Skocz do zawartości

Su 29 1,6m -projekt CAD


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Projekt realizowany za pomocą legalnego,certyfikowanego oprogramowania TurboCAD 15 Deluxe.Oświadczam że model zaprojektowałem od podstaw wykorzystując powszechnie znane techniki budowy modeli latających.

 

Spodobał mi się Su 29 sebartu i postanowiłem zaprojektować podobny model. Nie jest to kopia Sebartu co zaznaczam na samym wstępie . Jak większość osób zauważyła wolę sam coś zaprojektować i zbudować niż kupić. W każdym razie założenie jest takie: rozpiętość 1600mm, profilowane stateczniki , zestaw typu samoskładalne puzzle z minimalną ilością szlifowania. Kadłub skorupowy poryty miękką balsą półtorówką. Dół kadłuba bez pokrycia. Stateczniki konstrukcji skorupowej , stery kierunku i wysokości w formie kratownicy balsowej z pokryciem folią. Skrzydła balsowe z dźwigarem sklejkowym (sklejka balsowolipowa) i kesonem balsowym 1,5mm. Skrzydła przystosowane do montażu wingletów. Całość oczywiście jak najlżejsza. Domek silnika będzie składał się z dwóch części ponieważ chcę mieć możliwość montażu silnika spalinowego.

 

To co narysowałem do tej pory :

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

W teorii serwa mają być Hiteck-a 5245MG. Czas pokaże co będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 265
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

slawekmod, czy ty w ogóle nie sypiasz - nocami projektujesz czy co :mrgreen: model super ( z reszta jak każdy twój model) w tym tempie za jakiś miesiąc model będzie na kołach ale juz w realu :mrgreen: jaka przewidujesz cene ewentualnego zestawu?

EDIT:

Czy wysokość będzie miała 2 serwa - oddzielnie na każdą połówkę steru, czy tylko jedno i ster będzie łączony?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Czasem śpię. Su rysuję głównie późnymi wieczorami. Z wolnym czasem u mnie "cienko". Zrobiłem skuchę przy stateczniku, wyszło dopiero na poniższej symulacji. Tragedii nie ma co prawda ale będę musiał to poprawić.

 

Dołączona grafika

 

Połówki steru wysokości będą łączone i napędzane jednym serwem chociaż teoretycznie jest miejsce na oddzielne serwa. SK będzie napędzany z jednego serwa za pomocą linek pull pull

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Czy ta skucha to za duże żebro przy kadłubowe statecznika poziomego, z tego co widzę na renderze, to te żebro zakrywa wolną przestrzeń na łącznik połówek steru wysokości.

Dokładnie tak jak zauważyłeś :) Dlatego wolę poświęcić trochę czasu na przekształcenie elementów 2D w 3D i złożeniu ich wirtualnie. Robota to niewielka ale eliminuje konieczność przeróbek podczas budowy modelu w realu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Szczepan, jak zwykle dla Ciebie serdeczne pozdrowienia :) a co do rysunków to damy radę (wyjątek) .

Rysunki i rendery robione w TurboCad 15 Deluxe. Powiedzmy szczerze że w renderach jestem cienki bolek. Można oczywiście zmieniać oświetlenia , cienie itp ale ja skupiam się na technicznym aspekcie rysunku (pasowania elementów) Moje początki rysowania w TC też były męczące ale dałem radę , mogę stwierdzić że poznałem możliwości tego programu na poziomie dostatecznym plus. Jednak wystarcza to do dość dynamicznego rysowania , dynamicznego w sensie prędkości rysowania i rozwiązywania napotkanych problemów na bieżąco. DoubleCAD 2D to praktycznie to samo co TurboCAD bez modułu 3D , reszta jest bez zmian. No może tylko kursor jest inny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Wszystko robię w TC . Solid Works czy Rhino pozostaną w sferze marzeń.

 

Dołączona grafika

 

Zrobiłem do końca statecznik poziomy , zostały do zrobienia otwory pod zawiasy i wzmocnienia mocowania dźwigni .Żeberka z balsy, dźwigarki ze sklejki balsowolipowej. Dźwigarki połówek steru wysokości zapewne będą ażurowane ponieważ wzmocni je natarcie z balsy miękkiej 8mm ( zeszlifowanej w trójkąt )

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Boczki mocujące statecznik też już poprawiłem ale na tych screenach są jeszcze te z błędem.

 

 

Edit: skrzydła w początkowej fazie rysowania.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.