Skocz do zawartości

"EDF" 125mm - czyli homemade :)


sławek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

post-1427-0-38470900-1405966066_thumb.jpg

 Skrzydło uzupełnione  przewodami serw i elementami  dla  lotek- po pokryciu góry płata wystarczy je odciąć wkleić zawiasy  i gotowe .

 

post-1427-0-37942700-1405966189_thumb.jpg

Skrzydło pokryte, lotki wklejone i model  złożony do przymiarki -widać że statecznik poziomy za duży-na szczęście jeszcze nie przyklejony .

Rozpiętość 90cm

Pow ~19dm

Waga na te chwilę troszkę ponad  500g wraz z pakietem 1300mah  a brakuje jeszcze serw,środkowego poszycia kadłuba.,malowania......:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Lekko nie będzie :)    ale tragedii  też niema -ciąg około 450g  więc  ostatecznie uzyskam minimum ciągu do masy 2/3   -więc poleci  ,ale jak...zobaczymy

Mało przy nim ostatnio grzebałem ale coś nie coś sie wystrugało (sorry za jakość -komórka)

post-1427-0-64852800-1406819234_thumb.jpg

 

post-1427-0-59793500-1406819261_thumb.jpg

 

kadłub praktycznie gotowy,została kosmetyka, kabina,i malowanie .

Zmieniłem napęd wysokości -bowdeny źle się ułożyły i był duży opór dla serwa- przeniosłem je bezpośrednio w statecznik poziomy .

SC  mam już bez pakietu w dobrym miejscu  pozwoli mi to na jako takie zrobienie wnętrza kabiny (podejrzewałem że pakiet pójdzie do przodu aby zrównoważyć dość masywny statecznik pionowy...)

 

Muszę przyspieszyć prace- Jaczek  Roberta tak lata samotnie.....:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Finisz prac ,do oblotu- zostało mi tylko zamocować popychacze wysokości jak tylko wyschną orczyki ,ustawić aparaturę . Kabina tymczasowa -mija się z celem jej wytłaczanie dla modelu którego przyszłość nie jest stuprocentowa :P ale do lotu jakaś musi być

post-1427-0-70971600-1406981632_thumb.jpg

 

post-1427-0-23942100-1406981656_thumb.jpg

 

troszkę nie ortodoksyjne rozwiązanie napędu lotek  ale cały model powstaje z "bele czego"

 

post-1427-0-70329400-1406981675_thumb.jpg

 

i fotka która lepiej uzmysławia  z jakim grubasem mamy do czynienia :)

 

post-1427-0-82582600-1406981755_thumb.jpg

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może ktoś próbował takiego "EDF-a" w mniejszym rozmiarze ? Myślę nad śmigłem około 4 cale + inrunner, boję się jednak, że te plastelinowe mały gws'y moga rozsypać się w drzazgi przy takich obrotach a nie widzę tak małych śmigieł innych firm. W głowie mam parę pomysłów na taki model ale na razie szukam napędu. Niestety ale tanie chińskie edfy mnie zniechęciły do siebie więc postanowiłem poeksperymentować, może uda się w ten sposób zrobić całkiem ciekawą jednostkę napędową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Model bomba. Popraw tylko dźwignię na lotkach bo popychacz powinien iść prostopadle do lotki. Wiem ze miało być ładnie aby nie stawiał oporu ale jak zobaczysz jak pracuje lotka a jak popychacz to ten snap plastikowy gotów ci się rozpiac samoczynnie bo tam dzwignia lotki będzie go rozginala

 

Wyslane z Note3 przy użyciu Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki  za pochwały ale jeszcze przedwczesne.

Co do dylematu Kuby-  czeka cię raczej przycinanie większych  śmigieł ,(tu kiedyś coś było na temat "edf"a na śmigle ) http://papykilowatt.free.fr/index.htm

Może się rozejrzyj za śmigłami Guntera-  wydają się zachęcające -wersje do bezpośredniego napędu dla szczotek .

Co do lotek to Arek masz 100% racji ale montując tak ich napęd byłem w pełni świadomy  nieprawidłowości  mojego rozwiązania

dla tego napisałem "nie ortodoksyjne rozwiązanie napędu lotek" , odchylenia orczyka związane z ukośną osią lotki względem popychacza nie jest tak duże jak by się wydawało a snapy mają na tyle dużą szczelinę że orczyk ma się gdzie pochylać /odchylać-sprawdzone i niema problemów .(snap kulowy byłby  w tym przypadku oczywiście lepszym rozwiązaniem )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie ma problemu z ew rozpinaniem to ok, ale rozważ jeszcze zmianę na kulowy przegub zwłaszcza jeśli ten snap jest w pełni plastikowy. Jeśli ma kółek metalowy to ok. ( chodzi mi o zmęczenie materiału i ew zerwanie kółka samego)

 

Wyslane z Note3 przy użyciu Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kółek to on niema :)   a kołek plastikowy, zapomniałem dodać że w orczyku dziura była zrobiona większa jak średnica kołka snapu (snapa?) a na sam kołek dałem coś jak by gumową rurkę -dzięki temu nie mam luzu i mam "elastyczność" pracy orczyk-snap bez obciążenia kolka  a sam snap jest "obrączkowany" koszulką w celu uniknięcia rozpięcia (na fotce jeszcze tego nie było)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Odbył się oblot i..... jednym słowem kupa - model latał w kółko ,nie chciał skręcać w lewo .

Może gdzieś miałem źle zaklinowany statecznik pionowy ,może mimo małego śmigiełka wytwarzał się duży moment  przechylający..... może,może ..jak mi uciekł i trzeba było się przedzierać przez zarośla przelało to czarę goryczy- model zdemontowałem a truchło wraz z Robertem połamałem :(

Sam napęd się sprawdza nadal mimo większego modelu i w tym przypadku już tylko pojedynczego śmigła ale czy coś nowego wymyślę do tego "EDFa"  na razie chyba sobie odpuszczę

Poniżej  dowód wstydu i hańby :)

https://www.youtube.com/watch?v=ZudHld0VZ_w&feature=youtu.be

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam od siebie, że oblot składał się z trzech lotów i trzech nieplanowanych lądowań ;)

W tym jedno w odległości 600m.

 

Tak prezentował sie przed oblotem

post-7718-0-61952100-1409406329_thumb.jpg

post-7718-0-40809000-1409406353_thumb.jpg

śmigiełko w środku

Myślę, że ten napęd ma przyszłosć.

post-7718-0-75052700-1409406366_thumb.jpg

 

A tak po oblotach.

post-7718-0-33728300-1409406380_thumb.jpg

W sumie tragedii nie było, ale Sławek zdecydował się na kasacje projektu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie lepiej coś typu latające skrzydło z rurą w formie kadłuba ? Może lepiej by latało, większa powierzchnia i lżej by chyba wyszło. Chodzi mi o coś pokroju np. Great Planes XPD-8 , profil skrzydła tylko trzeba byłoby dobrać, może coś z KFM.

 

gpma1865.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Po 3 latach odkopuje idee pseudo-edfa

Tym razem użyję szybszy i lżejszy silnik  od motoszybowca AXN FLOATER JET  2150kv

Do tego 3 łopatowe śmigło 4x5  które pozwala mi na zmniejszenie średnicy napędu z poprzednich 125mm do 100  ,nie wiele ale ten rozmiar pozwoli na budowę mniej karykaturalnych modeli .

 

Z góry przepraszam za jakość zdjęć -aparat rozładowany a telefon którym są zrobione kiepski  .

 

post-1427-0-38675000-1500112967_thumb.jpg

 

Plastikowa rura jako pierścień  napędu   , podstawa na krzyżaku ze sklejki , tym razem bez statora .

Próba napędu pozytywna i jeśli chodzi o "ciągnięcie" ręki,  jak i pojawił się piękny szum a nie dźwięk wiertarki - rokowania dobre :)

 

Płatowiec ,tu użyłem ideę do której podchodziłem wiele razy ale jakoś projekty te nie miały szczęścia dotrwać do końca -krycie marketowego "depronu"   na wikol  papierem z nadrukowanym malowaniem .

Może się wydawać że model będzie ciężki i pancerny - nie ma tragedii  tym bardziej że podkłady są co raz delikatniejsze więc są również lżejsze -myślę że wagowo wychodzi podobnie jak bym wykonał go z pianek typu np  Foam-x  ( a odpada malowanie..... no może ewentualnie cienka warstwa ochrony bezbarwnym)

 

Pomysł

post-1427-0-53468000-1500112840.jpg

poszycie (kolory zapisane w Cmyku więc mogą się wyświetlać na stronie w dziwnych barwach )

post-1427-0-97604500-1500112862.jpg

budowa

post-1427-0-87838800-1500112882.jpg

post-1427-0-82127900-1500112894.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.