Skocz do zawartości

MADMAN EVO 1,5m - pytania i odpowiedzi (mam nadzieję)


Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

jako mało doświadczony modelarz ( bo co to jest 3 lata ) po budowie modeli depronowych, styro i EPP postanowiłem zbudować model konstrukcyjny - wybór padł na KIT EXTRY 300S Pana Mirka. Tak spodobało mi się dłubanie w balsie, że postanowiłem pójść krok dalej i zbudować model od zera z planów. I tu wpadła mi w oko relacja z budowy Madmana w wersji 1150mm. Zachęcony pozytywnymi opiniami co do prostoty budowy jak i walorów lotnych popełniłem takiż w wersji EVO (plany ze strony Dariusza Mulara) z małymi modyfikacjami dotyczącymi dostępu do elektroniki.

Tyle drogą wstępu - mam nadzieję, że mi wybaczycie te wypociny :).

 

A tak wygląda model na chwilę obecną (waga pustego 1200g)

post-4447-0-36341500-1370284092.jpg

post-4447-0-23821500-1370286757.jpg

 

Pozostałe zdjęcia z budowy dostępne są tu: https://plus.google....150412145987665

 

 

Nie będę opisywał procesu budowy, bo jest on dostępny na stronie autora projektu, na stronie AleHara i wielu innych.

Mam natomiast pytanie dotyczące wyposażenia w elektronikę tego modelu.

Model nie będzie latać ostrych akrobacji bo pilot za słaby, ale napęd powinien zapewniać zapas mocy.

Znalazłem taką elektrownię u kolegi cyrax_ojz:

silnik SK42-50 650kV (chyba już nie do dostania)

regiel Tz85A

Ubec (nie wiem czy konieczny - mam serwa analogowe 4x CORONA CS238MG + TP MG945)

zasilanie 6S 4000mA

i tu pytanie czy koniecznie 6S czy nie wystarczy coś na 4S

Będę wdzięczny za propozycje rozwiązań zasilania z uwzględnieniem kosztów oczywiście w tej wielkości modelu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 77
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Darek, popatrz na silniki Pulso serii 2826, choćby ten http://www.sklep.modelarnia.pl/index.php?p3434,pulso-x2826-10 . W najgorszym razie jest to akumulator 4S. Przy 6S to masa zasilania jest rzędu 600 g dla pojemności 4000 mAh. Przy takiej powierzchni skrzydeł będziesz mieć model z bardzo dużym obciążeniem powierzchni nośnej. Cegła, która bez prędkości spadnie Ci na ziemię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic z tego ,madman 3kg z lipolem kokam 3600 5s zawraca w miejscu i nijak się mu ma do spadania :P

 

tak model ma około 65dm2 powierzchni płata - to przy 2,5 kg daje obciążenie tylko 38g czyli tyle co nic

Dobra Panowie, ale to jest dla mnie jasne, że nawet napęd na 6S może być w tym modelu zastosowany - tylko czy jest to napęd optymalny?

Prosiłbym o konkretne, sprawdzone doświadczalnie zestawy (głównie silniki) - bo rozpiętość silników o mocy ok 1000W jest od 130 - 300 PLN i więcej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jakim miejscu wypada SC w tym modelu , bo na planach nie jest wyznaczony, a wstępnie bym musiał przeważyć model by zobaczyć ile potrzeba wagi na przód - to będę wiedział czy iść w 6S czy może wystarczy lżej na 5S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . Zasilanie 4S wystarcza do modelu o masie do 2 kg . Przy większej masie potrzeba już 5-6 S . Biorąc pod uwagę że nie masz jeszcze podwozia i mocowania silnika to raczej nie uda Ci się zmnieścić w wadze 2 kg . Czyli potrzebujesz silnika wielkości 4250. .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz konkretnie - to proszę. Ten silnik, regiel i śmigło TGY 14x7 miałem w Yaku Haikong masa total 2150g. Latał 3d bez ograniczeń. Używałem pakietów 3300 lub 3000 ale 5s. Jeśli nie latasz 3d, to myślę że te 4s będzie ok przy 2,5kg. Załóż jednak że ten sezon wygeneruje rozwój Twoich umiejętności i apetytów - spraw sobie od razu 5s.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

silnik SK42-50 650kV (chyba już nie do dostania)

regiel Tz85A

Ubec (nie wiem czy konieczny - mam serwa analogowe 4x CORONA CS238MG + TP MG945)

zasilanie 6S 4000mA

i tu pytanie czy koniecznie 6S czy nie wystarczy coś na 4S

Będę wdzięczny za propozycje rozwiązań zasilania z uwzględnieniem kosztów oczywiście w tej wielkości modelu

 

Ilość cel jest ściśle powiązana z kv silnika i śmigłem; a śmigło chcesz dużej średnicy i małym skoku - chyba :)

Popatrz na tabelkę w tym linku http://www.bungymani...perf1.php?id=72

 

Nie jest to konkretna odpowiedź, jak znajdę notatki, to dopiszę co było sprawdzane w Madmanie kolegi - kiedy testowałem swój pierwszy "duży" napęd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pakiet 4 celowy to za mało do tego modelu przy wielkości 1,5m. No chyba, że budujesz jak z relacji gdzieś znalezionej w wielkości 1150mm to zmienia postać rzeczy.

Do wersji 1,5m Potrzebujesz pakiet 5-6cel i silnik o mocy około 1100-1300W max.

Serwa na sterze wysokości i kierunku powinny mieć udźwig niecałej dwukrotności masy modelu gotowego do lotu. Jak gotowy do lotu wyjdzie 2650g to serwa dajesz około 5kg ciągu (jak będzie więcej to lepiej) Lotki są mniej wymagające i mogą być słabsze serwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, Darku za wyczerpujące informacje.

Model oczywiście jak w tytule - rozpiętość 1500mm. Jeszcze wyjaśnij mi z tymi serwami na wysokości , są 2 czyli dobrze rozumiem, że nie wystarczą 2 serwa po około 4kg (CORONA CS238MG) tylko muszą być większe? kierunek mam ok 10kg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej dać na wysokośc dwa serwa, na każdą połówkę po jednym średniej wielkości coś a'la HS81 . Jeżeli zrobisz mocny sztywny łacznik połówek (np z węgla ) to może być i jedno serwo w standardowym rozmiarze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ujjjj corony!!!!! U mnie starczyło im na 1 lot,popękały uszy mocujące,siły maja wystarczająco ale jakość obudowy to dno i te piękne luzy po 5mm na ząbkach.Polecam hs 225 bb po 62 zł w modele max,niewielka różnica w cenie ale jakość w porównaniu z coronami to niebo a ziemia. Gdybym robił jeszcze raz madmana zostawiłbym miejce na lotkach pod serwa standart np.hitec 322 spokojnie wystarczają. i wysokośc to samo,teraz zbyt dużo przeróbek.U mnie nastapiła zmiana napędu na spalinę,madman dostał saito 100 ,będzie się działo!!! :lol:

post-3785-0-33666400-1370521900_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Po dłuższej przerwie,

wróciłem do pracy przy modelu, a właściwie to montuję elektronikę i pojawił się problem :-(( (pewnie problem to nie jest ale nie potrafię go sam rozwiązać). A mianowicie chodzi o sterowanie wysokości 2 serwami z 1 kanału. Mam podłączone te serwa przez rozdzielacz i ni jak nie mogę uzyskać wychyleń w tę samą stronę (jedno w górę to drugie w dół) :-)) Jak to się rozwiązuje bo robię taki układ pierwszy raz, a do tego mam gorączkę. Z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dłuższej przerwie,

wróciłem do pracy przy modelu, a właściwie to montuję elektronikę i pojawił się problem :-(( (pewnie problem to nie jest ale nie potrafię go sam rozwiązać). A mianowicie chodzi o sterowanie wysokości 2 serwami z 1 kanału. Mam podłączone te serwa przez rozdzielacz i ni jak nie mogę uzyskać wychyleń w tę samą stronę (jedno w górę to drugie w dół) :-)) Jak to się rozwiązuje bo robię taki układ pierwszy raz, a do tego mam gorączkę. Z góry dziękuję

 

 

 

http://allegro.pl/zmieniacz-fazy-sygnalu-do-serwa-rewers-serw-i3520339914.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Macieju, przelutowanie kabelków załatwiło sprawę (gwarancję na serwo pewnie też :-)) )

a tu link do tematu dokładniej opisującego co i jak: http://www.modelarz.one.pl/porady-modelarskie/warsztat-rc/odwrocenie-kierunku-dzialania-serwomechanizmu-analogowego/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.