Skocz do zawartości

RWD 13 NPN


Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj dotarł do mnie najnowszy zestaw ze stajni napolskimniebie.pl

Jest to RWD 13 w drukowanych, rumuńskich barwach. Także nie będzie zabawy z farbami :/ Ale trzeba przyznać, że nadruki wyglądają imponująco. Jako, że nie mam jak na razie pociągnąć mojego obecnego projektu, to robię sobie od niego przerwę i zabieram się za RWDziaka.

Na początek fotka zestawu.

5uww.jpg

Wszystko ładnie powycinane i przygotowane, będzie się fajnie budowało :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacząłem coś robić.

Na pierwszy ogień poszło obrobienie stateczników. Tutaj żeby osiągnąć fajny efekt, trzeba było trochę więcej czasu. Nie chcąc mieć grubych oraz białych natarć i spływów, wyciąłem piankę 'do środka' i zakleiłem na UHU PORze. Dobrze wyszło, jednak trzeba przy tym uważać by niczego nie uszkodzić.

xc1a.jpg

qryz.jpg

w05l.jpg

Wygląda ok. Dodatkowa rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę to łatwe wycieranie się farby przy tej czynności dlatego trzeba to robić delikatnie.

Przymierzyłem jeszcze podwozie. Spodobał mi się patent na mocowanie. Będzie to jeszcze przykryte jedną sklejkową płytką i taki cały zestaw wklejony w bazę kadłuba. Najprościej i najlepiej.

l8pd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkleiłem spód kadłuba.

dk8h.jpg

f9wo.jpg

A tak się prezentuje z kołami :)

umgd.jpg

Przygotowałem boki kadłuba. Zciąłem krawędzie od środka, aby po zaklejeniu nie było widać białego oraz żeby wytworzyło się zaokrąglenie.

hpqg.jpg

Jeden bok już wklejony. Póki nie wsadzę wyposażenia, to drugiego boku na razie nie montuję.

rm98.jpg

luon.jpg

zz8z6.jpg

Po sklejeniu powinno ładnie wyglądać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :)

Myślę, że nie będę przesadzał i wsadzę lekkie wyposażenie.

Mam już kilka pakietów 2s 500mAh z Turnigy.

http://www.hobbyking..._lipo_pack.html - w HK chodzą za grosze. Jakby to było za mało, to spróbuję jakieś większe aku :)

Serwa 3x 5g.

Regiel 15A.

Silniczek mam taki: http://www.emodel.pl...l-181211-p-1185

Mam nadzieję, że RWD się nawet na hali wyrobi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

RWD nabiera kształtów.

Skrzydła już gotowe.

jlfd.jpg

pgt2.jpg

6 żeber nadających profil, 2 płaskowniki wklejane od dołu oraz płaskownik na natarciu. Będą jeszcze zastrzały więc na pewno będzie ok.

Kadłub prawie gotowy. Jak widać już z silnikiem.

tw1b.jpg

Maska będzie rozwijana. Z jednej strony przyklejona, a z drugiej mocowana na magnesach.

h833.jpg

Koła zabezpieczone termokurczem, którego podgrzałem po założeniu na oś.

x8g5.jpg

 

Chciałem mu zrobić narty, ale już prawie nie ma sniegu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taak, czekałem, aż ktoś to zauważy. Nie popatrzyłem na to i zacząłem wklejać żebra. Zorientowałem się w trakcie, ale było za późno. Nie chciałem już tego niszczyć. Ale dużego problemu nie ma z tym.

Lotko oczywiście będą. Co to za latanie na samym SK :P Są jak widać wycięte na całej długości skrzydła. Ograniczę je nieco. Będą sterowane jednym, centralnym serwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie długie lotki będą działać? Nie są wiotkie?

Jeśli dźwigienki będą przy kadłubie to lotka na końcu skrzydła może wcale się nie wychylić pod obciążeniem w locie.

Ja bym spróbował zrobić dźwigienki w okolicy środka lotki i sterował za pomocą bowdena ułożonego w łuk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dźwigienki nie będą przy kadłubie. Będzie tylko jedno serwo, ale nie musi to oznaczać że dźwigienki będą zaraz obok niego, bo wtedy rzeczywiście całe lotki się nie będą wychylały. Nie mam niestety teraz dostępu do modelu i nie mam możliwości pokazać jak chcę to zrobić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wróciłem ostatecznie z ferii. Właśnie się skończyło lotnictwo w Soczi, to powróciłem do modelu. Dzisiaj zrobiłem system sterowania lotek.

tiue.jpg

Lotka jest skrócona jak widać. Później już leci do końca skrzydła. Na zawiasach z rurki termokurczliwej są zamocowane kolejne fragmenty popychacza. Chyba widać jak to działa :)

Podsyłam jeszcze schemat w razie jakiś wątpliwości :)

4pto.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Prace poszły do przodu. Tak na prawdę to większość czynności była zrobiona dzisiaj :)

System lotek uległ poprawkom.

t2n9.jpg

xf0y.jpg

5a0t.jpg

dxte.jpg

Układ jest ten sam, jednak zrezygnowałem z termokurczek i zastosowałem dźwigienki. Teraz to wygląda znacznie mocniej i pewniej, a jest równie lekkie.

v7yk.jpg

Tutaj serwa SW i SK. Tak wiem, że są brudne i trochę poklejone, ale wyszły wprost z ofiary wojennej w postaci zrujnowanego kombata. Są w pełni sprawne.

Przyklejenie skrzydeł, zastrzałów i wklejenie górnej części tylnego kadłuba to już tylko formalność.

bafp.jpg

imxw.jpg

Gotowy do lotu, może jeszcze się przy nim pobawię wygładzając jakieś szczegóły czy domalowując osmolenia w miejscach których wystaje biała pianka.

Może jeszcze dziś uda się oblot, bo pogoda sprzyja, a słońce się nie zamierza na razie chować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I po oblocie. Lata płynnie, stabilnie, bez żadnych kłopotów. Odbyło się nawet bez trymowania. Można puścić stery bez obaw, model spokojnie kontynuuje lot. Samolot w tej konfiguracji ewidentnie jest stworzony na bezwietrzną pogodę, lub nawet na halę. Podjąłem dziś dwie próby oblotu i pierwsza była nie udana z powodu właśnie wiatru. Model zdmuchiwało z miejsca, nie było mowy o lataniu. Jest po prostu za lekki, a z drugiej strony nadmierne opancerzanie i pakowanie w niego ciężkiego wyposażenia zaszkodzi jego właściwościom lotnym i ostatecznie osłabi konstrukcję. Zastosowany system sterowania lotek nie zapewnia dużych wychyleń. Miałem obawy, że mogą być one za małe, jednak są zupełnie wystarczające, model świetnie reaguje na stery i nie było z tym żadnych problemów. Można prowadzić majestatyczny lot i raczej do tego jest ten model stworzony, jednak bez problemu wykonałem pętle, beczke, trawers, ranwers i inne proste figury. Tak jak mówiłem, domalowałem pare miejsc oraz zamalowałem żeberka. Mam kilka zdjęć. Film jest w trakcie obróbki :)

b73i.jpg

u7i0.jpg

2wpb.jpg

pndp.jpg

djk6.jpg

k2u8.jpg

e5j6.jpg

rkic.jpg

qzhn.jpg

dnbg.jpg

k2oh.jpg

ugh2.jpg

zdtm.jpg

b4wk.jpg

6lme.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.