Skocz do zawartości

ToTo - 2 następne pokolenie, reaktywacja czy jak tam.


Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli chcesz to 'opędzić' dwoma kanałami, to najlepiej wg. mnie będzie jak zrobisz kierunek i lotki - wtedy odpadnie Ci też robienie wzniosu (łatwiej zrobisz skrzydła).

 

Marek troszkę pobłądziłeś.

Rzeczywiście się 'przeklawiaturzyłem' :D

Oczywiście chodziło o ster wysokości :oops:

W tym kontekście, to rzeczywiście jedyny prawidłowy rysunek, to ten pierwszy (i to pod warunkiem, że będzie wznios).

 

Pisałem wcześniej, że do szybowca jest lepszy wznios+kierunek, ale przynajmniej z moich doświadczeń wychodzi, że łatwiej jest z depronu zrobić proste skrzydło niż łamane, sklejane i później być może zwichrowane. Pewnym wyjściem są też uszy...

Owszem, na pierwszy model najlepiej mieć wznios, bo model 'sam lata' i tak jak napisałeś: pilot mu tylko przeszkadza :)

Czy dla Ahorexa łatwiej jest zrobić wznios (jak w końcu doczyta co to wogóle jest) czy latać na lotkach, to już jego decyzja.

Głównie chodziło mi o ostrzeżenie, że wywalenie lotek z Tota bez innych zmian w konstrukcji dla całkiem nielotny model.

W oryginalnym wątku w sumie były przerobione wszystkie możliwe scenariusze przeróbki Tota tak, żeby dało się latać, jak i również doświadczenia z dziwnych nielotnych przeróbek :D - wg. mnie idealny materiał do nauki jak robić i jak nie robić :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 250
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Dobra, jestem początkujący, czytałem dużo o modelarstwie zdalnie sterowanym i o budowie szybowców ale nadal nie wiem co to jest ten wznios. Może mi ktoś narysować na podstawie skrzydła głównego jak i gdzie on sie znajduję. W statecznikach zamontuje stery (czy tam klapy, ale na pewno nie lotki bo już wiem, że lotki są w skrzydle głównym) poziome czyli do wysokości i pionowe do kierunku lotu. Także wszystko powinno być dobrze. Ale co to jest ten wznios???

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wznios skrzydła jest to: hmm tak łopatologicznie: wtedy gdy lewa i prawa połówka skrzydła nie są w poziomie patrząc od przodu modelu tylko są podniesione tzn środek skrzydła jest niżej niż końcówki (lub kiedy końcówki są niżej niż środek płata ale taki wznios ujemny jest rzadko stosowany).

 

W ogonie masz statecznik wysokości z sterem wysokości (lub inaczej statecznik poziomy)

Drugi statecznik to statecznik kierunku/pionowy z sterem kierunku.

 

W skrzydle możesz mieć: lotki (zazwyczaj są na krawędzi spływu płata i w dodatku na końcówce) i klapy które znajdują sie przy kadłubie w centropłacie (czyli tej głównej części skrzydła)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Wydobywam z czeluści stary temat. Przy okazji przerysowywania planów ToTa-1 zmieniłem też plany ToTa-2. Plany modelu zostały gruntownie przerysowane i wyeksportowane do pliku PDF, zajmują 30 arkuszy A4 do posklejania. Mając szacunek dla kieszenii w planach zrezygnowałem z koloru, są ot po prostu czarno białe. Plany poprzednie ( w wersji CorelDraw) zostały usunięte z serwera.

 

http://www.tbm.lasowice.net/modeldok/toto2_pl.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Dzięki wielke za plany :D naprawde zacne to z Twojej strony, że udostepniasz efekty swojej pracy szerszemu gronu :)

 

Ale mam jeden problem, który powinniśmy skomentować (a piszę wogóle o tym żeby się upewnić)...

Przy tak stworzonym pliku PDF nie jest możliwe wydrukowanie tych planów na drukarce A4 w skali 1:1, mam racje? Chodzi o to, że plik nie ma marginesów, a nawet drukarki które drukują bez marginesów, tak naprawde maja margines. ( <- to jest ten problem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam, odkopuje temat,

Zaczynam budowę toto-2 i w związku z tym mam parę pytań:

 

- Skrzydło zrobić dzielone czy zostawić monolityczne? Boję się że moja żona w spółce z synem w końcu mi go rozwalą :(

- Czy wznios płata 3° na stronę wystarczy?

- Czy silnik Bm 2408-21 wystarczy na początek?

- Toto-2 w oryginale nie ma steru kierunku. Bawić się w jego dołożenie?

- depron 3mm mam ząbkowany. Ząbki dąć wewnątrz czy zewnątrz pokrycia.

 

Jak prace ruszą to dodam parę fotek.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Obawy co do zony są słuszne, moja żona pierwsze skrzydło połamała :)

Proponuję je zrobić dzielone - łatwiejszy transport.

W pierwszej wersji miałem skrzydło bez wzniosu, w drugiej zrobiłem wznios po 4 stopnie na stronę, model latał poprawniej.

Wspomniany silnik wystarczy pod warunkiem zrobienia lekkiego modelu.( ok 700-750g do lotu ), śmigło dla tego silnika to 8X4.

Co do steru kierunku, można dorobić, aczkolwiek model bardzo ładnie zachowuje się bez niego.

Ząbki pokrycia oczywiscie do wewnątrz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbym prosić o rady jak zrobić dzielenie płatów.

Spotykam się z tym pierwszy raz i nie chce tego zepsuć.

Przy zrobieniu steru kierunku w jakich proporcjach podzielić statecznik?

 

Jaką masę uzyskał twój model?

 

Pozdrawiam

 

--Edit---

Mógłbym prosić o zdjęcia wnętrza modelu, chcę zobaczyć jak rozmieściłeś wyposażenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...
  • 7 miesięcy temu...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.