Skocz do zawartości

Zdjęcie

Popychacze do makiety o wadze 12-15kg

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
30 odpowiedzi w tym temacie

#1 dyra63

dyra63
  • Modelarz
  • 358 postów
  • SkądRybnik
  • Imię:Adam

Napisano 30 October 2013 - 17:40

Witam.
Od blisko roku buduję makietę myśliwca A6M5 Zero w skali 1-4,8. Zbliżam się do fazy pokrycia części kadłuba klepkami balsowymi,lecz uprzednio
muszę zabudować popychacze w kadłubie.W związku z powyższym chciałem zapytać kolegów z doświadczeniem w budowie dużych modeli ,czy mogę zastosować pręty węglowe fi 4mm prowadzone w rurkach fi 4,2 z twardego poliamidu do napędu sterów wysokości i kierunku.Na zakończeniu popychaczy chcę wkleić na DISTALU lub żywicy mosiężne końcówki z gwintem M-4 pod snapy .Dodatkowo po sklejeniu przewiercę końcówkę na przelot i zakołkuję prętem stalowym 1,5 mm aby dodatkowo zabezpieczyć przed wyrwaniem końcówki.Gdzieś czytałem ,że pręty węglowe mogą powodować zakłócenia ,ale nie wiem czy tak jest faktycznie.Pozdrawiam Adam

.P1030346.JPG
  • 0

#2 Adam 10

Adam 10
  • Modelarz
  • 113 postów
  • SkądDęblin

Napisano 31 October 2013 - 07:45

Sądzę, że tak, należy tylko dobrze umocować w modelu prowadzenie z poliamidu. Rozumiem, że to ma być na zaszadzie bowdena a nie popychacza. W Tempeście do mam popychacz steru wysokości wykonany z rurki węglowej 10 mm oprawinej w na końcach w gniazda z duralu pod końcówki popychaczy z drutu 3mm i snapy 3 mm. Wszystko działa bez problemu. Węgiel będzie ci zakłócał radio wtedy gdu zbudujesz z niego kadłub laminatowy i umieścisz w środku odbiornik bez wyprowadzenia anten na zewnątrz.
Pozdr. A.W.
PS.
Rób snapy tak aby były jak najbardziej zbliżone do prawdziwych.
  • 0

#3 dyra63

dyra63
  • Modelarz
  • 358 postów
  • SkądRybnik

Napisano 31 October 2013 - 08:09

Witam.
Dziękuję za odpowiedź ,oczywiście w całości ma to działać jak bowden , rurka poliamidowa będzie wklejana w co drugą wręgę czyli będzie podparta w co najmniej 7 punktach.
Odnośnie snapów będą one niewidoczne ( zabudowane wewnątrz kadłuba). Jedynie napęd lotki, tak jak w prawdziwym Zero będzie na zewnątrz skrzydła i tam postaram się jak najwierniej to odtworzyć.Pozdrawiam i gratuluję Tempesta, niezwykły myśliwiec i super makieta -cały czas śledziłem na forum budowę.Pozdrawiam Adam z Rybnika.

Załączone miniatury

• napęd lotki.jpg

• 0

#4 Adam 10

Adam 10
  • Modelarz
  • 113 postów
  • SkądDęblin

Napisano 31 October 2013 - 17:56

Zobacz to:

pozdr.
A.W.
  • 0

#5 dyra63

dyra63
  • Modelarz
  • 358 postów
  • SkądRybnik

Napisano 31 October 2013 - 18:57

Dzięki .
Widziałem,ten filmik mam w laptopie kilka giga filmików i materiałów nt. Zero i makiet Zero .Te trzy z filmiku maja super oddaną strukturę powierzchni skrzydeł i kadłuba,lecz trochę ''ogołocone'' wykonanie kabiny.Ja w moim zacząłem od wyposażenia kabiny ,tak że to co większość pozostawia na koniec mam już za sobą .

Pozdrawiam Adam.

Zobacz to:
http://www.youtube.com/watch?v=QtcdCAVl6jM
pozdr.
A.W.

Załączone miniatury

• P1030276.JPG
  • P1030297.JPG

• 0

#6 pacek

pacek
  • Modelarz
  • 878 postów
  • SkądGóra Kalwaria
  • Imię:Arek

Napisano 01 November 2013 - 10:40

ta wstawiłeś zdjęcia prawdziwego kokpitu i się chwalisz :D

Wielki szacunek, a może tak zamieściłbyś relacje z budowy :)
  • 0

#7 dyra63

dyra63
  • Modelarz
  • 358 postów
  • SkądRybnik

Napisano 01 November 2013 - 11:31

Dziękuję .
Trochę czasu zajęło mi wyposażenie kabiny,ale lubię taką dłubaninę.Wszystko oprócz tarcz przyrządów ''wyklepałem" sam z sklejki 0,5 i blachy drukarskiej .Mam nadzieję ,że do czasu ukończenia budowy połowa wyposażenia nie odpadnie.Myślałem o założeniu tematu ale z moim tempem budowy ,to nie wszyscy mogą doczekać jej końca.
Pozdrawiam Adam.
Dorzucę jeszcze parę zdjęć.

Załączone miniatury

• P1030280.JPG
  • P1030342.JPG
  • P1030301.JPG
  • P1030295.JPG

• 0

#8 pacek

pacek
  • Modelarz
  • 878 postów
  • SkądGóra Kalwaria
  • Imię:Arek

Napisano 01 November 2013 - 11:35

dbałość o szczegóły godna pozazdroszczenia, nawet pilot wydaje się mieć wschodnie rysy twarzy. :)

nie zastanawiaj się jak długo to będzie trwać i zakładaj wątek z budowy, napewno będzie na co popatrzeć.
  • 0

#9 dyra63

dyra63
  • Modelarz
  • 358 postów
  • SkądRybnik

Napisano 01 November 2013 - 11:46

Odnośnie pilota to zaszalałem finansowo .Jest to kopia jednego z najlepszych pilotów II wś. Saburo Sakai - 62 zestrzelone samoloty i tyle samo zielonych papierków na Niego poszło.Przeczytałem parę książek na Jego temat - twardziel , prawdziwy samuraj.Temat założę jak spadnie coś białego z nieba :) .
  • 0

#10 kankrz

kankrz
  • Modelarz
  • 34 postów
  • SkądCelbridge, IE
  • Imię:Krzysiek

Napisano 08 February 2014 - 23:26

Witajcie.

A jak zrobić naped steru kierunku aby nie bylo go widać ? Buduję półmakietę Ki84 (ESM) i niestety popychacze okropnie szpecą model. W dodatku są dwa na stronę (ster i kółko ogonowe). Wysokość zabudowana w kadłubie bo miejsca było sporo.
Czy są jakieś rozwiazania ?

pozdrawiam
Krzysiek
  • 0

#11 dyra63

dyra63
  • Modelarz
  • 358 postów
  • SkądRybnik

Napisano 09 February 2014 - 07:59

Witajcie.

A jak zrobić naped steru kierunku aby nie bylo go widać ? Buduję półmakietę Ki84 (ESM) i niestety popychacze okropnie szpecą model. W dodatku są dwa na stronę (ster i kółko ogonowe). Wysokość zabudowana w kadłubie bo miejsca było sporo.
Czy są jakieś rozwiazania ?

pozdrawiam
Krzysiek

Witam.
U mnie jest to wykonane w sposób jaki został opracowany przez F.Zirolliego - oś obrotu steru jest jednocześnie osią skrętu koła.Poniżej kilka fotek -przepraszam za ich nie najlepszą jakość.Ostatnie zdjęcie to napęd steru kierunku w oryginalnym Zero.Pozdrawiam Adam.

Załączone miniatury

• P1030434.JPG
  • P1030432.JPG
  • P1030433.JPG
  • napęd steru kierunku.JPG

• 0

#12 kankrz

kankrz
  • Modelarz
  • 34 postów
  • SkądCelbridge, IE

Napisano 10 February 2014 - 19:46

W moim Ki 84 wyszło okropnie i nie mam pomysłu jak to poprawić :
DSC_3321-resized.jpg DSC_3322-resized.jpg

pozdrawiam
  • 0

#13 dyra63

dyra63
  • Modelarz
  • 358 postów
  • SkądRybnik

Napisano 10 February 2014 - 20:39

W moim Ki 84 wyszło okropnie i nie mam pomysłu jak to poprawić :
DSC_3321-resized.jpg DSC_3322-resized.jpg

pozdrawiam

Witam. Rzeczywiście wygląda to nieciekawie.Gdyby był tylko pojedynczy popychacz -to jeszcze by to jakoś wyglądało.Te drugie cięgno z zieloną koszulką termokurczliwą to do sterowania kółka ogonowego ?.Może przenieść napęd kółka szybciej od popychacza do wnętrza pod tą osłonkę - z jednym popychaczem już byłoby lepiej ,dodatkowo można go trochę obudować a widełki(snap) pomalować pod kolor.Ten snap też chyba nie ma za solidny-model jest chyba duży . Pozdrawiam Adam.
  • 0

#14 kankrz

kankrz
  • Modelarz
  • 34 postów
  • SkądCelbridge, IE

Napisano 10 February 2014 - 21:38

Witaj,
Model ma 1,8 metra. Cięgno z zieloną koszulką to głowny naped steru od serwa. Popychacz idzie do kólka ogonowego, napędza go ster kierunku. Tak to sobie chinczyki wykombinowali a ja bezkrytycznie przyjąłem. Teraz widzę że to porażka.
Pozdrawiam serdecznie.
  • 0

#15 Emhyrion

Emhyrion
  • Modelarz
  • 1917 postów
  • GG:
  • SkądWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 10 February 2014 - 21:48

Ja bym cięgło sterujące kołem przeniósł na drugą stronę.
  • 0

#16 dyra63

dyra63
  • Modelarz
  • 358 postów
  • SkądRybnik

Napisano 10 February 2014 - 23:00

Ja bym cięgło sterujące kołem przeniósł na drugą stronę.

Nie wiem,ale wydaje mi się iż po drugiej stronie steru jest drugie cięgno .
  • 0

#17 Emhyrion

Emhyrion
  • Modelarz
  • 1917 postów
  • GG:
  • SkądWarszawa
  • Imię:Paweł

Napisano 11 February 2014 - 09:22

Jeśli tak to oczywiście się nie da. W tej sytuacji po prostu "złapałbym" w środku cięgła od steru i przymocował do nich cięgła od koła.
  • 0

#18 kankrz

kankrz
  • Modelarz
  • 34 postów
  • SkądCelbridge, IE

Napisano 11 February 2014 - 09:51

Pomysł ze złapaniem w środku fajny.... tylko jak to robić ? Te cięgna to cienka stalowa linka.
Zrobię dzisiaj zdjęcia środka. Może razem coś wymyślimy :)
  • 0

#19 krankor

krankor
  • Modelarz
  • 517 postów
  • SkądWągrowiec Wlkp-ska
  • Imię:Grzegorz

Napisano 11 February 2014 - 10:58

Problemem zapewne jest, że nie można już zdemontowac końcówki snapu. Może by zastosować taki pojedynczy element złączki listwy zaciskowej
Dołączona grafika
Przeciąć wzdłuż z boku tak grubo, żeby linka przeszła.
  • 0

#20 dyra63

dyra63
  • Modelarz
  • 358 postów
  • SkądRybnik

Napisano 11 February 2014 - 14:16

Może coś w tym stylu -nic innego nie przychodzi mi do łba

Załączone miniatury

• om34347.jpg

• 0