Skocz do zawartości

Piper PA-18 Super Cub


magilla
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Budowa Pipera posuwa sie po malutku do przodu. W ubiegłym tygodniu pogrzebałem przy kadłubie. Wkleiłem półkę na pakiet a później zabrałem się za krycie przodu kadłuba. Przesadziłem ze szlifowaniem balsy na bokach kadłuba i dobiłem się na dole do sklejki. Trudno będę musiał to podszpachlować. Mając w sobotę chwilę czasu zabralem się za struganie styrodurowego kopyta na maskę silnika. Po dopasowaniu zalaminowałem tym co miałem czyli epidian 53 + tkanina 3x48g i 2x163g. Po 24h  wygrzewnia się na gorącym strychu zdjąłem z kadłuba maskę. Nieoszlifowana maska ważyła 43g. Owiewka wydaje się być troche za gruba ale dzięki temu nie musze sie teraz obawiać przy szlifowaniu i szpachlowaniu że wylecą dziury. 

 

post-12487-0-77857600-1401210532.jpg

 

post-12487-0-97704500-1401210533.jpg

 

post-12487-0-70191900-1401210543.jpg

 

post-12487-0-08056700-1401210535.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie używałem podkładu ani nie szpachlowałem tego kopyta - byłem w domu na wyjeździe i nie miałem wszystkich specyfików przy sobie. Model robię na mieszkaniu dlatego staram się robić "brudną" robotę będąc u rodziców lub teściów.

Przed dokręceniem do kadłuba kopyta okleiłem kadłub folią do zabezpieczania nowych mebli - taka znalazłem w warsztacie meblarskim teścia gdzie wykonywałem maskę.

Po dokręceniu formy oszlifowałem całość tak aby kopyto łączyło sie idealnie z kadłubem. Na koniec okleiłem całą formę wraz z przodem kadłuba taśmą przeźroczystą i zaprasowałem żelazkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prace przy masce dobiegają końca. Jeszcze raz zmatowie podkład papierem wodnym i można malować docelowym kolorem.

Efekt tygodniwej pracy przy masce nie jest idealny ale mnie satysfakcjonuje :)

Wyciąłem półkę na serwo. Uzupełniam oklejanie okiennic a później czeka mnie ich wyrównywanie bo narazie oklejam wszystko z naddatkiem.

 

post-12487-0-43424200-1401554735_thumb.jpg

 

post-12487-0-81622400-1401555200.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Budowa Super Cuba zbliża się do końca ;)   W tym tygodniu wróciłem do skrzydeł a właściwie to dokończyłem lewe skrzydło i zabrałem się za robienie półek na serwa w skrzydle.

Wczoraj machnąłem klapy. Teraz muszę przygotować ich mocowanie w skrzydle. Dziś może jeszcze uda mi sie zrobić lotki. 

Miedzy czasie kiedy kleiło się skrzydło zrobiłem dźwignie SW i SK i wpuściłem bowdeny tak aby były skierowane prosto na dźwignie. Podkleiłem sklejką 0.6 miejsca łaczenie SW

 

Jak dobrze pójdzie to jutro chillout i będę oklejał model folią :D

 

 

14232389067_6069fc9a5a_o.jpg

 

14415480161_19053ec45c_o.jpg

 

14232231718_ccbcb4d19a_o.jpg

 

14232263028_8ff3b03d9e_o.jpg

 

14232264890_3ec8b7fe43_o.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego właśnie cały bok modelu był wzmacniany cieniutką sklejką 0.6 przed jeszcze oklejeniem balsy. Wzdłuż przednich ram okiennych są druty 2mm które spinają górną część z dołem..

Skoro model w oryginale miał 1.8m i nie miał wzmocnienia sklejkowego to powinno być OK.

Ja mam model przeskalowany do 1.5m ale nie przeskalowałem  grubości kratownicy. 

 

Mam nadzieję że wszystko wytrzyma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się że się Wam podoba :)

 

Piękny model. Te wzory na kadłubie wycinałeś sam czy zleciłeś wycięcie w jakiejś firmie ? I jaka folia została użyta ?

Wzory zaprojektowałem w Illustratorze a później ręcznie wycinałem nożyczkami i skalpelami. Ogólnie przydaje się bycie grafikiem :D

Folię kupiłem w marvio. 

 

O jaki cudny, zawsze takiego chciałem. Podeślij mi plik żeberek, powiedz, z jakiej balsy są, 2mm ok? Chyba takiego zbuduje :)

Jak znajdę czas to wrzucę wszystkie elementy które przerysowałem na wektory z planu. Żeberka były z 1.5mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.