Skocz do zawartości

SZD-51 Junior


Wojtass_nt

Rekomendowane odpowiedzi

Miało nie być tematu ale skoro robię zdjęcia żeby się komuś pochwalić to już będę zamieszczał je tutaj :) A co mi szkodzi.

 

Junior będzie miał 3m rozpiętości i waga powinna wyjść w granicach 3kg.

Z racji, że czekam na serwa to prace przy kadłubie stoją.

Wizja nadchodzącej zimy podsunęła mi pomysł waloryzacji kokpitu. Czasu mam sporo, nikt mnie nie goni, skrzydła nie wiem kiedy będę miał gotowe, więc nie ma się co spieszyć.

No więc zabrałem się do roboty i zacząłem modzić z balsy takie coś:

 

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Zaczęło wychodzić całkiem nieźle lecz powolutku bo w głowie trzeba sobie jednocześnie układać plan- jak będę to demontował aby dostać się do wyposażenia: zaczepu od holu, zasilania, balastu, odbiornika. Ale o tym będzie kiedy indziej jak progres będzie większy.

 

Zaszpachlowałem i pomalowałem matowym czarnym lakierem a następnie z kawałeczków bowdena i izolacji od kabla zrobiłem coś takiego:

 

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

I znowu 2 warstwy lakieru, troszkę humbrolka "metal gun" i dźwignia od zaczepu holu:

 

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

A wzoruję się na tej fotce póki co:

 

Dołączona grafika

 

Na następny ogień pójdą przyrządy na desce rozdzielczej czy jak to się w szybowcu nazywa :mrgreen: Te już będą niestety naklejane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 192
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

To białe kółeczko na drugim planie to chyba suwak klapki wentylacyjnej a dźwignia ustawiania pedałów jest przed drążkiem steru na dole.

 

Kadłub kupiłem od kolegi z forum. Jest to kopia starego DDRowskiego zestawu Juniora.

 

edit: Dla potwierdzenia- na białym jest wiatraczek a na dolnym- pedała.

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez się zastanawiałem nad tym kadłubem :) Jak oceniasz jakość żywicy poliestrowej? Co do tablicy przyrządów, to fajny patent znalazłem na retroplane.net: najpierw naklejasz obrazek z zegarami, potem folię (robi za 'szybkę'), a na to cienką sklejkę z wywierconymi otworami na zegary. Zrobiłem tak w swoim Swifcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadłub jest bardzo twardy i mocny. Nie obawiam się o jego wytrzymałość.

 

Z tymi przyrządami to mam dylemat.

 

Zrobiłem to tak póki co:

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Na żywo wygląda o wiele lepiej i nawet mi się podoba ale na zdjęciu masakra jakaś :D

Chyba użyję tego motywu ze sklejką i wywierconymi otworami. Może jak by dobrze wymierzyć to nie będę musiał robić przyrządów od nowa :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kadłub jest z maty szklanej i żywicy poliestrowej.

Napisz PW do tytan12. On wie coś więcej na temat autora tych kadłubów aczkolwiek chyba nie są już produkowane.

 

edit:

Jednak nie wiem czy zrobię przyrządy w powyższy sposób.

Na przeszkodzie stoi fakt, że moja deska musi być czarna. Pomalowanie jej najpierw przed przyklejeniem nie wchodzi w grę bo trzeba wyszpachlować połączenia i dopiero później pomalować. Pędzelkiem nie wyjdzie tak samo, będzie wyraźna różnica. Muszę to przemyśleć porządnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kokpit pięknie Ci wychodzi.

Może warto by było w przyszłości rozważyć użycie polistyrenu do budowy takich elementów ?

Nie wiem jak to się ma wagowo do balsy, ale nie ma kłopotu ze szpachlowaniem (ładna i gładka powierzchnia).

Ja polistyren kupuję tutaj http://www.symbol.net.pl/sklep/?p=productsList&iCategory=6

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno balsa jest dużo lżejsza niż polistyren.

Po za tym teraz mam lekko porowatą fakturę podobną do oryginalnego kokpitu juniora :)

 

Jutro być może przyjedzie pilot to zacznę dłubać dalszą część kokpitu no i powolutku trzeba brać się za podwozie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lecimy dalej.

 

Odciąłem wypust podwozia (nie wiem co on tu w ogóle robił) i załatałem żywicą + tkaniną szklaną.

Następnie wyciąłem otwór na kółeczko.

Międzyczasie odkryłem fajny patent na zrobienie szablonu wnętrza kadłuba pod wręgę- wystarczy kawałek grubszego drutu z cyny który przyłożymy od środka formując tak aby dopasował się do kształtu kadłuba.

W ten sposób zrobiłem wręgę która częściowo trzyma podwozie.

Konstrukcję podwozia i wręgę przykleiłem używając żywicy z mikrobalonem.

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.