Skocz do zawartości

Skyray F4D pierwszy EDF - platforma testowa z planami


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

. Ta blaszka jest przymocowana czymś w rodzaju taśmy dwustronnej. Chyba lepiej będzie to oderwać i zrobić tak jak mówisz.

 

Nie chcę zaśmiecać ale tylko wtrącę mała uwagę.

Marcin. Ta niby dwustronna taśma niczego nie mocuje (tę rolę spełnia zazwyczaj termokurczka) a służy do przekazywania ciepła z tranzystorów na radiator i niwelowania małych różnic w wysokości przylutowanych tranzystorów dzięki czemu unika się właśnie tego nie przylegania radiatora bezpośrednio do tranzystorów i nie równomiernego nagrzewania się ich. Nie usuwaj tej taśmy. Jak rozmontujesz radiator to na taśmie zauważysz odciśnięte wgłębienia o różnej głębokości od przylegających tranzystorów mocy. Po prostu wymień sam radiator. A takie taśmy termoprzewodzące można kupić np. w serwisach komputerowych. Używają ich do procków, kart graficznych, pamięci itp.

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 84
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Doszedłem do wniosku, że najpierw zbuduję platformę eksperymentalną, która będzie miała nieco lepszy wygląd niż sylwetkowe krzyżaki, ale nie będzie tak makietowe jak Jak-17.

Wybór padł na Douglas F4D Skyray z uwagi na jego dużą powierzchnię skrzydła.

Uproszczony samolot będzie wyglądał mniej więcej tak.

skayray_iso.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Sławku.

 

Na początek zważyłem całe wyposażenie elektroniczne

dwa pakiety 1300mAh + rozgałęźnik

regulator

odbiornik

dwa serwa 9g

EDF

Razem wyposażenie waży 460gram

Powierzchnia nośna to ok 37,5dm2

Myślę, że sama pianka będzie ważyła ok 240gram.

Wstępnie obciążenie skrzydła szacuję na ok 19gram/dm2. Myślę, że samolot będzie mógł bardzo wolno latać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za duży na ten napęd? na prawdę dążysz do wolnego latania :)

Węgielek dałbym bardziej z przodu- zabrał trochę miejsca na szerokość lotek bliżej kadłuba .

Kadłub w części schowanej między wlotami zwęź coś tak jak to zrobiłem w F18 (to chyba zbędna rada-na pewno to uwzględniłeś)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Był większy, ale go przeskalowałem do takiego mniejszego :)

Będę ograniczał przepustnice na 80% do 90% aby ochronić regulator. Może obawy są bez zasadnie, ale niech lata wolno byleby latał :)

Węgiel dałem tu bo nie wiem gdzie mi wypadnie edf.

Jak go zmontuję to będę rzucał w celu ustalenia dokładnego SC, apotem będę kombinował rozmieszczenie gratów.

 

W środku będzie wyglądał mniej więcej tak

skayray_03.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny dzień pracy. Na razie sklejam w całość, aby doświadczalnie wyznaczyć środek ciężkość.
IMGP1908.JPG

IMGP1910.JPG

gotowy spód

IMGP1914.JPG

Całość
IMGP1918.JPG

Nie wkleiłem wszystkich zdjęć. Więcej zdjęć jest tu
Mógłby być tak z 10% mniejszy :), ale zobaczymy jak będzie latał.
Płatowiec waży 260gram - na razie wg planu :)

Wyznaczyłem Środek ciężkośći

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety to jest coś co mnie odrzuca od edfów. To i krótki lot w przeliczeniu na pojemność pakietu, ale to pochodna prądożerności.

 

No jeśli z 3 s jest 66 A to faktycznie może odrzucić...

 

Kurde to będę miał problem w przyszłości bo mam dwa pakiety 25 C a reszta to 20 C ... no cóż i tak większość jest już spuchniętych więc najwyżej je dojadę

 

Od 4 lat posiadam w niektórych modelach pakiety Zippy 4000 20C - kupiłem ich kiedyś sporo. Do tej pory "wykazują" dobre parametry i pojemność 3600-3700mAh - tak że nie jest tak źle.

 

Wg mnie górna granica technologiczna dla pakietów to 30 C reszta to tylko marketing - poza kilkoma markami jak TP, Gens - a i też nie wszystkimi ogniwami

 

Cały wic w EDF-ach polega na rozsądnym kalkulowaniem ciąg, napięcie, prąd. Trochę dziwi fakt popularności na całym świecie produktów chińskich jak Change sun, wszystkie brandy z HK, Haoye ponieważ ich sprawność jest dyskusyjna. Dorzucić do tego problemy z wyważaniem i produkt robi się całkowicie irracjonalny. Wiem kasa...no tak 20$ za kpl vs 120$.

Policzcie zniszczone regle, akumulatory i nerwy.

Mega 16/15/2 (4600kv) i mini fan/ vasa 65 pobiera 51-54 A i daje 1 kg ciągu - lot funjetem trwał 5-6 min czyli tyle przeciętnie co każdym elektrykiem 4000mAh 3s - i to jedna z gorszych konfiguracji.

Lepiej jest na 4 s (47A – 1300 g kv3450 ) a już całkiem dobrze na 5 s 1500 g(kv2700). Wszystkie te konfiguracje pozwalają się nalatać do woli. Wszystko na zwykłych tanich akumulatorach Zippy 20-40C.

 

A model jest kapitalny… Myślę że powinieneś go dopracować. Takie delty są bardzo wdzięczne – po filmie widać, ze ma potencjał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Pawle, że udzielasz się w tym wątku.

Mnie przekonała niska cena. Może jak mi się spodoba taki napęd to pomyślę o lepszych technologiach.

Turbinki chengsun podobają mi się ze względu na dźwięk, fajnie szumią a turbinki o mniejszej ilości łopat bardziej wyją niż szumią. Takie odnoszę wrażenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.