Skocz do zawartości

jak Feniks z popiołów ZLIN 50L


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Krzysiek,

Jedrek wyprzedzil mnie o kilka sekund.

 

Tlumik stanowi stosunkowo duza mase na duzym ramieniu od silnika i spowodowal wylamanie w sztywnym miejscu polaczenia.  Najlepiej zastosowac gietkie (flexible) polaczenie pomiedzy silnikiem i tlumikiem.

 

Mozna by tez zmienic troche szczegoly tlumika aby zmniejszyc wplyw karbu (ta plytka do przykrecania do silnika powinna bardziej stopniowo zmieniac grubosc).

 

Albo podeprzec tlumik elastecznie do kadluba (troche bardziej ryzykowne).

 

Czolem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek,

Jedrek wyprzedzil mnie o kilka sekund.

 

Tlumik stanowi stosunkowo duza mase na duzym ramieniu od silnika i spowodowal wylamanie w sztywnym miejscu polaczenia.  Najlepiej zastosowac gietkie (flexible) polaczenie pomiedzy silnikiem i tlumikiem.

 

Mozna by tez zmienic troche szczegoly tlumika aby zmniejszyc wplyw karbu (ta plytka do przykrecania do silnika powinna bardziej stopniowo zmieniac grubosc).

 

Albo podeprzec tlumik elastecznie do kadluba (troche bardziej ryzykowne).

 

Czolem

Masz rację ! popełnilem bląd i postaram sie go naprawić w projekcie oraz budowie następnego tłumika.

Co z tego wyniknie? zobaczymy... przecież to jest tylko zabawa z konstruowaniem, oraz z budową nowego tlumika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowalem błędy, które popelniłem przy budowie tłumika:

Wygrzana blacha zyskała  na elastyczności - za to straciła na  wytrzymałości !!! Efekt karbu miał drugorzędne znaczenie. 

Następny tłumik ktory wykonałem ma zdecydowanie prostszą konstrukcję , a przy tym niepotrzebne było wygrzewanie blachy.  

Myślę ,że zdjęcia najlepiej przedstawią caly proces budowy. Podczas najbliższych lotów okaże sie, jaka będzie jego skuteczność, oraz dźwięk.

post-1964-0-12311500-1464980286.jpg

post-1964-0-30713400-1464980310.jpg

post-1964-0-28036200-1464980345_thumb.jpg

post-1964-0-25804600-1464980382.jpg

 

Tym razem tlumik wygląda--jak tlumik, a nie jakieś rokokoko.( na zdjęciu brakuje nakrętek mocujących boczne dekielki) Wszystkie polączenia bocznych dekielków oraz kolektora uszczelniłem klejem Distal. 

Pozdrawiam Krzysztof

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

Dziękuję za miłe słowa . Po  kilku oblotach,trwają regulacje skłonu silnika. Tłumik sprawuje się bardzo dobrze. Zostało jeszcze troche pracy nad ukończeniem kabiny,ale tu mam problem...

post-1964-0-89375300-1473362295_thumb.jpg

jak w prosty sposob uzyskać zielonkawy kolor alodynowanego aluminium. Najprościej byłoby zastosować jakąś farbę ,,metalizer?"  W modelarstwie plastikowym, oraz w rodzajach farb, niestety nie mam doświadczenia.

Myślę również o anodowaniu, i już poczyniłem pewne kroki w zgromadzeniu odczynnikow itd. Długie zimowe wieczory, pomogą znaleźć rozwiązanie problemu, a ostatnio na modelarstwo zwyczajnie nie mam czasu.

Pozdrawiam Krzysztof

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

@herkristo fantastyczna robota, od dłuższego czasy przymierzam się do zrobienia samolotu z laminatu, niestety ciężko w sieci o jakiekolwiek plany, a sporo się naszukałem. Najbardziej mnie zastanawia kwestia czy stosuje się wręgi w kadłubie? Twój model raczej ich niema, rozumiem że przekładka z herexa wzmacnia konstrukcję plus płaty tkaniny węglowych w odpowiednich miejscach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.