Skocz do zawartości

Zdjęcie

PZL-37 Łoś 1:6

ech znowu ..

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
544 odpowiedzi w tym temacie

#41 Tomek

Tomek
  • Modelarz
  • 1538 postów
  • SkądPuławy/Paryż
  • Imię:Tomek

Napisano 29 September 2012 - 17:09

Tak na żywo wygląda rewelacyjnie , a to że ma tu i ówdzie inaczej niż mi się wydaje, to nie zmienia faktu że jako całość powala na kolana . To ja, maniak Łosia wiem, że pewne rzeczy są inaczej niż było ,ale są to nieistotne detale, których połowa modelarzy i pilotów nawet nie zwróci uwagi, nie mówiąc o ogóle oglądających . Krótko mówiąc cel odbudowujących, aby ogółowi pokazać nowoczesny całkowicie Polski samolot, uda się w 100% i za to im chwała. Po za tym , nie wieje sztucznością jak wygląda to na zdjęciach z "produkcji" . Całość trzeba zobaczyć na własne oczy i tyle w temacie. Naprawdę polecam.
  • 0

#42 kesto

kesto
  • Modelarz
  • 1081 postów
  • SkądEłk
  • Imię:Krzysztof

Napisano 29 September 2012 - 17:18

Abstrahując od makiety z Mielca - nie myślałeś, aby przy tej wielkości Łosia , pokusić się o kadłub laminatowy? Podejrzewam, że i tak gondole silnikowe i owiewki będą z laminatu.
  • 0

#43 Tomek

Tomek
  • Modelarz
  • 1538 postów
  • SkądPuławy/Paryż

Napisano 29 September 2012 - 17:31

Nie kuś, nie kuś :)) Myślałem . Jeśli wyjdzie ciężki balsowy, to całkiem prawdopodobne że zakończy żywot jako forma dla laminatu . Powiedzmy tak, że plan jest taki odnośnie kadłuba: -sklejkowe wręgi -balsowe patyki -balsowe pokrycie i teraz będzie burza mózgów w modelarni ważenie , testy wytrzymałościowe i albo pokrycie japonką albo 25 g tkanina i żywica. I znowu jeśli wyjdzie ok. to tak zostanie , jeśli wyjdzie cegła to zakończy jako forma pod laminat. Osobiście wolał bym zostać przy wersji tartacznej.
  • 0

#44 kesto

kesto
  • Modelarz
  • 1081 postów
  • SkądEłk
  • Imię:Krzysztof

Napisano 29 September 2012 - 17:53

Przy tej wielkości japonka to rozwiązanie co prawda lekkie, ale wytrzymałościowo niepewne. Osobiście skłaniałbym się do cienkiej tkaniny i żywicy epoksydowej.
  • 0

#45 Tomek

Tomek
  • Modelarz
  • 1538 postów
  • SkądPuławy/Paryż

Napisano 04 October 2012 - 07:54

kesto: Stery kierunku i wysokości oraz część skrzydła (po 1m) za centropłatem wydaje mi się ,że bez problemu mogły by być oklejone japonką. Prace powoli ,nawet bardzo powoli idą do przodu. W tej chwili fizycznie składam właśnie ster wysokości. Zamierzam na jednej rurce fi 6 zrobić obie połówki lotki steru wysokości . Część centralną rurki wzmocnić rurką fi 8 tak aby łapała minimum 1 lub 2 pary żeber , przez środek śruba M4 i od razu napęd wysokości przez popychacz mam z głowy. Za to na wykonanie mechanizacji steru kierunku mam na razie pustkę w głowie. Pierwszy pomysł to po 1 serwie na każdy ster kierunku, myślałem też nad 1 serwem w kadłubie(gdzieś mocno z przodu) i system orczyków. A także serwo 1 w sterze wysokości i sztywnymi popychaczami napędzanie napędzanie sterów kierunku bezpośrednio . To rozwiązanie ma dla mnie najwięcej zalet: -łatwo się dostać w razie czego, bo Łoś miał w tym miejscu w kadłubie fabrycznie miejsce do zaglądania do środka -bardzo prosta konstrukcja , 2 popychacze odchodzące od środka kadłuba do sterów kierunku, więc nie ma się co zepsuć -niska waga całości mechanizmów -jedno serwo mniej do zasilania - całość ukryta w konstrukcji łącznie z orczykami i jedna wadę : -serwo 50g na końcu niemal kadłuba, jakoś to na przodzie trzeba zrównoważyć toną ołowiu... Zaraz biorę się za liczenie sił na lotkach sterów kierunku , może 2 serwa 20g by to pogoniły ( kółko jest nie sterowane więc odpadają duże siły z kółka ogonowego) Wtedy też miałbym prostą i lekką konstrukcję , co najwyżej dostęp trochę bardziej skomplikowany ,ale bez przesady. Edit: przy 40m/s (ponad 140km/h) siła na jednej kierunek to ok 7-8kg na serwie przy max. wychyleniach. Przy 20m/s to już tylko niecałe 2kg na serwie. Tylko że nie bardzo mam gdzie to serwo włożyć w ogon :( Edit: wiem, wiem miały byś zdjęcia ,ale pognałem do modelarni i dopiero na miejscu ... skleroza na całego. Męczę na razie lotkę steru wysokości.
  • 0

#46 Tomek

Tomek
  • Modelarz
  • 1538 postów
  • SkądPuławy/Paryż

Napisano 07 October 2012 - 17:16

Zdjęcie z komórki bo znowu aparat został w domu.. Na razie jestem na tym etapie . niewiele tego ,ale zawsze powoli do przodu. Jutro zrobię zakończenia balsą 2mm, potem wklejenie listwy i można wyszlifować na okrągło natarcie lotki . Potem wycięcia na zawiasy (oś obrotu jest przesunięta o jakieś 1,5 cm) I będę mógł zamknąć etap budowy steru wysokości klejąc poszycie od spodu i szlifując wszelkie okrągłości. Oczywiście o ile wymyśle jak zrobić sterowanie kierunkiem. W tym tempie to jakiś tydzień dłubania :)

Załączone miniatury

• ster wysokosci.jpg

• 0

#47 Gośćslawekmod_*

Gośćslawekmod_*
  • Guests

Napisano 07 October 2012 - 17:30

Chylę czoła, doskonale wiem ile to pracy żeby doprowadzić projekt do takiego właśnie składania. Obserwuję z uwagą :)
  • 0

#48 grzes

grzes
  • Modelarz
  • 76 postów
  • SkądNowy Targ
  • Imię:Grzegorz

Napisano 07 October 2012 - 18:59

Brawo Tomek będę kibicował. Też od dawna się zastanawiałem nad Łosiem,ale podjąłem decyzję o budowie P61 Black Window w skali 1/7 . Nie zapomnij zaprojektować skrzydła ze zwichszeniem Aerodynamicznym. Pozdrawiam Grześ
  • 0

#49 Tomek

Tomek
  • Modelarz
  • 1538 postów
  • SkądPuławy/Paryż

Napisano 07 October 2012 - 20:20

Grześ. Zastanawiałem się nad tym , czy dać zwichrzenie czy zrobić skrzydło jak w oryginale. W małym Łosiu miałem i świetnie latał. Sławek Dzięki :)
  • 0

#50 grzes

grzes
  • Modelarz
  • 76 postów
  • SkądNowy Targ
  • Imię:Grzegorz

Napisano 07 October 2012 - 21:06

Mogą być kłopoty przy małych prędkościach w zakrętach ,ja w P61 mam 10 mm na długości skrzydła od gondoli. Modele podobne .
  • 0

#51 Tomek

Tomek
  • Modelarz
  • 1538 postów
  • SkądPuławy/Paryż

Napisano 08 October 2012 - 07:15

A też masz tak na lotce , że wychylając się do góry , wystaje poza dolny obrys skrzydła . Wiem , że to powinno znacząco poprawić własności skrzydła w zakrętach.
  • 0

#52 Tomek

Tomek
  • Modelarz
  • 1538 postów
  • SkądPuławy/Paryż

Napisano 08 October 2012 - 11:27

Grześ
pozwoliłem sobie zaczerpnąć zdjęcie od kolegów "plastikowych modeli"
Widać na zdjęciu jak wychylona lotka do góry wpływa na kształt płata u dołu właśnie na końcówce skrzydła.
http://i367.photobuc...025copycopy.jpg
  • 0

#53 Tomek

Tomek
  • Modelarz
  • 1538 postów
  • SkądPuławy/Paryż

Napisano 09 October 2012 - 07:45

Jednym z moich pomysłów na sterowania sterem kierunku jest włożenie serw bezpośrednio w stałą część steru kierunku. Znalazłem coś takiego, co bez problemu zmieści się i ma przyzwoite parametry przy dość niskiej wadze. własnej. KST SERWO DS125MG DIGITAL http://www.modelemax...oducts_id=13063 Ciekawy jestem opinii o nich , a może jakieś inne sprawdzone tego typu ?
  • 0

#54 Tomek

Tomek
  • Modelarz
  • 1538 postów
  • SkądPuławy/Paryż

Napisano 09 October 2012 - 12:47

Małe uaktualnienie prac. Zakończyłem końcówkę steru, wkleiłem listwę do natarcia lotki wysokości i wyciąłem otwory pod "zawiasy" Te ostanie mi są zbyteczne bo ster i tak wychyla się dużo , ale były w oryginale , to zacząłem je robić. no i najważniejsze zdjęcie w przyzwoitej jakości. .

Załączone miniatury

• ster wysokosci2.jpg

• 0

#55 RobertK

RobertK
  • Modelarz
  • 440 postów
  • SkądGarwolin
  • Imię:Robert

Napisano 09 October 2012 - 13:51

Normalnie miodzio :) Tomek zazdroszcze Ci zapału i nadmiaru czasu ;) Jaka jest rozpiętość usterzenia ?
  • 0

#56 Tomek

Tomek
  • Modelarz
  • 1538 postów
  • SkądPuławy/Paryż

Napisano 09 October 2012 - 14:24

1m. On cały jakiś w tej skali wyszedł "metrowy". Centropłat 1m, ster wysokości 1m ,kadłub 2x1m skrzydełka 1m x2 , ,przynajmniej ścinków desek balsowych nie będzie dużo :D Idzie powoli , bo nie robię w domu tylko w modelarni , 2-3 godzinki dziennie i nie codziennie. edit: Wyszedłem z modelarni jak biały bałwan . Szlifowałem natarcie lotki wysokości. :angry:
  • 0

#57 dukeroger

dukeroger
  • Modelarz
  • 1272 postów
  • Skąd3city
  • Imię:Piotr

Napisano 09 October 2012 - 23:15

kolejny kibic tego watku przybyl, czapka z glowy za to co juz powstalo
  • 0

#58 noker

noker

... a ile to kosztuje?

• Moderatorzy Forum
  • 1128 postów
  • GG:
  • SkądPuławy City
  • Imię:✈ Rafał

Napisano 10 October 2012 - 09:07

Dołączona grafika

Dołączona grafika
  • 0

#59 Tomek

Tomek
  • Modelarz
  • 1538 postów
  • SkądPuławy/Paryż

Napisano 10 October 2012 - 09:52

No tak cały bajzel na wierzchu :)
  • 0

#60 krzychu-rc

krzychu-rc
  • Modelarz
  • 33 postów
  • SkądSiedlików
  • Imię:Krzysiek

Napisano 10 October 2012 - 11:53

Chciałbym mieć taki fajny bajzel hehe ;) A za to ty masz taki sam stół/stoły jak ja. Świetna robota :)
  • 0

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych