Skocz do zawartości

Zdjęcie

DLG - czyli co i jak

Ten temat został zarchiwizowany. Oznacza to, że nie możesz dodać do niego odpowiedzi.
632 odpowiedzi w tym temacie

#1 Adrian_S

Adrian_S
  • Modelarz
  • 53 postów

Napisano 01 December 2011 - 19:18

Wkleiłem ten kołek zgodnie z zaleceniami i się trzyma. Mam zamiar wykonać nowe stateczniki do modelu metodą taką jak opisywał kiedys Rafal B. bez VB. Robiłem próby na kawałku płytki depronowej i wyszło nawet ładnie powierzchnia śliska świecąca, ale nie na całej powierzchni występują takie małe punkty w których wychodzi faktura tkaniny. Myślę że to mogły spowodować jakieś pęcherzyki powietrza a może się mylę. Zmienić coś w trakcie laminowania czy raczej nie przejmować się tymi drobnymi skazami.

#2 Adrian_S

Adrian_S
  • Modelarz
  • 53 postów

Napisano 16 November 2011 - 20:46

Ok dzięki za radę, dam znać jak wyszło.

#3 Rafal B.

Rafal B.

DLG konstruktor :)

• Moderatorzy Forum
  • 2197 postów

Napisano 16 November 2011 - 20:21

Najpierw obrazek:

http://pfmrc.eu/albu...php?pic_id=7463

Jako zagęszczacz do żywicy możesz użyć drobno pociętego szkła.

#4 Adrian_S

Adrian_S
  • Modelarz
  • 53 postów

Napisano 16 November 2011 - 19:14

Też mi się tak właśnie wydawało ze 5 minutowa żywica nie będzie dobra. Postaram się zrobić tak jak mówisz, jako iż nie posiadam mikrobalonu ani tkaniny węglowej zamierzam użyć zwykłej żywicy epoksydowej i tkaniny szklanej 80g/m^2.

#5 Rafal B.

Rafal B.

• Moderatorzy Forum
  • 2197 postów

Napisano 16 November 2011 - 18:23

Potrzebna będzie ci żywica ale normalna. Żywica 5 minutowa nie zda egzaminu.

Ja to bym zrobił tak: w okolicy kołka usunął styrodur z góry i z dołu. Zalał to żywica z mikrobalonem a na wierzch położył tkaninę szklaną 80 lub 100 albo węgiel.

#6 Cimek

Cimek
  • Modelarz
  • 2077 postów

Napisano 16 November 2011 - 17:35

Podklej to żywicą 5minutową :P

#7 Adrian_S

Adrian_S
  • Modelarz
  • 53 postów

Napisano 16 November 2011 - 17:15

Witam byłem dziś pouczyć się latania moim modelem dlg. Wszystko ładnie pięknie tylko trenować, ale przy którymś rzucie obruszał mi się kołek. Nie zaczął się wyrywać ze skrzydła tylko odchylać od pionu (dolna końcówka do zewnątrz) i chciałem się was doradzić jak naprawić takie uszkodzenie żeby było trwale (skrzydło to styrodur kryty tkaniną kevlarową )
Oto kilka zdjęć z lotów oraz uszkodzenia z bliska.
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

#8 kkkamil

kkkamil
  • Modelarz
  • 142 postów

Napisano 06 November 2011 - 16:27

Witam,
Całkiem niedawno kupiłem używany model, cóż teraz już czuję się mocno zarażony :( , na razie nauka rzucania i łapania. Przestać się nie da....

#9 Vertigooo

Vertigooo
  • Modelarz
  • 365 postów

Napisano 26 August 2011 - 18:45

Przed chwilą latałem :rotfl:
Klej nie dosechł ale ja już nie mogłem wytrzymać.
1 rzut musiałem trymować ster wysokości bo model za bardzo kosił.
2 rzut już lepiej wszystko oki sprawdziłem klapy model jeszcze na chwile podniósł dziób i wylądował.
3 rzut już za kołek ale bez obrotu całkiem fajnie przeleciał o wiele większa odległość od razu po wyrzucie się ustabilizował i ładnie zamieniał prędkość na wysokość byłem happy na maxa :jupi:
4 rzut już na Chucka Norrisa czyli z pół obrotu byłem w szoku model wystrzelił pod kontem 45* i nie chciał zwolnić, wszystkie moje silnikówki zwykle się wleką przy zmniejszeniu obrotów a tu bez silnika takie rzeczy :lol2: wyżej niestety wiało i model stął w miejscu koło 8-10sekund tracąc może 2-3 metry na wysokości i lądowanie bez klap bo nie było czasu.
Podsumowywując
Dowiedziałem się kilku ciekawych rzeczy:
-że szybowiec to też fajny model
-że opłacało się siedzieć cały tydzień nad tym modelem od rana do wieczora :rotfl:
-że mam całkiem silny zamach
-że flamaster złazi z taśmy klejącej i strasznie brudząc ręce
Fotki modelu przepraszam że po foto shopie ale brat namieszał w aparacie.
http://www.pfmrc.eu/...php?pic_id=7209
http://www.pfmrc.eu/...php?pic_id=7208
Pomierzyłem model i wychodzi tak
roz 140cm
dłu 90cm
waga nie wiem ale bardzo lekki koło 200g

Edit Przyznam że trochę się wkręciłem niedługo przyjdzie z Chin paczka w tym 1s li pol i dwa mikro serwa 3.7 planowałem zrobić sobie jakiegoś małego rzutka 600mm po namysłach stwierdziłem że powinno to wyglądać mniej więcej tak. Wzorowałem sie na mini fireworks ale tamten model ma leciutki ogon i niema potrzeby go dociążać, wiem bo widziałem jak ten model lata i dokładnie go przeskanowałem. Tak więc mój model to balsiana kopia tego modelu ale z odciążonym ogonem , I tu pytanie jak to widzą bardziej doświadczeni w tej klasie modelarze?
http://pfmrc.eu/albu...php?pic_id=7224
Czy taki ogon będzie spełniał swoją funkcję jutro sprawdzę to na większym rzutku.
I jeszcze pytanie jaki profil polecacie słyszałem że najlepsze są z rodziny AG specjalnie projektowane z myślą o dlg myślałem o jakiś 8% profilu chciałbym mieć w miarę szybki i dynamiczny model.

#10 rapier

rapier
  • Modelarz
  • 2564 postów

Napisano 26 August 2011 - 18:05

Witam ja też latam dlg ale powoli moje nerwy się kończą . Mój model jest nerwowy dziś zaliczyłem kreta, trochę lat latam modelami ale z szybowcami tak na dobre styczności nie miałem raz złapałem komin slowflyerem . Więc mam podejrzenia co jest nie tak obecnie model schnie więc jest czas na domysły co do lotu rzucam model silnym pewnym ruchem delikatnie ku górze pod wiatr, rzut z pod kadłuba. model ładnie parę ładnych metrów przy okazji zauważyłem straszną wrażliwość modelu na ster wysokości i nagle delikatnie większy podmuch chciałem złapać troszkę wiatru w skrzydła i korek model obraca się płasko dwa razy i boom po kilku rzutach muszę go trochę podreperować. Dodaje jeszcze że nie mam ruchomego steru kierunku. Istotne jest też to że wznios jest praktycznie zerowy około 2stopnie ale model ma lotki na które niestety jest średnio wrażliwy. Poza wzniosem obwiniam też zbyt tylne SC Które nadwrażliwości steru wysokości i tendencji do korka sprzyja. Jeśli ktoś ma inne sugestie proszę pisać wszystko na wagę złota może zdążę jeszcze dziś polatać z balastem na dziobie.

Co to za model? Cos wiecej napisz , jakies fotki itd.

#11 Vertigooo

Vertigooo
  • Modelarz
  • 365 postów

Napisano 26 August 2011 - 17:55

Witam ja też latam dlg ale powoli moje nerwy się kończą :cry: . Mój model jest nerwowy dziś zaliczyłem kreta, trochę lat latam modelami ale z szybowcami tak na dobre styczności nie miałem raz złapałem komin slowflyerem :P . Więc mam podejrzenia co jest nie tak obecnie model schnie więc jest czas na domysły co do lotu rzucam model silnym pewnym ruchem delikatnie ku górze pod wiatr, rzut z pod kadłuba. model ładnie parę ładnych metrów przy okazji zauważyłem straszną wrażliwość modelu na ster wysokości i nagle delikatnie większy podmuch chciałem złapać troszkę wiatru w skrzydła i korek model obraca się płasko dwa razy i boom po kilku rzutach muszę go trochę podreperować. Dodaje jeszcze że nie mam ruchomego steru kierunku. Istotne jest też to że wznios jest praktycznie zerowy około 2stopnie ale model ma lotki na które niestety jest średnio wrażliwy. Poza wzniosem obwiniam też zbyt tylne SC Które nadwrażliwości steru wysokości i tendencji do korka sprzyja. Jeśli ktoś ma inne sugestie proszę pisać wszystko na wagę złota może zdążę jeszcze dziś polatać z balastem na dziobie.
Pozdrawiam

#12 Adrian_S

Adrian_S
  • Modelarz
  • 53 postów

Napisano 22 August 2011 - 20:06

Witam wszystkich.
Moją przygodę z modelarstwem rc zacząłem od balsianego dlg zbudowanego według planów znalezionych na holenderskiej stronie. Obecnie mam zamiar zbudować nowe dlg i postanowiłem, że będzie ono posiadało laminatowy kadłub, ponieważ mam ciągłe problemy z balsowym w mimi. Problemem dla mnie jest budowa laminatowego kadłuba. Zastanawiam się nad kupnem gotowego i chciałbym się was zapytać gdzie mogę kupić taki kadłub a może polecacie jednak na początek balsowe kadłuby?

#13 Pawel_W

Pawel_W
  • Modelarz
  • 1404 postów

Napisano 04 August 2011 - 10:20

Zobaczymy w praktyce jak to wyjdzie, bo jak narazie pompa jest BARDZO szczelna, jeśli będzie się załączać zbyt często będę to zmieniał - w sumie to nie jest wielki problem. Nagrałem film jak to teraz działa, wrzucę go w pracy bo domowe łącze absolutnie nie nadaje się do wrzucania filmów na tubę :)

EDIT:

Film:
http://www.youtube.com/v/hcoIb9U_EYw

Dziś wieczorem zrobię próbę - wrzucę kawałek styroduru do worka i zostawię pompę. Zobaczymy jak często będzie się załączać. Sama pompa jest szczelna, kwestia tego co będzie z workiem.

EDIT kolejny:

Niestety mój wyłącznik nie działał zbyt pięknie więc zacząłem poszukiwać rozwiązań alternatywnych w postaci kompletnego wyłącznika podciśnieniowego. Znalazłem, zakupiłem, zamontowałem. Efekt: pompa załącza się, pracuje do osiągnięcia -0,8 bar, wyłącza się i ponownie załącza przy -0,6. Dziś wieczorem, o ile czas pozwoli, spróbuję załączyć pompę z workiem, żeby sprawdzić jak to działa w praktyce. Jestem bardzo zadowolony z wyłącznika bo zachowuje się dokładnie tak, jak tego oczekiwałem :) Tani niestety nie był ale warto było go zakupić :)

#14 Rafal B.

Rafal B.

• Moderatorzy Forum
  • 2197 postów

Napisano 21 July 2011 - 05:02

Ja mam ustawiony czas pomiędzy 0,8 do 0,6. U Ciebie pompa będzie się włączać około co 10 min.

#15 tomasxxx

tomasxxx
  • Modelarz
  • 312 postów

Napisano 20 July 2011 - 21:17

Paweł zrób zdjęcie tego sterownika prosze i opisz poszczególne elementy bede wdzieczny

#16 Pawel_W

Pawel_W
  • Modelarz
  • 1404 postów

Napisano 20 July 2011 - 21:10

WYcinarka grawitacyjna śmiga aż miło, ciąłem dziś przed chwilą rdzenie styropianowe rozp. 28cm, cięciwa 18cm zbieżna do 14,5 - wychodzi idealnie :) Jak znajdę chwilę czasu zrobię szablony do Edge (narazie 2p) i do SG II również - poczytałem o Edge i jednak jeśli wziąć pod uwagę warunki, w jakich latam koło siebie SG II również się przyda, ze względu na to że jest "wolniejsze". A tym czasem będę też robił szablony do skrzydła 4p, ale te już przygotuję pod frezowanie CNC. Za dużo ich do ręcznego wykonania.

EDIT: właśnie mam nadzieję że skończyłem budowę pompy próżniowej. Wyłącznik składa się z mikrostycznika zasilanego napięciem 12V, przekaźnika 12/230V a czujnikiem podciśnienia jest regulator podciśnieniowy kąta wyprzedzenia zapłonu z Fiata 125p. Sprawdzę jutro, czy moja godzina regulacji nie poszła na marne - kiedy dziś kończyłem udało mi się ustawić sprzęt tak, że pompa wyłączała się przy -0,8bar a załączała przy ok. -0,75bar. Biorąc pod uwagę że wyłącznik mechaniczny który zamierzałem zakupić ma histerezę sięgającą 0,125bar jestem więcej niż bardzo zadowolony. Sprawdzę to jeszcze jutro, czy aby mnie oczy o tej 22 nie myliły :)

#17 tomasxxx

tomasxxx
  • Modelarz
  • 312 postów

Napisano 10 July 2011 - 15:09

Taka ciekawostka :D

#18 Rafal B.

Rafal B.

• Moderatorzy Forum
  • 2197 postów

Napisano 09 July 2011 - 22:13

http://www.charlesri.../SuperGeeII.htm

#19 Artur94

Artur94
  • Modelarz
  • 17 postów

Napisano 09 July 2011 - 20:50

Dzięki wielkie choć z moim angielskim nie jest za dobrze ale jakoś dam sobie rady :)

#20 tomasxxx

tomasxxx
  • Modelarz
  • 312 postów

Napisano 09 July 2011 - 18:56

TU http://www.rcgroups....30#post14461033 i tu http://www.rcgroups....ad.php?t=676909