Skocz do zawartości

Łódź z napędem parowym


Rekomendowane odpowiedzi

Witam kolegów modelarzy. Chciałbym zbudować łódź z napędem parowym. Przez ostatnie 3 miesiące zbudowałem kocioł, silnik parowy, oraz reszte osprzętu potrzebnego do poprawnego działania całości napędzającej model. Oto wyniki:

post-99-0-11681900-1362343596_thumb.jpg

 

post-99-0-08863700-1362343762_thumb.jpg

 

post-99-0-57947900-1362343783_thumb.jpg

 

Połączenia pomiędzy silnikiem a bojlerem i resztą elementów będą wykonane rurką miedzianą.. Całość jest zamontowana na kawałku blachy aluminiowej o rozmiarach 40 x 20cm. Blacha aluminiowa pokryta będzie fornirem tekowym. Problemem jest to iż chciałbym zbudować łódź podobną do tej: http://www.youtube.com/watch?v=KYUE87afcR4

 

Lecz nie moge znaleźć nigdzie planów nawet troche przypominających kształtem ten kadłub. Posiadam tylko plany polskiego "Bałtyka", ale było by trzeba dość mocno przerabiać wręgi...przeróbka przy linijce chyba nie wchodzi w gre. Czy ktość z szanownych kolegów może mi pomóc i poratować jakimiś planami?

Dodam jeszcze że całość działa idealnie, silnik jest jedno cylindrowy o średnicy tloka 13 mm podwójnego działania, a rozrząd wachliwy. Przyy znacznym obciążeniu silnika na kotle utrzymuje sie 1.8atm. Silnik będzie napędzał śrubę napędową trój łopatką o średnicy 75mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Witam, pierwsza myśl jaka mi się nasuneła jak to zobaczyłem to ,,ale super'' już widziałem takie kotły,

ale za to, że sami to zbudowaliście to respekt. Jestem głodny relacji z budowy, możecie powiedzieć

z jakich materiałów powstał i o sposobie łączenia, ewentualnie jakiś schemat?

Pozdrawiam G.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Całość jest głównie wykonana z mosiądzu. Kocioł z blachy mosiężnej 0,5mm i denka też. Zbiornik na gaz to rurka miedziana 35mm, tak samo "zbiornik kondensacyjny". Całość to ręczna robota. Posiadam niestety tylko małą tokarke "Brak frezarki...", ale jakoś dałem z bratem rade. Całość w stanie jak na zdjęciach to jakieś 3100g, ale większa łódka podoła temu ciężarowi. W tym zestawie to kupny jest tylko wskażnik ciśnienia i dysza gazowa od ręcznego palnika gazowego, łożyska do silnika i takie tam drobne śrubki.

Wrzuce jeszcze zbliżenie silnika i kotła.

 

post-99-0-04596300-1362421689_thumb.jpg

 

post-99-0-57116800-1362421693_thumb.jpg

 

post-99-0-11456500-1362421700_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bedzie i filmik. Całość lutowana cyną i topnikiem do instalacji CO i palnikiem gazowym.Cylinder jest z rurki miedzianej, a tłok w pierwszych planach miał być wytoczony z teflonu. Jednak sie okazało że ten materiał pod wpływem temperatury "pęcznieje" i sie blokuje w tuleji co mnie dość rozczarowało zwłaszcza że to idealny materiał bo z natury ślizgi. Cóż skończyło sie na tłoku z mosiądzu, całkowity brak oporów, a z dopasowaniem nie było problemu, Papier wodny i szlifowanie na tokarce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczena w dół :o

Jak to mówią: Kawał dobrej, nikomu nie potrzebnej roboty.

 

No tak.... może i nikomu nie potrzebnej.... ale jak dla mnie to właśnie oto chodzi w modelarstwie.... A jaka radość z własnoręcznie zbudowanego i 100% sprawnego modelu :) :) :) Osobiście jak dla mnie 100%-towe modelowanie to własna praca, a nie zakupy gotowizny w sklepie modelarskim...

No narazie jeszcze nie nagrałem filmu o dość dobrej jakości z pracy tego zespołu napędowego, ale póki co zamieszczam link do filmiku z naszego wcześniejszego projektu...

 

 

Dzięki za strony "RomanJ4", i "ITI". Dużo tego jest... Moją uwage zwróciło coś takiego http://www.rcgroups....d.php?t=1366987 . Gość tam daje plany w formacie dxf, przyznam że nie najlepiej mi idzie z Cadem. Moją bronią jest ołówek i linijka, w kadzie no nie idzie mi najlepiej... Jak powiększyć tam wręgi do potrzebnych mi rozmiarów (musi wejść cała podstawa z maszynerią) i wydrukować to ustrojstwo??? Jaki darmowy program co by to powiększył i wydrukował polecacie koledzy?

 

Dzisiaj dorobiłem armature. Narazie połączyłem przy pomocy łączników sylikonowych, ale już nie długo polutuje w całość. Jeszcze w pierwszej kolejność formir musze nakleić na aluminium. Czy budaprem zda sie do tego po zmatowieniu aluminium? przyznam że ten kawał blachy nieżle sie rozgrzewa od kotła. Oto Fotki:

 

post-99-0-13238700-1362504690_thumb.jpg

 

post-99-0-51117500-1362504695_thumb.jpg

 

post-99-0-13775600-1362504701_thumb.jpg

 

post-99-0-67330900-1362504709_thumb.jpg

 

post-99-0-77809300-1362504715_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to nasz wcześniejszy model. Taki pokazowy na imprezy modelarskie. Kocioł pionowy i silnik jednostronnego działania. Sam kocioł bez problemu dało by sie umieścić w łodzi, to musiała by to już być łajba o POTĘŻNYCH rozmiarach, a warunków do transportu i magazynowania brak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak.... może i nikomu nie potrzebnej.... ale jak dla mnie to właśnie oto chodzi w modelarstwie.... A jaka radość z własnoręcznie zbudowanego i 100% sprawnego modelu :) :) :) Osobiście jak dla mnie 100%-towe modelowanie to własna praca, a nie zakupy gotowizny w sklepie modelarskim...

 

Sory, miało to zabrzmieć w pozytywnym znaczeniu, .... powtarzam sobie to za każdym razem jak wychodzę z modelarni ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko robie z głowy. Wystarczy tylko że zobacze dany przedmiot, maszyne, a reszta już sie sama w głowie układa. Myślenie przestrzenne to podstawa. A potem odręczny rysunek przy linijce i do działania.

Dzisiaj polutuje łączniki i za pare dni powinien pojawić sie film pokazujący działanie całości.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucam kolejne zdjęcia. Całość już z polutowaną, i ocieploną armaturą.

 

post-99-0-63271000-1363197180_thumb.jpg

 

post-99-0-74478600-1363197187_thumb.jpg

 

post-99-0-05144600-1363197192_thumb.jpg

 

Wał napędowy M5 o długości 250mm. No końcu mosiężna trzyłopatowa śruba napędowa o średnicy 75mm

 

post-99-0-37282900-1363197203_thumb.jpg

 

post-99-0-12005300-1363197214_thumb.jpg

 

post-99-0-19350100-1363197219_thumb.jpg

 

Teraz jak już całość została polutowana postaram się nakręcić krótki film z działania całego zespołu napędowego.

Plany łodzi już mam, musze zaznaczyć iż pomógł mi z nimi kolega z forum, doświadczony modelarz Stanisław z Nałęczowa, Za co jeszcze raz gorąco dziękuje.

Pozostaje teraz zbudować kadłub. Narazie będe gromadził potrzebne mi materiały. Kadłub bedzie miał wymiary: długość całkowita 1220mm, szerokość w najszerszym miejscu 300mm. Bedzie na czym oko zawięsić...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.