Skocz do zawartości

Radio Turingy 9x - doświadczenia.


RobUK
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Strona projektu OpenTX: http://www.open-tx.org/

Jego źródłą na google code: https://code.google.com/p/opentx/

Strona domowa projektu er9x: https://code.google.com/p/er9x/

 

Plus link od kolegi Kacpra, w którym znajdziesz dużo postów ze szczegółowymi przypadkami co i jak. Ja osobiście używam aparatury w wersji 9XR, ze względu na wbudowany port ISP i fajny mod oprogramowaniu er9x :) Oczywiście nie namawiam, tylko tak gadam ... ;p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • Odpowiedzi 75
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Soft oryginalny w 9x w tym sezonie już był dla mnie nie wystarczający. Po prostu jakiś wydał się nie ergonomiczny i brakło mi funkcjonalności. OpenTX trochę mnie przeraził na początku, ale po całym dniu walki z ustawieniami dałem radę i jestem zadowolony.

 

W skrócie takim telegraficznym, możesz wszystko na tym sofcie. Dowolny przełącznik może mieć dowolną funkcje. Na jednym przełączniku 3 pozycyjnym mam ustawione to co wcześniej miałem na 4 przełącznikach. Mianowicie mam tryb lotu rekreacyjny, akro, no i do lądowania z klapolotkami. Każdy tryb ma osobne D/R Expo, co bylo niemożliwe wcześniej na standardowym sofcie, bo była możliwość ustawienia tylko 2 trybów, a żeby było weselej na 3 pstryczkach. Dwa stopery, jeden aktywowany gazem, drugi przełącznikiem. Telemetrii nie mam, bo latam na standardowym zestawie RX/TX ... na dzień dzisiejszy nie planuje, choć w sumie wariometr by mi się przydał.

 

OpenTX daje tyle możliwości że nie ogarniam jeszcze wszystkiego. Programator miałem, bo swego czasu bawiłem się dużo na AVR`ach, zasadniczo jak masz w kompie rs232 to można radio zaprogramować przy pomocy tego złącza, a programator składa się z kilku rezystorów i paru przewodów, i oczywiście wtyczki. Jak nie masz no to trzeba już jakieś najtańsze badziewie kupić na USB. Nie robiłem złącza w apce, wlutowałem się, zaprogramowałem, wylutowałem i koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OpenTX daje tyle możliwości że nie ogarniam jeszcze wszystkiego. Programator miałem, bo swego czasu bawiłem się dużo na AVR`ach, zasadniczo jak masz w kompie rs232 to można radio zaprogramować przy pomocy tego złącza, a programator składa się z kilku rezystorów i paru przewodów, i oczywiście wtyczki.

No to spoko, w zasadzie chyba nie mam portu RS232 w kompie ale mogę wcisnąć jakieś USB albo karte PCI. Coś tam wykopię w gratach.

Jakieś programatoy też mam, skoro to zwykłym RS'em można programować ... to mam kilka interface'ów na MAX232, nadadzą się ?

Jak nie to kupię zaraz jakiś programatorek na ebay'u i z głowy :)

Masz jakieś filmiki pokazujące jak to ustawiać itd ?

Mam na myśli soft w nadajniku oczywiście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak coś to tylko rs232 sprzętowy, czyli w USB odpada. Jeszcze da się z LPT zaprogramować, choć nie wiem jak to companion9x ogarnia. W każdym bądź razie polecam link http://www.ulwanski.pl/pl/content/1338341088 . Takiego na USB w PL się kupuje za naście złociszy, tak więc sprawa nie jest droga. Jak sobie zrobisz złącze w apce tak żeby mieć możliwość wpięcia się, będziesz miał dostęp z poziomu companion9x do aktualizacji, ustawień itd, co jest w sumie ciekawe ale nie jest niezbędne do życia.

Szukaj sobie czegoś takiego http://allegro.pl/programator-avr-usb-isp-atmega-attiny-zielony-i4254729816.html ewentualnie http://allegro.pl/programator-isp-usbasp-avr-atmel-arduino-tasma-i4251947288.html . Od razu z taśmą tak więc sobie przetniesz i wlutujesz na stałe.

 

Co do ustawiania, wstępnie sobie ustawiłem model w companion9x i z nim zaprogramowałem apkę, a dalej już ręcznie dorzeźbiłem. Tylko zwróć sobie jak coś uwagę na którym kanale masz gaz, żebyś się nie zdziwił bo tam można sobie ustawić dowolny układ. Nie jest ciężko, chyba najwięcej czasu mi zajęło ustawienie odcięcia gazu na pstryczku. Jakoś tak abstrakcyjnie się to trochę ustawia bo trzeba samemu zdefiniować odpowiedni mix na kanale gazu. Filmików nie szukałem, potrzeby nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mój kolega na Turnigy 9X ostatnio pobił swój rekord FPV- 15 km. Oboje jesteśmy zdania, że nie ma lepszej aparatury. To nie jest aparatura prosta w zaawansowanym programowaniu, rzekłbym, że to jest Linuks wśród aparatur. Ale jeżeli posiadasz trochę zacięcia i wiedzy programistycznej potrafisz na niej zrobić wszystko. No prawie wszystko, jeszcze nie budzi mnie rano kubkiem kawy:( Osobiście używam jej młodszej siostry- Turnigy 9XR. Jeżeli szukasz czegoś rozwojowego, to może powinieneś pomyśleć na FrSky Taranis X9D? Wbudowana obsługa telemetrii, komunikaty głosowe, mnogość opcji do konfigurowania. Nie miałem w dłoniach, ale opinie są pozytywne.

 

 

A jak uzyskałeś 15 km na FPV ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plus antena kierunkowa +ileś tam dB. I jeszcze... Tylko, że nie wiem czy wzmacniacz sygnału dotyczy wizji, czy sterowania.

Wysłane z tapacza

Jaka tam antena kierunkowa, zwykły bacik 1/4 fali zestrojony na SWR<1.3 i np. Rangelink lub eleresMOD.

Wzmacniaczy sygnału się nie stosuje chyba że na 2.4ghz.

Do wizji 500-1000mW 1.2ghz patch lub biquad i robimy 15-30km

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, do tych co mają open wrzucony do radyjka. Dzisiaj mi się nasunęło podczas "objeżdżania" Sbacha.

Soft posiada Timer a i owszem a czy gdzieś tam jest albo może jeśli nie ma to czy jest opcja wrzucenia zegara ?

Zdaję sobie sprawę z tego że to bzdura ale .... czasem przydało by się nie odrywając wzroku i rąk celem sprawdzenia która na osi. Szybki look na wyświetlacz i wszystko jasne ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem jak w Turniugy ... w Taranisie mozesz sobie zapotać soby ci godzinę mówił - ustawienie na przełaczniku + funkcja specjalna "Odtwórz wartość"-> Time. Ciekawe jak mi to dziadostwo umknęło ze nie przetłumaczyłem jeszcze :P.

Edytowane przez jpd
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

Soft posiada Timer a i owszem a czy gdzieś tam jest albo może jeśli nie ma to czy jest opcja wrzucenia zegara ?

Zdaję sobie sprawę z tego że to bzdura ale .... czasem przydało by się nie odrywając wzroku i rąk celem sprawdzenia która na osi. Szybki look na wyświetlacz i wszystko jasne ;)

Nie bzdura, też by mi się to przydało.

Tak samo jak pamiętanie sumarycznego czasu lotu danym modelem.

Niestety 9x nie ma podtrzymania pamięci i zegarek zapominałby godzinę po wyłączeniu radia albo po odłączeniu pakietu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli co trzeba się zebrać i napisać petycje do Turnigy (czy jakkolwiek nazywa się firma) że chcemy aby dodali RTC i małą bateryjkę podtrzymującą :):):)

albo opracować dodatkowy moduł który będzie  podobnie jak wszelkiego rodzaju telemetrie dzielił się danymi z nadajnikiem a nadajnik wyświetlił na ekranie. Pewnie do zrobienia :)

 

Nie wiem jak w Turnigy ... w Taranisie mozesz sobie zapodać co by ci godzinę mówił - ustawienie na przełaczniku + funkcja specjalna "Odtwórz wartość"-> Time. Ciekawe jak mi to dziadostwo umknęło ze nie przetłumaczyłem jeszcze :P.

Znaczy co ? Taranis ma zegar czasu rzeczywistego ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taranis lata, gada i bóg wie co jeszcze robi. Robert kup lepiej tego taranisa, albo to nowe 9XR które niedawno wypuścili bo z tego co zerknąłem funkcjonalnie odpowiada taranisowi. A 9X to tylko do latania.

 

Mówiąc szczerze 9X jest o niebo lepsze od jakiejś podstawowej aparatury, po przejściu na OpenTX jest już szał ... ale jak już masz tyle, to nagle się okazuje że pipcenie timera to za mało :P, lepiej żeby gadało, do tego RTC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9XR designem przypomina trochę chiński budżetowy prom kosmiczny ale funkcjonalność na duży plus. Mojej Turnigy 9x niedawno stuknęły 3 lata (oraz mojej Turnigy Accucell 6, zakupione razem), aktualnie coś mi się się stało z 3-pozycyjnym switchem, nie zawsze kontaktuje w najniższej pozycji ale wymiana to kwestia paru złotych. Aparatura używana średnio 10-15 godzin w miesiącu, rocznie wyjdzie 120-180, przez te 3 lata przepracowała przynajmniej te 450 godzin, latałem także na symulatorze a i sporo przepracowała podczas ustawiania modeli m.in. śmigłowców. Także polecam, jak się dba to wytrzyma i to długo, na razie nie zmieniałem software'u ale mam ochotę tego dokonać w najbliższym czasie, brakuje mi czasami paru opcji a do niektórych trzeba dochodzić na około ustawiając parę mikserów ( z tego co pamiętam to banalny problem - 2 serwa na klapy wpięte w 2 inne kanały odbiornika, chciałem mieć te klapy na 3 pozycyjnym switchu czyli górne-zero-dolne, ustawienie tego jest dość przekombinowane i bez instrukcji czy pomocy kogoś z forum nie dałbym rady).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja moge pochwalić Turnigy 9x za tanie odbiorniki i dobry zasięg przy lataniu na odległość wzroku.

9xr za częsci zamienne odstepne w HK , a co do wygladu to ma za dużo zkamarków do zbierania kurzu i brudu.

Taranis to juz wypas  z bajerami za niską cene.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja wczoraj poczytalem o 9XR PRO i ... Dochodze do wniosku ze to taki biedataranis. Gada, wibruje i w sumie funkcjonalnosc ta sama za duzo mniej. Ktos na forum kupil moze?

 

Wysłane z mojego LG-P700 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mogę wystawić dobrą opinię o T9x. Oczywiście po zmianie na soft er9x lub Opentx. Przez 3 lata użytkowania nie zawiodła mnie.

Teraz zastanawiam się nad taranisem bo bardzo ciekawie wygląda.

A co do 9xr pro to doliczając koszt modułu nadawczego Frsky to już cena podchodzi pod koszt taranisa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.