Skocz do zawartości

Zlin z-50 EPP - Marka Rokowskiego


Motylasty
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Marek Rokowski http://www.napolskimniebie.pl zadał mi pytanie czy się podejmę zbudowania, złożenia, opisania i oblatania prototypu Zlina Z-50

Tyleż piękny, co rasowy. Chyba tyle mogę na wstępie powiedzieć o sylwetce Zlina Z-50.

Odpowiedź tylko mogła być jedna. Z niekłamaną ciekawością otwierałem pudełko z zawartością wycinanki.

A w pudle wszystko, co potrzebne do zbudowania modelu, czyli elementy z EPP, pręty węglowe, pręty stalowe na podwozie,

wypraski owiewki silnika, wypraska szklana kabinki, kółka, orczyki i elementy wycinane ze sklejki.

Instrukcja, a raczej sugestia jak składać doszła mailem. Po konfrontacji telefonicznej z Markiem dostałem od niego ….

wolną rękę zarówno w zakresie budowy, przeróbek jak i malowania. Myśl pierwsza , będzie „żelazny”, myśl druga „żelaznych”

już trochę pobudowano, myśl trzecia „redbull”.

Podoba mi się to malowanie i chyba tak model zostanie popełniony. Zabawę rozpocząłem od sprawdzenia spasowania elementów.

Sam kadłub składa się czterech elementów EPP i pasują do siebie. Nie zamierzam Marka oszczędzać w ocenie jego modelu i tak

od razu mała uwaga, owiewka silnika mogła być tłoczona z grubszego tworzywa.

Owiewka kabiny ma słabo zaznaczoną linię cięcia. Dalsze uwagi poniżej, pojawiły się one w trakcie budowy modelu.

 

Z Internetu oczywiście pobrałem trochę fotek tego samolotu, szczegółów budowy, takoż i jakoweś plany ukazujące jego sylwetkę boczną.

Oczywiście nie mam zamiaru budować „makiety”, ale fajnie by było gdyby to co uzyskam w maksymalnym stopniu Zlina przypominało.

 

Nie wiem jeszcze jakie wyposażenie będzie w modelu, być może jakiś „dzwonek” z trójłopatowym śmigłem, serwa 9 gramowe, tani regler.

Poniżej fotki oryginalnego samolotu w obu wspomnianych malowaniach i plan, a raczej rysunek, którym się posługuje w trakcie budowy,

rysunek znaleziony w necie.

 

zlin5000.jpg

 

zlin5001.jpg

 

zlin5002.jpg

 

Po otwarciu pudełka.

 

zlin5003.jpg

 

Budowę rozpocząłem od sklejenia ze sobą trzech elementów kadłuba zwracając uwagę na ich wzajemne

dopasowanie i na to, by już na tym etapie kadłuba nie wykrzywić.

Tył kadłuba lekko ścieniowałem nożykiem Olfa. Klejenie z pomocą CA.

 

zlin5004.jpg

 

Wkleiłem statecznik pionowy, element ten od dołu wymagał małego skrócenia, tutaj też należy uważać,

by wkleić ten element idealnie pionowo. Klejenie poprzez wlanie rzadkiego CA.

 

zlin5005.jpg

 

Wkleiłem łoże silnika, no niestety później się okazało ze muszę je odciąć. Na tym etapie kierowałem się rysunkami

podesłanymi przez Marka. W jego zmierzeniu model miał mieć dłuższy przód od oryginału w obawie przed problemami

z jego późniejszym wyważeniem.

 

zlin5006.jpg

 

Wpasowałem przed wklejeniem w kadłub serwa w półkę. Musiałem trochę powiększyć „fabryczny otwór” w półce,

gdyż miałem kłopoty z włożeniem serw, Przyszłym budowniczym proponuję postąpić tak samo.

 

zlin5007.jpg

 

Wreszcie półka „serwowa” została wklejona w kadłub. Miejsce półki wybrałem takie by nie kolidowała i nie sprawiała

problemów w momencie pasowania pakietu. Marek sugeruje wkładać pakiet od góry, ja spróbuję na tym etapie model

zrobić tak, by pakiet wkładany był przez kabinkę.

 

zlin5008.jpg

 

Nakleiłem garb tylny górny kadłuba. Wpierw jedna strona z pomaca CA, później druga bacząc na to,

by przypadkiem nie wykrzywić kadłuba. Po tej operacji sprawdziłem sztywność kadłuba.

Pomimo tego że wszystkie ścianki są dość grube, odnoszę wrażenie że kadłub w części ogonowej będzie wymagał usztywnienia.

 

zlin5009.jpg

 

Tył za garbem, a raczej szparę, która powstała uzupełniłem małym kawałkiem EPP, później to

dotnę i doszlifuję do wymaganego kształtu.

 

zlin5010.jpg

 

Zabrałem się za budowę owiewki silnika. Owiewka ta tłoczona jest termicznie i składa się z dwóch części; górnej i dolnej.

Jak wcześniej wspomniałem proponowałbym użyć tworzywa grubszego o 0,5 mm. Jak to poskładać do kupy ?.

Tutaj przydały się doświadczenia nabyte w trakcie budowy modeli plastikowych w technologii wakuform.

 

zlin5011.jpg

 

Odcinamy nożyczkami naddatki plastiku dookoła elementów, możemy też pomóc sobie nożykiem.

 

zlin5012.jpg

 

Po odcięciu elementy uważnie szlifujemy na arkuszu papieru ściernego, aż do momentu gdy krzywizna linii tłoczenia

zaczyna nam się gubić. Robimy to delikatnymi ruchami obrotowo wahadłowymi.

Ważne by cała powierzchnia równomiernie była zeszlifowana.

 

zlin5013.jpg

 

Z kawałków plastiku, resztek wypraski wycinamy paski montażowe, które zarazem nam owiewkę usztywnią.

Przyklejamy je do części dolnej. Możemy użyć CA lub kleju dla modelarzy „plastikowych” Tamiya, Revell, Wamod – obojętnie.

 

zlin5014.jpg

 

Sklejamy ze sobą obie połówki owiewki i dopiero po tej operacji odcinamy jej tył w miejscu gdzie będzie nakładana na kadłub.

Miejsce odcięte jak poprzednio równo szlifujemy na płycie papieru ściernego.

 

zlin5015.jpg

 

Przystąpiłem do nałożenia owiewki na kadłub i …… w tym momencie porównując to z rysunkami wyszło mi,

że całość jest za długa.

 

zlin5016.jpg

 

Różnica to około 2-2,5 cm, tak przynajmniej wynika z planów i zdjęć samolotu. Zaznaczyłem w którym miejscu

muszę dokonać cięcia.

 

zlin5017.jpg

 

Przód kadłuba został równolegle do płaszczyzny wcześniej przyklejonego łoza odcięty.

 

zlin5018.jpg

 

TaDa i to była okazja do wklejenia w kadłub sklejkowego elementu późniejszego mocowania podwozia,

co wcześniej przegapiłem.

 

zlin5019.jpg

 

Ponownie wkleiłem łoże silnika, tym razem jednak bazą klejenia była dla mnie dolna krawędź kadłuba.

 

zlin5020.jpg

 

Kadłub od góry został doszlifowany do kształtu łoża.

 

zlin5021.jpg

 

Po ponownym spasowaniu zabrałem się za wyszpachlowanie owiewki silnika. Tutaj proponuję posłużyć się szpachlówką

modelarską dla „maniaków plastiku”, możemy użyć szpachli Tamiyi, Revella lub Wamodu. Sam używam ostatnio szarej Plasto firmy Revell.

 

zlin5022.jpg

 

Przed wklejeniem statecznika poziomego doszlifowałem do powiedzmy właściwego kształtu tył kadłuba.

 

zlin5023.jpg

 

Statecznik poziomy uzbroiłem w dostarczone pręty, są to płaskownik węglowy wklejony w tylnej części statecznika.

Sprawdziłem jego wiotkość i dodatkowo wkleiłem od strony natarcia pręty węglowe od góry i dołu statecznika.

Teraz dopiero moim zdaniem statecznik stał się odpowiednio sztywny.

 

zlin5024.jpg

 

Statecznik został wklejony w kadłub, w tym miejscu zwracamy uwagę na poprawne zachowanie kątów pomiędzy nim,

a statecznikiem pionowym.

 

zlin5025.jpg

 

Jako, że nie podobała mi się sztywność tyłu kadłuba dodatkowo z obydwu stron wkleiłem pręty węglowe.

 

zlin5026.jpg

 

Teraz dopiero doszlifowałem przejście kadłuba w usterzenie.

 

zlin5027.jpg

 

Budowa płata została rozpoczęta od sklejenia ze sobą obydwu jego połówek. Płat kładziemy „na plecach”, dociskamy do

deski montażowej i sklejamy ze sobą z pomocą CA. Ta operacja powoduje zachowanie minimalnego wzniosu wynikającego

z różnic grubości płata w części środkowej i końcówkach.

 

zlin5028.jpg

 

Wklejam pręty węglowe w płat. Od strony dolnej i górnej mniej więcej na wysokości „dźwigara” wklejam pręty na całej długości.

W części tylnej od góry wklejam krótszy prę™. Dodatkowo usztywniam od dołu same lotki.

 

zlin5029.jpg

 

W przypadku wzmocnienia lotek, aby nie zaburzyć ich profilu po wykonaniu nacięcia nożykiem pod pręty nacięcie to

dodatkowo poszerzam poprzez wyszlifowanie, czyli poszerzenie rowków z pomocą papieru ściernego.

 

zlin5030.jpg

 

Przyklejam płat do kadłuba, tutaj zastosowałem SOUDAL Rev.66A, doklejam od przodu kadłuba wzmocnienie sklejkowe do

mocowania podwozia (strzałka dolna). Dodatkowo w części środkowej płata od środka do lotek wklejam w szczelinę l

otkową kliny wycięte z EPP (strzałka górna) .

 

zlin5031.jpg

 

Kliny te zostają następnie ścięte i cały dół kadłuba wyszlifowany.

 

zlin5032.jpg

 

Wstępnie model złożony.

 

zlin5033.jpg

 

Przejścia kadłub – skrzydło wycinam z kawałków resztek EPP, wymiary, to znaczy długość i wysokość zgodnie mniej więcej

z planami modelu.

 

zlin5034.jpg

 

Doklejam te przejścia z pomocą CA do kadłuba i płata.

 

zlin5035.jpg

 

Kształt przejścia uzyskuję ostrzem nożyka i wreszcie poprzez wyszlifowanie kawałkiem papieru ściernego.

 

zlin5036.jpg

 

CeDeeN

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sorry, nie zmierzyłem jeszcze dziada :)

Zabrałem się za usterzenie. Wpierw spasowanie łącznika.

Łącznik wygięty z drutu alamuniowego.

 

zlin5037.jpg

 

Usterzenie wyszlifowane do "profilu", jakoś kanciaste spływy do mnie nie przemawiają.

 

zlin5038.jpg

 

Owiewka kabinki, niezłe "wyzwanie", jak to ze sobą, znaczy z kadłubem spasować.

Wyciąłem z "owocówki" stosowną ramę na której to oszklenie będzie się trzymać.

 

zlin5039.jpg

 

Wpasowałem w kadłub i skleiłem.

 

zlin5040.jpg

 

Powiem więcej, nawet to pomalowałem, a w całym tym szaleństwie i tablicę przyrządów zrobiłem.

Jak mnie bardziej napadnie to dorobię fotel, orczyk, pedały i wsadzę tam ..... chomika. :)

Malowałem TAMIYĄ XF-21 - wydawała mi się barwowo najbardziej zbliżona.

 

zlin5041.jpg

 

Podwozie tylne to już pestka, wygłem ( drut był krótki, gdyby był dłuższy napisałbym wygiąłem ) z drutu goleń

i następnie po założeniu kółka goleń przedłużyłem prętem węglowym.

 

zlin5042.jpg

 

To osadziłem w kawałku sklejki, zauważyłem na fotkach zastrzały usterzenia poziomego.

A co mi tam, sklejki jeszcze trochę zostało.

 

zlin5043.jpg

 

Idę dalej strugać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Stery wysokości i kierunku wkleiłem w usterzenie. Mocowałem na zawiasach PET z pomocą UHU PORA.

Wkleiłem też kółko ogonowe i zastrzały.

 

zlin5044.jpg

 

Obowdenowałem sterowanie kierunkiem i wysokością.

 

Ster kierunku.

 

zlin5045.jpg

 

Ster wysokości.

 

zlin5046.jpg

 

Kabinka, a raczej jej mocowanie do kadłuba.

Zrobiłem mocowanie "nie widoczne", w części przedniej rama kabiny mocowana jest do kadłuba z pomocą kołka węglowego,

gniazdo w kadłubie z kawałka pomarańczowego bowdena. Tył kabinki mocowany z obydwu stron kadłuba z

pomocą magnesów neodymowych. Magnesy doklejone od dołu do ramy wchodzą w gniazda kadłubowe.

W gniazdach wklejone śrubki M3. Widać też wystające popychacze bowdenów steru kierunku i wysokości.

 

zlin5047.jpg

 

C.D.N.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Rozpiętość to ok 90 cm.

 

Coś tam trochę pogmerałem, brak czasu mnie dopadł ostatnio, ale :

 

Postanowiłem jednak trochę zrobić kabinkę bardziej przypominającą kabinkę, więc

wystrugałem ze styroduru to co jest pod tablica przyrządów i owo coś potraktowałem czarnym Humbrolem.

 

zlin5049.jpg

 

zlin5050.jpg

 

Zabrałem się za wstawianie serw lotek w skrzydła, do wytopienia otworów

używam lutownicy transformatorowej posługując się odpowiednio ukształtowanym grotem

i szablonem wyciętym z płytki laminatowej. Doskonały sposób, by otwory były jednakowe,

a nie "cięte z ręki"

 

zlin5053.jpg

 

zlin5054.jpg

 

Wkleiłem dźwignie lotek.

 

zlin5055.jpg

 

Do wycinanie wszelkich otworów przelotowych pod okablowanie zarówno w EPP jak i depronie

używam "wycinarki" pozyskanej z kawałka rurki cienkościennej alamuniowej pozyskanej z rączki parasola.

Oczywiście odpowiednio zaostrzonej.

 

zlin5057.jpg

 

Model będzie pędzony Kedą 2210, na siłowni uzyskałem ok 200W, pobór w granicach 17A i ciąg statyczny przy śmigle APC 9x4,5 ok. 910g.

Wcześniej obcięty przód wymagał doklejki łoża. Na fotografii widoczne też są wklejone kwadraciki sklejkowe.

Kwadraty te ( jeden od góry i dwa po bokach ) będą stanowiły obsady mocowania owiewki silnika. Owiewka będzie do nich przykręcana małymi wkrętami.

 

zlin5058.jpg

 

 

Osadziłem w kadłubie serwa kierunku i wysokości.

 

zlin5048.jpg

 

Zabrałem się do "zakabinowania", to jeden z tych etapów, gdy człek jest bliski palpitacji sercai bardzo wiele dowiaduje się na swój temat.Oszklenie zostało wstępnie docięte do wymiarów ramy z naddatkiem ok 5 mm z każdej strony.

 

zlin5051.jpg

 

A teraz uzbrojony w anielską cierpliwość wkleiłem to powoli krok po kroku

posługując się średnim CA - przyspieszaczem. Ważne jest szybkie przyspieszanie by opary CA nam nie zapaskudziły parując szkła.

Po doklejeniu obciąłem i wyszlifowałem nadmiar szkła, kabinka się prezentuje jak poniżej.

 

zlin5052.jpg

 

Wkleiłem serwa lotek.

 

zlin5056.jpg

 

Jeszcze jeno podwozie i wykończenie :), o czem nebawem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Poskładałem dziada do kupy. Ale wpierw wygłem z druta golenie podwozia.

 

zlin5059.jpg

 

Zamocowałem je w kadłubie.

 

zlin5060.jpg

 

I sprawdziłem jak się całość prezentuje.

Sprawdziłem dla śmigła dwułopatowego

 

zlin5061.jpg

 

i trzyłopatkowego

 

zlin5062.jpg

 

Po czym rozebrałem dziada i zabrałem się za malowanie.

 

Kabina i maska silnika.

 

zlin5064.jpg

 

I cały kadłub wstępnie na pomarańczowo, ale mnie brakło farby :)

 

zlin5063.jpg

 

Powoli się do końca zbliżam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

KONIEC BUDOWY

 

"ŻELAZNY" po przeróbkach na "DRZEWNIANY" :)

 

Maska dostała trochę stalowych płomieni ( PACTRA kolory aluminium, gun metal )

 

zlin5065.jpg

 

A potem to już jakoś poszło, z czerwono pomarańczowego zrobił mi się płomienisty.

 

zlin5066.jpg

 

zlin5067.jpg

 

zlin5068.jpg

 

zlin5069.jpg

 

zlin5070.jpg

 

zlin5071.jpg

 

Teraz tylko odpowiednia pogoda i oblot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i .... poszedł :)

Model idzie za ręką. oblot uwidocznił pewną nieprawidłowość w doborze kąta

zaklinowania usterzenia poziomego, co wymaga przeróbki, ale idzie, nie zwala się na małych obrotach.

Jest w pełni przewidywalny, jedyne trymowanie to pilnowanie właśnie wysokości.

 

zlin5072.jpg

 

Na moment przed.

 

zlin5073.jpg

 

zlin5074.jpg

 

I w powietrzu.

 

zlin5075.jpg

 

Dalsze relację za jakiś czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny!

 

Sylwetka mnie zauroczyła (wiem juz pisałem).

Osobiście jestem zwolennikiem innego typu malowań, ale nakład pracy i efekt i tak robią wrażenie.

Bardzo fajnie prowadzony warsztat. Jak zwykle.

 

Gratulacje!

 

P.S.

Możesz napisac o co kaman z tym nieprawidłowym zaklinowaniem? Jak to się objawiało w locie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.