Skocz do zawartości

PZL Ts-11 Iskra


Osa

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu (chyba na urodziny) kupiłem EDF75 i tak leżał bidula nie bardzo miałem w co go włożyć. Pomysł narodził się sam bo pracuje nad planami tego samolotu ale w trochę innej wersji.

Najprościej i najszybciej włożyć takie "cudeńko" w depron no to tak zrobiłem. Nie mam zupełnie doświadczenia w napędach tunelowych i po wstępnych próbach chyba tak pozostanie....

7fdb1df65b91b48b.jpg

b49e826ce2f939a7.jpg

8aaf2b6c82bcf892.jpg

3e9679b2aa98971f.jpg

To tyle na temat samolociku..... chyba. Plany mam rozrysowane więc jeśli ktoś by chciał to ulepszyć mogę udostępnić. Oczywiście też można będzie kupić wycięte elementy na ploterze ale z tym poczekamy jak ulotnię model.

Rozpiętość około 800mm

Długość około 1000

Waga bliżej nie znana: pół płyty białego depronu 1200x800 lub cała zielonego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
pracuje nad planami tego samolotu ale w trochę innej wersji

No tak, mogłem się spodziwać, że ktoś wpadnie na zbudowanie Iskry z EDF.

Z braku czasu ciągle odkładam budowę troszkę bardziej balsowej wersji :]

Moja miałaby być półprofilowa, coś jak Eze Fan, czy Unijet: http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=774574

Może nad takimi planami pracujesz ?

A może jeszcze bardziej skomplikowanymi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąć tak. Wyrysowałem wręgi balsowo sklejkowe i skeiłem już kadłub na próbę. Nie omieszkam dodać, że trochę z lenistwa i trochę z super dokładności jaką oferuje Artex, wręgi wyciąłem właśnie tam. Koszt niewielki, a radocha z klejenia jeszcze większa.

2806ada14eb2081c.jpg

Tak to mniej więcej wygląda. Przepraszam za jakość zdjęcia ale komórka i już było ciemno, żonka spała.... Nie chciałem zapalać śiwatła, żeby nie obudzić.....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super pomysł, popieram polskie samoloty i czekam na dalej, sam myślałem o Irydzie, ale moje zdolności projektowe są żadne. Ja tak samo jak Irek chętnie bym taki model skleił. Jakby była mozliwość chetnie bym kupił plany i elementy z lasera.

 

Hubert ten model z linku jest u pana Leszka w Modelpartner w Andrychowie. Ogladałem go jest bardzo ładnie zrobiony

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to mniej więcej wygląda

Oj wygląda, wygląda :D

To jednak dużo poważniejszy projekt od tego co ja zamierzam zrobić.

Ciekawe, jak rozwiążesz napęd (sam tunel) przy zachowaniu rzeczywistych proporcji kadłuba?

 

Ja jestem na etapie zerowym, zaledwie kupiłem TBiU z Iskrą w celu zorientowania się w proporcjach.

Ale zamierzenia dużo bardziej zbliżone do Twojego depronowca skrzyżowanego z Unijetem (kadłub szczątkowy z przodu, z tyłu sylwetkowy; skrzydełka też płaskie z deski balsowej).

Taki model do zbudowania w max krótkim czasie.

 

ten model z linku jest u pana Leszka w Modelpartner

Wiem, zauważyłem go jak opisywałeś Wing Jeta.

Wygląda bardzo atrakcyjnie, ale może uda mi się coś zbudować od podstaw, choć tak naprawdę to nawet na taki minimalistyczny projekt chyba nie znajdę czasu :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Będąc na pikniku lotniczym w Krakowie oglądnąłem z bliska i w locie wiele samolotów. Oczywiście Iskierki bardzo mi się spodobały.

0a58719c47572090m.jpg

ae697beda0c9289dm.jpg

 

Jeśli ktoś będzie miał plany na wykonanie takiego modelu to jestem bardzo chętny. Starym aparatem (minolta z10) było je bardzo ciężko złapać więc przepraszam za jakość zdjęć. Samolot po prostu piękny bo : Polski, szybki, dźwięk jaki wydaje, i to malowanie....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marzenie.... Prawdę mówiąć tak chciałbym Ją pomalowac ale to długa i wyboista droga. Porywam się na ten projekt zupełnie nie mając czasu w kolejce jest F-14, F-18 ( i o Krzysiu też pamiętam) prawdę mówiąc oba już prawie skończone pierwszy do pomalowania, drugi do szlifowania i pomalowania. Postanowienie to malowac wszystko co zrobię o dopiero w górę, nie wiem jak to sie ma w praktyce... jestem dość niecierpliwym "dużym chłopcem" i wszystko chciałbym już. Tak więc Panowie cierpliwości bo mnie jej jak zwykle brakuje. Poczta połamała mi dwie wręgi o to dość ważne bo końcowe wyloty powietrza więc musze je zamówić ale chyba już ze sklejki 2.4mm lipowej.

Tomek:

wloty planuję tak jak w oryginale kłopot z tym będzie niezły, boję się o wydajność napędu jak wcześniej pisałem nie mam żadnego doświadczenia z napędem tunelowym. Myślę, że utrzymanie takiego samego przekroju wlotu jak i tunelu może nie być możłiwe...

Co do planów już mam parę błędów i mozolę się nad poprawkami i projekt prawdę mówiąc stoi w sferze praktycznej. Na razie komputer ma troche roboty ja z reszta też.

P.S. Duże podziękowania dla Krzysia vel. Barabasz za nakłonienie mnie do powyższej pseudo publikacji, a wszystkim już bardzo dziękuję za wsparcie. DZIĘKI KOLEDZY!!!! DUŻE DZIĘKI. Nie spodziewałem się takiego odzewu....

P.S. Musze kupić wagę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha!! Obejrzałem super sprawa ale na nizinach to sobie nie polatam, u mnie jak okiem sięgnąć puste pole :shock: Tylko latać ale z napędem.

Wracająć do Iskry zacząłem sklejać poszycia ale efekt szkoda gadać muszę robić od nowa. Chociaż jak na to patrzę to trochę papieru ściernego trochę szpachli i powinno jakoś wyglądać. Dopiero przy czwartym elemencie załapałem co i jak (no tak się przynajmniej wydaje). Suszarka Żony spisuje się na medal ale tej metody jeszcze nigdy nie wybróbowałem:

e8bfd73f973b9658.jpg

Jedyne pocieszenia, że teraz będzie tylko lepiej.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Na mojej "desce kreślarskiej" powstała kolejna wersja Iskry.

Narysowałem już "plaskacza" i konstrukcyjną, te dwie nie doczekały się wykończenia do stanu lotnego.

Postanowiłem jednak stworzyć dla siebie model do "bezstresowego" latania.

Rozpiętość 820mm

Długość: 910mm

Waga do lotu: 485g

Napęd: Agma X2204/20 (odpowiednik Pulso X2204/20) jeśli dobrze pamiętam

Regulator: Agma 11A

Pakiet zasilający: 1200mAh

Serwa: TP 9g

 

Nie, kombinowałem z żadnym EDF z czystego lenistwa i braku czasu, a i miejsca w tym maluchu trochę mało na turbiny...

Dzisaj wykonalśmy oblot i latało mi się świetnie tylko ten model z tym napędem lubi prędkość...

 

 

Darek_op mi przesłał wycięte przeloty Iskierką, dzięki Darku

http://www.youtube.com/watch?v=qHVFjBCBeaE

 

 

P.S. Turbina chodzii mi po głowie i robi niezłe spustoszenie w tej pustej czeluści pod czaszką ale:

-po pierwsze nie mam żadnego doświadczenia z EDF

-po drugie nie mam żadnego EDF

-po trzecie nie mam na EDF

:nieufny: :nieufny: :nieufny: :nieufny:

I film któy powstał dzięki Darkowi_op

http://www.youtube.com/watch?v=rAU7rh_h3Kc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.