Skocz do zawartości

Zdjęcie

W jaki sposób zrobić klapolotki z lotek?

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 Damiano

Damiano
  • Modelarz
  • 119 postów
  • SkądBydgoszcz
  • Imię:Damian

Napisano 26 August 2012 - 06:41

Witam koledzy borykam się z problemem jak tu podłączyć serwa do odbiornika ażeby można wykorzystać klapolotki dodam tylko że posiadam apkę th-9x,a lotki są sterowane osobnymi serwami.Będę bardzo wdzięczny za podpowiedzi
  • 0

#2 robertus

robertus

Książę depronu?

• Modelarz
  • 9905 postów
  • SkądJelcz-Laskowice
  • Imię:Robert

Napisano 26 August 2012 - 07:31

Opcja nazywa się Flaperon. Może coś podpowie instrukcja pl
  • 0

#3 cunioo

cunioo
  • Modelarz
  • 28 postów
  • GG:
  • SkądPuławy
  • Imię:Bartek

Napisano 26 August 2012 - 09:00

Z tego co widzę to jest to to samo co TGY-9x Ustawiamy na przełącznik 3 pozycyjny po prawej stronie apki. Tryb modelu: acro Serwa lotek wpięte w odbiornik na kanałach 1 i 6 Kiedy przełącznik 3 pozycyjny F.Mode znajduje się w pozycji N mamy do dyspozycji zwykłe lotki. Kiedy ów przełącznik znajduje się w pozycji 1, obie lotki wędrują do dołu lub do góry zachowując dalej funkcję lotek (naprzemienne wychylanie się). A teraz najlepsze, to w którą stronę wychylą się nam lotki i o jak duży kąt, możemy sobie płynnie regulować potencjometrem (ja skorzystałem z Pitch Trim [AUX 2] czyli tego nad lewym drążkiem). Standardowo aby ustawić tryb lotek na dwóch serwach włącza się w menu opcję "Flapetron". Jeśli opcja ta jest włączona (State ACT) należy ją deaktywować (State INH) i zatwierdzamy klawiszem MENU. W tej chwili powinniśmy obserwować taką sytuację. Wychylenie drążka lotek powoduje reakcję tylko lewej lotki, pomimo tego, że oba serwa są podpięte do odbiornika. Z menu wybieramy pozycję PROG.MIX. Wchodzimy w MIX1. STATE: ACT <- aktywujemy mikser MASTER: AIL <- kanał nadrzędny: kanał 1 (lotek) - lotka lewa SLAVE: FLP <- kanał podrzędny: kanał 6 (klap) - czyli druga lotka (prawa) OFFSET: 0 UPRATE: 100 <- kopiuj wychylenie do góry w 100 procentach DNRATE: 100 <- kopiuj wychylenie do dołu w 100 procentach SW: ON <- mikser będzie aktywny cały czas, czyli nie potrzeba żadnego przełącznika żeby go aktywować Zatwierdzamy przyciśnięciem MENU. W tej chwili sytuacja powinna wyglądać następująco: Wychylenie drążka lotek powinno spowodować naprzemienne wychylenie się obu lotek w modelu. Czyli właśnie zrobiliśmy własny mikser FLAPETRON. Teraz wchodzimy do menu DISPLAY. Poruszamy potencjometrem PITCH TRIM (AUX2) i obserwujemy czy któryś z kanałów się wychyla. Jeśli tak, to dobrze (należy zapamiętać czy to AUX1 - ten wyżej, czy AUX2 - ten niżej ulega wychyleniu), jeśli nie, to wykonujemy co niżej: Wybieramy z menu pozycję AUX-CH (ostatnia na 2 stronie), zjeżdżamy kursorem na kanał 8 (należy pamiętać ze w trybie PPM dysponujemy tylko 8 kanałami) i ustawiamy dla kanału 8 za pomocą klawiszy + / - opcję PIT TRIM. Zatwierdzamy MENU. Teraz po wejściu w DISPLAY powinniśmy widzieć zmiany w AUX2 kręcąc potencjometrem PITCH TRIM. Wchodzimy w PROG.MIX i wybieramy MIX2 STATE ACT MASTER AUX (trzeba uważać który AUX się wybierze, w nadajniku mamy dwa AUX w trybie ACRO, dlatego trzeba się upewnić, że mamy wybrany dobry AUX. Producent oprogramowania kiepsko to rozwiązał i oba kanały nazywają się tak samo czyli AUX i AUX. W moim wypadku mam ustawiony ten pierwszy AUX - jest to ten AUX najbardziej po lewej stronie listy opcji dla opcji MASTER [wciskać + do momentu aż przestanie pikać] ) SLAVE AIL OFFSET 100 UPRATE 100 DNRATE 0 SW ID1 <- mikser będzie działał, kiedy przełącznik 3 pozycyjny będzie w stanie środkowym (1) Zatwierdzamy MENU W tym momencie powinniśmy mieć taką sytuację. Po włączeniu przełącznika 3 pozycyjnego w stan środkowy, przy ruchach potencjometrem PITCH TRIM powinniśmy obserwować wychylenie na razie jednej lotki w górę lub w dół, przy czym lotka zachowuje dalej funkcje lotki - po ruchu drążkiem lotka wychyla się dalej. Wchodzimy teraz do MIX3 STATE ACT MASTER AUX (tak samo jak w mix2) SLAVE FLP (czyli kanał drugiej lotki) OFFSET 100 UPRATE -100 (wartość ujemna, aby druga lotka wychylała się w ta samą stronę co pierwsza) DNRATE 0 SW ID1 (także pod środkowym stanem przełącznika 3 pozycyjnego) Zatwierdzamy MENU. Teraz sytuacja powinna być taka: w stanie N przełącznika 3 poz. mamy normalnie działające lotki. Kiedy przełączymy się w pozycję środkową otrzymamy albo klapolotki, albo hamulcolotki w zależności o tego, jak i o ile przekręcimy pokrętło PITCH TRIM. Prosze.
  • 4

#4 young

young
  • Modelarz
  • 955 postów
  • SkądPruszków
  • Imię:Mariusz

Napisano 26 August 2012 - 09:53

Bartek co prawda nie mam tej aparatury, ale szacun dla ciebie za obszerny opis :)
  • 0

#5 madrian

madrian
  • Modelarz
  • 1771 postów
  • SkądWarszawa
  • Imię:Adrian

Napisano 26 August 2012 - 11:02

I trzeba pamiętać o zmiksowaniu z klapami steru wysokości. Bez tego model może mieć tendencję do pochylania nosa, wraz z wychylaniem klap.
  • 0

#6 tytan12

tytan12
  • Modelarz
  • 289 postów
  • SkądKraków
  • Imię:Witek

Napisano 26 August 2012 - 13:20

I trzeba pamiętać o zmiksowaniu z klapami steru wysokości. Bez tego model może mieć tendencję do pochylania nosa, wraz z wychylaniem klap.

No,to jest podstawa :) ,mix trzeba wyczuć,a i tak trzeba być czujnym na s.w :ph34r:
  • 0

#7 mr.suchy

mr.suchy
  • Modelarz
  • 426 postów
  • SkądGliwice
  • Imię:Przemek

Napisano 26 January 2014 - 20:38

Cześć,

Chciałem ustawić zgodnie z opisem jednakże u mnie na T9x v2 to nie działa. Jedyna różnica to taka że prawa lotka jest podłączona do kanału pierwszego a nie do szóstego. Po skonfigurowaniu MIX2 i próbie wychylenia jednej z lotek już mi to nie działa. Wszystko mam ustawione jak w opisie. Sprawdzałem trzy razy i AUX jest ok tj. drugi. Ktoś miał podobny problem ?

Pozdrawiam
  • 0

#8 robertus

robertus

Książę depronu?

• Modelarz
  • 9905 postów
  • SkądJelcz-Laskowice

Napisano 26 January 2014 - 22:13

zrób tak jak w instrukcji dla mixu flaperon
  • 0

#9 mr.suchy

mr.suchy
  • Modelarz
  • 426 postów
  • SkądGliwice
  • Imię:Przemek

Napisano 27 January 2014 - 08:36

Instrukcja z abc ? O tym mówisz Robert ?
  • 0

#10 robertus

robertus

Książę depronu?

• Modelarz
  • 9905 postów
  • SkądJelcz-Laskowice

Napisano 27 January 2014 - 08:54

Tak, bo widzę, że robiłeś tak jak proponuje cunioo. Ja robiłem wg instrukcji z abc i mi działało w P11c.
  • 0

#11 Patryk900

Patryk900
  • Modelarz
  • 518 postów
  • SkądBiałystok
  • Imię:Patryk

Napisano 27 January 2014 - 09:32

Może się przyda :
  • 0

#12 extra22

extra22
  • Modelarz
  • 53 postów
  • GG:
  • Skądrzeszów
  • Imię:marcin

Napisano 15 November 2016 - 02:06

witam ustawiłem klapolotki na przełaczniku aux  3 pozycyjny F.Mode wszystko ok ale mi się lotki wychylają przeciwnie jak powinny jak to zmienić proszę o pomoc  

• 0

#13 sbogdan1

sbogdan1
  • Modelarz
  • 694 postów
  • SkądDankowice
  • Imię:Bogusław

Napisano 15 November 2016 - 21:15

Marcin mogę podać Ci moje ustawienia
M.szybowiec SOLIUS - aparatura TGY 9X
Klapolotki na przełączniku 3poz.
Do lądowania lotki w górę + SW
Wszystko na [ PROG.MIX ]

Fotki z menu - ustawienia zrobione więc za moment wrzucę.
Oczywiście kwestia wychyleń lotek + SW ...to już wedle własnych preferencji.
Mi takie nastawy pasują i szybol też nie narzeka, do normalnego lotu mam ustawione różnicowe ustawienie lotek.

• 1

#14 sbogdan1

sbogdan1
  • Modelarz
  • 694 postów
  • SkądDankowice
  • Imię:Bogusław

Napisano 15 November 2016 - 22:17

Bartek bardzo fajnie opisał sposób nastawienia aparatury.
Może się komuś przyda ilustrowany opis wiec wrzucam foty.
Dodam że lotki ustawione na kanale 1 i 6

IMG_4721 kopia.jpg

IMG_4722 kopia.jpg

IMG_4723 kopia.jpg

Obowiązkowo ustawiłem sobie wyłączenie silnika
Przełącznik u góry po lewej stronie, po jego włączeniu

przełącznik 3poz nie działa.
IMG_4724 kopia.jpg

Tak prezentuje się Menu - Display przełącznik 3poz - poz ,,0,,

IMG_4725 kopia.jpg

Przełącznik 3poz w poz ,,1,, lotki w górę

IMG_4726 kopia.jpg

Przełącznik 3poz w poz ,,2,, lotki w górę

IMG_4727 kopia.jpg

Całość ustawień została zrobiona w
FUNC SETTING < 2/2 >
[ PROGR. MIX ]
IMG_4728 kopia.jpg

Na kolejnych fotkach pokazane nastawy i parametry

IMG_4729 kopia.jpg

IMG_4730 kopia.jpg

IMG_4731 kopia.jpg

IMG_4732 kopia.jpg

MIX 6 i 7 - reguluję wychylenia SW - CURVE TUNE

IMG_4733 kopia.jpg

IMG_4734 kopia.jpg

IMG_4735 kopia.jpg

IMG_4736 kopia.jpg

• 1

#15 extra22

extra22
  • Modelarz
  • 53 postów
  • GG:
  • Skądrzeszów

Napisano 15 November 2016 - 23:13

sbogdan1 dziekuje za wrzucenie fot i podjecie tematu 

ustawialem wszystko według filmiku i wszystko działa  TYLKO ze zamiast klap mam hamulce aero zamiast lotki działaja tylko wychylaja sie w przeciwnych kierunkach jak powinny ktos pisal na forum ze wie jak to zmienic 

• 0

#16 zbjanik

zbjanik
  • Modelarz
  • 734 postów
  • Skądopolskie
  • Imię:Zbyszek

Napisano 16 November 2016 - 09:57

A próbowałeś dać rewers na tych odwrotnych wychyleniach?

• 0

#17 extra22

extra22
  • Modelarz
  • 53 postów
  • GG:
  • Skądrzeszów

Napisano 16 November 2016 - 18:40

A próbowałeś dać rewers na tych odwrotnych wychyleniach?

tak wtedy lotki nie dzialaja przemienie tylko albo wedruja do gory albo na dól

• 0

#18 Marcin K.

Marcin K.

<<MURDOCK>>

• Modelarz
  • 2944 postów
  • SkądRogoźno WLKP
  • Imię:Marcin

Napisano 17 November 2016 - 11:07

Zamień serwa w odbiorniku miejscami.
Lub rewersy i na programie klap i lotek