Skocz do zawartości

Wicherek 25, robię i ja :-)


TeBe
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Fragmenciki miały kiedyś cel, planowałem torsyjny napęd klap i lotek, ale nic z tego nie wyszło i teraz pełnią funkcję ozdobną :-)

Statecznik będzie w całości, planuję płytowy ster wysokości. Myślę, że jutro wieczorem będę mógł już pokazać działające rozwiązanie.

 

Płytowy ster wysokości musi być odpowiednio sztywny. Bawię się więc w skrzynkowy dźwigar statecznika poziomego.

 

13218301493_b5922cb009_c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się z tezą, że przy normalnych obciążeniach w locie pionowy układ słojów jest aż 3 razy lepszy. Zamknięcia pionowe dźwigara pracują podobnie jak dźwigary, czyli górna część jest ściskana, a dolna rozciągana. W takim przypadku poziome ułożenie słojów pracuje lepiej niż pionowe. W przypadku kreta i cyrkla nie podejmuję się przeprowadzić analizy naprężeń. Być może wtedy jest korzystniejszy pionowy układ słojów.

W tym konkretnym projekcie chodziło mi o poprawienie sztywności skrętnej, gdyż SK będzie płytowy i statecznik będzie napędzany w środku geometrycznym w połowie długości.W przypadku skręcania takiego dźwigara skrzynkowego w pionowym zamknięciach balsowych pojawią się naprężenia idące pod kątem bliższym poziomowi niż pionowi. Ustawienie poziome słojów jest w tym przypadku lepsze. Zauważ, że takie podwójne zamknięcie działa inaczej niż jedno zamknięcie centralne, które nie zwiększa sztywności skrętnej dźwigara.

 

Wojtek, to jest statecznik spacerowego Wicherka :-) Nie ma szans, aby w locie wystąpiły w tym dźwigarze niszczące naprężenia zginające, nawet bez tych wzmocnień. Natomiast ewidentnie wystąpią duże naprężenia skrętne, a to zupełnie inna bajka niż w cytowanym filmiku. Bo skręcamy, a nie zginamy, a dźwigar nie jest dwuteowy, tylko skrzynkowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obserwuję budowę Twojego modelu i myślę dlaczego używasz tyle balsy. Wicherek to konstrukcja sklejkowa i listew sosnowych. Oczywiście można użyć balsy jako dodatków jak kesony wypełnienia elementy stateczników itp. Dobrze jest aby Wicherek miał swoją wagę bo będzie Ci ciężko latać na wietrze a prezcież większość dni lotnych to loty z wiatrem w tle.

 

To taka moja nieśmiała uwaga.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace przy Wicherku traktuję jako poligon doświadczalny, przypomnienie technik modelarskich, naukę i testy nieznanych mi technologii. Papa Schier zdefiniował, co jest Wicherkiem a co nie jest, a ja staram się nie zagubić Wicherkowatości :-)

 

A wracając do modelu, to w ogonie zaczęło mi się robić ciasno i przed wygonaniem napędu SW muszę zamontować tyllne kółko. Wykonałem więc takie coś:

 

13242516525_85bd89d73d_c.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawe rozwiązanie...

....a czy z czasem ten element wykonany ze sklejki się nie "wyrobi" ? i będą luzy na sterze wysokości... ?

...I jak Ty się tam dostaniesz ? w razie jakiejkolwiek awarii ?

Ogólnie mi się podoba to co robisz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne się z czasem wyrobi i trzeba będzie go wymienić. Zrobiłbym go z duralu, ale nie mam takiego materiału. Dostęp będzie poprzez wycięcie kawałka japonki, bo nią będzie kadłub oklejony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.