Skocz do zawartości

Su 29 1,6m -projekt CAD


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Witam zawsze ciekawiło mnie jak się rysuje żeberka do takiego modelu,wiadomo kiedy są symetryczne to proste, a kiedy są w takim układzie jak powyżej nie mam pojęcia jak je wyrysować.Rysuje od dłuższego czasu w AutoCadzie 2008 może jakaś podpowiedz dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 265
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Ja zawsze rysuje linie pomocnicze tak jakby skrzydło od rzutu z góry, liniami też gdzie są żeberka, I wstawiam w te linie żeberka odpowiednio je skalując, Rysuję pomocnicze do dźwigarów od pierwszego, do ostatniego żeberka, i potem wg. tych pomocniczych stawiam prostopadłe do żeberek, i rysuję wcięcia na dźwigary. Da sie coś zrozumieć, czy nie bardzo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Witam zawsze ciekawiło mnie jak się rysuje żeberka do takiego modelu,wiadomo kiedy są symetryczne to proste, a kiedy są w takim układzie jak powyżej nie mam pojęcia jak je wyrysować.Rysuje od dłuższego czasu w AutoCadzie 2008 może jakaś podpowiedz dla mnie.

No powiem szczerze że nie jest to bardzo skomplikowane ale i nie jest łatwe. Ja akurat z jednego profilu rysuję resztę żeberek. Rysowanie zaczynam od planu skrzydła , potem ustalam dźwigary, położenie rury łacznika , dźwigarki pomocnicze spływy natarcia a potem dopiero wycinam w żebrach otwory na w/w elementy uwzględniając łączenie elementów po kątach (szersze otwory) .Ponieważ zapamiętywanie kilku 6-cyfrowych liczb nie stanowi dla mnie problemu ustawiłem dokładność pomiarów kątów i odległości w TurboCad-zie do 5-ciu miejsc po przecinku. Unikam w ten sposób przykrych niespodzianek z niedopasowaniem elementów. Dodatkowo trzeba przewidzieć na starcie technologię montażu ponieważ można zrobić konstrukcję nie składalną ( w realu trudno o przenikalność elementów, w TC to normalka)

 

Obszar roboczy a właściwie jego wycinek z perspektywy wygląda tak jak poniżej. Doskonale widać pomocnicze linie konstrukcyjne.

 

Dołączona grafika

 

Temat jest zbyt obszerny żeby opisywać go w tym wątku.

 

 

Edit: Pisałem razem z Pawłem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piękna konstrukacja! Na model z napędem elektrycznym bardzo pasuje ten konkretny model Su. Łatwo będzie można wyprofilować osłonę silnika! Zapewne spalinowy silnik przewiduje konstruktor? może jakaś hybryda pojawi się w tym konkretnym egzemplarzu :mrgreen: Nauczyć się tak projektować i rozpowszechniać wizualizacje to chciałby zapewne niejeden modelarz. Uczta dla oczu, pełen szacun.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Model będzie miał możliwość zainstalowania silnika spalinowego, jeżeli ktoś będzie takowy chciał mogę dopasować domek z firewallem do konkretnego typu silnika i łoża. Może nie wybrałem modelu Su ze względu na popularność ale dlatego że mi się podoba. Zżera mnie ciekawość w temacie własności lotnych. Tydzień, dwa i będzie wycięty. Mam na głowie dużo spraw w tym zawodowych , dodatkowo rysuję dwa inne modele z czego jeden dla kolegi więc postępy są mizerne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

E tam mizerne, nie obijaj się po prostu :P :wink:

Szybciunio pomykaj z tym modelem, mam zamiar złożyć go i oblatać na otwarcie sezonu :devil:

Ciężko będzie na początek sezonu nim wystartować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość slawekmod

Problemu z przeróbką na spalinę nie będzie. Usunie się ażury widoczne na screenie ( trochę i tak je pozmieniałem w stosunku do tego screena) i będzie akurat pod silnik spalinowy.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

Ciąg dalszy:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym modelu to generatory są zbędne

Ale lepiej mieć mocowanie którego zaprojektowanie na tym etapie jest dużo prostsze niż potem kombinować na gotowym skrzydle :). Extre flight daje generatory już do wszystkich nowych modeli ( dużo większych ) więc czemu i tutaj tego nie dać idąc za nową modą?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.