Skocz do zawartości

FrSky TARANIS


Wojtass_nt
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ok to Panowie, pytanie odbiornik na 10 kanałów do tego radia tak by był PWM. Jest coś takiego?

 

bo ten SBUS to jak niby sie podpina przez jakiś rozgałęziacz?

Odbiorniki serii X są 16-to kanałowe.

Wyprowadzone mają 4-6 lub 8 kanałów.

Na przykład ten: FrSky X6R-148 odbiornik 6/16ch

+ takie coś: FrSky SBUS/CPPM dekoder

Pozwoli wyprowadzić 4 kolejne kanały.

Pozdrawiam

Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście używam następującego zestawu :  Dowolny odbiornik z S-Busem + SPracing F3 na sofcie INAV Flight + PCA9685 I cieszę sie 16ma kanałami PWM. Dodatkowym bonusem jest możliwość stabilizacji. Cenowo wychodzi taniej niż 2x SBUS/PWM dekoder a daje to samo + bonus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Witam,

 

Taranis X9DPlus; OpenTx 2.1.9; odbiornik D8RXP; czujnik napięcia FBVS01.

Sensor został wykryty, skalibrowany tak że na ekranie telemetrii pokazuje poprawną wartość napięcia.

Natomiast special function Play Value odczytuje wartość o 0.5V wyższą niż jest na ekranie telemetrii.

Spotkał to ktoś...jakieś obejście możecie doradzić.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 miesięcy temu...

Moduł DJT ma "tylko" 8 kanałów. Transmisja jest PPM i odbiorniki obsługują tylko PPM. Nie możesz podłączać mikrusich odbiorników serii X.

Taranis wyposażony jest w wewnętrzny moduł XJT - 16 kanałów, S-bus itd.

 

A co do wykonania - to różnica jest oczywista. To inne radia. Ja miałem 9XR Pro i musiałem wymienić manetkę gazu, bo potencjometr świrował. 

Natomiast w Taranisie wpadły mi przyciski do środka (łatwa naprawa) i spalił się moduł wewnętrzny po tym jak wymieniłem przerwaną/uszkodzoną antenę - teraz działa na zewnętrznym module XJT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co do wykonania - to różnica jest oczywista. To inne radia. Ja miałem 9XR Pro i musiałem wymienić manetkę gazu, bo potencjometr świrował. 

Natomiast w Taranisie wpadły mi przyciski do środka (łatwa naprawa) i spalił się moduł wewnętrzny po tym jak wymieniłem przerwaną/uszkodzoną antenę - teraz działa na zewnętrznym module XJT.

 

Jak sie objawiało uskodzenie anteny?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pewnym momencie quadrocipter spadał po 30 m... okazało się ze antena przełamała się w środku przegubu ruchomej obudowy. Przylutowalem pigtail in zastosowaliśmy antenę od modułu DHT ale po 2 tygodniach nastąpił zgon. Konieczna jest wymiana płyty z wewnętrznym modułem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam.

 

Radio X9E, OpenTX 2.2.0 EU, przeprowadzona kalibracja

odbiorniki - S8R (EU-LBT), skalibrowane

sprzęt nowy

serwa nowe, 

model skonfigurowany "na czysto",

kanały 1 i 5 - lotki

kanały 6 i 7 - reagują na przełączanie jednego z przełączników 3 poz. - w modelu klapy

 

Podpinając serwa do kanałów 1 i 5  serwa pracują w pełnym zakresie i jednakowo, podpinając pod kanały 6 i 7 jedno serwo pracuje w pełnym zakresie, natomiast drugie serwo zachowuje się tak jakby jego ruch był ograniczony. Takie same objawy na dwóch odbiornikach. Do odbiorników podpięty tylko regulator i owe dwa serwa.

Jest plan by sprawdzić zachowanie z innym radiem (też X9E).

Macie pomysły gdzie szukać winowajcy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainteresuj się odbiornikiem, seria S... ma stabilizację, mikser i sterowanie odbiornika kanałami 10 i 11. Niechcący możesz mieć tam coś włączone, czego wcale nie chcesz. Wystarczy w nadajniku ustawić zakres używanych kanałów 1-8 i kanały sterowania odbiornikiem zostają bezpańskie, a kanały sterowania modelem pytają się żyroskopu i robią "co chcą". Jeśli nie to, sprawdź konfigurację odbiornika (np. za pomocą STK), może jest tam coś przekonfigurowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Sprawdź w Companion zakładka WEJSCIA i MIXERY ustawienia tych kanałów.

Możesz zrobić prosty model a kanał 6 i 7 podpiąć pod osobne przełączniki lub potencjometry i sprawdzić jak się zachowują.

Jak masz zachowanie kanałów na wyświetlaczu?

Jeżeli sprzęt jest OK to raczej coś w ustawieniach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź aux1 i aux2 w konfiguracji odbiornika. Nie pamiętam, ale któryś wyłącza stabilizację do kanału chyba 7. Chyba nawet 1 do 6 a 2 do 7.

 

edit:

  • CH1: AILERON 1
    CH2: ELEVATOR
    CH3: THROTTLE
    CH4: RUDDER
    CH5: AILERON 2
    CH6: ELEVATOR 2

    CH7: AUX1
    CH8: AUX2
    CH9: GYRO GAIN
    CH10: 3 POS FLIGHT MODE
    CH11: 3 POS FLIGHT MODE

dezaktywuje kanał 5 i 6 dla stabilizacji.

W konfiguracji odbiornika zaznacz aux2. Mam nadzieję pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zachowanie kanałów na wyświetlaczu jest prawidłowe (-100;0;100).

Zaznaczenie AUX2 - nie pamiętam, a nie zobaczę bo odbiorników nie mam przy sobie (cały sprzęt nie jest mój).

Stabilizacja nie była załączana.

 

Radio odesłane do sprawdzenia bo wyskoczył jeszcze jeden problem.

"Coś zżera" baterię podtrzymującą m.in pracę zegarka, Po wymianie i kolejnych dwóch dniach znowu jest wyładowana.

 

Tak więc chwilowo wciskamy pauzę...

Dzięki za podpowiedzi i cdn...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć wszystkim. Mam aparaturę futaba 7c i chce ją wymienić na FrSky z powodu za małej ilości kanałów. Chyba że zastosuje kabel Y to wtedy futaba może zostać choć wolał bym mieć klapy na osobnych kanałach podobnie jak lotki. Pytanie czy opłaca się zmienić futabe na FrSky?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Poprzedniego tematu cdn...

1. W nadajniku "coś zżerało" baterię - wymieniona płyta główna, na razie jest ok

2. W odbiorniku nie zapisała się konfiguracja - aby kanały pracowały poprawnie powinny być zaznaczone AUX1/AUX2. 

Ponieważ był problem z komunikacją komputer/odbiornik, skorzystaliśmy ze skryptu do konfiguracji S6R/S8R. Teraz wsio pracuje ok.

 

 

A przy okazji:

od 16.12.2017 dostępna jest aktualizacja firmware

opentx 2.2.1: http://www.open-tx.org/2017/12/16/opentx-2.2.1

karta sd w wersji 2.2.1: http://downloads.open-tx.org/2.2/sdcard/

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak chcesz zamienić Mercedesa na  Fiata to czemu nie. Miałeś te problemy z Futabą o jakich piszą koledzy ?

Ułatwienia z telemetrii nie zastąpią pewności działania. Jak chcesz pewnie i nowocześnie to nie ta półka cenowa.

Od razu czuć "starą dobrą szkołę" :)

Kolega powyżej ma za mało kanałów w Futabie, więc ma obecnie malucha a nie Mercedesa. Kupiłby Mercedesa, o nic by nie pytał, ale pewnie zna ceny i pyta tutaj o opłacalność. Ja mam od roku Horusa i mogę powiedzieć, że mam nowocześnie, pewnie i raczej opłacalnie. Do amatorskiego latania małymi i średnimi modelami aż nadto. 

 

[...] Pytanie czy opłaca się zmienić futabe na FrSky?

Jeśli masz na myśli kasę i możliwości, to na pewno. Za zestaw z Taranisem X9e, 2 odbiornikami, vario, gps, pomiarem prądu nie zapłacisz więcej niż 2000 zł. Jak ograniczysz się do wersji eko (Taranis Q X7), to możesz podzielić cenę przez 2. No i masz:

-  bardzo przyzwoity technicznie nadajnik z dobrym linkiem, wystarczy na lata

- 16 kanałów na starcie (rozszerzalne do 32), obecnie kanałów potrzeba coraz więcej i jutro ich Ci nie zabraknie (sterowanie kontrolerami, odbiornikami z żyro, itd.)

- stosunkowo tanie dodatki, kolejne odbiorniki, czujniki

- natywna telemetria

- OpenTX, który daje Ci wolność, kupę możliwości i szerokie wsparcie innych modelarzy.

Jakościowo i prestiżowo nie będzie to Futaba, ale będziesz miał mniej ograniczeń i będzie przyzwoicie. Coś za coś. Wybór powinieneś dopasować do siebie, swoich potrzeb i możliwości.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.