Skocz do zawartości

Kastor 120 - czyli tani trenerek dla każdego.


Mirek z Lublina
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Przedstawiam moją najnowszą konstrukcję trenerka do nauki latania i polatania rekreacyjnie.

Model powstał w odpowiedzi na wiele pytań dotyczących mojej poprzedniej konstrukcji - Michasia RC.

Potrzebny był model o ładnej samolotowej sylwetce ale o rozp. minimum 1200mm - stąd pomysł na KASTORA. Model wzorowany jest na tym modelu:

http://www.topmodelcz.cz/index.php?&desktop=eshop&action=zbozi_detail&id=30

Trochę danych:

Rozpiętość modelu - 1200mm

Długość modelu - - 1000mm

Waga modelu gotowego do lotu to 1015g.

Profil skrzydła to NACA 4412 , cięciwa 200mm.

Skrzydła z lotkami mogą być dzielone lub sklejone na stałe .

Wyposażenie RC , które zamontowałem w modelu to:

Silnik Turnigy 3536 ze śmigłem 11 x 5,5

Regulator 40A - (z dużym nadmiarem) , może być 30A

Cztery serwa klasy " mikro ' HXT900

Pakiet LiPol 3cele 11,2V o pojemności 2200mAh 20-30C

Na takim wyposażeniu model lata ok. 20min. wykonując bardzo swobodnie figury podstawowej akrobacji i nie tylko - ograniczeniem są umiejętności pilota.

Poniżej , kilka zdjęć prototypu.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

Model pokazany na zdjęciach jest prototypem, został oblatany na podanym wyżej wyposażeniu.

Po naniesieniu kilki niewielkich poprawek , aby ułatwić montaż początkującym modelarzom, zestaw będzie , jak wszystkie moje konstrukcje dostępny w wersji " kit ' jak też ARC i ARF.

Jeśli jest ktoś chętny do przetestowania modelu prototypu w locie i napisanie na forum swojej opinii to zestaw odstąpię po cenie materiału i wycięcia zestawu - robocizna Gratis !!

Szczegóły na telefon - 663737039 lub mail: mirek-gal@wp.pl

Jeśli ma ktoś pomysł na ciekawą nazwę tego modelu to proszę podawać - będę bardzo wdzięczny.

W przygotowaniu jest model Holownik o rozp. 1600mm.

Wszelkie sugestie mile widziane.

Pozdrawiam.

Mirek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 176
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Witam

 

Panie Mirku a może jakiś filmik z oblotu tego ptaszka.

Znając dobrze wszystkie Pana konstrukcje pewnie i ta jest również udana.

Wreszcie modelik nabrał fajnego wyglądu dzięki oszklonej kabinie jak i również masce silnika.

Uważam że do napędu tego zestawu spokojnie z nadmiarem mocy wystarczy silnik TURNIGY 3530.

Co do nazwy tego Modelu może - Orlik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam.

Wczoraj to jest 15.06.2011 model został oblatany.

Oto film z oblotu:

Model świetnie lata, jest bardzo stateczny w locie mimo , że zrobiłem bardzo mały wznios płata. W trakcie montażu modelu wznios można dowolnie ustawić - tak jest przewidziane w konstrukcji

Model bardzo przyjemny w pilotażu , bez problemu kręci podstawową akrobację.

Na początku przyszłego tygodnia postaram się zamieścić relację z montażu modelu -materiał na zestawy został wysłany do cięcia.

Pozdrawiam.

Mirek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Po wielu przemyśleniach i rozmowach z kilkoma modelarzami zdecydowałem się na model elektryczny trenerka w wersji KIT. A mój wybór padł właśnie na model Kastor 120 autorstwa p. Mirka z Lublina.

Co dostałem w zestawie:

- komplet części ze sklejki jak i z balsy,

- blachę duralową na wykonanie podwozia,

- osłonę silnika,

- folię "bindowniczą" na wykonanie oszklenia kabiny,

- pręty węglowe na zapozycjonowanie skrzydeł,

- komplecik śrubek, nakrętek i podkładek,

- elektroniczną instrukcję montażu modelu.

 

Co mnie urzekło w zestawie?

Części są bardzo estetycznie rozmieszczone a ich rozlokowanie jest wg mnie laika przemyślane. Podczas odbioru osobistego modelu p. Mirek wszystko mi po kolei wytłumaczył, a z racji, że będzie to mój pierwszy model, omówił krok po kroku kolejność montażu, która i tak jest bardzo dobrze rozrysowana w dołączonej instrukcji.

 

Poniżej w linkach zamieszczam kilka zdjęć zawartości zestawu:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/585f2ae5af8f6bf9.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/7f6fbb466869cb33.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/3a9be40f082293d8.html

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c6d21ee53ddb933c.html

 

Gdy tylko znajdę trochę czasu i skompletuję narzędzia, zabiorę się do zabawy :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy słychać już coś w temacie holownika 1600 :)

Witam.

Jeśli chodzi o holownik to trzeba trochę czasu , żeby wdrożyć go jako zestaw.

Kastor z odpowiednim zapasem mocy spokojnie wyholuje szybowiec do rozpiętości 2metry lub więcej. Dlatego zrobiłem tak solidną i mocną a zarazem lekką konstrukcję.

Zapraszam na moją stronę www.

Pozdrawiam.

Mirek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oczekiwaniu na akcesoria i materiały do budowy modelu przystąpiłem do pierwszych prac nad modelem Kastor 120.

Wg zaleceń autora modelu, p. Mirka wycinam części. Z ciekawości i póki co z braku miejsca złożyłem tylko "połówkę" statecznika poziomego oraz steru wysokości, oczywiście na sucho, bez kleju.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

 

EDIT:

Czy przecieranie papierem ściernym wykonuje się na całym konturze części czy tylko w miejscach gdzie laser nie "przepalił" konturu na wskroś (miejsca łączenia części z całym szablonem)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

EDIT:

Czy przecieranie papierem ściernym wykonuje się na całym konturze części czy tylko w miejscach gdzie laser nie "przepalił" konturu na wskroś (miejsca łączenia części z całym szablonem)?

Witam.

Czarny nalot na krawędziach należy usunąć z całego konturu - ze wszystkich krawędzi części.

Jeśli laser gdzieniegdzie nie dociął to tylko dlatego , że dostępna w sklepach balsa ma bardzo niejednorodną strukturę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie zawracam sobie głowy szlifowaniem krawędzi po laserze. Odkurzam tylko czasem elementy odkurzaczem. Średni CA i tak da sobie radę. Szlifuję całość po sklejeniu ale tylko w miejscach styku z folią lub innymi elementami typu pokrywa kadłuba. Nic mi się jeszcze nie rozsypało w modelach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś nie zawracam sobie głowy szlifowaniem krawędzi po laserze. Odkurzam tylko czasem elementy odkurzaczem. Średni CA i tak da sobie radę. Szlifuję całość po sklejeniu ale tylko w miejscach styku z folią lub innymi elementami typu pokrywa kadłuba. Nic mi się jeszcze nie rozsypało w modelach.

Staram się działać wg zaleceń autora, poza tym to pierwszy mój model więc nie chcę popełnić błędów już na samym początku :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.