Skocz do zawartości

FrSky TARANIS


Wojtass_nt
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

jpd 

 

Poniżej schemat podłączenia: 

 

Zapłon pracuje do max 6v (korzystam z pakietu 2s li-pol 8,4v) kill switch jest przed bec'em z uwagi, że znowu on pracuje od 6v do 12v dlatego nie dałem go za nim. 

 

 

post-17893-0-20873400-1477249129_thumb.jpg

 

 

Ewentualnie w tygodniu spróbuje wymienić odbiornik na nowy, jak to nie przyniesie efektu kupię albo pakiet 2s life albo 5x NIMH i wyeliminuje układ bec lub wybiorę się po polecany kill switch https://www.ef3m.pl/pl/p/Kill-switch-radiowy-wylacznik-zaplonu-V-2.0/131 plus jego że pracuje już od 3v więc mogę go dać przed Bec'em lub za nim. 

 

Wcześniejszy układ bez kill switch pracował poprawnie ale nie jest polecane (i do końca niebezpieczne jak serwo padnie) gaszenie silnika przez odcięcie paliwa stąd chciał bym mieć możliwość gaszenia go zdalnie lub przy pomocy Failsafe jak coś się stanie. 

Oczywiści układ działa ok gdy wyeliminuje odbiornik na rzecz serwo testera ale chyba jeszcze nikt nie wymyślił jak bez niego latać  :P 

 

Krzysztof

 

Zmieniłem w taranisie przełącznik tak jak podałeś na SF ( 2 poz) kanał 8 (polskie menu apki) 

W źródle - "source" jest ustawiony przełącznik SF 

Ale nie bardzo wiem o co chodzi dalej pewnie przez polskie menu

 

 

- wejdź w "specjal funkcjon" edytuj ustaw w SF1   druga kolumna   przypisz SF w następnej kolumnie wybierz "overrride" i trzecia kolumna kanał na którym masz gaz np CH1 i sprawdz czy zadziała ci kill swich.

Po ustawieniu mixa na 8 kanale przeszedłem do funkcji specjalnych gdzie FS2 (jedynka zajęta) mam ustawiony przełącznik SF -> Bezpiecznik -> kan 3 (gaz) obojętnie jak go ustawie dalej to samo tzn 3s działa i gaśnie - serwo na gazie pracuje cały czas przy tym ustawieniu ok. wraz ze zmianą położenia przełącznika 

 

 

EDIT: Panowie a co jak bym od momentu kiedy kill switch łączy się z odbiornikiem odłączył kabel czerwony i czarny a zostawił tylko sygnał do odbiornika ?? może to jest przyczyna że kill switch dostaje napięcie z 2 źródeł i głupieje ?? ---> Sprawdziłem przy takim ustawieniu kill switch ani cały układ się nie włącza.  <_<

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Po przeczytaniu tego posta mam 99% pewności ze nie rozumiesz jak działa ten kill switch.

 

To jest kill switch OPTOm oznacza to ze jest galwanicznie rozłączony jeden obwód od drugiego.

 

 

1. dla kill switcza 6-12v dotyczy strony czynnej a nie biernej - > beca podpiąłbym przed kill switczem, po stronie biernej załączy Ci on i 1V.

2. Jeśli chodzi o odłączenie zasilania idącego od odbiornika do kill switcza to patrze drugie moje zdanie -> przestanie działać.

 

Ja bym na Twoim miejscu od razu wymienił tego kill switcza na rexcelowskiego - mam taki i 0 problemów.

 

Zrób jeszcze jedno sprawdzenie zamiast BECA wepnij woltomierz i potestuj.

I powróc jeszcze do testu serwem kanału 8mego - sprawdź czy "załączone" trzyma pozycję - sprawdź ręką czy stoi na trupa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A podepnij killa pod kanał w nadajniku na potencjometrze (płynne impulsy jak z testera) czy zadziała. Wygląda jakby głupiał przy skokowej zmianie impulsów na kanale do którego jest podpięty. Na wyjście killa zamiast zapłonu podepnij LEDA lub żarówkę na 12V i zobacz co się dzieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

 

jpd

 

 

 

Po przeczytaniu tego posta mam 99% pewności ze nie rozumiesz jak działa ten kill switch.

I tu się zgadzam, mam takie cuś pierwszy raz w łapkach 

 

 

 

1. dla kill switcza 6-12v dotyczy strony czynnej a nie biernej - > beca podpiąłbym przed kill switczem, po stronie biernej załączy Ci on i 1V.

To się nie sprawdza, przy takim podłączeniu na zapłon wychodzi 7,70v czyli napięcie z pakietu-zapłonowego. Bec musi być za kill swtichem inaczej spaliłbym zapłon. 

 

 

 

Ja bym na Twoim miejscu od razu wymienił tego kill switcza na rexcelowskiego - mam taki i 0 problemów.

I tak zrobiłem zakupiłem nowy z linku https://www.ef3m.pl/pl/p/Kill-switch-radiowy-wylacznik-zaplonu-V-2.0/131

 

 

 

Zrób jeszcze jedno sprawdzenie zamiast BECA wepnij woltomierz i potestuj.

I tu się zdziwiłem, po wywaleniu beca i podłączeniu kill switcha bezpośrednio do odbiornika reakcja jest taka sama 3s działa i gaśnie. Coś mi się wydaje że ten kill switch z HK jest po prostu walnięty, ale z drugiej strony, jakim cudem działa sprawnie przy zmianie odbiornika na serwo tester ?!?! czy to z becem czy bez działa ok. ?!

 

 

 

 

I powróc jeszcze do testu serwem kanału 8mego - sprawdź czy "załączone" trzyma pozycję - sprawdź ręką czy stoi na trupa.

Sprawdzone, serwo podłączone do kanału 8 działa na przełączniku ok, nawet pod długotrwałym obciążeniem.

 

 

Bodzioch 

 

 

 

A podepnij killa pod kanał w nadajniku na potencjometrze (płynne impulsy jak z testera) czy zadziała. Wygląda jakby głupiał przy skokowej zmianie impulsów na kanale do którego jest podpięty. Na wyjście killa zamiast zapłonu podepnij LEDA lub żarówkę na 12V i zobacz co się dzieje.

Zrobiłem test z potencjometrem i niestety dalej to samo 3s działa później gaśnie. 

 

 

 

Jutro jak będę miał chwilę przetestuje jeszcze jeden nowy odbiornik, tak aby mieć pewność, jeśli nie przyniesie skutków podłącze nowego kill switcha i zobaczymy.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co jeszcze jedno przychodzi mi do głowy ... co prawda ciut szalone ale HGW może zadziała :

Przesuń sygnał PWM - menu SERWA na radiu w górę aby dała na maksie nie około 2000us tylko powiedzmy 2300us. Istnieje prawdopodobieństwo ze kill switch działa na bardzo wysokim zakresie PWM a chinol dodatkowo spier.... nabożeństwo i ustawił te parametry jeszcze wyżej - zawsze masz oscylację PWM w bardzo małym zakresie i jakby to było "na granicy załączania KS" mogłoby dać właśnie taki efekt ze widzisz ze kill switch jest włączony a tak na prawdę działa przez te 3 sekundy jak kierunkowskaz u blondynki : działa , nie działa, działa, nie działa tyle ze w tak szybko ze na oko działa..... i się za moment z jakichś powodów zatyka.

Tego efektu nie masz na testerze bo na nim dostajesz długi sygnał PWM i jest cacy.

 

Ok, hipoteza szalona ale nie boli sprawdzić.

 

Wymiana kill switcha jest jak najbardziej słusznym wyjściem.

 

Natomiast Twoje twierdzenie że jak dasz beca przed kill switczem to dostajesz na zapłonie 7,2V jest co najmniej dziwne .. bo niby skąd by było to napięci jak Ci BEC przepuszcza 5V ?

Oczywiście BEC między lipolem i KS a nie miedzy odbiornikiem a KS !!

 

Jeśli oczywiście podłączysz tak jak opisałem i faktycznie na wyjściu masz te 7,2V to od razu możesz tego KS skierować do szafki pod zlewem

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ktoś biegły przetłumaczy tą instrukcję bo tu coś pisze że dioda musi zamigać 10 razy a potem układ jest gotowy do pracy. Zapewne procek musi zapamiętać prawidłowe ramki sygnału żeby je odróżnić od błędnych.

Instrukcja z HK

 

RCD3027 is an intelligence on board
optocoupler remote control switch, it
can control the electric device through a
random channel on transmitter, it may
disconnect power when the signal is lost
from the receiver and resume power
supply and return to normal when signal
from receiver is found.
As soon as it is connected with power,
LED light will blink 10 times and then
enter normal working mode, right after
plug the signal wire of the device onto
whatever switch channel on transmitter,
it starts controlling the onboard electric
device through this channel of the
transmitter, when the switch is on, it
starts powering the onboard electric
device, it enters low power consumption
mode after 5 seconds, at the same time
the LED light blinks slowly ( Light is
off within 900 milliseconds, light is on
within 100 milliseconds)
When the switch is turned off, power to
the electric device is shut off, at the
same time, the LED light is gone off;
When the switch is on, it starts power
supply normally, but if the signal is lost
no matter it is something wrong with

receiver or some other reasons, it will
shut off the power supply to the onboard
electric device after 5 seconds delay. As
soon as the signal from receiver is
found, its function is resumed and enters
normal working state instantly.
As it collects the receiver signal through
optocoupler, signal isolation would be
100% from the receiver, so no signal
interference at all. Besides, its algorithm
filtering program can filter some noise
and short time interference from signal
lost effectively.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzuciłem do google translatora z ciekawości - przy czytaniu zęby bolały ale jako tako dało sie zrozumieć :)

Generalnie tak:

- 10 razy miga jak dostanie zasilanie.

- po 5ciou sekundach przechodzi w stan uśpienia  co sygnalizuje migającą diodą 900ms/100ms

- Przy wyłączeniu KS dioda przestaje świecić.

- Jak dostanie śmieci z nadajnika w stanie ON to po 5ciu sekundach przechodzi w stan OFF

- Nie napisali jak dioda świeci przy stanie ON ale pewnie ciągle.

- Jeszcze piszą o filtrze filtrującym zakłócenia sygnału i o tym jak działa opto.

 

O naumiewaniu się nic nie napisali.

Może ktoś biegły przetłumaczy tą instrukcję ...

 

Pozwolę sobie na drobną poprawkę : "TĘ"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

 

jpd 

 

 

Natomiast Twoje twierdzenie że jak dasz beca przed kill switczem to dostajesz na zapłonie 7,2V jest co najmniej dziwne .. bo niby skąd by było to napięci jak Ci BEC przepuszcza 5V ?

Oczywiście BEC między lipolem i KS a nie miedzy odbiornikiem a KS !!

Tu oczywiście ukłon w Pana stronę i to po prostu nic innego jak moja fuszera  :blush: Byłem zmęczony albo miałem udar, lub było to związane z dużą gęstwiną kabli i przejściówek ale dość tłumaczeń oczywiście źle podłączyłem - Dałem Bec'a między odbiornik a KS a nie Bec'a między KS a pakietem zapłonowym i zdziwiony że daje 7,70v na końcu.  :rolleyes:

 

 

Wiesz co jeszcze jedno przychodzi mi do głowy ... co prawda ciut szalone ale HGW może zadziała :

Przesuń sygnał PWM - menu SERWA na radiu w górę aby dała na maksie nie około 2000us tylko powiedzmy 2300us. Istnieje prawdopodobieństwo ze kill switch działa na bardzo wysokim zakresie PWM a chinol dodatkowo spier.... nabożeństwo i ustawił te parametry jeszcze wyżej - zawsze masz oscylację PWM w bardzo małym zakresie i jakby to było "na granicy załączania KS" mogłoby dać właśnie taki efekt ze widzisz ze kill switch jest włączony a tak na prawdę działa przez te 3 sekundy jak kierunkowskaz u blondynki : działa , nie działa, działa, nie działa tyle ze w tak szybko ze na oko działa..... i się za moment z jakichś powodów zatyka.

Tego efektu nie masz na testerze bo na nim dostajesz długi sygnał PWM i jest cacy.

 

Ok, hipoteza szalona ale nie boli sprawdzić.

I to był strzał w dziesiątkę !!!  :wub:  :)  Rzeczywiście przy standardowych ustawieniach KS nie działał po przesunięciu środka z 1500us na 1581 chodzi jak złoto co w górnym zakresie daje 2093us. Zmiana z 1581 na 1580 skutecznie blokuje KS i po prostu się nie włącza czyli 3s i gaśnie.

Na przełączniku wszystko działa jak należy za pierwszą zmianą położenia przełącznika od razu a nie tak jak miało to miejsce za 5, 10 lub 15 razem

 

Pytanie tylko jak mocno podnieść próg PWM rozumiem że przy zbyt dużym podniesieniu KS po prostu się sam włączy tak?? Czy jest jakiś bezpieczny zakres ?? 

 

 

 

Wymiana kill switcha jest jak najbardziej słusznym wyjściem.

To nowy KS będzie rezerwowy  ;)

 

Bodzioch

Dziękuje za manual, widziałem go już - KS przy podłączeniu zasilania i włączeniu go na tryb ON świeci ciągłym światłem przez około 5s a później zaczyna jednostajnie migać niebieskim led'em cały czas, zapłon oczywiście wtedy działa, jak go wyłączamy powoli schodzi napięcie i KS całkiem gaśnie.

 

 

Ale aby nie było tak różowo  :P jeszcze jest jedna ciekawostka przy podłączeniu BEC'a tak jak na moim szkicu czyli między zapłonem a kill switchem i sprawdzeniu serwo testerem (wtedy działa jak przełącznik 2poz) wszystko jest cacy zapłon działa po podłączeniu do odbiornika i obciążeniu układu przez zapłon również jest ok.

 

Natomiast podłączenie Bec'a między KS a pakietem zapłonowym sprawia że serwo tester działa jak przełącznik 3 poz -100 (działa KS) 0 (nie działa) 100 (działa KS) po podłączeniu do odbiornika jest ok. (KS reaguje na zmianę przełącznika) z tą różnicą że BEC w tym wypadku wydaje z siebie dźwięk jak by coś przełączał, coś przeskakiwało przez co KS włącza się na chwile ale przygasa a zapłon nie chodzi, ale dzieje się tak tylko kiedy do układu podłącze zapłon.

Bez obciążenia KS działa prawidłowo (powiedzmy)  :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sądzę ze górę PWM możesz podnieść w radiu ile fabryka dała nie dam sobie głowy uciąć ale to jest coś kolo 2300-2400. Kill switch na 99% działa na "próg" i jak jest powyżej progu to załącza.

 

Co prawda mocno mnie dziwi ze ten kill switch działa na -100 i 100 czyli powiedzmy <1000ms i >2000ms (nie wdając się w szczegóły). Mało tego może to być niezbyt bezpieczne jak sie ustawisz na 3pozycyjnym przełączniku jako źródło ... jeśli tak jest warto przeprogramować radio tak żeby zapłon był włączony tylko i wyłącznie w jednej pozycji przełącznika w pozostałych 2ch dawał wyłączenie zapłonu.

 

Załóżmy ze jest jak mówisz ze kill switch przy 1500+- wyłącza przy wysokich i niskich stanach załącza.

Wtedy na Twoim kanale 8my powinny być następujące miksery  :

1 : Źródło MAX, Waga 100,

2. Źródło MAX , Waga 0, Aktywowany przełącznikiem np.  !SA↑ (oznacza tao ze jest aktywowany gdy przełącznik SA NIE jest do góry-od siebie); połączenie : ZASTĄP

 

Mikser pierwszy odpowiada za załączenie zapłonu (ON)

Mikser drugi odpowiada za wyłączenie zapłonu (OFF)

 

Unikniesz sytuacji "trafiania" w środek przy awaryjnym wyłączaniu zapłonu co jak wiemy udaje się w mniej niż połowie przypadków.

Przy tych mikserach nie ważne jak przełączysz SA byleś przełączył a silnik i tak stanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką dziwną sytuację z plikami dźwiękowymi.

Nagrałem swoje dodatkowe pliki dźwiękowe (w odpowiednim formacie), które umieściłem na karcie sd (robiłem to już kiedyś i wszystko było zawsze ok)

Tym razem jednak wchodząc w FUNKCJE SPECJALNE i ustawiając "GRAJ ŚCIEŻKĘ" lub "MUZ. TŁA" - Taranis nie "widzi" dodanych plików dźwiękowych.

Sprawdzałem wchodząc w Taranisie na kartę sd w pliku [sOUNDS], następnie [pl] moje pliki są i mogę poprzez "ODTWÓRZ" je usłyszeć - czyli Taranis te pliki odtwarza a w FUNKCJACH SPECJALNYCH ich nie można ustawić.

Ma ktoś rozwiązanie co z tym zrobić? Co zrobiłem źle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam 

 

jpd 

 

Mam jeszcze jeden przełącznik 2 poz w apce (muszę go tylko przykręcić i zainstalować) i na nim będzie chodził KS a w między czasie sprawdzę działanie nowego KS.

Kolega z lotniska podpowiedział mi jeszcze że jeśli zmienię zakresy działania serwa (ze 100 np. na 140) w tym wypadku KS to też powinna być taka zmiana jak przy przesunięciu PWM i wszystko powinno hulać - jeszcze to sprawdzę. 

 

Dodatkowo pojawiła się teoria odnośnie nie działania KS który jest wpięty po BECU - czyli pakiet zapłonowy -> BEC -> KS -> zapłon Mianowicie tak jak pisałem wcześniej że w instrukcji jest podane napięcie dla KS od 6v do 12v i dlatego może nie poprawnie działać, natomiast przy układzie pakiet zapłonowy -> KS -> BEC -> zapłon jest ok z uwagi że dostaje napięcie (nie obniżone) bezpośrednio z pakietu 2s - 8.4v ale to tak jak mówię, taka nasza teoria.

 

 

Dziękuje wszystkim za pomoc  :)

 

 

MGJ 

 

Jak nic nie pomoże, to może nowy soft jest już 2.1.9 (2016-09-15). Co prawda nie ma wzmianki że poprawili coś z plikami ale... 

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jpd ->> "Pozwolę sobie na drobną poprawkę : "TĘ""

 

na pewno ? ;)

 

"„Weź tę książkę”, ale: „Weź tamtą książkę”, „Weź pierwszą książkę”, „Weź ładną książkę”.

Mówiąc Weź tą książkę, odmieniamy zaimek analogicznie do tych określeń. W mowie potocznej jest to dopuszczalne"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...
  • 2 tygodnie później...

 

Panowie pytanie, czy na obecną chwilę istnieje moduł to aparatury FRSKY obsługujący odbiorniki FlySky mam na mysli system AFHDS 2A.

 

Nawet promocja na niego jest. Ja kupiłem za 165 złotych a tu 153 :)

 

http://www.banggood.com/2_4G-CC2500-A7105-Flysky-Frsky-Devo-DSM2-Multiprotocol-TX-Module-With-Antenna-p-1048377.html

 

https://github.com/pascallanger/DIY-Multiprotocol-TX-Module/blob/master/Protocols_Details.md#flysky-afhds2a

 

FLYSKY AFHDS2A - 28

Extended limits supported

Telemetry enabled for battery voltage and RX&TX RSSI using FrSky Hub protocol

Option is used to change the servo refresh rate. A value of 0 gives 50Hz (min), 70 gives 400Hz (max). Specific refresh rate value can be calculated like this option=(refresh_rate-50)/5.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.