Skocz do zawartości

Podstawy FPV i jak tanio zacząć.


diem

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Wychodzac na przeciw zainteresowaniu tematem postanowilem troche ogolnikowo opisac "jak latac inaczej". Znajdziecie w tym wątku rowniez tanie rozwiązania, FPV nie musi byc wcale dla wybrancow. Proponuje kolegom latającym juz fpv opisywac tutaj najtansze alternatywy. Na początku opisze czego potrzebujemy, pozniej pouzupelniamy o konkrety.

 

Czego potrzebujemy do latania FPV?

 

- model z wyposazeniem oraz aparatura

- kamera

- nadajnik oraz odbiornik video

- podgląd obrazu

 

 

1. Model

 

Na początku trenerek badz motoszybowiec - łatwy w pilotażu oraz wolny. W przypadku rozwiniecia umiejetnosci mozemy przejsc na swoj styl latania i wybrac dowolny model.

Zaproponowalem Mirkowi z abc-rc.pl relacje budowy trenerka ktory moim zdaniem idealnie nada sie na początek. Oczywiscie jest to trenerek EPP z tylnim napędem.

http://www.abc-rc.pl/p/3/775/model_trenerka_rc_z_epp_-_trainer_1080mm-dla_pocz%C4%85tkuj%C4%85cych-samoloty.html

Wkrotce przedstawie relacje a następnie montaż osprzętu FPV.

 

2. Kamera

Kamerka plytkowa, cmos (malo uzywana) badz CCD mozna kupic na ebay juz za $25 do $30. Najtansze są bez obudowy badz z obudową częściową wiec na takowych sie skupimy.

 

Kazda kamera plytkowa posiada obiektyw mini. Do latania FPV przewaznie uzywa sie obiektywow 2.8mm do 3.6mm. Im szersze pole widzenia tym wiecej widzimy, im wiecej widzimy tym mniejsza szansa na zgubienie sie w terenie.

 

Wygląd przykładowych kamerek:

http://swietochlowice.org/~dm/mk/kamerka2.jpg

 

3. Nadajnik oraz odbiornik video.

 

Na początek musimy wybrać częstotliwość. W przypadku gdy aparatura rc dziala na 2.4ghz nie mozemy na tej samej czestotliwosci posiadac toru video. Obfitująca w tanie zestawy czestotliwosc to 1.2ghz, na opisie takich tanich zestawow skupimy sie w tym wątku. Kwota 150-200zl

 

Wygląd przykladowego nadajnika/odbiornika video.

http://www.romek_by.republika.pl/MK/Forum/video1.jpg

 

4. Podglad na ziemi.

 

Do odbiornika video nalezy podpiac urządzenie z wejsciem video (AV) dzieki ktoremu bedziemy widziec obraz z kamerki. Istnieje kilka tanich opcji, nie trzeba od razu zaczynac od gogli.

Są to:

- Laptop (ktorego zakladam ze mamy) + video grabber - koszt grabbera ~40zl

- Telewizorek lcd przenosny - koszt ~200zl

- Telewizor kineskopowy - jakikolwiek z wejsciem AV ktory damy rade przetransportowac na lotnisko - a nóż ktos znajdzie jakis stary na strychu. Do telewizora potrzebna przetwornica.

- Przenosny odtwarzacz dvd z wejsciem AV - allegro 200-300zl

 

Na dzisiaj to tyle - walentynki. Temat bede uzupelnial o sprawdzone rozwiazania, prosze rowniez innych kolegow o relacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 651
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Jaką antenę polecasz do takiego zestawu przekazu video? Raczej oryginalna nie ma zbyt dobrego zasięgu, czytałem że dobre są panelowe. Mógł byś wskazać przykładową antenę używaną przez pilotów FPV ? Jaki jest zasięg takiego zestawu?

 

P.S: Z czego zasilać kamerkę i nadajnik w modelu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaką antenę polecasz do takiego zestawu przekazu video? Raczej oryginalna nie ma zbyt dobrego zasięgu, czytałem że dobre są panelowe. Mógł byś wskazać przykładową antenę używaną przez pilotów FPV ? Jaki jest zasięg takiego zestawu?

 

P.S: Z czego zasilać kamerkę i nadajnik w modelu?

Na standardowych antenach mozna uzyskac 700m. Jest to dystans do nauki w zupelnosci wystarczający, zalecalbym latanie w zasiegu wzroku (300-400m max). Lepsze rezultaty uzyskamy gdy antene odbiornika postawimy na maszcie - im dluzszy tym lepiej.

 

Antena kierunkowa sprawia iz musimy pamietac o lataniu w jej zasiegu - okolo 75 stopni. Mozemy latac dalej ale w jednym kierunku.

Budowa anteny panelowej jest bardzo prosta i kazdy moze sobie takowa zrobic.

Budowa - http://martybugs.net/wireless/biquad/

Kalkulator - http://www.wikarekare.org/Antenna/biquad.html tutaj przeliczamy wartosci np. dla anteny 1.2ghz

 

Zasilanie WAZNE:

Najbezpieczniej zasilac tor video oraz kamerke z osobnego pakietu. W ten sposob szumy nie przechodza na odbiornik RC. Pakiet 800mah 3s w zupelnosci wystarcza (w zaleznosci od konfiguracji oczywiscie) na godzine latania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i nie zdążyłem :wink: Diem lepiej i tak bym tego nie ujął .

Zdjecie zestawu przekazu video właśnie od zestawu budżetowego (na e-bay w opisie 700mW koszt w granicach 170 zł )

 

Antenki jak pokazał na "konkurencyjnym" forum kolega Cholo można zrobic samemu (w dodatku z dużym prawdopodobieństwem o lepszych parametrach - bo te od zestawu są ciężkie i średnio wykonane - wystarczy zrobić do nadajnika antenkę grund plane z 4 kawałków drutu miedzianego o długości 1/4 fali - ale można latać na tych orginałach a i tak na początek odległości w granicach 400-500 m są dużym wyzwaniem dla serca :D )

 

Takm jak pisał Diem - do pierwszych lotów (co nie znaczy ,że przy następnych jest to niewskazane :wink: w towarzystwie zawsze fajniej) należałoby mieć pomoc drugiego "pilota" najlepiej juz latającego FPV lub dobrze latającego standardowo a sukcesem by było miec spięte aparatury kablem trener - jakby co krzyczymy pomocy i jesli latamy blisko to kolega przejmuję stery.

 

Uwaga - z mojego doświadczenia :wink: moge powiedziec ,że bajer OSD jest bardzo pomocny (jesli działa prawidłowo) bo z góry widac inaczej i pomimo znajomości terenu bardzo łatwo sie zgubić (pomaga pooglądanie okolicy przyszłych lotów na zumi albo podobnych mapach z lotu ptaka ) ale mozna i bez niego jesli latamy jednak w pobliżu .

 

Na początek proponuje taki harmonogram lotu - startujemy , robimy jedno dwa koła i lądujemy - pomimo ,że niby wszystko gra to zanim nie przyzwyczaimy się do nieco innej perspektywy - widoku - oceny prędkości itd to lepiej blisko .

 

Dodam tylko ,że do nisko budżetowego podglądu najlepiej mieć laptopa lub mały telewizorek (7-10 cali) z wejściem video (ja za 50 zł trafiłem na alledrogo DVD przenośne z padniętym laserem) i najlepiej jak ekran jest matowy (nie jak w tych nowczesnych laptopach lustereczko ) bo mniej sie odbija w ekranie - i tak raczej pomocnym jest wstawienie tego w kosz czarny (matowy) lub karton pomalowany czarnym mat. bo własne odbicie w ekranie potrafi skutecznie uniemożliwić lot w najmniej spodziewanym momencie.

 

Najlepiej tk jak pisał Diem zasilic nadajnik i kamerkę z osobnego lipola np: 3s 800mAh ale da się zasilać z wspólnego napędowego ( kondensator przy samym nadajniku 2000uF i dioda prostownicza na + przewodzie znacznie pomaga. sa różne patenty na takie zasilanie (znów kompromis - czasem cos zaśnieży ale odpada masa dodatkowego aku i jego koszt)

 

Dzięki uprzejmości kolegi z tego forum niedługo będę miał nową tania (właśnie niskobudżetową) kamerkę - (I tu dziękuje :wink: Strejla_u za pomoc do tej pory jak i w przyszłości :D ) więc jak sprawdzi się to co o niej piszą to będzie bomba za tą cenę.

 

Antenę (właściwie cały odbiornik zanteną - bo lepiej przedłużać kable z sygnałem video niz antenowy ) warto umieścić w granicach ponad 2 m od ziemi - pierwsze loty odbyłem z anteną na stoliku i było kiepsko a powieszenie odbiornika na statywie na 1,80 poprawiło bardzo znacząco odbiór.

 

jak juz się odpali na antenach standard to warto pokombinowac z antena odbiorczą ( z nadawcza to juz trzeba miec względne pojęcie bo łatwo spalic nadajnik) zwykły biqad z sterowaniem recznym przez pomocnika czyni cuda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Krzysiu za wlaczenie sie w rozmowe :)

 

Ja jestem akurat przeciwnikiem nauki latania z OSD. O wiele lepiej jest nauczyc sie latac "na punkty". Przed kazdym lotem w nowym miejscu rozgladam sie po okolicy (badz wchodze wczesniej na Zumi), zapamietuje pozycje slonca oraz dobrze widoczne punkty na ziemi. Sa to punkty ktore wyrozniaja sie na tle ziemi ksztalem badz kolorem. W ten sposob mam ulozoną w glowie mapke i wiem mniej wiecej gdzie latac. Dla przykladu - na moim lotnisku są to las, jezioro, silosy, stadnina koni + slonce - nie sposob sie zgubic :)

 

Pierwsze loty najlepiej odbywać na kablu trenera. Przyzwyczajenie do zmiany perspektywy mozna szybko chwycic ogladajac i analizujac filmiki z lotow fpv. Dzieki temu mozna złapać orientacje w terenie oraz nauczyc sie skąd wieje wiatr. Gdy mamy OSD wiele szczegolow nam umyka, bez niego mozna bardziej skupic sie na locie. Nie jest to tak straszne jak mogloby sie wydawac.

 

 

Zasilanie z osobnego pakietu eliminuje wszelką kombinatorykę i mozliwosci zlapania zaklocen przez odbiornik RC.

 

 

Teraz do rzeczy:

---------------------------------------------------------------------

Pierwsza tania kamerka plytkowa.

plusy:

- bardzo mala

- bardzo lekka - 16 gram

- tania - $24 + wysylka

- częściowa obudowa

- obiektyw 2.9mm - pamietac zeby tą wersje wybrac!

minusy

- malo linii - 330 (niska rozdzielczosc)

 

Test wieczorny:

http://vimeo.com/8780147

Film z lotu:

http://www.vimeo.com/6634785

 

Zdjęcia:

(to ta po prawej)

http://swietochlowice.org/~dm/mk/kamerka1.jpg

http://swietochlowice.org/~dm/mk/kamerka2.jpg

 

Kamerka niezle radzi sobie ze sloncem, nie przyciemnia mocno gdy na nie lecimy. Ze wzgledu na gabaryty mozna montowac ją w wszelkiego rodzaju modelach.

 

Zamowienia na stronie ponizej badz e-bay

- sprzedawca zostal sprawdzony przez wiele osob, wzorowa obsluga!

 

http://cctvohio.com/

 

Wątek rcgroups:

http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1152252

---------------------------------------------------------

 

Kamere wyzej opisaną zamontuję na testowym trenerku.

 

edit. jesli cokolwiek jest dla Was niejasne - pytajcie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja ze swojej strony mogę zaoferowac pomoc w dobraniu odpowiedniego zestawu oraz pokazac wszystko na zywo (i jesli ktos bedzie czuł sie na siłach dam polatac modelem FPV)

 

Aha no i jeszcze powiem wam je jest to niesamowita adrenalina, latac kilka metrow nad ziemią z predkoscią blisko 90-110km/h 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Szukałem już długo ale nie mogę znaleźć konkretną odpowiedz która mnie nurtuje.

Czy zmieścił bym się w 700zł i w tej kwocie ma byś odbiornik i nadajnik zasięg fajnie żeby był większy od 1.5km 1.2/2.4Ghz (nie wiem które jest lepsze) tak żebym miał zasięg między odbiornikiem a aparaturą (aparatura to RDS 8000) kamera to myślałem nad przemysłową, i jeszcze cztery funkcje: wysokość, odległość, poziom zasilania i najważniejsze w którą stronę jest baza.

Co co modelu to myślałem nad juniorem s.

 

Mam nadzieje że jakoś zrozumiale napisałem. a jak nie to pytać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Szukałem już długo ale nie mogę znaleźć konkretną odpowiedz która mnie nurtuje.

Czy zmieścił bym się w 700zł i w tej kwocie ma byś odbiornik i nadajnik zasięg fajnie żeby był większy od 1.5km 1.2/2.4Ghz (nie wiem które jest lepsze) tak żebym miał zasięg między odbiornikiem a aparaturą (aparatura to RDS 8000) kamera to myślałem nad przemysłową, i jeszcze cztery funkcje: wysokość, odległość, poziom zasilania i najważniejsze w którą stronę jest baza.

Co co modelu to myślałem nad juniorem s.

 

Mam nadzieje że jakoś zrozumiale napisałem. a jak nie to pytać :D

Twoja aparatura to 2.4ghz rozumiem? Nie potrzebujesz takiego zasiegu video poniewaz nie masz takiego zasiegu RC - aparatury 2.4ghz tracą go przewaznie powyzej 1km. Na tanim chinskim zestawie video 1.2ghz + antena biquad osiagniesz spokojnie te 1,5km odleglosci.

Nie wiem czy zdajesz sobie sprawe jak duza to odleglosc, na prawde najlepiej nauczyc sie latac fpv w zasiegu wzroku.

Postaram sie opisac dzis jeszcze takowy zestaw video. Kamera do lotow fpv to najlepiej plytkowa CCD - raczej szukaj w tych polecanych, wiele kamer zle zachowuje sie pod slonce. Junior S to bardzo dobry model pod FPV.

 

Odnosnie cen - przeczytaj pierwszego posta.

 

Funkcje o ktorych piszesz, widoczne na ekranie, pokazywane są za pomocą OSD. Mamy dwie polskie produkcje, pierwsza to OSD Remzibiego, druga to OSD Zbiga.

 

edit: posprzątałem na życzenie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RDS8000 wychodzi w wersji 2,4ghz i 35mhz. Jesli masz wersje 35mhz to zasięg bedzie sporo większy. Jesli masz 2,4ghz to tak jak napisał Michał powyrzej 1km nie odlecisz (tzn. odlecisz ale juz nie wrocisz :wink: )

Z mojego doswiadczenia wiem ze lepiej kupic zestaw na 1,2ghz, bo obojętnie jaką aparature bys miał, to ta czestotliwosc nie bedzie zakłucała toru RC. Jesli nie masz mozliwosci kupna za granicą polecam zestaw transmittera ze strony www.betatronic.pl .

Co do kamery to jest na allegro kilka takich CCD z chipaki Panasonic, w cenie ok. 140-150zł. Mam dwie takie kamery i jestem zadowolony (jak za te pieniądze...)

 

Sorry za brak pl znakow ale pisze z telefonu i za długo by to trwało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Twoja aparatura to 2.4ghz rozumiem? Nie potrzebujesz takiego zasiegu video poniewaz nie masz takiego zasiegu RC - aparatury 2.4ghz tracą go przewaznie powyzej 1km.

To dlaczego Futaba dla swej aparatury 2,4GHz podaje zasięg 3km? I dlaczego na moim teście aparatura 2,4GHz działała na dystansie 1,9km? (dłuższego prostego odcinka drogi nie namierzyłem w okolicy :wink: )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Twoja aparatura to 2.4ghz rozumiem? Nie potrzebujesz takiego zasiegu video poniewaz nie masz takiego zasiegu RC - aparatury 2.4ghz tracą go przewaznie powyzej 1km.

To dlaczego Futaba dla swej aparatury 2,4GHz podaje zasięg 3km? I dlaczego na moim teście aparatura 2,4GHz działała na dystansie 1,9km? (dłuższego prostego odcinka drogi nie namierzyłem w okolicy :wink: )

Czy to jest w instrukcji że zasięg ma 3km ?

Ja testowałem 2 szt Spektrum dx6i 2,4MHz oczywiście i oby dwie gubiły zasięg na odległości 1km oczywiście lecąc no i dodam że aparatury zakupione u polskiego dystrybutora a polska norma to 10mw a w Stanach 100mw

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Twoja aparatura to 2.4ghz rozumiem? Nie potrzebujesz takiego zasiegu video poniewaz nie masz takiego zasiegu RC - aparatury 2.4ghz tracą go przewaznie powyzej 1km.

To dlaczego Futaba dla swej aparatury 2,4GHz podaje zasięg 3km? I dlaczego na moim teście aparatura 2,4GHz działała na dystansie 1,9km? (dłuższego prostego odcinka drogi nie namierzyłem w okolicy :wink: )

Aaa, zapomnialem wspomniec - Fasst Futaby deklasuje pozostale systemy pod tym względem. Twoje testy naziemne jednak nie do konca są miarodajne, w modelu mamy jeszcze siejący regulator oraz siejący nadajnik video. Mimo wszystko - fasst z 2.4ghz najbezpieczniejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twoje testy naziemne jednak nie do konca są miarodajne, w modelu mamy jeszcze siejący regulator oraz siejący nadajnik video. Mimo wszystko - fasst z 2.4ghz najbezpieczniejszy.

W modelu był pracujący regulator MAG8 (podobno bardzo zakłucający) ale niestety już nadajnika video nie miałem ale chętnie to zamierzam zmienić więc dlatego śledzę ten wątek. Jak będę miał nadajnik video to odpowiednie testy zasięgu wykonam :wink:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę ,że miało być o jak tanio zacząć FPV a dywagacje na temat czy na fytabie da się 3 km czy nie to poza konkursem - proponuje wyciąć bo sie jak zwykle temat rozmyje - chociaz raz ustalmy na poczatek o czym piszemy i reszta do wyciecia bez pytań czy wolno :wink:

 

- jak zacząć tanio więc poczatki latamy do 700 m wiec dywagacje typu czy na 3 km - ja latam na fly sky (notabene podobno na scalaku co miał być do klawiatur bezprzewodowych :wink: ) i na wysokości 200-300 m prawie poza zasięg oka nieuzbrojonego więc dalej na "jak tanio zacząć " nie ma co drążyć. potrzeba pewnej aparatury do 1 km obojetnie czy na 2,4 gHz czy 35 mHz ( przy proponowanych zestawach video na 1,2 gHz) latałem na e-sky 35 mHz z podstrojonym W.CZ do konkretnego kanału i odbiorniku corony z sytezą (taki za 90zł z alledrogo) i było fajnie bo miałem wskazania RSSI (siła sygnału dochodzacego do odbiornika) ale jest pre pomysłów na podobne wskazania przy tanich zestawach na 2,4 gHz więc raczej to bym polecał .Ponadto do latania na początku w granicach j/w to ma małe znaczenie. (a naprawdę da sie tanio wbrew "opiniom" czcicieli znanych markowych produktów )

 

- do lotów na x kilometrów to poza sprawdzonym linkiem RC na taką okoliczność trzeba mieć jeszcze "sporo tzw żołnierskiego szczęścia" bo w dzisiejszym elaktrycznym świecie można trafic na niewidoczny gołym okiem np. most między nadajnikami WI-FI lu sieci komórkowych i model poleci...... i Futaba nie pomoże :? A poza tym potrzebne sa "niezłe jaja" jak niektórzy sądzą a inni mówia na to sporo trocin w mózgu żeby nie myslec co sie stanie jak spadnie nie w polu a w piaskownicy lub na jadący samochód?!? (jakby specjalnie celować to by sie pewnie nie udało ale tak niechcący...) więc pewnie RC na 433 mHz lub cos podobnego a to odbiega od tematu "tanio zaczac" .... na inny wątek kiedyś.

 

Diem jesno nakreślił co trzeba miec żeby zacząć tanio - i wcale nie jest powiedziane ,że takie latanie bedzie mniej ekscytujące niż ze sprzetem za XXX $ i trzeba zaraz bic rekordy odległości - powiem więcej niektórzy twierdzą ,że latanie na małej wysokości i blisko podnosi MOC na 10+ i SZACUN na 8+ (i poniekąd cos wtym jest :D )

 

To wszystko żeby zostac PILOTEM - więc jako przyszli piloci Bezzałogowych Statków Latajacych bądzcie w miare poważni (a nie zaraz 3,5 km do pobicia - czy futaba da radę? itp...) To jak ze startem na zaśnieżonej jezdni - jedni daja buta i nie jadą a inni powolutku ale do przodu.

 

Ale mnie zebrało (i żeby nie było ,że sie mądrzę i stary wyjadacz jestem - latam 1,5 sezonu i popełniłem większośc błedów jakie były do popełnienia - i nie wychodzi to wtedy "tanio" - a temat jest właśnie jak wyżej.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat mnie zdrowo zainteresował, bo chcę wejść w FPV, ale na zestaw z Range Video za 500$, czy za FCO3 z opcjami - na razie mnie nie stać. Ale komponenty po 200zł, co miesiąc - dałoby radę skombinować. :wink:

 

Miałem kupić w tym miesiącu nową antenę do CB, ale chyba zamiast tego kupię kamerę płytkową :)

 

Na razie zadowalam się FCO ECO, która emocji FPV nie dostarcza, polatać daje tylko w zasięgu wzroku, a i tak gdy miałem szansę na najpiękniejsze ujęcia, wyłączyła się od mrozu po 3 minutach. ;)

 

Mam takie pytanka, trochę laickie, ale na TV to się zupełnie nie znam i nawet telewizor programuję z instrukcją w ręku :P

 

Przekaźniki AV, polecane w tym wątku i podobne są do sygnału analogowego i cyfrowego.

Czym to się różni i jakie ma dla nas znaczenie? Czy ogranicza to wybór kamer lub urządzeń odbiorczych, np. Laptopa?

 

Co nam daje większa ilość kanałów w "torze video"? Czy ma to jakieś znaczenie dla nas, jako modelarzy?

 

Czy macie jakieś sprawdzone, najlepiej freeware, oprogramowanie pozwalające na jednoczesne oglądanie obrazu i jego nagrywanie na Laptopie (mam jedyne, słuszne XP :P )?

 

Jak zrealizować nagrywanie w przypadku korzystania z przenośnego otwarzacza DVD lub minitelewizorka? Rozumiem, że wymaga to dodatkowego rejestratora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiu swietny tekst, mysle ze pozostawimy tak jak jest, poprzednie info tez w miare istotne i wynika z niego Twoja puenta :)

 

Madrian sygnal video przesylany jest tylko drogą analogową! Czyli jakiekolwiek urzadzenie z wejsciem AV.

 

Co nam daje większa ilość kanałów w "torze video"? Czy ma to jakieś znaczenie dla nas, jako modelarzy?

Szczerze mowiac to nie warto sie tym parametrem kierowac. Na czestotliwosci 2.4ghz video nie da rady polatac w wiecej niz 3 osoby na raz. Przewaznie kanaly dobierane są metodą prob i blędow - rozne nadajniki roznie sieją.

 

Jak zrealizować nagrywanie w przypadku korzystania z przenośnego otwarzacza DVD lub minitelewizorka? Rozumiem, że wymaga to dodatkowego rejestratora?

 

Tak, niestety w tym przypadku nie obedzie sie bez dodatkowego rejestratora, z urzadzen "po taniosci" tylko laptop daje nam taka mozliwosc bezposrednio. Skupiamy sie na podstawach wiec nagrywanie przyjdzie z czasem :)

 

 

--------------------------------

Odbieranie sygnalu video za pomocą Laptopa.

 

By laptop stał sie odbiornikiem video nalezy zaopatrzyc sie w Grabber Video. Najpopularniejszym a zarazem najtanszym grabberem jest EasyCap. Do niego rowniez dolaczone jest oprogramowanie VideoStudio za pomocą ktorego nasz laptop staje sie odbiornikiem analogowego sygnalu video. Program videostudio posiada rowniez opcje nagrywania, dzieki czemu mozemy rejestrowac swoje loty. Istnieje duzo alternatywnego oprogramowania ale zeby nie mieszac, na poczatek Video studio jest w sam raz.

 

Cena EasyCapa oscyluje w granicach 30zl!

http://allegro.pl/listing/search.php?sg=0&string=easycap

 

Przykladowy film nagrany przeze mnie za pomoca EasyCapa:

http://vimeo.com/6013033

---------------------------------

 

 

ps. mamy juz przykladowa kamerke, mamy grabbera do laptopa, jeszcze tylko zestaw video i mozemy leciec :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki.

Dużo mi wyjaśniłeś. :D

 

Laptop jest... Kamerka będzie. Brakuje mi tylko "grabi" i "Szyny"... Oj czuję, że na wiosnę, albo w wakacje, już obejrze swoją działkę z lotu ptaka... Bo na razie mam tylko nagranie z FCO ECO, podczas złej pogody, gdzie Działka pokazała się tylko przypadkiem i na moment. :lol:

 

Tak cię pomęczę jeszcze moment. Jaki obiektyw miałą ta kamera z tego filmiku, który teraz dołączyłeś?

3,6mm?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madrian kazdy od czegos zaczynał. Ja np. latałem z podwieszoną Motorolą V3i i jak zobzczyłem swoją chate z lotu ptaka to miesiąc pozniej podjołem decyzje o kupnie fpv.

 

Meloow przyda Ci się jeszcze cos do nagrywania obrazu np. jakas kamerka na karty SD z AV in.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.