Skocz do zawartości

mmodel
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów,

chciałbym się podzielić z Wami relacją z budowy tego szybowca. Zajęła mi ona prawie 2 lata, gdyż cały wolny czas poświęcałem na odpoczynek od szkoły i treningów. Niestety nie było go zbyt wiele i nie mogłem ukończyć kopyta i formy w taki tempie jak bym tego chciał. Wracając do tematu szybowca. Plan był taki by zbudować go na 3 m rozpiętości, wiem że wyszło to w skali niezbyt miłej dla oka bo 1:4,66 ale 3 metry to nie jest już mały model, dla mnie w sam raz. Teraz trochę o konstrukcji.

Kadłub to laminat szklany wykonany na podstawie tkaniny szklanej, wzmocniony rowingiem węglowym, a wszystko przesączone żywicą L285. Na razie kabinka jest wykonana z laminatu ale później wytłoczę ją z poliwęglanu.

Skrzydła to rdzenie styropianowe, zalaminowane tkaniną szklaną 50g/m2, rowing węglowy na spływie,a na koniec impregnowana nitrocellonem balsa 2mm. Profil to RG 15-13%.

Stateczniki wykonałem konstrukcyjnie z balsy 2mm. Profil symetryczny Naca 9%

 

Pomalowane formy poliuretanem:

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Gotowy kadłub wyciągnięty z formy.

 

Dołączona grafika

 

Uploaded with ImageShack.us

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • 2 tygodnie później...

Oto efekt pracy z ostatniego tygodnia:

Wkleiłem rurki na łącznik skrzydeł. Główna 14/12 i pomocnicza 8/6. Przy okazji wkleiłem półkę pod serwa wykonaną ze sklejki 2mm przelaminowanej dwustronnie dwiema warstwami węgla 160g/m2.

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

Oto zamocowane koła.

Dołączona grafika

Przednie- oś 4mm

Dołączona grafika

Tylne- oś 3mm

Dołączona grafika

 

A to efekt pracy z dzisiejszego dnia. Ster wysokości narazie sklejony taśmą do zdjęcia. Planuje wykonać zawias tąśmowy.

Dołączona grafika

Ster kierunku będzie osadzony na 3 zawiasach kołkowych. Napędzany systemem pull-pull. Do tego posłuży linka 0,3mm, którą dostałem od kolegi. Jest to linka do uwięziówek więc myślę, że wytrzyma. Wkleiłem w sterek płytkę węglowa na której zostaną przykręcone dzwignie. Wszystko zostanie ukryte w kadłubie. Tak to wygląda.

Dołączona grafika

Ciąg dalszy w przyszłym tygodniu.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.