Skocz do zawartości

Graupner MX20 2,4GHz HoTT


Olecki75
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Jerzy Markiton

Funkcje trochę okrojone - to fakt. Ale zależy do czego potrzebujesz. Może się okazać, że w MC-20 ich nigdy nie użyjesz. Ale coś, co mnie ostatecznie przekonało na "nie" - to 16 kupujesz praktycznie gołą. Jeśli będziesz chciał 16 doposażyć do poziomu 20 ( w wyłączniki) to te 600 zł szybko stracisz....

Też na nią patrzyłem i dość szybko przeniosłem wzrok na 20.

W 20 nie zauważyłem niczego, czego by nie miała Twoja 28, za wyjątkiem funkcji związanych z telemetrią. Trochę inaczej się do nich dochodzi. Ale może mam słaby wzrok ?

Ilość, rodzaj i rozmieszczenie wyłączników w 20 też nie szokuje. W moim odczuciu - przynajmniej 2-3 do wymiany. Do zawodniczego latania - trzeba by pomyśleć nad wyłącznikami w drążkach. Wtedy 20 MC przestaje być tak atrakcyjna cenowo.... Mimo wszystko - warto podjechać do sklepu,  wziąć do ręki, powiesić na kark, wymienić drążki na długie i sprawdzić, jak ci leży w rękach.

Wcześniej przeczytaj polską instrukcję do MX-20 i  w sklepie przeleć sobie po menu - różni się trochę od MX-a ale znacznie różni się od Futaby.  Niekoniecznie musi Ci to odpowiadać. A trochę to jednak kosztuje. Minimalnie dopłacisz ( z 400-500 zł?) i możesz mieć Futabę 14. A to jest środowisko, które już znasz ?

Pozdrawiam - Jurek

Mocnym "+" Graupnera jest alarm od jakości sygnału. Bezpośredni alarm od jakości a nie pośredni od utraty telemetrii. Wyświetlacz mały, na początku sprawia kłopoty z orientacją gdzie w tym menu aktualnie się jest ( ale mija, po zaprogramowaniu kilku modeli), natomiast kontrast i czytelność (nawet w słoneczny dzień) - bije na głowę wszystko, z czym miałem dotychczas do czynienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam MC-20, od poczatku latam na dlugich dragach (w komplecie masz zestaw krotkich i dlugich), ostatnio dokupilem sobie w dlugi lewy z przeklacznikiem 3poz.

Instrukcja do MC16 i Mc20  jest wspolna, zaznaczone sa tylko rodzialy które odnosza sie tylko do MC20. Oprogramowanie pomiedzy MX20 a MC20 takze torche sie rozni (na plus dla MC)

Drazki (mechanika) MC16 i MC20 sa takie same.

Przyzwoite radyjko z oprogramowaniem które "skrojone" jest dla szerokiego odbiorcy - kazdy cos dla siebie znajdzie - co nie znaczy ze wszytko da sie zrobic jak by sie chcialo :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast mc16 gdyby finanse mnie ograniczały, wybrałbym mx20 i pulpit z Allegro. Znacznie bardziej zaawansowane radio za niższa cenę. Poza tym niewielu o tym pisze ale im bardziej kombinujesz tym lepiej miec radio Graupnera z większa liczba kanałow. Na nadmiarowych kanałach mozna robic dodatkowe czary mary jesli chodzi o ustawienia.

Taki zestaw mx20 z pulpitem mam tez ;) i jest jako zestaw zapasowy do mojego mc32. No i do dlg ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

Całkowicie się z Tobą Jurku zgadzam. Ale też - MX-20 z pulpitem to jednak co innego niż MC-16/ MC-20 (ergonomia). Przynajmniej pulpit, który miałem do dyspozycji.

Gdyby wyświetlacze w MC-20 jeszcze można było zamienić miejscami - o,o.........

- Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gada. Da sie obejść bez wyświetlacza. Dla desperatów jest jeszcze Smartbox.

Jesli chodzi o pulpit ... To dla mnie ergonomia jest lepsza w MX bo mam krótkie paluchy ;) w pulpicie najfajniejsze sa przełączniki w drążkach i wiecej możliwości w oprogramowaniu ;) no i tylko dlatego go mam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie to nie potrzebuje nie wiadomo jakich czarów mieć w nadajniku. I nie bardzo mam gdzie podejść do sklepu i wziąć co kolwiek do ręki bo jestem w UK i musiał bym szukać jakiegoś sklepu modelarskiego w Bristolu( 40 mil to w sumie nie wiadomo jak daleko nie jest, ale słabo stoję z czasem bo trzeba pracować ;p pieniędzy sie w domu nie wysiedzi;p). Po drugie to nie przepadam jakoś za nadajnikami nie pulpitowymi( czyli MX'y odpadają). Kolejnym punktem jest to, że nie latam zawodniczo, bardziej kręcą mnie makiety( budowanie i ogólna praca w laminatach, a wiadomo, że jak się coś zrobi to trzeba to ulotnić i trochę mieć z tego frajdy :D). Tym bardziej teraz, ponieważ mam tylko małe szybowce, które mieszczą się na szafie w wynajętym pokoju. A co do przyzwyczajeń to można w miarę szybko się przestawić na coś nowego :) Z tego co piszecie to pewnie się zdecyduje na MC 20, tylko muszę poczekać do czwartku na wypłatę. A przy futabie spróbuje pogrzebać kumpel z pracy, który jest z wykształcenia elektrykiem, sam lata dronami.

Dzięki za porady :)

W sumie to widzę, że MX jest 650zł tańszy ale trzeba by było dokupić pulpit( około 35 funtów) i walizkę( 240zł) a raczej plecak( 20 funtów) i długie drążki( nie mam pojęcia ile kosztują). Zostało by kilka złotych w kieszeni :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Jerzy Markiton

No - jeżeli trzeba dokupić walizkę..... i wliczasz ją do niezbędnych kosztów......

Za skomplikowane dla mnie, przepraszam, nie ogarniam, wysiadam... !

- Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wliczam bo porównuje jeden z drugim zestawem. W zestawie MC 20 jest walizka, długie drążki i "pulpit" a do MX musiał bym wszystko dokupić. Więc koszty są prawie takie same, niewiele taniej wychodzi MX.

Zamówiłem finalnie zestaw MC 20 z Nastik :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam,

Koledzy potrzebuje pomocy :D Strasznie nie cierpię szperania w ustawieniach nadajnika... Może mi ktoś z Was napisać krok po kroku jak ustawić klapolotki w szybowcu, w tym nadajniku? Kolejna sprawa to hamulec na silniku.... I trzecia sprawa to telemetria. Czy muszę kupować coś specjalnego czy jest ona wbudowana w odbiorniki, które znajdowały się w zestawie? Jeśli tak to jak ją uruchomić?

Z góry dzięki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tobie sie nie chce czytać, ale nam sie ma chcieć pisać? To taki żarcik, prawda?

Mimo wszystko proponuje zapoznać sie z instrukcją, a potem z działem mc-20 HoTT programming gdzie są opisane różne konfiguracje i przykłady. To radio to nie RTF i warto znać chociaz podstawy jego funkcjonowania. Tip: "Wing mixers", ale nie tylko..

Telemetria jest "w zestawie" nie trzeba żadnego huba. Moduły łączy się przez kabel Y do gniazda T dowolnego odbiornika.

To wszystko jest w instrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Sorry za odkop. Tez jestem z tych co nie lubia czytac, a jak juz przeczytaja to bez zrozumienia. Zayzykuje jednak ...

 

Dzisiaj po robocie znalazlem chwile i zabralem sie za przeprogramowanie na MX 20 jednego z moich szybowcow F5B. Przelecialem instrukcje, menu nadajnika i nie znalazlem jednej funkcji, ktora chcialem przetestowac.

 

Chodzi o mix steru wysokosci do klap/lotek. Tzn. mix znalazlem i dziala.

 

Chcialem jednak, zeby klapy + lotki wychylaly sie dopiero od jakiegos punktu wychylenia wysokosci. Tzn. zaciagam drag, lotka steru wysokosci wychyla sie dajmy na to 30% sama, a dalej dopiero uruchamia w/w mikser.

 

Pomozecie czy skazecie..?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.