemu braku doświadczenia i szanujemy jego wybory przecież. To są tylko sugestie i ewentualne rady no i doping kolegi.

Za moje trucie się nawet nie obraził wiec chyba nie ma w tym nic złego. Dyskusja jest na poziomie i na temat bez żadnego ubliżania czy zwad i to chyba takie złe nie jest. Po to to forum chyba żeby dyskutować ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ależ ja nie mam nic przeciwko sugestiom, mówię tylko że będe dopingował bo Motylasty zrobi co będzie chciał i i tak wiem że będzie to cudo.

 

(rozmyślania_mode_on)

 

Swoja drogą, co do sugestii: pracuję w hurtowni komputerowej, i jest jedna zasada: jeśli klient idzie w zaparte i wie co chce kupić, to choćby to było najgorsze badziewie nie należy przekonywac go do kupienia czego innego. Kiedy go się przekona, a sprzęt mu się nie spodoba, będzie to miał sprzedawcy za złe. A jeśli kupi to co chciał i będzie niezadowolony - to już jego problem :D Oczywiście nie ma to nic wspólnego z tym tematem, ale tak mi się przypomniało:) Sorki za offtopa :)

 

(rozmyślania_mode_off)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oki namieszaliście mi we łbie nieźle, trzeba było zrobić ten model nic nie zapowadając wstawić fotki i czekać na ahy o ohy :).

Reasumując po głębszych przemyśleniach będzie tak :

profil - faktycznie RG jest bardziej uniwersalny, nie latałem jeszcze na nim więc będzie RG.

wznios płata 2 stopnie, usterzenie motylkowe.

Z racji że nie lubię modeli "w kawałkach" usterzenie stałe, jako łącznik wystarczy dzwigar zrobiony ze sklejki. Płat być może dzielony w połowie, połaczony prętem stalowym fi4 i kołkami bambusowymi mocowany na śruby poliamidowe.

Zabieram się za robotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wreszcie zairałgun, zarinałg, zainragłu ( cholera ) , zairałgunowałem ( też nie tak ), zaigranułowałem, zairganułował ( zara mnie szlag trafi ), ZAINAŁGUROWAŁEM ( ufff - na elokwencje mi się zebrało, miast napisać "zaczłem") budowę ToTa-5.

Po pierwsze primo kamień węgielny a raczej badył węgielny :), dokładnie wyczyściłem z lakieru nabyte kawałki wędziska, do budowy modelu wystarczą mi dwa kawałki , zostały już sklejone ze sobą i wyszlifowane fo gołego węgla.

Po drugie primo zrezygnowałem z metody traconego styro i będzie metoda traconego ( nie, nie , nie - nie depronu ) styroduru, byłem dzisiaj w agencji reklamowej i podarowano mi piekną równiutką płyte sturoduru o grubości 5 cm, w sam raz na kadłubik.

Po trzecie primo sama budowa ruszyła od d..pu strony, znaczy się zrobiłem dzisiaj usterzenie motylaste, motylkowe,Rudlickiego, czy jak tam zwał.

Zastanawiam się nad fotografowaniem całego procesu, ale chyba ograniczę się do punktów węzłowych, czy też bardziej znaczących, wszak każdy wie jak żeberka w bloku robić etc.

To narazie tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to parę fotek i słów w temacie ToTa-5

Jak wspomniałem wcześniej pracę ruszyły od d...py strony, znaczy od tyłu.

Usterzenie wystrugałem z balsy 5 mm średniotwardej i balsy 2 mm. Dzwigary zostały wycięte ze sklejki 1,5. Dzwigary przyklejone UHU, reszta klejona CA i Soudalem.

Zastanawiałem się wcześniej nad dzwigarami ( łacznikami ) z drutu 2 mm, ale "doszłem" ( bo to było niedaleko, inaczej napisałbym "doszedłem" ) do wniosku że przy tej rozpiętości sklejka wystarczy.

 

toto5001.jpg

 

Zbliżenie na dzwigary statecznika.

 

toto5002.jpg

 

Przy wycinaniu obrysu kadłuba trochę sobie ułatwiłem :). Będąc akurat w agencji reklamowej ( mój stały klient ) uruchomiliśmy ploter celem demonstracji i sru dwa obrysy kadłuba ot tak przypadkowo mi się "wytły" :)

 

toto5003.jpg

 

Kadłub prawie gotowy :), a prawie robi wielką różnicę.

 

toto5004.jpg

 

Wydrukowałem górny obrys kadłuba i wzornik przodu, nakleiłem na wycięty blok styroduru.

 

toto5005.jpg

 

W ruch poszedł nóż i papier ścierny, pół godziny szlifowania, przymierzania szablonów i oto efekt. Wzornik kadłuba mam gotowy.

 

toto5006.jpg

 

Po przeszlifowaniu wzorzec został trzy razy pomalowany rozwodnionym wikolem i przeszlifowany. Następnie wzorzec wysmarowałem wazeliną techniczną i zalaminowałem.

Ale o tym następnym razem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzorzec został dokładnie oblaminowany, dałem dwie, miejscami trzy warstwy tkaniny ( takiej jaka była nad podorędziu ), w tej chwili walczę z oszlifowaniem kadłuba, później przeszpachlowanie, wycięcie z przodu klapiki do akumulatorów, wycięcie otworów chłodzących silnik i pakiet.

Następny etap to wklejenie łoża pod silnik, mocowanie serwa i wklejenie rury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szlifowanie wstępne zakończone - UUFF.

Oczywiście całośc kadłuba wymaga przeszpachlowania i dokładnego szlifu przed malowaniem.

 

toto5007.jpg

 

Przy pomocy Proxona wyciąłem "dziurę podskrzydłową", po wytopieniu styroduru dziura ta zostanie dokładnie przeszlifowana i krawędź doprowadzona do ładu i należnego jej wyglądu.

 

toto5008.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.