Skocz do zawartości

FrSky TARANIS


Wojtass_nt
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przy pomocy "CUSTOM FUNCTIONS" wybrać przełącznik (np. "SA-" w pierwszej kolumnie tabeli) uruchamiający funkcję "Vario" (to ustawiamy w drugiej kolumnie tabeli).

 

Szczegółowa konfiguracja Vario (źródło sygnału, zakresy prędkości noszenia/opadania i strefa martwa) jest na strone "TELEMETRY".

 

Regulacja głośności jest w konfiguracji ogólnej radia ("RADIO SETUP") a nie w konfiguracji modelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie głównie interesują dane z vario (szybowanie), ale jak człowiek zagłębia się w możliwości jakie daje ta aparatura to - "łał" (jak by to powiedziała moja córka). No i co za tym idzie zaczynają się rodzić kolejne pytania ( z tej racji - jak już pisałem - że mój angielski jest ... przepraszam - NIE MA GO!!!) Dlatego wszelkie podpowiedzi zacnych forumowiczów są bardzo cenne bo tłumacz google jest jaki jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do tłumacza google muszę się zgodzić ;) Sam się wciąż zagłębiam w aparaturę i mogę pomóc w tym co sam odkryłem i potrzebowałem używać. Jeśli wynajdziesz coś ciekawego, potrzebujesz przetłumaczyć itp. pisz śmiało. Z chęcią pomogę i wspólnymi siłami więcej się nauczymy :)

 

Pozdrawiam !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to kluczowa sprawa, tak na szybko co odnalazlem: by 2 x8r pracowaly w linku 16 ch przy bindowaniu trzeba spiąć zworką linie sygnałowe kanału 7 i 8. W jednym z odbiorników - dowolnym z nich trzeba wyłączyć telemetrię. Jak osiądę w domu postaram się na spokojne poszukać więcej. Z tym spinaniem się jeszcze wstrzymaj, żeby nic nie upalić, trzeba to potwierdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwarcie 7 i 8 przełącza w tryb D8, czyli tryb zgodności z odbiornikami serii D.

 

Wybór zakresu kanałów i wyłączanie telemetrii odbywa się przez zwieranie 1 i 2 oraz 3 i 4 przy bindowaniu. Są cztery możliwości, więc polecałbym robienie tego z instrukcją w ręku.

 

Rozumiem to tak, że jeden z odbiorników musi mieć wyłączoną telemetrię i inny zakres kanałów niż drugi z odbiorników. Zatem gdyby w jednym nic nie zwierać (zakres kanałów CH1 - CH8, telemetria włączona) , a w drugim zewrzeć 1 i 2 ( zakres kanałów CH9 - CH16, telemetria wyłączona) to powiny współpracować jako zestaw 16-kanałowy.

 

EDIT:

 

Aha, jeszcze pewnie trzeba w konfiguracji modelu w aparaturze zmienić zakres kanałów na 1-16.

Edytowane przez mgd4-2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może to kluczowa sprawa, tak na szybko co odnalazlem: by 2 x8r pracowaly w linku 16 ch przy bindowaniu trzeba spiąć zworką linie sygnałowe kanału 7 i 8. W jednym z odbiorników - dowolnym z nich trzeba wyłączyć telemetrię. Jak osiądę w domu postaram się na spokojne poszukać więcej. Z tym spinaniem się jeszcze wstrzymaj, żeby nic nie upalić, trzeba to potwierdzić.

Oczywiście tylko na czas bindowania bo tak to tracisz 7 i 8 kanał. Tego nie sprawdziłem dzięki za sugestię. Jednak gdybyś jeszcze sprawdzł to byłbym wdzięczny.

Pozdrawiam

Jerzy

 

Zwarcie 7 i 8 przełącza w tryb D8, czyli tryb zgodności z odbiornikami serii D.

 

Wybór zakresu kanałów i wyłączanie telemetrii odbywa się przez zwieranie 1 i 2 oraz 3 i 4 przy bindowaniu. Są cztery możliwości, więc polecałbym robienie tego z instrukcją w ręku.

 

Rozumiem to tak, że jeden z odbiorników musi mieć wyłączoną telemetrię i inny zakres kanałów niż drugi z odbiorników. Zatem gdyby w jednym nic nie zwierać (zakres kanałów CH1 - CH8, telemetria włączona) , a w drugim zewrzeć 1 i 2 ( zakres kanałów CH9 - CH16, telemetria wyłączona) to powiny współpracować jako zestaw 16-kanałowy.

 

EDIT:

 

Aha, jeszcze pewnie trzeba w konfiguracji modelu w aparaturze zmienić zakres kanałów na 1-16.

Dzięki za sugestie. Jak wrócę do domu to sprawdzę To co mówisz brzmi logicznie. Oczywiście w nadajniku trzeba zmienic na D16, ale być może bindować 1 odbiornik na ustainie kanałow 1-8 i drugi na 9-16.

Pozdrawiam.

Jerzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzę tak jak obiecałem. Nie wiem jak z bindowaniem w D16, obawiam się, że wtedy zbindujesz na 16 kanałów na SBUS a nie współpracę dwóch odbiorników. Mogę się mylić, sprawdzę jak będę miał dostęp do manuala. Napiszę zapytanie do FrSky i będzie więcej info wkrótce. Oczywiście nie tracisz żadnych kanałów. Zworkę wpinasz tylko na czas bindowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę, że oba odbiorniki mają pracować w trybie 16-kanałowym (czyli D16), i z punktu widzenia nadajnika, oba mają być tak samo zbindowane. Różnica (wywołana zworkami w odbiornikach w czasie bindowania) dotyczy tylko samych odbiorników, a dokładnie ich wyjść PPM (znaczy - tych tradycyjnych). Oba odbiorniki odbierają wszystkie 16 kanałów i podają na S-bus. Ale jeden z nich podaje na swoje wyjścia PPM kanały 1-8, a drugi 9-16.

Telemetria oczywiście tylko z jednego aby moduł w aparaturze nie zwariował od nadmiaru informacji.

 

EDIT: Uściśliłem nieco ten opis.

Edytowane przez mgd4-2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, spróbuję, właściwie czynności, które trzeba wykonać są prostsze niż to co napisałem. Próbowałem dodatkowo wyjaśnić jak to działa.

 

1. Wybieramy w nadajniku, na stronie "MODEL SETUP", Internal RF Mode D16, Channel Range CH1-16.

2. Bindujemy odbiornik nr 1 - standardowo - w nadajniku wybieramy Bind, włączamy odbiornik z wciśniętym przyciskiem

3. Nie zmieniamy nic w nadajniku, bindujemy odbiornik nr 2, przed włączeniem zakładając w nim zworkę między kanały 1 i 2

4. W nadajniku kończymy tryb bindowania, włączamy odbiorniki juz bez zworki i wciskania przycisku, cieszymy się 16 kanałowym sterowaniem.

 

Na koniec tylko dodam, że powyższe wskazówki wynikają z lektury instrukcji. Mam tylko jeden odbiornik X8R, więc nie mogę tego sprawdzić praktycznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kacper w jaki sposób podłączyłeś Vario do odbiornika- mam pewne wątpliwości. (jakaś fotka by się przydała)

 

Zgodnie z obietnicą zamieszczam fotkę :

 

ktp4.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Już nie wyciągałem odbiornika z modelu, za dożo rozpinania. Ten trzyżyłowy z vario idzie do złącza SmartPort w odbiorniku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, spróbuję, właściwie czynności, które trzeba wykonać są prostsze niż to co napisałem. Próbowałem dodatkowo wyjaśnić jak to działa.

 

1. Wybieramy w nadajniku, na stronie "MODEL SETUP", Internal RF Mode D16, Channel Range CH1-16.

2. Bindujemy odbiornik nr 1 - standardowo - w nadajniku wybieramy Bind, włączamy odbiornik z wciśniętym przyciskiem

3. Nie zmieniamy nic w nadajniku, bindujemy odbiornik nr 2, przed włączeniem zakładając w nim zworkę między kanały 1 i 2

4. W nadajniku kończymy tryb bindowania, włączamy odbiorniki juz bez zworki i wciskania przycisku, cieszymy się 16 kanałowym sterowaniem.

 

Na koniec tylko dodam, że powyższe wskazówki wynikają z lektury instrukcji. Mam tylko jeden odbiornik X8R, więc nie mogę tego sprawdzić praktycznie.

 

Ok, spróbuję, właściwie czynności, które trzeba wykonać są prostsze niż to co napisałem. Próbowałem dodatkowo wyjaśnić jak to działa.

 

1. Wybieramy w nadajniku, na stronie "MODEL SETUP", Internal RF Mode D16, Channel Range CH1-16.

2. Bindujemy odbiornik nr 1 - standardowo - w nadajniku wybieramy Bind, włączamy odbiornik z wciśniętym przyciskiem

3. Nie zmieniamy nic w nadajniku, bindujemy odbiornik nr 2, przed włączeniem zakładając w nim zworkę między kanały 1 i 2

4. W nadajniku kończymy tryb bindowania, włączamy odbiorniki juz bez zworki i wciskania przycisku, cieszymy się 16 kanałowym sterowaniem.

 

Na koniec tylko dodam, że powyższe wskazówki wynikają z lektury instrukcji. Mam tylko jeden odbiornik X8R, więc nie mogę tego sprawdzić praktycznie.

Sprawdziłem w praktyce dokładnie tak jak opisałeś. Dziękuję. Jerzy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Kacper za fotkę! Taranis już w moich rączkach i mogę wszystko to co wcześniej czytałem i oglądałem wprowadzić w życie! Podłączyłem wszystko!!!

Jestem bardzo zadowolony z możliwości tego radyjka. Wypróbowałem również w locie i rodzą się kolejne pytania. Ale jeszcze trochę popróbuję poczytam tłumaczenie Google :blink: i jak nic w mojej głowie się nie wyklaruje to znów będę pytał. Ale najpierw spróbuję sam - a co - taka ze mnie Zosia samosia :D .

 

Nie wiem czy czytają nas szefowie forum ale może faktycznie utworzyć dział:DZIAŁANIE FRSKY TARANIS W PYTANIACH I ODPOWIEDZIACH w którym znalazły by się właśnie pytania laików i odpowiedzi praktyków (poprzenosić posty, które już wnoszą sporą dawkę wiedzy). W kwestii połączeń, bindowania, ustawień można by poczytać w języku POLSKIM i nie popełniać błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.