Skocz do zawartości

Mikrus RC - plecakowy elektroszybowiec na każdą okazję.


Mirek z Lublina
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Model tego elektroszybowca dedykowany jest dla osób dysponujących bardzo małą ilością czasu a także dla zupełnie początkujących modelarzy.

Mikrus RC to całkowicie konstrukcyjny model ze specjalnie selekcjonowanej i ważonej balsy ze wzmocnieniami z lekkiej sklejki topolowo - lipowej.

Dołączona grafika
Posiada dzielone skrzydła z lotkami , jako główny dźwigar zastosowałem rurkę węglową o średnicy 6mm oraz krawędź natarcia wzmocnioną prętem węglowym o średnicy 2mm.

Dołączona grafika

W skrzydłach zamontowane są dwa serwa klasy mikro do napędu lotek

Dołączona grafika

Kadłub modelu wykonany jest z balsy z wręgami ze sklejki .
Całość jest bardzo sztywna i lekka.

Dołączona grafika

Dołączona grafika


Żeby ułatwić transport modelu, usterzenie poziome jest demontowane, mocowane na dwie śruby M3.

Dołączona grafika


Dane techniczne modelu:
Rozpiętość - 960mm lub 1130mm
Długość - 740mm
Sterowanie - lotki, ster wysokości oraz obroty silnika. Opcjonalnie można dodać ster kierunku.
Waga gotowego do lotu - 450 - 470g.

Wyposażenie RC:
Silnik - dowolny silnik bezszczotkowy o mocy 100 - 150W i ciągu 500 - 600g mocowany za wręgą silnikową ze śmigłem składanym 9" x 6" .
Regulator obrotów - 18 - 25A
Serwomechanizmy - klasy mikro , 3szt + 1szt na ster kierunku.
Pakiet akumulatorów LiPol , 3cele , 20C o pojemności 1000mAh.


Zestaw w wersji " kit " :

Dołączona grafika

Montaż modelu jest bardzo prosty wg. załączonej do zestawu instrukcji w formie zdjęć i rysunków poglądowych.
Nie sprawi on kłopotu nawet początkującym , zabiera niewiele czasu a frajda z montażu jest bardzo duża.

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Tak wygląda model zmontowany , gotowy do oklejenia:

Dołączona grafika

Model po oklejeniu folią:

Dołączona grafika

Model został oblatany i wyregulowany.
Jest bardzo prosty w pilotażu.
Zastosowany profil skrzydła SD7080 pozwala na bardzo łatwe znajdowanie noszeń termicznych mimo tak niewielkiej rozpiętości, nie boi się wiatru , świetnie zachowuje się na zboczu.
Sterowność modelu, mimo braku steru kierunku jest zadowalająca , model jest bardzo zwrotny , " słucha się drążka " , jednocześnie zastosowany wznios skrzydeł powoduje , że model jest bardzo stabilny i stateczny w locie.
Zdolny jest też do wykonaniapodstawowej akrobacji czyli pętli , beczek, przewrotów itp.

Krótka prezentacja w locie:



Szczegółowy opis modelu jest tutaj:
http://mirekgal.pl/portfolio-posts/mikrus-rc/

Zapraszam do zadawania pytań oraz dyskusji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 109
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Na czym polega specjalne selekcjonowanie balsy używanej na potrzeby tego modelu? Brzmi to bardzo konesersko.

 

Od pewnego czasu sprowadzam sobie balsę od producenta , który już przy cięciu wstępnie ją selekcjonuje pod kątem cięcia laserem, następnie ja po otrzymaniu balsy, ważę ją i dopiero z tak dobranej balsy wycinam moje zestawy. Efekt jest taki , że np. obie połówki skrzydeł wychodzą o takiej samej wadze i wiem, że np. deska balsy 1,5mm powinna ważyć 20g i tyle rzeczywiście waży..A proszę sobie zamówić z dowolnego sklepu modelarskiego 5szt desek balsy i jestem pewien , że każda będzie miała inną wagę - właśnie to po prostu wyeliminowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..A proszę sobie zamówić z dowolnego sklepu modelarskiego 5szt desek balsy i jestem pewien , że każda będzie miała inną wagę - właśnie to po prostu wyeliminowałem.

 

 

Przepraszam że wsadzę łyżkę miodu w tę beczkę dziegciu ....

 

czy mam podać listę sklepów gdzie dobiorą za FREE identyczne deski bez dorabiania ideologii ?

więcej wiary ! albo częściej robić zakupy w PL

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałoby się pokazać jeszcze model z bliska, jak szybuje i ogólnie trochę dłuższy filmik z latania.

Do tego napisz jaka jest cena bo pewnie sporo potencjalnych klientów zrezygnuje z kupna bo nie chce czekać na odzew albo po prostu spodziewa się bardzo wysokiej ceny.

 

Gdybyś jeszcze wywalił ze strony agresywne reklamy - byłoby cudownie :)

 

A odnośnie modelu - jest wyśmienity!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Do tego napisz jaka jest cena bo pewnie sporo potencjalnych klientów zrezygnuje z kupna bo nie chce czekać na odzew albo po prostu spodziewa się bardzo wysokiej ceny. - co do ceny to zawsze takich informacji udzielam telefonicznie, poza tym na pytania staram się odpowiadać od ręki, jeśli mam taką możliwość.

 

Gdybyś jeszcze wywalił ze strony agresywne reklamy - byłoby cudownie :) - pracuję nad tym.

 

A odnośnie modelu - jest wyśmienity!

 

 

czy mam podać listę sklepów gdzie dobiorą za FREE identyczne deski bez dorabiania ideologii ? - nie dorabiam żadnej ideologii , tylko napisałem jak dobieram materiał na zestawy , to wszystko.

 

Chyba w zamyśle miał być pylon bo z taką pow.płata to w termice szału nie będzie -

 

w zamyśle miał być to model , który można zabrać na wycieczkę , wczasy, lub jak się ma chwilę czasu na oderwanie się od codzienności, model który nie zabiera dużo miejsca w samochodzie, który można zapakować do torby , plecaka czy na rower. W termice radzi sobie bez problemu, mimo niewielkiej rozpiętości i powierzchni , poza tym trudno jest odlatywać modelem o rozp. 960mm wysoko w górę i nie do tego ten model służy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja akkurat buduje Ten model. Sklade sie jak lego ... nie trzeba sie bawic z jakims dopasowaniem - wszystko pasuje.

 

Co do wyposazenia to wstawie silnik o wysokich obrotach ... Mega 16/7/7 zobaczymy jak to bendze latac ;-)

 

Pozdrawiam Marcin

 

PS: Tak, statecznik poziomy jest demontowalny !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobić model który dobrze się składa i trzyma się bez kleju w początkowej fazie budowy to raczej żaden problem jak się zna narzędzia CAD , grubości materiału i jego właściwości. W pierwszym poście napisane jest jasno że szukanie termiki jest łatwe (w sumie trudno wyszukać termikę 20,30m nad ziemią) a w kolejnym że model w sumie do tego nie służy bo jest za mały i nie będzie go widać. Dla mnie to wygląda albo na taki co celowo usunięto z niego centropłat usuwając w ten sposób 1/3 rozpiętości albo jak przerośnięty pylon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobić model który dobrze się składa i trzyma się bez kleju w początkowej fazie budowy to raczej żaden problem jak się zna narzędzia CAD , grubości materiału i jego właściwości. W pierwszym poście napisane jest jasno że szukanie termiki jest łatwe (w sumie trudno wyszukać termikę 20,30m nad ziemią) a w kolejnym że model w sumie do tego nie służy bo jest za mały i nie będzie go widać. Dla mnie to wygląda albo na taki co celowo usunięto z niego centropłat usuwając w ten sposób 1/3 rozpiętości albo jak przerośnięty pylon.

 

Otóż to. Mi się model podoba, ale faktycznie wygląda bez tego centropłata jak pylon, a nie motoszybowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie później...

Witam

To i ja dodam swoje trzy grosze w tym temacie :) Po wstępnych oględzinach i przymiarkach zakupionego zestawu postanowiłem powiększyć rozpiętość skrzydeł poprzez dorobienie centropłatu .

Po kilku dniach "kombinowania" powstało coś takiego ...

post-5774-0-14855000-1352369926_thumb.jpg

 

Skrzydła wydłużyły się o 36 cm - nie wiem czy teraz nie przesadziłem w drugą stronę ... ;)

 

post-5774-0-03223300-1352369922_thumb.jpg

 

post-5774-0-88947400-1352369923_thumb.jpg

 

Mimo zmian , poszczególne elementy są niewielkich rozmiarów i mieszczą się z zakładanym "plecakowym" charakterze.

Jeżeli chodzi o same składanie zestawu , nie ma większych problemów choć przyznam że zdumiała mnie konstrukcja skrzydeł

(a dokładnie ,wzmocnienie/keson ) oraz kilka chyba niezbyt przemyślanych szczegółów konstrukcyjnych i drobnych

niedokładności . Reasumując - modelik bardzo fajny , idea jak najbardziej słuszna a stosunek cena/jakość bardziej niż przyzwoity.

W ciągu kilku najbliższych dni postaram się dokończyć model i o ile pogoda dopisze - dokonać oblotu . I jeżeli będą zainteresowani ,chętnie zdam relację ...

Pe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorobienie centropłata ma jak największy sens. Nawet sugerowane smigło na to by wskazywało. U mnie 8x6 daje w zupełności radę przy motoszybowcu ważacym 800 gram. Wiec dawanie 9x6 przy 470 gramowym modelu trochę się mija wg mnie z celem. Duzy moment obrotowy smigła będzie wymuszał spory skłon i wykłon silnka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Po wydłużeniu skrzydeł o 360mm ostatecznie rozpiętość wynosi 1490mm, tak? To za dużo, jak na taką długość kadłuba, poza tym przy tej powierzchni skrzydła, za małe jest usterzenie poziome i pionowe, nie wystarczy zmienić tylko rozpiętość skrzydeł i wszystko pozostałe zostawić bez zmian.

Moim zdaniem , w tej chwili model nie ma odpowiednich proporcji ogólnie przyjętych. Wg mnie rozpiętość można zwiększyć, ale na 1300mm to max.

przyznam że zdumiała mnie konstrukcja skrzydeł

(a dokładnie ,wzmocnienie/keson ) - a tak dokładniej, można prosić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

 

Jeżeli wspominamy o budowie skrzydła to zazwyczaj spotykałem się z tym iz żeberka będące w kesonie mają zmniejszony obrys o grubość balsy która będzie na nie naklejona ,tak aby profil części oklejonej i "wolnych" żeberek był taki sam . Tutaj keson jest "wyższy i dłuższy " od reszty skrzydła . Wiem że to prosta konstrukcja i to drobne zaburzenie w moim mniemaniu nie ma dużego wpływu na cokolwiek - zwróciłem na to uwagę raczej jako na ciekawostkę .

post-5774-0-44494100-1352541455_thumb.jpg

post-5774-0-52950700-1352541456_thumb.jpg

post-5774-0-01903300-1352541459_thumb.jpg

 

I jeszcze jeden drobiazg który wymagał korekty ...

post-5774-0-38957200-1352541460_thumb.jpg

post-5774-0-80643900-1352541461_thumb.jpg

 

I już po korekcie ...

post-5774-0-47785700-1353065896_thumb.jpg

post-5774-0-80877400-1353065897_thumb.jpg

 

Rozpiętość skrzydeł faktycznie wyszła spora - sprawdzę w praktyce jak będzie latał model - zawsze mogę dorobić SW i powiększyć

SK - długości kadłuba niestety nie da się zmienić ... Z drugiej strony zawsze mogę powrócić do zaprojektowanej rozpiętości :)

 

Pozdrawiam

Pe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.