Skocz do zawartości

Mentor-hydro Multiplex


Rekomendowane odpowiedzi

Wersję lądową przygotowałem do startu z wody. Zakupiłem stosowne pływaki, w zestawie jest wszystko potrzebne do przerobki. Jako przednie mocowanie pływakow do kadłuba przewidziano miejsce do zamocowania podwozia głównego. Tylne mocowanie należy wykonać samemu, wszystkie potrzebne wymiary są podane w instrukcji mocowania pływaków.

Miejsce tylnego zamocowania.

 

Dołączona grafika

 

Jednak doszedłem do wniosku że samo przyklejenie plastikowej płytki do kadłuba klejem CA może okazać się za słabe. Być może wystarczy ale w żadnym temacie o Mentorze nie znalazłem wzmianki o montażu pływaków i a tym samym czy samo przyklejenie płytki jest wystarcząjco mocne. Aby wzmocnić miejsce wklejenia płytki użyłem cztery kołki plastikowe 5x35. W płytce wywierciłem dodatkowe otwory, do niej przykręciłem kołki i całość po uprzednim przygotowaniu w kadłubie otworów pod kołki wkleiłem na żywicę.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Po wklejeniu płytki położyłem na mocowania zmontowane pływaki i całość obciążyłem aby powierzchnia płytki dopasowała się płaskowników łączących pływaki. W ten sposób uniknie się naprężeń w płytce podczas montowania pływaków.

 

Dołączona grafika

 

Przy pomocy ,,ręcznego CNC,, dorobiłem nową wręgę silnikową z aluminium.

 

Dołączona grafika

 

Aby modelem sterować na wodzie zakupiłem taki http://www.rc4max.com/ster_do_modeli_klasy__90_z_plywakami,122,19319.html ster wodny aby zamontować go do jednego z pływaków. Na tylne ścianki obu pływaków nakleiłem pawęże wykonane ze sklejki 2mm żeby mocowanie steru było pewne.

 

Wstępnie zmontowałem pływaki.

 

Dołączona grafika

 

W pierwszej wersji chciałem zamontować takie serwo.

 

 

Dołączona grafika

 

Ale po przeczytaniu w RC Przegląd Modelarski artykułu o nowych wodoszczelnych serwach Hiteca zdecydowałem się na takie serwo

http://www.modelemax.pl/product_info.php?cPath=65_457_458&products_id=11734

 

Jako popychacza użyłem (ze względu na wodę) aluminiowego drutu 1,5mm , od strony steru zokończonego ,,zetką,, a od strony serwa zakończonego (po uprzednim nagwintowaniu końca popychacza narzynką M 1,8) nakręcanym snapem pozyskanym z rozbitego Red Hawka (Robbe). Popychacz jest poprowadzony w zewnętrznym pancerzu bowdena a bowden zamocowany jest do pływaków czterema podtrzymkami. Aby woda nie dostała się do gniazda serwa, miejsce mocowania serwa uszczelniłem bezbarwnym siliconem.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Po zważeniu każdego pływaka, aby wyrównać ich wagę do pływaka bez serwa musiałem wkleić ciężarek o wadze 50g.

 

Dołączona grafika

 

Zastosowane serwo ma na tyle długi kabel że połączenie z kablem Y (+ ster kierunku) znajduje się w kadłubie modelu i po uszczelnieniu zrobionego otworu połączenie nie zostanie zalane rozbryzgującą się wodą.

 

Dołączona grafika

 

Ster wodny i ster kierunku połączyłem kablem Y i aby zachować zgodność wychyleń między serwo steru kierunku musiałem wpiąć rewers serwa http://www.modelemax.pl/product_info.php?cPath=65_327&products_id=4493 .

Aby tego uniknąć stosowania rewersu należy poprowadzić popychacz środkiem pływaka. Mamy wtedy możliwość zamontować popychacz w zależności od potrzeby, z lewej lub prawej strony serwa.

 

Pozmontowaniu wszystkiego gotowy Mentor-hydro wygląda tak.

 

Dołączona grafika

 

Przy pierwszej próbie wyważenia modelu okazało się że mocowanie pakietu (w wersji lądowej) nie jest odpowiednie i konieczne było wykonanie nowego mocowania pakietu.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Model wyważyłem 83mm (wg instrukcji 85mm) od krawędzi natarcia. Model górną powierzchnią pływaków jest pochylony ok 2 stopnie do przodu.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Nie wiem czy jest to prawidłowy sposób, może któryś z kolegów się wypowie.

 

A dzisiaj skoro świt na pobliskim jeziorku odbyła się próba zachowania na wodzie ale bez skrzydeł. Model na wodzie stoi z leciutko zadartym nosem, manewruje poprawnie.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Gotowy do lotu model waży 2670g :o

Wyposażenie to :

silnik Turnigi SK 35 48 900kv

śmigło APC 13x6,5

regulator Turnigi 60A

pakiet 3S 4000 mAh

 

 

Zobaczymy co z tego wyniknie :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 62
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Przybyło 470g. Zdecydowanie można jeszcze sporo urwać, np. serwa. Do napędu steru wysokości i kierunku zupełnie wystarczą HS 81 lub 82, całego koła ogonowego nie trzeba zakładać jak rownież popychacza do skrętu tego koła.

Pływaki malowałem farbami w spreyu Deco Color. Najpierw podkładem potem kolorem z połyskiem. Powloka jest bardzo słaba, wystarczy delikatne mechaniczne otarcie stuknięcie i odchodzi. Nie polecam. Ręczne malowanie Pactrą jest dużo mocniejsze. Tak mam w Fun Cubie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Oblot dokonany ! Wróciłem z ,,tarczą,, :D . Wylatałem dwa akumulatory, i wykonałem ok. sześć lądowań (w tym dwa całkiem dobre) ale były też dwa momenty trudne. Model wymaga jeszcze dokładnego ustawienia silnika, model przy starcie zbacza trochę w prawo. Do lewego pływaka muszę dołożyć jeszcze ok 15g, po założeniu skrzydeł widać że nie są w poziomie.

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Oczywiście dwa loty to jest nic, ale moja radość wynika z tego że były to moje pierwsze starty z wody i wydzielony ,,okręt,, ratowniczy nie był potrzebny :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Dołączona grafika

 

 

Gotowy do lotu model waży 2670g :o

Wyposażenie to :

silnik Turnigi SK 35 48 900kv

śmigło APC 13x6,5

regulator Turnigi 60A

pakiet 3S 4000 mAh

 

 

Zobaczymy co z tego wyniknie :unsure:

 

Bardzo ładnie wykonany!!!

Nieźle ten ster wyszukałeś.

Co do modeli wodnych to polecam jeszcze:

http://www.modelemax.pl/index.php?cPath=21_701

http://www.plastidip.pl/diy.html

 

Też bym chętnie polatał z wody, ale brak warunków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.