Skocz do zawartości

odbiorniki do DLG


samolocik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

 

jakie odbiorniki stosujecie do DLG? nie chodzi mi o producenta a raczej o system nadawczy, długość anteny, zasięg odbiornika. Konkretnie np. chciałbym zainstalować do modelu odbiornik FHSS z krótą anteną i zasięgu 500m http://shop.lindinger.at/product_info.php?cPath=1714_1717&products_id=9709969  w modelu ze szklanym przodem kadłuba, czy ma to sens, czy też dać sobie spokój i zakupic odbiornik z długą anteną i wystawić ją poza obrys kadłuba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

500 metrów to dość mały zasięg, jeżeli będzie latał z vario lub gps i będzie Ci pikał jak się zbliżasz do granicy to możesz zainwestować w ten odbiornik. Ja stosuje normalne odbiorniki HOTT z jedną anteną teoretycznie 2 km zasięgu, z racji węglowych kadłubów antena wyprowadzona poza obrys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zależy jak na to patrzeć. Pełnozakresowy odbiornik FHSS do Futaby mam i jest to zasięg ok. 1.000m. Problemem mogą być jego gabaryty które jeszcze bez zdjęcia obudowy wynoszą 43x25x12,5mm. Pełnozakresowy odbiornik FASST też mam i jest to zasięg ok. 3.000m i rozmiary troszkę większe od w/w. Próbuję znaleźć kompromis pomiędzy zasięgiem, rozmiarami i ceną. Planuję wysokościomierz raczej innej firmy ze względu rozmiary i cenę Futaby jak i rodzaj odbiornika który ma wpływ na to, czy będe mógł podłączyć czujniki Futaby ale to chyba trochę później.  Wybrany w linku odbiornik jest lekki, mały i stosunkowo tani a jedyny problem to ew. zasięg aczkolwiek pewnie antenę można by wymienić na dłuższą i wystawic ją poza kadłub. Jeżeli nie będzie wyjścia to wrzucę mały odbiornik z długą antenką: R6106HFC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można dużo pisać o zasięgach aparatur, ale model o  1,5 m rozpiętości już z 200 - 300 metrów jest trudny do określenia gdzie leci.

Jeśli do tego się go na chwilę straci z oczu, pozostaje liczyć na to , że się go później odnajdzie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba żartujesz. Poza tym to nie hotliner zeby uciekł mnie wiadomo gdzie. Spokojnie mozna odlecieć na 700m od siebie.

No moze nie spokojnie ;) ale 400m bez problemu widac co model robi. 150m wysokości to sie łapie przy średniej termice

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z wapniakiem. Dla mnie model o rozpiętości 2 m, na wysokości ponad 200 m zaczyna sprawiać małe trudności w odróżnieniu pozycji góra / dół i czasem nawet kierunek lotu (mimo okularów). Jak odwrócę głowę na chwilę i wrócę wzrokiem na model to już lecę na pamięć. Inaczej bym się pogubił. Piszę o motoszybowcu ze smukłą sylwetką. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fajnie że się zgadzasz, ale to temat o DLG. I one często odlatują znacznie dalej niż 200m. Bo tak trzeba i tak się lata.

W czasie gdy latasz modelem, nie odwraca sie głowy. Nawet na chwile.


Na ostatnich zawodach w Zielonej wielu zawodników latało w odległości >350m od siebie. A jak ktoś latał na hangarem, to było już min 400m. Więc to 200m nijak do rzeczywistości sie ma.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

 

jakie odbiorniki stosujecie do DLG? nie chodzi mi o producenta a raczej o system nadawczy, długość ...

Piotrze, ja stosuje odbiornik GR-12 (idealnie pasuje wielkosc) z jedna antenka i mam nadajnik MC-20 w którym antena jest schowana i jak na razie FS nie włączył mi się. Kadlub szklano weglowy, antena upchana w gornej czesci pomiedzy scianka kadluba a zasilaniem (wewnatrz modelu). Nie jest to optymalne pod wieloma wzgledami ale jak na razie sie sprawdza, co prawda w mojej krótkiej historii latania DLG włączył mi sie ze trzy razy alarm utraty sygnalu telemetrii ale na chwile i o dziwo w odleglosciach <150m, latalem w odleglosciach >300m i nigdy nie mialem zadnych problemow a caly czas latam w poblizu BTSa.

Wczoraj przegladalem strone jakiegos niemieckiego zawodnika F3K i jego Snipe'a i zauwazylem ze tez stosowal ten odbiornik tylko bez obudowy. Wiec jedna antena nie powinna być problemem ale nie wiem jak to sie ma do odbiornikow Futaby? Ja zaryzykowalem wiedza ze w razie czego wsadze wiekszy odbiornik z dwoma antenami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z odbiornikami Futaby jednoantenowymi R6106HFC latałem do granic widoczności modeli 1,7 oraz 2,6m przez 2 lata i nie stwierdziłem żadnych problemów z zasięgiem więc tutaj obaw nie mam. Tak jak pisałem chciałem tym razem uzyć odbiornika z krótką anteną. Problem z DLG jest taki, że model jak już złapie termike to się wznosi sam więc przy utracie zasięgu ciężko liczyć że sam opadnie :-) czyli raczej skończę na odbiorniku z dugą antenką.
 

 

[edit] co do widoczności modelu to od pewnej wysokości lata sie na zasadzie ciągłej obserwacji modelu i wtedy wiedząc że leci np. poziomo i wiedząc jakie ruchy drążkiem wykonujemy jesteśmy w stanie pzrewidzieć reakcję modelu i z reguły jest ona zgodna z naszymi pzrewidywaniami. Ale wtedy nie polecam oderwania wzroku od modelu bo wtedy może być nerwowo :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Korzystając z doświadczenia starszych kolegów chciałbym zapytać, które odbiorniki współpracujące z Aurorą 9 najczęściej są stosowane w DLG?

 

Przeglądając oferty ciekawym odbiornikiem wydaje się być Minima 6L, aczkolwiek nie jestem pewny co do jej kompatybilności z 9 (bez X).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Czy uzywa ktoś w FASST do Dlg odbiorników innych firm niz Futaba?

Mam na mysli jakieś Orange czy Frsky...

Szukam do Dlg czegoś małego, w miarę lekkiego, z dużym zasięgiem i co równie ważne przystosowanego do 2s Lipo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, obecnie używam odbiorników FASST FrSky a do DLG tego: http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/__76519__FrSky_TFR6_A_7ch_2_4Ghz_Receiver_Futaba_FASST_Compatible_Horizontal_Connectors_.html

 

Po ściągnięciu obudowy i zabezpieczeniu koszulką termokurczliwą zajmuje mało miejsca.

 

[edit] waga w obudowie 10g, waga w koszulce 5,8g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.