Skocz do zawartości

Multiplex Cularis - wyposażenie


Macieju
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Drodzy koledzy i koleżanki, zwracam się do was o pomoc.

 

Niedawno stałem sie posiadaczem Cularisa. Leży w pudełku i czeka na wyposażenie. I tu przechodzę do sedna sprawy. Jako napęd pójdzie proponowany w którymś cularisowym wątku EMAX GT2820/07 + Dualsky 65A XC lite. Problem mam z wyborem serw i tutaj też będzie kluczowe pytanie. Teoretycznie powinien wystarczyć zestaw 4x HS-55 + 2x HS-81. Czy warto dołożyć (niemało) do HS-65HB i HS-82MG?

Kolejne pytanie to śmigło. Piastę z kołpakiem kupię multiplexa. Jakie łopaty stosujecie? Wybór na krajowym rynku jakiś jest - Aeronaut, Graupner, Multiplex.

No i na koniec będzie z kategorii "humor". Oprócz pakietów rzędu 2200mAh mam dwie sztuki 3s 5000mAh (używam w samochodach). W kadłub we właściwe miejsce da się włożyć. Można nawet powiedzieć, że pasuje idealnie, natomiast waga pokazuje 450g. Czy ktoś z was latał z takim klocem na pokładzie? Może być problem z wyważeniem i nie jestem pewien, czy skrzydła to wytrzymają.

 

Pozdrawiam

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Serwa HS-55 daruj sobie, nie są najlepszej jakości ostatnimi czasy... Zamiast nich na lotki będą dobre TP MG90S  http://www.nastik.pl/towerpro-mg90s-p-2907.html lub SG 92R, a jeżeli wolisz Hiteca to HS 65HB (miałem ich sporo, są dobre) a na klapy te same TP MG90S lub tańsze SG 92R http://www.nastik.pl/towerpro-mg90s-p-2907.html  lub jezeli wolisz Hiteca to również HS 65HB. Na kierunek i wysokość HS 81 po pewnym czasie mają luzy więc lepiej wersję HS 82MG lub TP MG16R http://www.nastik.pl/towerpro-mg16r-p-2403.html (TP MG16R są głoścniejsze niż HS 82MG) Łopaty do kołpaka jakie Ci podpasują z producentów, których podałeś. Pakiet 3s 5000mAh będzie za ciężki. Na pakiecie 2200 polatasz bez problemu, z tego co patrzyłem to silnik nie powinien pobierać więcej niż 41A więc pakiet powinien wytrzymać. Podałem Ci tylko serwa których sam używałem, istnieją równiez innych producentów ale nie mam z nimi doświadczeń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za wyczerpującą odpowiedź. Co do TowerPro miałem wątpliwości, bo pojawiały się informacje o niestabilnej pracy, czy drganiach (nie pamiętam dokładnie, a teraz tego nie znajdę). Ze względu na obecny stan mojego budżetu zrobię kombinację MG90S na skrzydłach zwłaszcza, że jego cena cieszy oko, wraz z HS-82MG na kierunek i wysokość (jednak do Hiteca mam nieco większe zaufanie). Oszczędność na serwach powinna mi pozwolić na ulotnienie samolotu miesiąc wcześniej w stosunku do wersji 4x HS-65HB.

Co do pakietu to tak troche dla żartu napisałem, z drugiej strony widziałem na którymś forum cularisa obładowanego sprzętem do FPV i 4000mAh aku z masą do lotu powyżej 2200g.

 

Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję

Maciek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Maciek, nie pomogę Ci, ale podepnę się pod Twój temat bo też niedawno zakupiłem Cularisa w wersji Kit.

 

Mam sporo pakietów 3S, silnik Emax GT281507 KV1100_ 400W i oryginalny kołpak do Cularisa i śmigła: Graupnera CAM FLODING PROP 11x6 oraz Areonaut CAM CARBON 11x6.

tutaj jest moje pytanie: Czy przy tym zestawie tj. silnik,  pakiet 3s, kołpak i podane śmigła, będę mógł szybko wznieś szybowiec ( silnika w szybowcach używam tylko do wznoszenia ) ?

 

Na tym mi tylko zależy i chciałbym pozostać przy pakietach 3s (mam ich sporo ).

 

Dodam, że jak założyłem łopaty to mi wyszło prawie 12" Graupner i prawie 12: Areo. 

 

A może zmienić od razu silnik a zostawić śmigła, albo dać większe śmigła a może tylko zwiększyć skok ? Proszę o radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Robert,

domyślam się że Twój model już dawno lata. Niech ta odpowiedź będzie dla innych szukających wyjaśnień w tej materii.

 

Mój Cularis ma silnik 500W i do startu wykożystuję ok 60% mocy. To wystarcza do dynamicznego wznoszenia. Reszta mocy

to moim zdaniem zbędna nadwyżka.

Baterię mam LiPo 3S 2200mAh i spokojnie mogła by być 2700mAh. Jest na to miejsce w kadłubie a wyważenie nie będzie stanowiło

problemu.

 

Ważna uwaga dla przyszłych posiadaczy Cularisa Multiplexa. Nie wkładajcie stalowych kulek przewidzianych przez producenta 

pod statecznik. Model bez tego daje się bardzo ładnie wyważyć. To nie potrzebny balast.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację jeżeli ktoś używa Cularisa jako motoszybowca a nie pod FPV. Co do kulek to zależy jaki ktoś chce zamontować silnik i jak duży akumulator. Przy akumulatorze 2200mAh 3s i silniku w granicach 120-170g kulki rzeczywiście nie są potrzebne. Zresztą zawsze można pod lampkę zobaczyć gdzie są poste komory w EPP, wyciąć skalpelem otwór, wkleić kulkę i zakleić otwór tym samym EPP które się wycięło. W przypadku FPV kulki i mocniejszy silnik (więcej niż 300W) się przydadzą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź, ośki z silnikami na końcu posiadam zarówno  4mm jak i 5mm zastanawiam się tylko czy zastąpić mocno zużytego "soliusa" "cularisem" czy kolejnym soliusem? Wzrok z wiekiem coraz słabszy to zdało by się coś ciut większego do polatania za domem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bierz Cularisa. Będziesz zadowolny. Dwa razy ten sam model? Warto ale chwila przerwy na polatanie czymś innym dobrze robi, szczególnie że Cularis ładnie lata a łapanie nim termiki to przyjemność. No chyba, że potrzebujesz czegoś szybkiego i żeby pokręcić czasem akrobacje to Solius będzie lepszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szwarc, jestem z Rybnika i latam Cularisem. Jeżeli masz ochotę przetestować przed zakupem to daj znać. W tym tygodniu latam dwa razy dziennie po 13 przez gdzinę i po 16 do wyczerpania baterii.

Do piątku zapowiadają dobrą pogodę. Z Pszowa masz do lotniska przy Jankowickiej 15min jazdy. Zapraszam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.