Skocz do zawartości

Uszkodzona aparatura Turnigy 9X


king99
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 10 miesięcy temu...

Jeżeli mógłbym sie podłączyc do tematu i prosić o pomoc to chętnie. Mam aparaturę Turnigy i10 ale na szczęście jest sprawna . Natomiast ostatnio eksperymentowałem z absimą cr3 . Niestety eksperyment nie wyszedł . Pakiet 2s podłączyłem odwrotnie , ale żeby do góry "nogami" :) to jeszcze bym przeżył (a raczej aparatura) ale niestety zasilanie. Skutki znane większości - dymek , smrodek i tyle.To co się spaliło -  widać pogorzelisko - to raczej napewno kondensator c26 ale wydaje mi się że było coś jeszcze . Za duże zgliszcza jak na sam kondensator. Niepokoi mnie też wygląd modułu nadawczego z miodowymi kropkami , a może to pozostałości po lutowaniu. Po podłączeniu przez usb wyswietlacz nie świeci ale prostakaty z funkcjami podświetlają się na biało i mozna między nimi przechodzić. Piewsze pytanie czy moze ktoś ma absimę i wie co sie spaliło, spróbuję wlutować no i czy zwrócić uwagę na coś jeszcze...

 

 

post-18922-0-68539600-1462195636.jpg

post-18922-0-34361400-1462195652_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak trochę nie w temacie naprawy, a zabezpieczenia przed złym podłączeniem: gdyby założyć diody zabezpieczające aparaturę przed błędnym podłączeniem? Pytam tak teoretycznie, bo na elektronice nie za bardzo się znam. Są 3 piny do których podłącza się pakiet, więc zastosowanie 3 diód w odpowiednim kierunku przepływu prądu powinno zabezpieczyć resztę przed złym podłączeniem. Ewentualnie prostsza opcja - dolurować kawałek przewodów i złącze np JST do aparatury i do pakietu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dioda w kierunku zaporowym równolegle do zasilania (przy gnieździe pakietu a przed tym bezpiecznik topikowy np. SMD (pomiędzy pakietem a gniazdem) i po sprawie. Tak były zabezpieczane różne trasceivery w tym radia CB i przy odwrotnym podłączeniu w 100% kończyło się przepaleniem bezpiecznika a w 25% dodatkowo uszkodzeniem diody i tyle co było uszkodzeń. Gdybym miał Turnigy to pewnie zrobiłbym taki układ  od razu. Dioda 1N4001 albo inna prostownicza wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jest to stabilizator napiecia 3,3v (S2MD), sprawdzę go. Rozrysowałem ścieżki jeśli był tam stabilizator (ale na jakie napięcie) to przypuszczam że (zdjęcie) był podłączony 1-wejscie 2- minus i 3 - wyjscie  a wysadzony kondensator był pewnie z 68 nf i podączony do stabilizatora na wejsciu nóżka 1+2. Ale to sa tylko domysły.

Na pewno   stabilizator sprawdze,  dzieki Zycior ale te zgliszcza póki co najbardzej mnie interesują.

 

dimmus -masz rację i jedna i druga metoda jest dobra i prosta , poza tym wystarczy jedna dioda.....  ale jak nie ma czasu....., :D , tym bardziej że podłączenie pakietu to takie banalne.

 

Pozdrawiam 

 

niech ktoś powie co siedzi w tych moich zgliszczach w absimie i czy jest podłączone jak opisałem.

 

post-18922-0-00481700-1462283786_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam jeszcze, że na HobbyKingu jest opcja kupienia płyty głównej do 9x:

 

http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__78696__Turnigy_9X_Replacement_Mother_Board.html

 

Jest tu BackOrder przez praktycznie cały czas, ale przeczytałem mądrą radę w komentarzach: zamów i czekaj cierpliwie. I już po 4 miesiącach wysłali płytkę, i przyszła i nawet działa :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.