Skocz do zawartości

Turnigy 9xr (Telemetria FrSky DJT+D8RII-Plus)


atiu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.
Mam pytanie odnośnie ustawień nadajnika i odbiornika. Mam zestaw jak w temacie. Nadajnik przerobiony na którym, na wyświetlaczu mam dane telemetryczne, soft er9x (dzięki pomocy kolegi z forum jedrekxxd). Kupując odbiornik (D8RII-Plus) w opisie było, że posiada wbudowany czujnik napiecia. Wiec tak, czy używać zworki do odbiornika na A1/x, jak skonfigurować  aparaturę na  telemetrię, tzn. Jest tam A1 i A2, potrzebuje ustawić aby na wyświetlaczu pojawiało sie napięcie aku, oraz jak ustawić alarmy, aby zapiszczało na np. 3.3V. Zaraz chcę kupić to, więc przydało by się to wszystko poustawiać właściwie. Może ktoś posiada takie zestawienie i potrafi mi pomóc. 
Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zworki na A1/x możesz użyć jeśli odbiornik zasilasz bezpośrednio z akumulatora. Jeśli odbiornik jest zasilany przez BEC czy inny stabilizator to jego napięcie zasilania, które byś mierzył poprzez zworkę jest mało ciekawe gdyż się nie zmienia w miarę rozładowyawania akumulatora.

 

Sposób podłączenia czujnika wysokości jest opisany i narysowany w instrukcji dołączanej do niego (jest ona też dostępna na stronach FrSky). Potrzebne kabelki są w zestawie.

 

Jeśli chciałbyś użyć czujnika wysokości jako wariometru, to polecałbym wersję "high precision". W opisie tego do którego podałeś link, nie jest to napisane wprost, ale można sie domyślać, że to wersja "low precision".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porty A1 i A2 mierzą napięcie w zakresie 0-3,3V 

Wejście A1 może być ustawione na pomiar "wewnętrzny" czyli pomiar zasilania odbiornika. Pracuje wówczas z dzielnikiem 4:1 (zakres 0-13.2V).

Do wejścia A2 dorobiłem sobie dzielnik 10:1 więc mam odczyt 0-33V Na tym porcie sprawdzam napięcie pakietu zasilającego.

 

Tutaj masz opisaną telemetrię:

http://www.frsky-rc.com/download/down.php?id=128

 

Tutaj dzielnik napięcia

https://www.google.pl/search?q=dzielnik+napi%C4%99cia&oq=dzielnik+napi%C4%99cia&aqs=chrome..69i57j0l5.4135j0j8&sourceid=chrome&espv=2&es_sm=93&ie=UTF-8

 

Nie wiem jak ustawiasz mnożniki napięcia w programie. Na beeperach programem ze strony - http://rc-miskolc.em...&id=114:frsky-s

Bartosz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, jest tak: 

-zworę wyciągnąłem i pokazują się na wyświeltaczu radia już  parametry-na A1, czyli napiecie lipo, najpierw muszę samemu ustawić wartość dla pakietu mój  3 celowy to ustawiłem 8,4v więc ta wartość która jest z odbiornika pokazywana to 4,2v i ona w miarę zużywania się pakietu spada  więc jest raczej ok (sprawdzam to  miernikiem), tak?

-problem mam z ustawieniem alarmu na A1, zaznaczam np. Red < lub > oraz wartość mniejszą od aktualnie pojkazywanej z lipo i nic się nie załącza zero alarmu, czo jeszcze trzeba ustawić, zmienić aby się coś darło

- to samo mam z alarmem Rx i Tx cokolwiek ustawie i tak się alarm nie załącza, mało tego, jeśli wyłącze radio i ponownie je załącze, ustawienia alarmów i ich wartości TX i RX znikają, nic się nie zapisuje

- program FrSky Config mam, kabel również ale się nim nie bawiłem, nie wiem jak z niego korzystać, ustawiam wszystko w radiu

- w odbiorniku mam nadal 3 miejsca A1, A2 i ten trzeci, kupuję wariometr i zastanawiam się nad czujnikiem temp. czy będzie miejsce dla niego, czy na wyświetlaczu da się to ustawić? Na A1 pokazuje się napięcie lipo, na A2 będzie wariometr, a ten czujnik temp. gdzie? Jeśli się nie da to zrezygnuję z tego czujnika temp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o ustawienie parametrów w radiu, bo przecież też tak można. Program eePe i FrSky Config mam, ale nic nie kumam z nimi. Cokolwiek tam zmieniam i tak na radiu nic się nie zmienia, połączyłem radio z komputerem za pomocą tego kabla, soft zmieniłem, ale teraz alarmy sie nie ustawiaja, nie wiem co jest, więc chcę zmienić bezpośrednio w radiu. Co należy ustawić w zakładce Telemetry, FrHub czy WSHhi, Met czy Imp oraz A1 channel, jaką wartość  alrm <czy>, również w Telemetry 2 TXRSSIalrm ile itak samo Rx. Po prostu jakie tam mają być wartości żeby to wszystko działało i mało sens.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Hej odgrzeje temat ... mam problem taki radio TGY 9xr i moduł nadawczy FrSky DJT z odbiornikiem FrSky D8R-IIplus. Kupiłem zestaw z drugiej ręki brak w nim czujników telemetrycznych. I tak kończę budować pierwszego piankolota na powrót do modelarstwa i mam problem taki że jak włączam nadajnik a następnie włączam zasilanie na odbiorniku to wszystko się ładnie łączy i wszystko działa tylko nadajnik cyklicznie "pika" ... serwa silnika działają ... wstępnie się dowiedziałem że "pikanie" to czekanie nadajnika na sygnał z telemetrii ... da się jakoś to wyłączyć ? Znaczy tą telemetrię ? 

 

Wrzucam film z moim problemem ... 

http://www.youtube.com/watch?v=6Cc3FvlBMVo&feature=youtu.be

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź czy to pika moduł czy radio.

Zobacz też jak migają diody na module.

Moduł może się tak zachowywać tj, transmisja działa i pika w trybie sprawdzania zasięgu.

Gdy na włączonym radiu przytrzyma się dłużej ten przycisk z na module, wtedy miga jedynie zielona dioda (normalnie migają obie).

 

Jeśli to pika radio, to zobacz jaki masz poziom alarmu baterii ustawiony.

 

wstępnie się dowiedziałem że "pikanie" to czekanie nadajnika na sygnał z telemetrii ... da się jakoś to wyłączyć ? Znaczy tą telemetrię ?

 

To ciekawe, oryginalnie 9XR nie ma wsparcia dla telemetrii. Aby dane wyświetlały się na wyświetlaczu, trzeba wymienić FW oraz zrobić rework HW.

Rework polega na poprowadzeniu sygnałów z modułu do mikroprocesora.

 

Mam w swojej 9XR OpenTX i takowy rework i nigdy radio mi nie pikało w ten sposób. Pytanie jaki ty masz FW, może inne mają taką funkcję.

Zawsze możesz wyświetlić ekran telemetrii i zobaczyć czy są oba sygnały RSSI, to by oznaczało, że telemetria działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

To ciekawe, oryginalnie 9XR nie ma wsparcia dla telemetrii. Aby dane wyświetlały się na wyświetlaczu, trzeba wymienić FW oraz zrobić rework HW.

Rework polega na poprowadzeniu sygnałów z modułu do mikroprocesora.

 

Mam w swojej 9XR OpenTX i takowy rework i nigdy radio mi nie pikało w ten sposób. Pytanie jaki ty masz FW, może inne mają taką funkcję.

Zawsze możesz wyświetlić ekran telemetrii i zobaczyć czy są oba sygnały RSSI, to by oznaczało, że telemetria działa.

 

Moduł jest FrSky DJT z odbiornikiem z telemetrią. Tak jak pisałem nie mam innych "uzupełnień" w postaci dodatkowego wyświetlacza oraz innych sensorów telemetrycznych do tej aparatury ale odbiornik jest z telemetrią czy tam z wyjściem na telemetrie.

 

Dzisiaj byłem u znajomego ma aparaturę FlySky i podmieniliśmy moduły nadawcze. Na jego module w moje aparaturze wszystko okej ... na jego aparaturze z moim modułem też powtarza się "pikanie", więc wina będzie po stronie modułu. Pika moduł na to wychodzi. Co ciekawe czasem wystarczy dwa razy szarpnąć mocniej za "gaz" pikanie ustaje lub mocniej poruszać drążkiem od wysokości i lotek (mode2). Dziwna sprawa ... żeby było bezstresowo i na spokojnie mam zamiar dokupić moduł nadawczy Turnigy DSSS dokładnie taki http://mmhobby.pl/modul-nadawczy-turnigy-9xr-9xr-pro-dsss-p-285.html i moje pytanie czy takie odbiorniki będą do tego pasować ???

http://allegro.pl/odbiornik-hk-tr6a-v2-2-4ghz-6-kanalow-turnigy-9x-i6231861701.html

dorzucę zdjęcie bo linki z allegro znikają a zdjęcie pozostanie ;)

post-8897-0-59759200-1497897864.jpg

Telemetria poczeka ... mam czas

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jaki sposób migają diody na module ?

Zobacz jeszcze czy ten przycisk na module, dobrze się wciska tj. sprawnie odbija ?

 

Jeśli to moduł, to może być jeszcze kwestia alarmu niskiego poziomu RSSI, można go zaprogramować w module za pomocą FLD-02, ale tego bez FLD-02 nie sprawdzimy...

Z ciekawości zobacz czy jak oddalasz odbiornik od nadajnika coś się zmienia w sposobie 'pikania' ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Diody na module ... zielona mruga czerwona świeci więc według insttukcji jest OK. Przycisk na module odbija sprawnie. Sprawdzę w środę to co piszesz znaczy czy zmienia się pikanie wraz z oddalaniem od odbiornika. Taka dziwna sprawa bo czasem popika kilka sekund przestaje a czasem pika non stop. Czasem nerwowe ruchy drążkami i cisza ... ehhh złośliwość rzeczy martwych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek czy udało Ci się podziałać w temacie pikania ?
Być może poprzedni właściciel miał wgraną aplikację na androida FrSky Dashboard
i w DJT miał Moduł BT dzięki temu miał telemetrię na fonie. W tej aplikacji jest coś takiego jak

Set FrSky Alarms

Po wejściu w tą opcję możesz ustawić różne poziomy alarmów , aby zaakceptować
na samym dole jest taka opcja :

Get alarms from module
Save & send

Jeśli poprzedni właściciel ustawił to nieco z czapy to po zatwierdzeniu każde połączenie

DJT z odbiornikiem będzie skutkowało takim sygnałem,ów alarm jest tak jakby zapisany w Twoim module

Samo włączenie aparatury .. nic się nie dziej, natomiast po podłączeniu odbiornika mamy niespodziankę

w postaci wk.... pi pi pi
Mogę się mylić ale na 99,99% to jest ta przypadłość, tak więc tak jak wspominał Tomasz , niskie RSSI - FLD-02 bądź BT i aplikacja.FrSky Dash....
Przemek szkoda kasy na nowy moduł skoro masz FrSky w komplecie, podziałać z tym i będzie hulało aż miło.

 

post-14986-0-81423700-1498592253_thumb.jpg


 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej ... powiem szczerze że się poddałem ale polatałem na tym module w rytm pikania aparatury ... frustrujące. Ogólnie zrobiłem jak pisałem kupiłem moduł turnigy DSSS i już mi nic nie pika a moduł FrSky wraz z odbiornikiem leży sobie w pudełku i czeka na inne lepsze czasy ... dzięki za odpowiedź i radę jak ubzdura mi się telemetria to przyjrzę się tej aplikacji i odkopie moduł frsky ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemek w razie czego ja mam moduł BT i Dashboard na fonie, więc można podziałać w temacie.

Tym bardziej że nie tak dawno jak wczoraj sprawdziłem u siebie uzyskując taki efekt  jak u Ciebie.
Jeśli ten Balin o którym myślę to mieszkamy o rzut beretem więc w razie czego wspólne latanie a przy okazji

można spróbować usunąć problem.
Pozdrawiam...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.