Skocz do zawartości

Futaba 14SG moje doświadczenia


Pioterek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 8 miesięcy temu...
Postaw mi kawę na buycoffee.to

Witam

W nowym softcie do nadajnika  T14SG istnieje możliwość zapisu logów z telemetrii na karcie SD, mam pytanie w jaki sposób można odczytać zapisane logi z karty

 

Pozdrawiam

Rysiek

 

 

Trzeba wyjąć kartę z nadajnika i odczytać na komputerze plik logu przy pomocy programu Data Log Converter - można go pobrać ze strony :http://www.rcskorpion.pl/towar/futaba-t14sg-r7008sb-24ghz-fasstest-li-po-74v-2800mah/. Po konwersji tym programem dane są do odczytania w arkuszu Excel.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiornik Futaba R70003SB

 

Dzisiaj zdecydowałem się podłączyć do mojego koptera odbiornik Futaby R7003SB FASSTest. Jest to miniaturowy pełno-zasięgowy 18 kanałowy odbiornik pracujący po magistrali SBUS/SBUS2 z telemetrią o wadze 7,5 g.

 

post-5634-0-19518800-1449432340.jpg

 

Odbiornik posiada 4 wyjścia: Port 1, Port2, 3/B i SBUS2, które można częściowo wykorzystać jako wyjścia PWM, ale głównym zastosowaniem jest praca w systemie SBUS. Do tej pory sceptycznie podchodziłem do tego systemu, ze względu na konieczność stosowania serw SBUS Futaba, czyli dużo droższych niż moje serwa Hitec. Ale sterownik DJI Naza 2M (podobnie jak wszystkie inne sterowniki DJI) posiada możliwość zastosowania magistrali SBUS Futaba. W ten sposób wszystkie komendy z odbiornika Futaby przekazywane są do Nazy tylko jednym 3 przewodowym kablem. W dodatku, co mnie najbardziej interesowało, uzyskałem telemetryczna kontrolę napięcia pakietu napędowego.

 

Nowy odbiornik linkuje z nadajnikiem się po włączeniu jego zasilania i zbliżeniu do pracującego nadajnika opcją "link" w nadajniku. Każdy odbiornik ma swój indywidualny numer który po poprawnym zlinkowaniu wyświetli się w nadajniku.

 

Następnie trzeba wybrać funkcję Portu 2 - albo zwykły port PWM lub jako wejście do kontroli napięcia. Z odbiornikiem dołączany jest specjalny kabel zapewniający możliwość tego pomiaru po wetknięciu go w gniazdo Portu 2. Programowania funkcji Portu 2 można dokonać po wciśnięciu przycisku w odbiorniku i następnie zasileniu odbiornika - odbiornik wchodzi wtedy w stan programowania Portu 2.

 

Do sterowania pochyleniem kamery potrzebowałem 1 kanału PWM więc trzeba było wybrać jedną z 11 możliwych konfiguracji roboczych Portu 1. Wykonuje się to z kolei przy załączonym zasilaniu odbiornika i naciśnięciu przycisku w odbiorniku. Sekwencje diody kontrolnej informują o kolejnych trybach pracy Portu 1. Ja wybrałem tryb "K" czyli mój PWM został przypisany kanałowi 11 w nadajniku.

 

Następnie należy przydzielić SBUS-owe kanały w nadajniku sterownikowi Naza. W tym celu trzeba wypiąć całkowicie stary odbiornik i podłączyć dłuższym kablem gniazdo X2 sterownika Naza z gniazdem programatora SBUS w nadajniku Futaby i zasilić kopter. Po wyborze w nadajniku menu Sensor 7/7 zapisywanie potrzebnych kanałów trwa ok.2 sek. Po wyłączeniu i włączeniu radia i zasilania koptera odbiornik Futaby wysyła już komendy do Nazy. Trzeba jeszcze polutować kable telemetrycznego pomiaru napięcia do punktów zasilania i otrzymujemy w nadajniku informację o napięciu systemu 5V i aktualnym napięciu pakietów napędowych. Wszystkie nastawy w nadajniku z poprzedniego odbiornika należy przenieść do nowego odbiornika.

 

post-5634-0-35113800-1449432523.jpg

 

 

I wszystko działa :)

 

post-5634-0-91355100-1449433519_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...

SUBUS a Gyro Futaba GYA431:

 

Ostatnio miałem potrzebę podłączenia żyroskopu  Futaba GYA431 do wspomagania pracy lotek. W znanych mi do tej pory stabilizatorach stabilizacja lotek jest wspólna dla obu lotek, tak jak byśmy podłączyli je jednym kablem Y. Przy takim podłączeniu  nie można ustawiać end-pointów, subtrimów,  róznicowosci lotek itp..  niezależnie dla każdej lotki (kanału). Otóż korzystając z magistrali SBUS można w żyroskopie GYA 431 uruchomić wspólną  funkcję stabilizacji dwu serw z zachowaniem ich pełnej autonomii ustawień.

 

Przydatne jest to bardzo w przypadku właśnie lotek i steru wysokości obsługiwanego przez dwa serwa (połówki steru obsługiwane osobnymi serwami). Przykładowy schemat połączeń niżej:

 

post-5634-0-85123700-1454763880_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegow=jestem nowym nabywcom takiej apki Futaba 14SG i mam pytanko==czy ktos z kolegow cos wie na temat najnowszego oprogramowania do tego sprzetu.Doszly mnie sluchy ze po wpisaniu tego programu ma sie odczyt telemetrii w jezyku polskim i komunikaty glosowe tez sa po polsku==moze ktos cos wie na ten temat to prosze o kontakt lub jakas informacje.Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam kolegow=jestem nowym nabywcom takiej apki Futaba 14SG i mam pytanko==czy ktos z kolegow cos wie na temat najnowszego oprogramowania do tego sprzetu.Doszly mnie sluchy ze po wpisaniu tego programu ma sie odczyt telemetrii w jezyku polskim i komunikaty glosowe tez sa po polsku==moze ktos cos wie na ten temat to prosze o kontakt lub jakas informacje.Pozdrawiam

Spytaj w rc skorpion w Lublinie:  http://www.rcskorpion.pl/towar/futaba-t14sg-r7008sb-24ghz-fasstest-li-po-74v-2800mah/  - można tu pobrać upgrade softu.

 

Ja dawno nie modyfikowałem swojego softu. Zbyt duża ilość informacji w czasie lotu potrafi mnie rozpraszać, dlatego ograniczam telemetrię tylko do komunikowania mi stanów zagrożenia. Z tego co widzę w najnowszej V5,0 programu  jest tylko j.amgielski i niemiecki.

 

Przy okazji gratuluję apki  :) .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spytaj w rc skorpion w Lublinie:  http://www.rcskorpion.pl/towar/futaba-t14sg-r7008sb-24ghz-fasstest-li-po-74v-2800mah/  - można tu pobrać upgrade softu.

 

Ja dawno nie modyfikowałem swojego softu. Zbyt duża ilość informacji w czasie lotu potrafi mnie rozpraszać, dlatego ograniczam telemetrię tylko do komunikowania mi stanów zagrożenia. Z tego co widzę w najnowszej V5,0 programu  jest tylko j.amgielski i niemiecki.

 

Przy okazji gratuluję apki  :) .

Witam-dzieki za odpowiedz i gratulacje=musze sie jej nauczyc obslugiwac-czy wiesz czy ona obsluguje odbiorniki R3008SB-bo jak narazie to nie daje sie zbindowac z nimi ale chyba nie ma programu na te odbiorniki.Co do sklepu to faktycznie trzeba z nimi pogadac.Szkoda tylko ze telemetryczne odbiorniki sa takie drogie-mam na mysli 7008=moze znasz tansze??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój nadajnik obsługuje wszystkie systemy transmisji i odbiorniki Futaba. A z nadajnikiem  nie dostałeś standardowego odbiornika R7008SB  FassTest ?

 

attachicon.giffutk9531_1.jpg

 

 

Przesyłam Ci instrukcje do R3008SB tam na drugiej stronie masz o bindowaniu

 

attachicon.gifdfd7298f31099e8481b5f6421b680fd3.jpg

Witam niestety nie kupilem od razu z orginalnym odbiornikiem=ale juz mam a nastepny niedlugo dojedzie.Ale ceny niesamowite.Dzieki za odpowiedz ale dzwonilem do Skorpiona i stwierfzili ze 14tka nie obsluguje R3008SB.Nawet pisze to w istrukcji bindowania ktora przyslales.Nastepne pytanko==czy gniazgo podlaczenia kabelka do pomiaru pakietu ma tak samo + zasilania jak w odb 3008 bo na nich jest oznaczenie a na tych drogich nie ma i nie chce ryzykowac i podlaczac bez pewnosci==sadze ze jest tak samo ale wole sie upewnic==pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak masz rację mój i Twój nadajnik nie współpracuje z systemem T FHSS, tylko S FHSS czyli bez telemetrii. Nie zauważyłem różnicy. T FHSS jest nowym S FHSS rozbudowanym o telemetrię systemem. Nasz nadajnik pojawił się wcześniej.

Odbiorniki są w różnych cenach i można je dobrać do wymagań modelu. Nie koniecznie trzeba wkładać do każdego  modelu te najdroższe. Do modeli raczej używałbym systemu Fasst  lub FassTest o największym deklarowanym zasięgu po ziemi 3000 m. Ale do modeli Park Flyer i na halę są dużo tańsze odbiorniki. Odbiorniki z telemetrią są faktycznie droższe, bo odbiorniki uznanych firm mają niestety swoje ceny. Trochę o tym pisałem na początku tego tematu.

 

Pomiar napięcia pakietu odbywa się specjalnym kabelkiem z wtyczką z zatrzaskiem, której odwrotnie nie założysz. Kabel jest dwukolorowy czerwony plus, czarny minus więc też nie pomylisz. Zresztą firmowy kabel Futaby ma wmontowany bezpiecznik 1A na okoliczność pomylenia biegunowości.

W tym dziale jest bardzo dużo wpisów na temat różnych aparatur i problemów z nimi związanych, o Futabie niewiele się pisze bo nie sprawia kłopotów - nudno, więc i nie ma o czym pisać. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiornik Futaba zintegrowany z managerem zasilania.

 

Nowy ciekawy odbiornik R7018SB 16+2 kanałów z managerem zasilania dla dwu udzielnych pakietów LiPol 2S.  

 

post-5634-0-04988800-1455095926.jpg

 

r7018sb.pdf

 

Niestety cena wysoka, ale z drugiej strony jeżeli doliczymy osobny manager zasilania to dla modeli gigantów (bo to raczej do takich modeli odbiornik) kosztujących 10 000 zł i wyżej to cena już tak nie szokuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak masz rację mój i Twój nadajnik nie współpracuje z systemem T FHSS, tylko S FHSS czyli bez telemetrii. Nie zauważyłem różnicy. T FHSS jest nowym S FHSS rozbudowanym o telemetrię systemem. Nasz nadajnik pojawił się wcześniej.

 

Odbiorniki są w różnych cenach i można je dobrać do wymagań modelu. Nie koniecznie trzeba wkładać do każdego  modelu te najdroższe. Odbiorniki z telemetrią są faktycznie droższe, bo odbiorniki uznanych firm mają niestety swoje ceny. Trochę o tym pisałem na początku tego tematu.

 

Pomiar napięcia pakietu odbywa się specjalnym kabelkiem z wtyczką z zatrzaskiem, której odwrotnie nie założysz. Kabel jest dwukolorowy czerwony plus, czarny minus więc też nie pomylisz. Zresztą firmowy kabel Futaby ma wmontowany bezpiecznik 1A na okoliczność pomylenia biegunowości.

 

W tym dziale jest bardzo dużo wpisów na temat różnych aparatur i problemów z nimi związanych, o Futabie niewiele się pisze bo nie sprawia kłopotów - nudno, więc i nie ma o czym pisać. :)

Dzieki za odpowiedz-Jesli chodzi o kabelek to pytalem dlatego i nadal pytam z ktorej strony jest"+" czy z zewnetrznej?= bo mozna wstawic tam kabelek z komputerow-pasuje jak ulal tylko nie wiem jak z biegunowoscia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za odpowiedz-Jesli chodzi o kabelek to pytalem dlatego i nadal pytam z ktorej strony jest"+" czy z zewnetrznej?= bo mozna wstawic tam kabelek z komputerow-pasuje jak ulal tylko nie wiem jak z biegunowoscia.

 

RCSkorpion oferuje nie firmowy, ale pasujący kabelek z wtyczką za skromne pieniądze.  Trzeba dolutować w nim bezpiecznik 1A . Ja kupuję takie kabelki i lutuję sam bezpieczniki. Wtyczkę wkładałem tak jak pasuje i jest OK. W R7008SB czerwony przewód jest od zewnętrznej strony odbiornika jak patrzysz z góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RCSkorpion oferuje nie firmowy, ale pasujący kabelek z wtyczką za skromne pieniądze.  Trzeba dolutować w nim bezpiecznik 1A . Ja kupuję takie kabelki i lutuję sam bezpieczniki. Wtyczkę wkładałem tak jak pasuje i jest OK. W R7008SB czerwony przewód jest od zewnętrznej strony odbiornika jak patrzysz z góry.

Dzieki za informacje ale tego kabelka nie moge znalesc w Skorpionie-pewnie zle patrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.