Skocz do zawartości

laminowanie


marekk40
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym się zapytać o sposoby laminowania szybowca, gdyż jestem zielony w tym temacie xd Mam szybowiec ze styropianu i chciałbym pokryć go laminatem, tak aby laminat przylegał do styropainu, ale jakich materiałów potrzebuje (włókno szklane jakiej grubości, jaka żywica itp.) i w jaki sposób się do tego zabrać??

Z góry dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Czytałem to wcześniej, ale własnie nie rozumiem paru rzeczy:

1. Ile warstw włókna szklanego mam nałożyć?

2. Czy jak przed nałożeniem włókna posmaruję model żeywicą to ona przywrze mi do modelu?

3. Czy oprócz samej żywicy stosuje się jakieś utwardzacze?

4. Czy żywica firmy NOVOL (Plus 710) jest dobra i wytrzymała?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. zależy jaką masz gramaturę tej tkaniny.

2. zależy czy posmarowałeś model jakimś rozdzielaczem, jeśli nie to będzie przywrze.

3. z reguły do żywicy jest dołączony dedykowany do niej utwardzacz, jeśli nie, to dokupujesz oddzielnie.

4. lepiej jakaś epoksydowa, np. epidian 53

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie masz żywicy kup w Havel Composites drogą L285 lub LH 160 .Wyjdzie cię to o wiele taniej niż robota tanim epidianem ,zwłaszcza jeśli jest to twoja pierwsza praca ..

Dlaczego ,no bo łatwiej robić ,jest rzadsza,lepiej widać pęcherze,mniej będziesz miał odpadów .To samo tyczy się mat czy tkanin.Dobra tkanina diagonalna która łatwo się układa to w porównaniu z tanią matą różnica ok 5-8 zł na takim kadłubie jak Twój.

P.S.

Nie wiem, bo dawno nie używałem Epidiau 53 ,ale wydaje mi się że był on na styrenie który rozpuszcza styropian.

Jak się mylę to poprawcie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, widzę że dyskusja poszła w kierunku która żywica lepsza a która gorsza. Z tego co wyczytałem to model ma być STATYCZNY NA WYSTAWĘ więc projekt jednostkowy. W takim wypadku trzeba ciąć koszty i wychodzi że E 53 + utwardzacz Z1 (połowę tańszy od L285). Jeżeli pracuje się na epidianie w temperaturze pokojowej to nie jest on taki tragiczny do laminowania i całkiem nieźle przesącza tkaninę (trochę litrów przerobiłem), jeśli jest za gęsta zawsze można ją trochę podgrzać i robi się bardziej rzadka ale skraca to czas jej pracy do z żelowania. Oczywiście jest L285 czy L160 ale to już wyższa półka cenowa i jakościowa i raczej do modeli RC a nie do statycznej makiety bo szkoda kasy. Jeżeli chodzi o tkaninę to raczej grubszej jak 110 g/m2 bym nie dawał (oczywiście szkło), dobrze się układa jeżeli jest cięta po skosie. Mata raczej do oklejania się nie nada. Po zalaminowaniu modelu czeka Cię dużo szpachlowania i czyszczenia ;) . Tak wiec wszystko zależy ile masz kasy i jaki ma być efekt końcowy.

 

post-490-0-19424100-1390671391.jpg

Cięcie pasków tkaniny pod kątem ( nie pamiętam pod jakim ale to widać po splocie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.