Skocz do zawartości

RWD-22 polski wodnosamolot


Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • 3 miesiące temu...

nie ,akurat ten tak ma.

Ponieważ ta powyższa odpowiedź niczego nie tłumaczy, a zatem jest bez sensu napiszę dla czego tak "się robi".

Gdy jeden silnik przestał by kręcić to ten drugi musi jak najlepiej napędzać samolot/model.

Moment od śmigłowy działa na zewnątrz, moment, który się tworzy między osią samolotu, a osią silnika działa do wewnątrz, czyli tak trzeba to dobrać aby momenty się niwelowały i model nadal leciał prosto..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ ta powyższa odpowiedź niczego nie tłumaczy, a zatem jest bez sensu napiszę dla czego tak "się robi".

Gdy jeden silnik przestał by kręcić to ten drugi musi jak najlepiej napędzać samolot/model.

Moment od śmigłowy działa na zewnątrz, moment, który się tworzy między osią samolotu, a osią silnika działa do wewnątrz, czyli tak trzeba to dobrać aby momenty się niwelowały i model nadal leciał prosto..

Spróbuj tak zrobić w silnikach spalinowych.hahaha

Oba silniki kręcą w tą samą stronę i modele też latają. :)

A obroty jeśli można ustawia się tak jak miał oryginał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
  • 1 rok później...

Temat prawo i lewo skrętnych momentów odśmigłowych oraz ich wzajemnego znoszenia się pojawia się prawie zawsze przy budowie modeli dwusilnikowych.

Testowałem różne konfiguracje śmigieł w różnych modelach dwusilnikowych i nie zauważyłem istotnej różnicy w locie modelu na silnikach przeciwbieżnych do siebie i od siebie, nie ma też wielkiej różnicy przy silnikach o obrotach zgodnych i przeciwnych - pod warunkiem, że pracują równo.

 

Cały problem podwójnych napędów to równomierny wzrost obrotów obu silników.

W ich regulacji bardzo pomaga możliwość ustawienia w nadajniku krzywej gazu, jeżeli silniki pracują na dwóch różnych kanałach ale i tak pilot zawsze musi być czujny i kontrować  ogonem.

W modelach elektrycznych połączonych na kablu Y obroty wzrastają najczęściej nierównomiernie i stabilizują się dopiero przy maksymalnym wychyleniu drążka gazu. Start takim modelem to mordęga, gdy silniki kręcą równo model leci prawidłowo ale przy każdej redukcji obrotów natychmiast da się wyczuć który silnik kręci mocniej lub słabiej bo ogon ucieka i trzeba kontrować.

 

 

Ja tak zrobie !

 

powodzenia - najlepiej od razu kup sobie dwa startery abyś się nie pomylił, który silnik czym rozkręcasz :-)

 

 

Uwzględniając jednak aspekt awarii jednego z silników wskazane zatem jest aby śmigła obracały się do wewnątrz.

 

Przy awarii jednego silnika model natychmiast wchodzi w płaski korkociąg i jeżeli jest zapas wysokości można sie próbować ratować po wyłączeniu napędu ale jak model niżej ... to nie ma szans na wyprowadzenie.

ms

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To tylko dodam do tego co napisał Mirek, że start modelem z 2 silnikami kręcącymi się w różnych kierunkach jest o wile łatwiejszy, niż start modelem z silnikami kręcącymi się w jednym kierunku.

Mianowicie model z obrotami przeciwnymi startuje po lini prostej a model z silnikami w jedną stronę potrafi , jeśli nie nabierze odpowiedniej prędkości walić się na lewą stronę .

A konkretnie mówię tu o modelu B-25 H9 w którym zastosowane były dwa rodzaje śmigieł i przy tych samych silnikach itd właśnie tak się zachowywał.

Także moje doświadczenia z małym Łosiem są podobne w odczuciach.

Sam lot i lądowanie nie widziałem żadnych różnic.

Oczywiście silniki były zsynchronizowane w każdym przypadku.

Zaznaczam ,że jest to opis tylko i wyłącznie moich obserwacji,  więc ktoś może mieć inne doświadczenia latając innymi modelami.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie znajdziesz na filmach próby samolotu który kręci się wokół własnej osi podczas startu gdyż jednakowe silniki miały różne ciągi i charakterystyki prądowe, dopiero idealnie dobrane silniki pozwalają na bezproblemowe loty to samo się tyczy regli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.