Skocz do zawartości

Prząśniczka J1-M EP 2.0m - temat zakończony


Rekomendowane odpowiedzi

Jeżeli czas pozwoli postaram się przez zimę dokończyć to co zostało zaczęte kilka lat temu i zobaczymy, tym bardzie że w Toruniu jest tendencja do powrotu do makiet kilka osób skłania się do makiet ale takzwanych gotowców, prefabrykatów a ja mam zbudowaną na takim etapie że szkoda zaprzepaścić tego wysiłku budowy.

 

Myślałem nad zmnianą napedu na elektryczny ponieważ przy napędzie spalinowym model trzeba doważać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pamiętam moment " wyprowadzki" Prząśniczki z mieszkania przy ui.Nowomiejskiej w Łodzi.oraz jej wypadek na lotnisku Lublinek.Przyjechało wtedy pogotowie ale na szczęście Jarkowi nic się nie stało.Ucierpiał tylko samolot. Nikt nie wspomniał o Witku Kalicie zwanym " Tońko',stolarzu samolotowym z Lublinka - ZŁOTA RĄCZKA(niestety już nie żyje) oraz Stefanie Polawskim konstruktorze silnika (silnik zrobiony na częściach MZ)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 3 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Ostatnio zabrałem się za Prząśniczkę. Spróbowałem założyć jej śmigło trój-łopatowe. Efekt  -  napęd modelu wyciszył się, ale mocno wzrósł efekt żyroskopowy bo śmigło dość ciężkie. W powietrzu była niezła zabawa. Posłusznie więc wróciłem do drewnianego Xoara.  

 

post-5634-0-30132400-1439020256_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 9 miesięcy temu...

Spoglądam nie raz z sentymentem na stojąca w garażu moją Prząśniczkę J1M. Myślę, że przyszedł czas na wykorzystanie tej bardzo stabilnej platformy  jako modelu FPV.  Będę mógł tu wykorzystać swoje doświadczenia zdobyte na Rangerze EX. Autopilot i OSD również będą z "Pitlab&Zbig".

 

Edit:

Od samego początku tworzenia modelu miałem zamiar wykorzystywać go również  jako platformę do filmowania z powietrza. Jednak kamery Full HD wchodziły dopiero na rynek a FPV to były dopiero początki. Dzisiaj mam już odpowiednie wyposażenie, więc chyba nadszedł czas zrealizować swoje plany. Bardzo jestem ciekawy jak sobie poradzi system stabilizacji lotu Pitlab z dość "krnąbrnym modelem" jakim jest Prząśniczka. Dla przypomnienia, dla mojej wygody model używa obecnie 3 żyroskopów Futaby GYA 430 konfigurowanych  osobno do lotu oraz startu i lądowania. Żyroskopy te po pozytywnym oblocie modelu w nowej roli, chętnie odstąpię po przystępnych cenach (ew. kontakt na PW). 

 

post-5634-0-93455800-1464381752.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyposażanie Prząśniczki w funkcje FPV zacząłem od budowy mocowania kanapki "Pitlab&Zbig" w modelu. Jest to istotny element ponieważ oprócz samego mocowania musi też tłumić ew. drgania od napędu - im bardziej tym lepiej. Mocowanie kanapki powinno być oparte o niemagnetyczne np. plastikowe wkręty, żeby nie wpływały na wskazania kompasu. Podstawę wykonałem z 2 mm sklejki i 5 mm dystansu. Dystans  to 3 mm balsa oklejona sklejką 0,8 mm z dwu stron. Dystans z podstawą przyklejone są dwustronnie klejąca antywibracyjną mikro gąbką firmy 3M.  3 mm balsa też stanowi pewien element tłumienia. Podstawa będzie przyklejona na stałe do półki w modelu również poprzez gąbkę 3M.

 

Gotowe mocowanie - widać jego strukturę

 

post-5634-0-66762400-1464520448_thumb.jpg

 

mocowanie po przykręceniu do kanapki Pitlaba

 

post-5634-0-84627600-1464520449_thumb.jpg

 

post-5634-0-20246700-1464520451_thumb.jpg

 

Znalazłem w końcu odpowiedni kabel USB/USB mini ułatwiający podłączanie modelu do komputera.

 

post-5634-0-73554400-1464520452_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przytargałem model z garażu i odkurzyłem - od razu pojaśniał. :)   Zdjąłem stare wyposażenie RC

 

Prząśniczka ma dużo miejsca w kadłubie. Dlatego układ  "Pitlab&Zbig" znalazł się prawie pod środkiem ciężkości  tak jak powinno być:

 

półka pod kanapkę Pitlaba:

 

post-5634-0-01956300-1464759206_thumb.jpg

 

i   na półce

 

post-5634-0-22815800-1464759207_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mocowanie nadajnika FPV na ogonie modelu:

 

post-5634-0-19523000-1464774904_thumb.jpg

 

post-5634-0-25517800-1464774905_thumb.jpg

 

Mocowanie nadajnika jest niesymetryczne, żeby podczas lotu powrotnego kadłub modelu nie zasłaniał całkowicie anteny.

Do stanu poprzedniego  można  wrócić zakładając mocowaną 3 wkrętami oklejoną na niebiesko zaślepkę ze sklejki .  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamera FPV  - kamerę zamocowałem na dziobie modelu. Kamera zamocowana jest na odginanej blaszce aluminiowej którą dognę lub odegnę gdyby była potrzeba regulacji kąta patrzenia kamery na ziemie. Miejsca jest dużo i można by nawet pomyśleć nad małym serwem wychylającym kamerę FPV. W Rangerze EX stałe ustawienie kamery mi nie przeszkadzało, ale tu może w przyszłości zastanowię się nad takim rozwiązaniem. Wolnych kanałów jest dużo. Kamera będzie przykryta klapką z domkiem, który się właśnie klei.

 

post-5634-0-82251300-1464787249_thumb.jpg

 

post-5634-0-31556000-1464787251_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.