Skocz do zawartości

Śmigła węglowe PT


chrisj23

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

 

Jakiś czas temu pożegnałem moją extrę 330 wraz z moim ulubionym śmigłem mejzlik 32x10. Strata była dotkliwa i wyjątkowo w złym momencie bo nie dość ze w środku sezonu to jeszcze tuż przed samymi zawodami F3M w Zielonej Górze. W każdym razie wraz z modelem utraciłem super śmigło o sporej wartości. Szykując na szybko nowy model postanowiłem wypróbować śmigła 2 łopatowe PT - które nie dość że tańsze to u na łatwiej dostępne, a w ocenach zawodników z Czech nie ustępują znanemu mejzlikowi. Wcześniej testowałem śmigło 3łopatowe tej marki i byłem z niego bardzo zadowolony - przy okazji dodam że Michał Rumiński wygrywający ostatnio wszystkie zawody EAC w klasie national lata właśnie na śmigle PT 29x12 3 łopaty które mu pożyczyłem. Nie twierdzę że to zasługa śmigła - ale przytoczyłem tu postać Michała bo chyba niewielu wie że Michał w tym roku zajął I miejsce w generalnej klasyfikacji pucharu EAC w klasie National. Brawa dla Mistrza Europy!!!

Wracając do tematu śmigieł. Do mojej katany kupiłem śmigło PT 30x12 - głównie że względu na to że Katana nisko "siedzi" i śmigła o większym rozmiarze łatwiej uszkodzić. Paczka od Kuby przyszła jak zwykle ekspresowo. Po rozpakowaniu moim oczom ukazało się piękne węglowe śmigiełko - gdyby nie oznaczenia to można pomylić z mejzlikiem. Jakość wykonania bez zastrzeżeń. Od mejzlika odróżnia go poza napisami na łopatach delikatnie inaczej przechodząca linia klejenia obu połówek - czyli mówiąc wprost detale. Wygląd, sztywność jak u bardziej znanego kuzyna. Śmigło oczywiście fabrycznie wyważone - jedynie co musiałem delikatnie skorygować to wyważenie piasty śmigła - ale to nawet w Mejzlikach trzeba robić. Zdemontowałem dotychczasowe drewniane śmigło 3w 30x12 i wstawiłem PT. Efekt taki jak się spodziewałem - więcej obrotów, gwałtowna reakcja na gaz i lepiej wkręcający się na obroty silnik. Moje DA170 mimo że jeszcze na dotarciu od razu pokazało pazur. Nie jestem mistrzem 3D - ale latam wystarczająco długo żeby wyczuć różnice - a jeśli ktoś potrzebuje super smigła do 3D na PT się nie zawiedzie.

 

Następnie wstawiliśmy śmigło do Katany znajomego z DA150 zamiast identycznego mejzlika, kolega nie wyczuł różnicy - jedynie mięliśmy wrażenie że PT pracuje ciszej. Celowo nie podaje tutaj osiągniętych obrotów - bo ten parametr nie ma najważniejszego wpływu - fanom "benchmarków" powiem tylko ze PT wykręca trochę więcej niż odpowiedni mejzlik.

Śmigło testuję 2-gi miesiąc i jestem bardzo zadowolony. W planach mam zakup kolejnego PT - tym razem 32x10 - do nowej extry. Przystępna cena i ciągła dostępność tych śmigieł w F3m.pl dobrze rokują na przyszłość.

 

Jeśli ktoś ma własne doświadczenia z tymi lub innymi śmigłami - proponuje podzielić się z nami wrażeniami. Nie chodzi mi tylko o czyste dane typu ile obrotów ale właśnie takie porównania co testował wcześniej i jaki był efekt po zmianie. Na zachodnich forach takie porównania są częste - u nas to raczkuje. Zapraszam w miarę możliwości do testów.

 

Pozdrawiam KJ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Posiadam takie śmigło 2 łopatowe 23x8 z silnikiem DL 50 i rurą rezonansową ES composite obroty max 7500 jednak tak jak kolega wyżej wspomniał o niczym to nie świadczy.Wykonanie jest na 6 i nie odbiega od mejzlika, który kosztuje znacznie więcej.Jeżeli chodzi o wrażenia z testów to zauważyłem znaczny przyrost ciągu w stosunku do także firmowego śmigła Xoar 3D.

Odejście z zawisu jest dużo szybsze i silnik mimo, że dostał wagowo większe obciążenie wkręca się lepiej.

Śmigło spełniło moje oczekiwania w 100% jedyne co mnie martwi to tempo w jakim się zużywa ścieralność niestety, to wada wszystkich śmigieł węglowych.Najszybciej matowieją końcówki jednak może to być wina zbyt niskiego podwozia, które miałem poprzednio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo interesujący "artykuł". Już jakiś czas temu zastanawiałem się nad kupnem takowego śmigła, ale brak recenzji po prostu mnie zniechęciło. Po waszych wypowiedziach rozwiałem swoje wątpliwości. Myślałem, że waga węglowych będzie większa niż drewnianych i tu miłe zaskoczenie - jak zwykle u Jakuba wszędzie podana jest waga co na prawdę pomaga przy kupnie. Mam tylko jedno pytanie do was. Macie może porównanie śmigieł PT do Vess/Fiala?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Fiali nie testowałem. A Vess 28B był rewelacyjny na moim 3w106 - opisywałem to w zeszłym roku. Vess 32B na 3W150 z "canistrami" był bardzo głośny - sprawiał wrażenie ze "mieli" w miejscu nie przekładając tego na prędkość - podobno lepiej wypadają w silnikach z tłumikami typu puszka. Generalnie oceniam Vess-a jako super śmigło do freestyle - ale takiego show piknikowego. PT jest bardziej uniwersalne zapwenia rewelacyjne osiągi w 3D - ale pozwala polecieć klasyczną akrobację przy niskim hałasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radek Xoar rzeczywiście się kiepsko wkręca, natomiast na Fiali twój silnik z Ks-em też powinien wkręcić się na 7500.

Śmigło PT macałem wykonanie super jednak tak jak Marek nie czytałem żadnych recenzji a z tego co pamiętam różnica w cenie nie była znacząca między Mejzlikiem i Pt, dlatego odpuściłem sobie dalsze wnikanie w temat.

Jeżeli śmigła są na poziomie Mejzlika a i z ceną coś się zmieniło to czemu nie :D

A tak przy okazji co się dzieje ze stroną Mix Model nie mogę się na nią dostać, Zainfekowana?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.