Skocz do zawartości

Piper Pa-18 super cub


merlin71
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jesienią ubiegłego roku przyszedł mi do głowy pomysł na pipera :D Z założenia miał być to model spokojny do rekreacyjnego latania i treningu, konstrukcyjny oczywiście, pod posiadany silnik ST G-40, a więc skala 1:6, 1:7... Nie mając zadnej dokumentacji zaczołem grzebanie w necie w poszukiwaniu planów, wpadły mi na początek takie :

 

http://www.rcgroups....hmentid=1960767

 

Póżniej wyszukałem jeszcze dużo innych jednak te wydały mi się najbardziej pasujące do mojego pomysłu. Posługując się nimi zaczołem budowę, wprowadzając też trochę swoich modyfikacji.

Pierwszą rzeczą było przeliczenie wymiarów, padło na skalę 1:6. Póżniej wykreśliłem rysunki wykonawcze podstawowych części i wyciąłem boki przedniej części kadłuba ze sklejki skrzynek po owocach :mrgreen:

 

Dołączona grafika

 

następnie skleiłem boki kadłuba w formie kratownic:

 

Dołączona grafika

 

kolejną czynnoscią było wycięcie wręg i żeber przykadłubowych no i póżniej montaż całości ... ;)

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

póżniej celem przymiarki Piperek dostał silnik :

 

Dołączona grafika

 

na tej fotce podczas klejenia bocznych listew profilujacych. Ster kierunku praktycznie gotowy :

 

Dołączona grafika

 

Wczoraj udało się polutować podwozie :

 

Dołączona grafika

 

i teraz piperek wygląda tak:

 

Dołączona grafika

 

czekam na sugestie i komentarze!

Irek

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Postaw mi kawę na buycoffee.to

W temacie Pipera przez dłuższy czas nie działo się nic :( praca, obowiązki domowe , a także przez nowy nabytek - łódkę Robbe San Remo :P którą kupiłem na allegro lekko zdezelowaną i też wymaga trochę pracy, jednak wiele w tym temacie nie planuję, chce ja poprostu doprowadzić do stanu sprawnosci na tym wyposażeniu które tam jest fabrycznie i ma to być poprostu taka mała odskocznia czasem od latania. Nie wiem też jeszcze czy mi się wogóle pływanie spodoba :lol: jak nie to łódka poleci znów na allegro :lol:

Ale do rzeczy. Ostatnio znów ruszyłem troche z piperem - terminy gonią, planowany oblot wiosną a tu piper daleko w lesie ;)

Jako że żeberka miałem juz wcześniej przygotowane wyciołem i skleiłem koncówki skrzydełek:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

póżniej przyszła pora na złożenie płatów:

 

Dołączona grafika

 

Dołączona grafika

 

i wklejenie końcówek:

 

Dołączona grafika

 

to narazie tyle... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Budowa pipera znowu trochę utknęła :? wydłubałem trochę drobnych elementów, nic szczególnego, roboty sporo a efekty marne :(

zrobiłem ramkę pod uszczelkę klapki u góry kadłuba :

 

426f953534df605fmed.jpg

 

abd6afeb7b124271med.jpg

 

poniewaz wymysliłem sobie że może kiedyś dorobię do pipera pływaki i spróbuję startów z wody. Kadłub i ogólnie model ma być szczelny, żeby w razie jakiejś nieprzewidzianej okoliczności na wodzie, typu kapotaż, nie poddał się łatwo :D mam jeszcze zamiar całą konstrukcję przed pokryciem wymalować cellonem.

Jak widać na zdjęciach, wkleiłem też kołki w żeberka kadłubowe do zamocowania płatów. Wykonałem też otwory, przez które będą przechodziły gumy spinające. Jest to według mnie bardzo dobre rozwiązanie do takich w miare lekkich i spokojnie latających modeli. Bardzo promowane przez p.W.Schiera w jego ksiażkach i stare sprawdzone metody są bardzo niezawodne ;) Kołki wkleiłem również w płaty:

 

e9ca79867f53080emed.jpg

 

zrobiłem też takie mocowania zastrzałów:

 

4470da46e9ad0833med.jpg

 

691a08b08ffaceadmed.jpg

 

nie wiem czy tak wystarczy czy może by to wzmocnić jeszcze troche jakoś?

Nie mam też pomysłu na mocowanie zbiornika który zamierzałem zrobić z jednego z tych pojemniczków:

 

e777ffff4428b1e9med.jpg

 

Armaturkę mam i nie było by problemu tylko jak to zamocowac w kadłubie?

Jakoś tego nie widzę... :?

miejsca w sumie jest sporo:

 

e9dcc66e9a6c152amed.jpg

 

8821d412b1b4b655med.jpg

 

8cb9b6304da7f4a2med.jpg

 

Nie mam pomysłu poprostu... Może jakaś podpowiedż? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dłubania przy Piperze ciag dalszy:

zastrzały

 

03aebdea16d4a197med.jpg

 

tu juz pomalowane -

 

2023d5c5e810707fmed.jpg

 

Pomalowałem też podwozie -

 

a0a6682c0ae89411med.jpg

 

dorobiłem osłony -

 

0bdd7c97c5fa751dmed.jpg

 

całość już poskładana, gotowa :D

 

d9b27d47d4254b30med.jpg

 

Mocowanie zbiornika to niezła rzeżba :D wygląda tak:

 

8537fa19d828369dmed.jpg

 

818bbe5afd142dc9med.jpg

 

a zbiornik będzie siedział w piance :

 

9280e52f3ed6c805med.jpg

 

1db1b01447669b50med.jpg

 

Mam nadzieję że będzie to funkcjonalne ... :|

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...
 

To teraz trochę o niewielkich postępach w budowie modelu  ;) 

 

Początkowo zamierzałem tak jak na planach umieścić silnik cylindrem lekko pod katem w dól. Później po przymiarkach innego silnika, doświadczeniach z innego modelu zdecydowałem się jednak że będzie cylindrem w bok. Myślę że będzie łatwiej jednak go zassać przy rozruchu, założyć żarkę czy w ogóle... aha, uszkodził się też w boju tłumik który chciałem zastosować, więc teraz będzie chyba taki typu "pitts".

Wygląda to tak:

 

edffe3bb4f29d621med.jpg

 

dc040e6df3445c75med.jpg

 

Zrezygnowałem też ze zbiornika samoróbnego. Będzie typowy, zakupiony w modelarskim. Nie miałem pomysłu na przepuszczenie przewodów paliwowych przez wręgę silnikową, samo mocowanie zbiornika i sposób jego wkładania czy wyjmowania z modelu, gdyby zaszła taka potrzeba, było by nazbyt utrudnione albo całkiem nie możliwe. Jakaś wymiana przewodów paliwowych czy rurek które zjadł metanol... Musi być w miarę łatwo.

Od góry wkleiłem półkę miedzy wregi:

 

d713f7670ddf2ecamed.jpg

 

Od dołu będzie podobna. Między nie będzie wchodził zbiornik. przewody paliwowe przez otwór we wrędze silnikowej.

 

Pokryłem jak widać przednią górna cześć, po wklejeniu dolnej półki zamknę dół. Zbiornik okazał się lekko za długi więc tablicy przyżądów nie będzie, niestety... :/

 

5a90555a623b29d5med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę z doskoku ale posiedziałem znowu conieco przy Piperze.

 

Zrobiłem klapkę zamykającą górę kadłuba:

 

a7d25264b863cb62med.jpg

 

wymalowałem też wnętrze, nie do końca co prawda...

 

Zamknąłem dół kadłuba pod zbiornikiem:

 

df97039a59c39d10med.jpg

 

wymalowałem też wręgę silnikową na biało lakierem samochodowym, dwuskładnikowym.

 

Ostatnie moje poczynania   ;)  to usterzenie właśnie:

 

fa68ea8bc001b8f6med.jpg

 

f6c6452c908315a8med.jpg

 

052e8c2458df2b95med.jpg

 

mocowane jest do kadłuba jak widać przez nasunięcie na dwa stalowe druty, 2mm. Jeszcze będę musiał dorobić odciągi spinające całość jak w oryginale.

Nie wyszło najlepiej ale przerabiałem całość dwa razy, już nie poprawiam. Mam dość...   :| 

 

teraz kadłub wygląda tak:

 

33ea1cb0144ffc4cmed.jpg

 

Niezły monolog tu prowadzę, ale w końcu to tylko piper... Większość normalnych ludzi kupuje ARF-a za niewielkie pieniądze i tyle. Ale może kiedyś komuś się ta relacja przyda.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przejmuję się. Model na pewno skończę, mam nadzieję że będzie ładnie latał. Ma byc do rekreacyjnego latania. Relacje tez dociągnę do końca, chociaż nie wzbudza emocji ale myśle że to właśnie dla tego że to po prostu piperek, jakich wiele wokół. Nie jakiś super hiper warbird wymyślny... no ale cóż, tak jak pisałem wcześniej, może komuś kiedyś sie coś przyda.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwowałem tą relację bardzo dawno temu. Fajnie że coś ruszyło. Sporo rzeczy przydało mi się przy budowie mojego super cuba. Jesli oparłeś się na planach które podałeś w linku to model napewno będzie dobrze latać ;)  Super Cub może to nie warbird ale jest bardziej ciekawy niż klasyczny J3 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
 

Mała aktualizacja:

 

usterzenie pokryte, odciągi gotowe

 

0eed67ab62555939med.jpg

 

518582776c881e47med.jpg

 

odciągi zrobiłem tak że do pionowego są na stałe, a po nasunięciu na druty przechodzące przez kadłub połówek poziomego drugie końce zaopatrzone są w haczyki i zaczepiam je o blaszki na stałe przy poziomym

Od dołu podobnie tylko że na środku są spięte gumą która naciąga całość

 

 ecef6e6bad71ed18med.jpg

 

cb6b5e459cc0b1f7med.jpg

 

na tym zdjęciu widać też popychacz który ma rozdwojony koniec z drutów i zaczepiany jest do każdej połówki poziomego.

 

Zrobiłem też takie kopyto przodu maski silnika

 

59be774c8fdfa7ddmed.jpg

 

jeszcze nie wiem co mi dalej z tego wyjdzie...  :roll:   jakoś boję się robienia form...  :? 

 

no i lotki / klapy będą ze styro

 

e0341415eebddc17med.jpg

 

narazie tak z grubsza wycięte tylko...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
No i nie taki diabeł straszny...

Formę przedniej części maski silnika zrobiłem starą, niskobudżetową metodą, z gipsu budowlanego :]

Wyszła nawet fajnie

 

4f3fe80df190b5c5med.jpg

 

dosyć dobrze też wyszła z niej odbitka 

 

1d0cfe204a192c2emed.jpg

 

później z laminatu zrobiłem górną część

 

b760d006f000658fmed.jpg

 

i dolną

 

6b9efa9f0f0c63d8med.jpg

 

tłumik tylko trochę mocno wylazł  :|   no ale nie ma rady...  :cry: 

 

no i wylaminowałem boczne klapy osłony silnika. Jedną już zamocowałem do zawiasków

 

237cd6172b2ffd19med.jpg

 

Też lekko silnik wylazł  :|   myślałem że cały się schowa ale jak widać nie dało rady...

 

Ogólnie mozolnie to idzie trochę ale już ten przód nabiera wyglądu samolotu a nie takiego "terminatora"...  ;) 

Jestem nawet zadowolony. Może nie jest idealnie ale moim zdaniem w miarę...

 

aha, jeszcze dodam ze boczne klapy będą otwierane, żeby było dojście do silnika.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dokładnie. Poglądowy obrazek planów zamieściłem na początku relacji. Tutaj można ściągnąć w większym rozmiarze:

 

http://web.tech-domain.com/modelshows/11/drawing/draw/piper_pa18_super_cub_a.gif

 

http://web.tech-domain.com/modelshows/11/drawing/draw/piper_pa18_super_cub_b.gif

 

chociaż nie wiem czy to akurat taki rozmiar w jakim ja buduję model.

Jak już pisałem plany te traktowałem tylko poglądowo a rysunki wykonawcze robiłem sobie sam przeliczając potrzebne wymiary. Ołówek, linijka, ekierka poszły w ruch...   :)  jestem chyba "starej szkoły" i sporządzenie rysunków sprawia mi mniejszy problem niż wydrukowanie ich z komputera. Pozmieniałem też co nieco, sposób montażu płata, stateczników... zrobiłem po swojemu  :rolleyes:

 

a tak już z innej beczki... Przyglądałem się ostatnio FUN CUB XL firmy Multiplex. Model podobny i wyglądem, i wymiarami. Jedna rzecz która mnie zaszokowała to waga. Wszędzie jest podawane 2,85kg do lotu!  styropianowy model z elektrycznym napędem... Co tam takiego jest ze tyle wazy? Co prawda dość duży ale... nie wiem czy moj spaliniak nie bedzie ważył mniej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FC XL to nie jest model ze styropianu, tylko z Elaporu, jak wiele (wszystkie?) modele MPXa.

Elapor jest doskonałym materiałem o niepodważalnych zaletach, ale jest cięższy od styropianu.

Oczywiście to tylko częściowo odpowiada na pytanie o ciężar modelu.

Tylko komu, kto widział jak on lata, ten ciężar przeszkadza? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.