Skocz do zawartości

Jak 12M


tomasxxx
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 57
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Nareszcie konkrety a nie cyferki , jak napisał kolega taki wydruk powstał co mnie zadowala,mam na stanie DL50 może ten motorek zapodam {narazie popędza extre} albo przerobie coś większego może jakieś 36 ccm albo 50 z piły którą też posiadam.Decyzja zapadła kadłub konstrukcyjny,płaty w tygodniu powinny zacząć się budować.Pytanko jaką rurkę zastosować żeby dała rade chodzi mi o średnice bo materiał raczej dural .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajomy miał w modelu Piper J3Cub wyprowadzenie ze skrzydeł wypełnienie pomiędzy dźwigarowe ze sklejki 15mm, obie połówki zachodziły się na środku i skręcane były śruba. Tylko przy takim rozwiązaniu zastrzały nie mogą być już atrapa a musza już spełniać swoje zadanie w 100%. A jak nie to rurę o średnicy ok 25mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura musiałaby być wklejona na stałe ponieważ płaty mają 4 stopniowy wznios czyli rurkę trzeba na giętarce wygiąć na te 4 stopnie ,kolejna sprawa jakiej siły serwa na poszczególne elementy napędowe tj. klapy , lotki,powierzchnie sterowe :?: tu bym prosił o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Dobrą rurę spełniającą Twoje wymagania możesz pozyskać w serwisie kos spalinowych. W takim miejscu zawsze mają kącik w którym przewracają się różne niepotrzebne rupiecie- wyciągasz kawałek PROSTEJ rury duralowej o interesującej Cię długości. Kosztuje całe "dziękuje" a w najgorszym wypadku puszkę bursztynowego płynu.... Pasek grubszej sklejki (5-6mm) wklejony pionowo wewnątrz rury uzupełnia tak zdobyty łącznik i zabezpiecza rurę przed zgięciem. Zapomnij o gięciu rury! Wznios musisz uzyskać odpowiednio wklejając obsady łącznika w żebra.

Jeszcze mała uwaga: mały model samolotu- małe problemy, wraz ze wzrostem wymiarów rosną problemy. I wcale nie liniowo a znacznie szybciej! Duży model o rozpiętości 2.5m i masie ok 10 kg potrafi napsuć zdrowia! Dlatego polecam wzorowanie się na sprawdzonych rozwiązaniach. Zajrzyj tutaj i na następne części: http://www.robintom.webspace.virginmedia.com/gawron1.htm . Co prawda to nie Jak a Gawron ale wróble ćwierkają że to to samo..... Niech lektura uzmysłowi Ci pewne problemy przed jakimi stoisz ale również znajdziesz tam wiele wskazówek co, jak i dlaczego. Kontakt do budowniczego znajdziesz w opisie- jestem przekonany że chętnie pomoże; to człowiek duszą i ciałem oddany modelarstwu. Człowiek ten jest również aktywny na naszym forum- wystarczy poszukać.

Powodzenia w budowie!

Pozdrawiam Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rura mogła by być ale nie gięta na giętarce bo to bzdura Tak jak kolega wyżej napisał prostej wklejanej pod kątem pomiędzy stopy dźwigara. Jednak ja bym proponował jako dzwigary własnie sklejkę ale zwmocnioną tkaniną szklaną choćby 2x110g - dlaczego tak otóż drewno ma bardzo małą wytrzymałość na naciski Hertza czyli naciski stykowe liniowe i punktowe a dołożenie tkaniny rozprowadzi obciążenie i nie będzie takiej koncentracji.

Druga sprawa - dźwigar to nie wszystko - bardzo istotne jest pewne przeniesienie obciążeń ze skrzydła na dźwigar - bardzo często słyszę opinię że dźwigar nie wytrzymał a widzę że dźwigar nie jest złamany - nie wytrzymało skojarzenie dźwigara z skrzydłem. Na to zwracam szczególną uwagę. Co do modelu 2.5m i silnika 25ccm z chęcią popatrzę bo sam mam taki silnik a nie wiem jaki duży model można by było zrobić.

 

Przy tak dużym modelu myślę że warto by poszukać jakiegoś choćby prostego programu do statyki który Ci uzmysłowi gdzie i jakie masz momenty gnące, siły normalne, tnące, ściskające szczególnie w układzie z zastrzałem - 2 darmowe ktore znam to SOLDIS - polski można powiedzieć że jak na darmowy program jest bardzo dobrze

następny to niemiecki STAB2D - program prosty i niezawodny również darmowy. Wszystkie te programy to niestety pikuś i nie są to jakieś nie wiadomo jak dobre programy bo pomiędzy nimi a standardowymi narzędziami do analizy wytrzymałościowej jak Abaqus,Catia,Nastran,Ideas czy Unigraphix czy choćby moduł Inventora jest gigantyczna przepaść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cosik tam powoli działamy w tle nasz bałagan

 

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

I dziś znów coś tam dokleiliśmy

 

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.