Skocz do zawartości

Zamiast Piperka zróbmy Wicherka 25 EP


Pioterek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Tył też będzie modułowy więc wystarczy tylko połączyć tył z przodem listewkami.

 

Jednocześnie zachęcam do budowania Wicherka M w wielkości 25 jako najbardziej popularnej, bo taka wersja została sprawdzona i dobrze oblatana. Model rozpiętości 1,7 m lata realistycznie i bezpiecznie, nie boi się wiatru a z racji wielkości jest dobrze widoczny w powietrzu. Wicherek 25 został zaprojektowany przez W.S. jako wersja modelu pod radio mniejsze modele 15 i 10 były modelami swobodnie latającymi.

 

Jeżeli któryś z Kolegów będzie chciał koniecznie mieć mniejszy mode taki do nauki latania to być może może warto zastanowić się ze względu na koszty nad jakimś modelem styropianowym. Wicherek jest modelem dość pracochłonnym, można go budować rodzinnie (np. razem ze Ojcem, Bratem lub bardziej doświadczonym Kolegą modelarzem) więc może warto zbudować od razu model odpowiedniej wielkości.

 

 

W dodatku Wicherek 25 M został dokładnie opisany na tym forum i w 3 kolejnych numerach Modelarza w 2013 roku. Do dyspozycji są też zdjęcia, filmy ilustrujące loty modelu więc materiał pomocny w budowie modelu jest bardzo bogaty tylko korzystać - a ten model naprawdę dobrze lata.

 

 

Ale oczywiście każdy wybiera sobie model jaki zechce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Piotr, świetna relacja!

Przeczytałem od deski do deski, a obecnie wątek jest otwarty w osobnym oknie przeglądarki, bo....

 

12265814395_fa7a60e3ce_c.jpg

 

... postanowiłem dołączyć do grona Wicherkowiczów :-)

 

Dziękuję za opinię, życzę udanej budowy i samych udanych lotów. Wicher widzę że już nabiera kształtów :-)

A jakie są założenia do modelu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Założenia są mniej ambitne niż Twoje, nie będzie przewidziany do akrobacji. Reszta bardzo podobna do Twojego, z pełną mechanizacją skrzydła i powiększonym statecznikiem.

Będzie chyba troszkę lżejszy konstrukcyjnie, kryty papierem japońskim :-)

Zamierzam wprowadzić kilka drobnych zmian. Jak będą postępy w budowie, to wrzucę więcej zdjęć, ale chyba zrobię nowy wątek, żeby w Twoim nie śmiecić.

Na razie wycinam ręcznie wszystkie żebra, bo nie jestem zadowolony z konstrukcji skrzydła i wykrojów, które kupiłem.

 

EDIT: A jednak po zastanowieniu wykorzystam te wykroje. Lekko je tylko podpiłuję i zmienię konstrukcję tylnego dźwigara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wicherek 25 M to jest suma kilku modyfikacji, które wspólnie dały efekt w postaci dobrze latającego modelu. Nie pownno się tych modyfikacji pomijać bo wtedy pogarszają się właściwości lotne modelu.

 

Życzę powodzenia w budowie kolejnego Wichra :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

To zbudowałeś model, czy porzuciłeś zamiar ?

 

To pytanie o Wicherka 50 jest bardziej komercyjne (sądowanie potrzeb), chodzi o względnie tani model do holowania szybowców. Holowniki w tej klasie wymiarowej dość już drogie i tu Wicherek 50 M być może mógłby znaleźć swoje miejsce jako tańsza (ale nie gorsza jakościowo) alternatywa dla makiety holownika. Mógłby być jako elektryk lub spalina w wersji KIT.

 

Pozdrawiam

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Buduję... ale nie wicherka. http://pfmrc.eu/inde...rojekt-taniosc/ Konstrukcja kratownicowa zapewnia optymalizację wykorzystania materiałów (tak jak w Wicherku). Odnoszę wrażenie, że teraz wybierana jest technologia wypalania laserem całych boków ze sklejki. Może to i ładne, i lekkie, ale niestety nie tanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zbudowałeś model, czy porzuciłeś zamiar ?

 

To pytanie o Wicherka 50 jest bardziej komercyjne (sądowanie potrzeb), chodzi o względnie tani model do holowania szybowców. Holowniki w tej klasie wymiarowej dość już drogie i tu Wicherek 50 M być może mógłby znaleźć swoje miejsce jako tańsza (ale nie gorsza jakościowo) alternatywa dla makiety holownika. Mógłby być jako elektryk lub spalina w wersji KIT.

 

Pozdrawiam

 

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Piotrze, jak włączasz LEDy spięte z źyrem i klapami? Przez RC switche? Czy masz jakiś inny patent?

 

Światła mam podpięte pod kanał żyrem którego używam tylko do startu i lądowania. Widzę wtedy czy nie zapomniałem wyłączyć żyra w locie. Nie wyłączone żyro na SK powoduje przy skręcie lotkami ustawienie modelu do pozycji 'noża'. Światła steruję z odobnego malłego serwa do którego dźwigni podłączyłem mikrowyłącznik dźwigniowy. O ile pamiętam zdjęcie tego rozwiązania jest w moim wątku o Mustangu Blue Nose w dziale półmakiet w p. #29

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zakładając nowego tematu, mam pytanie. Jestem w trakcie budowy Wichra 25M, zacząłem się zastanawiać nad napędem. Jest wiele opinii na forach w necie, generalnie ludzie piszą, że silnik około 1200g ciągu będzie odpowiedni. Co wybrać w 2014 roku? Nie jestem na bieżąco ze sprzętem, chciałbym sam sie zorientować, ale też zgromadzić w jednym miejscu info dla innych. Jakie tanie silniki można wpakować, jakie drogie brać pod uwagę. Co do spokojnego latania (pierwsze 10 lotów w życiu) co do podstawowych akrobacji? Pytam, bo nie chciałbym spudłować. Ja potrzebuje czegoś do spokojnych lotów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.