Skocz do zawartości

FrSky TARANIS


Wojtass_nt
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

No powinieneś bez problemu po tych podpowiedziach.

Jednak na przyszłość i z myślą o innych użytkownikach:

1 opisałeś najpierw ze chcesz mieć coś co włącza i wyłącza funkcję w pewnych określonych warunkach. Czyli on off. Taką funkcję realizuje przełącznik. Realny lub logiczny. Ponieważ warunkiem jest wartość na potencjometrze, równie dobrze może być na dragu, to te funkcje on off zrealizuje przełącznik logiczny zapalany wartością potencjometry - w ustawienie PL :'>='.
2. Jak już jest on off to do SW dodajesz mikser aktywowany tym PL ze źródłem jakie potrzebujesz i z waga jaka Ci jest potrzebna. Jak będę przy kompie postaram się opisać jak myślę przy programowaniu taranisa. Może komuś się przyda bądź ułatwi życie.

----------------------------

 

Jak obiecałem mój (bardzo ogólny) opis tego jak myślę przy programowaniu taranisa (domyślam się  ze będzie to dotyczyło i innych nadajników na opentx) :

 

Na początek opis radia (myślowy) - dla mnie taranis do zbiór rożnych "klocków lego" które odpowiednio spięte budują  całe oprogramowanie modelu. Poszczególne elementy oprogramowania można jak te klocki łączyć ze sobą w różnych konfiguracjach. Mało tego te klocki nie zawsze muszą być połączone tak samo aby uzyskać dokłądnie taki sam efekt.

 

Klocki :

1. Wejścia

2. Miskery

3. Przełączniki logiczne.

4. Funkcje

5. Krzywe

6. Skrypty

7. Zmienne globalne/Fazy lotu

 

Teraz jeśli chcę zaprogramować jakieś działanie, rozbijam je na pewne procesy w taki sposób żeby te procesy dało się łatwo uzyskać za pomocą 1 lub 2ch klocków. Czyli podobnie trochę jak programuje się strukturalnie - rozbijam program działania na prostsze i łatwiejsze w funkcje. Jeśli to się udaje ( a nie znalazłem jeszcze takiego działania w modelu żeby się nie udało) to dostajemy prosty algorytm danego działania pozostaje tylko w wirtualne funkcje wpisać konkretne klocki lego taranisa.

 

Ot i cała filozofia.Przy odrobinie wprawy w programowaniu cały ten proces nie przekracza 10-15 minut nawet dla skomplikowanych ustawień.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mam pierwszą sztukę, która dotarła do Polski normalną drogą. Nie wiem, kto tam sobie wcześniej z Chin przywiózł ;) Do tej pory jedyne co mi zaczęło szwankować to trymer SW. Musiałem wymienić "pstryczek" razem z małą płytką pcb. Innych cyrków nie miałem .. no może poza odkręcającymi się nakrętkami kontrującymi od przełączników.

 

Jacku, dzięki. Poradziłem sobie :) Widzisz, moje urlopowe użytkowanie aparatury na dobre nie wychodzi i co i rusz coś zapominam. Teraz się ostro zabrałem za naukę i 4 tygodnie będę intensywnie coś ustawiał, miksował i próbował. Fajnie jakby były jakieś "zadania" do zrobienia jak na zajęciach elektrotechniki ;) Tak to ciężko sobie wymyślać co by się chciało zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robię trochę modyfikacji ustawień i natrafiłem na mały "problem" ..

 

Zrezygnowałem z potencjometru i ustawiam klapy na switchu SD + mix SW.

 

Dla kanału 5 (klapy na kabelku Y) przypisałem przełącznik SD.

 

SD góra - klapy 40% opóźnienie 2 sek. (wartość dodatnia kanału)

SD dół    - klapy 60% opóźnienie 2 sek. (wartość ujemna kanału)

SD --      - klapy na zero.

 

Następnie dodałem mix do kanału 3 - Elevator (insert before).

 

Source - CH5 

Waga   - 25

 

Wszystko pięknie działa, ale nie tak jak bym chciał. Obecnie SW działa proporcjonalnie do klap. Jak wychylone mniej to i SW mniej w dół, jak więcej to analogicznie i SW idzie niżej.

 

Nie wiem gdzie robię błąd i jak to poprawić by przy każdym wychyleniu klap (pozycji SD) SW zawsze szedł w dół o tą samą wartość.

 

Poproszę o pomoc bo już zgłupiałem ;)

 

Pozdrawiam i życzę Wesołych Świąt !!

 

EDIT:

 

Dobra .. miałem olśnienie i zrobiłem ;)

 

Dla kanału SW dodałem dwa mixy, gdzie source musiałem podać SD (zamiast ch5). Oba Insert after.

 

Dla SD góra wartość ujemna wagi.

Dla SD dół wartość dodatnia wagi (o takiej samej wartości).

 

Wiem, że w Taranisie można to zrobić na milion sposobów, ale działa jak powinno i to mnie zadowala :)

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam problem z ustawieniem pracy serw.( może już to było, ale nie znalazłem)

Na trzech kanałach po lekkim ruszeniu drążkiem serwo wychyla na się na pełen zakres.

Na czwartym kanale pracuje "normalnie" pełny zakres drążka-pełne wychylenie serwa.

Wojowałem wczoraj cały dzień i nic nie ustawiłem.Edytowałem każdy kanał i wszędzie jest to samo.

Może mnie ktoś oświecić gdzie to zmienić?

 

I druga sprawa, Gdzie ustawić gaszenie silnika spalinowego?

W futabie nie miałem problemu, był dod. przełącznik.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robercie, Zacznę od drugiej strony

Ad. 2 - a gdzie sobie babcia życzy - gdzie ustawisz tam będziesz miał -

jak to zrobić było opisywane.

Jedno z rozwiązań (znam chyba 5 czy 6 równoważnych) :

ustawiasz na kanale gazu mikser aktywowany przełącznikiem (którym sobie życzysz ) jako wejście miksera podajesz MAX jako wagę -100 lub 100 zależy od kierunku wychylenia serwa (mniejsze wartości jesli serwo ma miec ograniczony ruch ale to trzeba poeksperymentować już na żywym modelu) i to co najważniejsze musi on być połączony "ZASTĄP"

Kreator modeli robi to ciut inaczej - o ile dobrze pamiętam aktywuje Bezpieczny Kanał funkcją pod przełącznikiem

 

Co do pierwszego to nie pomogę póki nie podasz ciut więcej informacji - bo miejsc gdzie mogłeś dać pomyłkowe ustawienia - całe wiadro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Panowie mam problem z taranisem POMOCY!!! :o

Kupiłem kilka dni temu aparaturę, udało mi sie zainstalować driver'a potem program, i podaczas flashowania zaznaczyłem inną aparaturę (kursor zeskoczył mi na niższą/wyższą pozycję), zadowolony odłączyłem aparaturę, jak się poźniej okazało aparatura wibruje jak oszalała a wyswietlacz jest biały(bez niczego). spróbowałem jeszcze raz sflashować ale jakis błąd EEProm mi wyskoczył, odinstalowałem wszystko i na nowo zainstalowałem, problem się ponawia znowu :(

Czy da się coś z tym zrobić?? Prosze o pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://openrcforums.com/forum/viewtopic.php?f=97&t=6298

drugi post jest kluczowy zwłaszcza pierwsze zdanie :)

 

IMHO ze względu ze trochę dłubię przy sofcie do taranisa (tłumaczenie) oraz  ze uważam wingrozę za zło wcielone wszelkie operacje z radiem robię na Ubuntu 32 bitowym.

0 cyrków z driverami, cudakami, restartami kompa i deathscreenem - wpinam i działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierre jak widać na razie sobie bardzo chwali Taranisa. A ja wreszcie wiem o co chodzi z tymi skryptami i jakie dają możliwości. Wolę jednak radio bardziej pulpitowe i z wyświetlaczem u góry. Tak więc czekam na Chorusa, który może być dla mnie niemal idealnym nadajnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do skryptów to bawiłem sie nimi trochę ... w zasadzie jak tylko sie pojawiły i sądze były jeszce w bardzo grubym pampersie.

Trochę zniechęciło mnie do nich to ze nie dało sie ich testować w kompie tylko trzeba byo walczyć w radiu z testami...

Jak do tej pory do nich nie wrócilem.

Jak sie programuje w robocie i jescze musi sie czasem poprogramować w hobby to człowiek ma wyrzyg na to często gęsto ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.