Skocz do zawartości

Prom kosmiczny RC


robertus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 47
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Na początek możesz spróbować z saletrą i cukrem, powinna dać zadowalające efekty. W całym silniku najważniejsza jest dysza, to od niej wszystko zależy.

 

To już jednak musi być porządny silnik... ;)

 

Można zastosować silniki od P. Sornowskiego, jak napisał kolega wyżej, tu zależy od masy modelu, slilnik D lub E. Można użyć zastosowanego w filmiku Aerotecha, ale koszt sprowadzenia będzie troszkę większy. No i trzeba mieć kogoś w USA, bo ze sklepu nie wyślą do PL.

 

Taki prom to świetna zabawka na loty pokazowe, bo z natury ma własności lotne pralki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najlepiej zacząć od zwykłych rakiet i jak wyżej kolega pisal- saletra z cukrem ale jako karmelek ,czyli podgrzanie cukru w jakims garnku i dodanie saletry wymieszanie i zalanie do zrobionej wczesniej rurki papierowej,potem robisz jeszcze lont i dysze i masz silnik tani i na pierwszy start.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli minimum silnik E.

Producentem silników w Polsce jest jeszcze P. Piotr Tendera z Rybnika. Ostatnio robił ciekawe silniki do makiet, więc może i coś do takiego promu by dało radę zrobić :)

Moduł rakiety wynoszącej model na pułap jak najbardziej realny, nieco trudniejszy do wykonania i do startów niż sam model z silnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wynosiłem "promy kosmicze" w postaci rzutków o rozpiętości około 20 cm przy pomocy rakiety szkolnej Apacz z silnikiem 5 Ns.

Szybowiec był uwalniany równocześnie z odpaleniem taśmy hamującej rakiety, która wracała na ziemię a szybowiec był stracony.

Ciekawiło mnie jak daleko poleciał dlatego umieszczałem nr telefonu z prośba o podanie miejsca ladowania, lecz niestety nie było odzewu.

Próby z większym modelem w którym chciałem zastosować rc zakończyły się niestety katastrofami z powodu zupełnej braku stateczności takiego zestawu.

W planach był jeszcze "prom kosmiczny" rc o rozkładanych skrzydłach, ale z nadejsciem wiosny próby zarzucono.

 

"Chciałbym się dowiedzieć czego potrzebuję do odpalenia tego promu

Prom sobie zrobię, interesuje mnie część rakietowa tego projektu."

 

Wystarczy zwykły silnik o ciągu 10-15 Ns np http://www.mojehobby...C15-6-10Ns.html

Taniej to zrobienie wymienionych tu karmelków z małą modyfikacją., polegającą na dodaniu ładunku miotającego, w celu usunięcia silnika z modelu po skończonej pracy.

Na filmie widać, że jest to silnik o przedłużonym działaniu stosowanym do napędu modeli odrzutowych, kiedyś dostępny w sklepach.

Idzie zima, może wznowie próby to podzielę się nabytym doświadczeniem.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również uważam ze gotowy silnik bedzie ok. Szczególnie że koszty gotowego silnika sa niewielkie a problemy jakie może generować napęd rakietowy ""zrób to sam" moga byc spore. Do rozważenia zostaje problem czy silnik powinien być odrzucany po starcie czy nie.

Wiąże sie to ze zmianą ŚĆ i parametrów lotnych wahadłowca. Konstruktor powinien się pochyilć nad tym problemem. Teoretycznie tylni ŚĆ przy starcie z wyrzutni powinien pomóc, ale w locie ślizgowym to już niespecjalnie. Przy obliczeniach trzeba by uwzględnić wagę silnika przed startem i po wypaleniu paliwa. Również trzeba uwzględnić temperaturę silnika rakietowego - czy nie spowoduje uszkodzeń w konstrukcji modelu. Poza tym, zadanie startu, lotu i lądowania powinno sie odbyć bez problemów ;)

 

PS. Dla oszczędnych zawsze pozostaje pompka i napęd odrzutowy na wode ;) to dopiero była zabawa ;)))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.