Skocz do zawartości

nowa mała modelarnia


SiZeR
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To jak wchodzimy w elektronikę to jeszcze aparat fotograficzny i komputer (lub jak kto woli tablet, telefon) żeby wystawiać ciekawe relacje na naszym forum.

Komputera jeszcze nie mam ale będe mial dela a apartat to moj telefon SONY Xperia J
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja postanowiłem zrobić swoją małą modelarnię.

Ogólny plan jest jest wynikiem dostępnego miejsca i wygląda następująco:

post-13498-0-32542100-1390316782_thumb.gif

Wymiary blatu roboczego wyglądają następująco

post-13498-0-34406600-1390316831_thumb.gif

 

Ramę blatu wstępnie zaplanowałem że wy spawam ją ze stalowych kątowników, natomiast sam blat będzie...i tu się mocno zastanawiam z czego go zrobić.

Myślałem o laminowanej płycie wiórowej do której przykleiłbym prostą deskę/deski (zaznaczone na pomarańczowo) jak główny obszar roboczy

post-13498-0-38988400-1390318111_thumb.gif

 

Mam już trochę gratów bo zawsze czegoś potrzeba (nawet składając zestaw KITowy). Aktualnie jestem na etapie poszukiwania jakieś niedrogiej używanej wyrzynarki z której chce zrobić piłę włosową w stylu

http://www.youtube.com/watch?v=ECHNeBdgiyw

Całość chce umieścić na żółto zaznaczonym obszarze.

 

Do tego szukam niedrogiego i dobrego oświetlenia które chce zamontować tuż nad blatem (pewnie pod półką która jest w planach nad oznaczeniem "Miejsce na narzędzia") + ruchoma lampa przy oknie na krótszej części blatu.

 

Całość pewnie powstanie jakoś za 2-3 miesiące ponieważ pomieszczenie nie jest ogrzewane (stary letniak) i posiada drzwi typu "ser szwajcarski" co nie sprzyja pracom w takich warunkach.

Na razie planuję i powoli zbieram graty do budowy i urządzenia.

W przyszłości pewnie będzie tam wstawione ogrzewanie w postaci

114242083_3_644x461_piecyk-koza-warsztatowy-ogrzewanie.jpg

+ obicie drzwi styropianem :)

 

Wszelkie uwagi, sugestie mile widziane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jedynie kawałek płyty meblowej, dokładnie półki meblowej położonej na stole. A tu takie cuda :)

Jeśli miałbym robić taki stół modelarski to sam stół zrobiłbym z dowolnego drewna a dopiero na to jakaś super płytę modelarską. Jedną miękka do przyszpilania a inną twarda do cięcia. Tak bym to widział.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam jedynie kawałek płyty meblowej, dokładnie półki meblowej położonej na stole. A tu takie cuda :)

Jeśli miałbym robić taki stół modelarski to sam stół zrobiłbym z dowolnego drewna a dopiero na to jakaś super płytę modelarską. Jedną miękka do przyszpilania a inną twarda do cięcia. Tak bym to widział.

 

To może blat z tego wyłuskam z boków http://tablica.pl/oferta/szafa-CID628-ID4Iuw9.html#9bbd1c386f a na to miękką płytę do przyszpilania :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego szukam niedrogiego i dobrego oświetlenia które chce zamontować tuż nad blatem

ja nad stołem dodatkowo zamontowałem (oprócz oświetlenia ogólnego jarzeniowego) listwę z LED-ami, które dają bardzo równe mocne światło.

https://www.google.p...ficial&tbm=isch

Poza tym są jeszcze punktowe lampy na wysięgnikach,

 

post-3384-0-56116500-1390328573_thumb.jpg

 

post-3384-0-53395200-1390328591_thumb.jpg

 

oraz przy każdej maszynie mam "stanowiskowe", zrobione z tanich metalowych (bo się mocno potrafią zagrzać) lampek z "klipsem na gęsiej szyi", dostępnych w każdym sklepie z oświetleniem,

 

B1A4AD14-1F78-4631-B7FE-16D078759369.JPEG

 

zamocowanych do maszyny przykręconym kątownikiem.dodatkowo z wyłącznikiem.

post-3384-0-16075100-1390328526_thumb.jpgpost-3384-0-39179900-1390329088_thumb.jpg

post-3384-0-09879800-1390329132_thumb.jpgpost-3384-0-62822700-1390329149_thumb.jpg

post-3384-0-59272100-1390329172_thumb.jpg

 

w których można stosować różnego rodzaju "żarówki" z gwintem E14

 

751A2ED8-C3D5-4D60-A9DB-68353F9D17F4.JPEG

 

Dobre oświetlenie przy dłubaniu to podstawa! (oraz radyjko.. :D )

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Ramę blatu wstępnie zaplanowałem że wy spawam ją ze stalowych kątowników, natomiast sam blat będzie...i tu się mocno zastanawiam z czego go zrobić.

Myślałem o laminowanej płycie wiórowej do której przykleiłbym prostą deskę/deski (zaznaczone na pomarańczowo) jak główny obszar roboczy

attachicon.gif3325.gif

 

Deski modelarskiej nie łącz na stałe z blatem, niech będzie osobna. Często coś kleimy i wtedy deska jest zablokowana. Lepiej zrobić niezależnie blat i niezależnie deskę.

Ja blat zamówiłem z klejonki bukowej na mikrowczepach. Takie gotowe można kupić w marketach. Mój będzie grubszy, 40mm, dwukrotnie olejowany, niemalowany. Olejowany ładnie się starzeje. 

Stolarz obiecał (tak wiem co wartają obietnice stolarzy), że przywiezie szafki i blat przed weekendem majowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poprzedni weekend coś mnie naszło i złożyłem swoją małą a'la modelarnie.

Zdjęcia wrzucę jak skończę całość. Na razie mam krótki blat roboczy który finalnie jest podniesioną łatwą. Zastanawiam się z czego mogę go przedłużyć. Deski z jakiego drewna możecie mi polecić aby później przy ewentualnych konstrukcjach drewnianych można było coś "przygwoździć".

 

No i wszystkim Smacznych jajecek, mokrego dyngusa i szerokości na niebie :-)

 

Wysłane z GT-N7100 przy użyciu Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko miejsce. Ja do swojej mam kawałek od miejsca w którym aktualnie mieszkam. Od wakacji będę miał praktycznie rzut beretem bo ~3km, a biorąc pod uwagę że czas na zabawę w modelarstwo mam jedynie w weekendy to generalnie jest spoko.

 

Wysłane z GT-N7100 przy użyciu Tapatalk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja na ten przykład posprzątałem zagracony garaż przeniosłem do niego graty z pomieszczenia obok i tam tworzę własną modelarnie ja jakichś 12 m kwadratowych  :lol:  Jak skończę kłaść kafelki i ogółem umebluję to wrzucę zdjęcia i też się pochwalę 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.