Skocz do zawartości

Mentor-hydro Multiplex


Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie jestem po kolejnych testach wodnych mentora, na poprzednim filmie redan był jakieś 3-4cm za środkiem ciężkości,

dzisiaj przestawiłem redan 4,5cm przed SC. Z ośmiu prób startu udało się wystartować dwa razy.

Pływaki mam uniwersalne i pomyliłem otwory mocowania goleni.

SC mam w miejscu mocowania skrzydła patrząc od przodu.

Co do klap mam je w michasiu max i w mentorze uważam je za zbędny bajer.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 62
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Zazdroszczę dobrej pogody do latania :-)

 

Model szybko wyszedł na redan zatem ustawienie pływaków względem SC jest OK choć kangur przy lądowaniu nieunikniony.

- dlaczego tak strasznie brało go na boki przy końcowej fazie ślizgu?

- czy pływaki masz ustawione zbieżnie i połączone poprzeczką ?

Mój Easy Cub tak startował gdy pływaki były na samych drutach oryginalnego podwozia. W czasie ślizgu podwozie zbyt mocno się ugina co zmienia kąt między pływakami i model "myszkuje" podobnie jak to widać na Twoim filmie.

 

ms

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten problem z myszkowaniem mam tylko na mentorze, przez co czasami nie mogę wystartować

Pływaki mają dwie solidne golenie i dwie rozpórki więc sztywność jest ok, zewnętrzne części pływaków są jakieś 3mm lekko do góry patrząc od tyłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy masz osiową zbieżność pływaków z przodu ?

Ustawienie zbieżności ok. 2 stopnie bardzo pomaga

 

Jak duże masz wychylenia SK?

Jak masz ustawiony SK na drążku?

- wpływ steru kierunku rośnie ze wzrostem prędkości, może przypadkowo powodujesz ruch steru przy próbie poderwania modelu?

spróbuj ustawić mniejsze wychylenia SK, SW i lotek na czas startu a zmienić na większe w czasie lotu - wtedy start i podejście do lądowania będą spokojniejsze.

Na wodę i w powietrzu potrzebne są duże wychylenia SK aby model był sterowny ale na sam ślizg można przełączyć na mniejsze.

 

ms

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli model tak idzie po wodzie na pełnym gazie jak widać to w powietrzu to ja się nie dziwię, że myszkuje. Prawidłowo ustawiony samolot na pełnym gazie ma lecieć jak po sznurku czego na filmie nie widać. Widać natomiast nurkowanie- wznoszenie0- nurkowanie- wznoszenie, i tak w kółko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model w wersji lądowej chodzi jak po sznurku, natomiast dołożenie pływaków znacznie zmienia jego właściwości lotne, znaczna pow. czołowa hamuje model, inna jest też reakcja na lotki.

Powierzchnia boczna pływaków robi swoje.

Serwa w moim mentorze mam w kadłubie z tyłu, więc jak naciągną wody zaczynają drżeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kąt zamocowania silnika aby model nie odbijał się tak od wody.

nie bardzo wiem co masz na myśli?

To czy model się odbije czy przyklei to kwestia ustawienia redana względem SC. Przy ustawieniu kilka cm przed SC odbicie jest gwarantowane o czym pisałem powyżej. Efekt pogłębia się przy płasko _dennych pływakach a takie ma w ofercie Multiplex.

Bardzo płaski nalot i "siadanie na trzy punkty" to jedyny sposób aby model z takim ustawieniem jak opisywany tu Mentor nie zaliczył na wodzie kangura ale z kątem zaklinowania płata albo silnika nie ma to nic wspólnego.

 

ms

 

EDIT;

Dopiero teraz mogłem zobaczyć filmik - zaliczyłeś ładne lądowanie ale start to jakaś porażka.

Coś jest nie tak z mocowaniem pływaków.

 

Zauważyłem że model mocno siedzi tyłem w wodzie a w momencie podnoszenia na redan dociskany jest przód pływaka co powoduje prawdopodobnie jego odchylenie od osi podłużnej i tak gwałtowną reakcję.

Miałem podobne problemy w Easy Cub-ie ale po założeniu poprzeczek problem ustąpił.

 

ms

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patryk,

moje gratulację, że jesteś wytrwały i Mentor lata, ale jak na taki fabryczny trener górnopłat to coś nie jest ok.

Pierwsze, to pozycja na wodzie - po co on tak zadziera (może trochę za bardzo pływaki do przodu, a może to za krótkie pływaki w części za redanem ?)

Drugie, przy starcie się po prostu wywraca - to nie jest normalne.

 

Zrób zdjęcie z profilu, zaznacz położenie SC => jeżeli nic nie poradzi, to może po prostu popatrzymy co i jak :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób zdjęcie z profilu, zaznacz położenie SC => jeżeli nic nie poradzi, to może po prostu popatrzymy co i jak

To dobry pomysł - mam wrażenie, że pływak jest za bardzo przesunięty do przodu co właśnie wymusza tą "nienaturalną pozycję" obniżonego tyłu.

Niepokojący jest też ten gwałtowny zakręt w lewo po starcie co sugerować może silny moment odśmigłowy który kompensujesz lotkami - nie widać w fazie ślizgu ich wychylenia.

Czy tak gwałtowny obrót w lewo zauważyłeś wcześniej tj. przed założeniem pływaków?

Jakie masz wychylenia lotek?

 

ms

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Następnym razem pływaki będą ustawione zbieżnie, zobaczymy czy pomoże.

Zastanawiam się też nad zmianą goleni na szersze.

Hubert we wtorki i czwartki wędkarze mają wolne na zbiorniku w Mełgwi, może wpadniesz i rzucisz fachowym okiem.

Dołączona grafika

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Boje z hydro mentorem uważam za zakończone.

Pływaki zostały ustawione lekko zbieżnie, przez co znacznie poprawiła się stateczność na wodzie, zmieniłem także smigło na szybsze i model startuje po około 20m.

Muszę jeszcze tylko przesunąć środek ciężkości jakieś 1-1,5cm do przodu, bo w locie musiałem mu oddawać, a po trymowaniu skończył się zakres.

I na koniec oczywiście filmik

http://www.youtube.com/watch?v=sXiI6E9YIoA&feature=youtu.be

Ps. Chętnie obejrzałbym filmy kolegów z forum jak latają Mentorami w wersji hydro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model do lotu 2kg, silnik 35-42 1000KV zasilanie 4000 3S Regulator jakiś Chińczyk po zamianie z Maćkiem chyba 60A, po 6 lotach dość ciepły. Śmigło 12x8 APC

Redan na pływakach nie jest w środku, ale można to naprawić poprzez odcięcie kawałka styro.

Efekt odbicia od wody łatwo wyeliminować poprzez wyłączenie hamulca w reglu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Sezon pomaleńku się zbliża, więc zacząłem przygotowywać nowego Mentora. Zacząłem od pływaków.

Po stwierdzeniu w ub. roku że mocowanie pływaków do goleni w tak dużym modelu jest za słabe, postanowiłem wykonać je troszkę solidniej.

Ze sklejki przygotowałem odpowiednie elementy. W dostarczonych mocowaniach z zestawu przy pomocy ,,ogólnie dostępnych narzędzi: ;) wyfrezowałem odpowiednie gniazda.

 

bdfd980fd5dbe4e4.jpg

 

Po wklejeniu wygląda tak.

 

b8cd3775edebc9ad.jpg

 

Po wyfrezowaniu odpowiednich gniazd w pływakach mocowania te wkleiłem na miejsce.

 

Następnie wykonałem mocowania pod ster wodny, na wszelki wypadek w obu pływakach. Ster (jak w poprzednim) modelu będzie jeden. W zupełności wystarcza do manewrowania na wodzie.

 

ac148fb6cbe62d84.jpg

 

 

cdn...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.